Решение по дело №54/2021 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 260063
Дата: 18 февруари 2021 г. (в сила от 5 март 2021 г.)
Съдия: Деян Господинов Илиев
Дело: 20215510200054
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 19 януари 2021 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

 

НОМЕР ……                            18.02.2021 г.                      Град КАЗАНЛЪК

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

КАЗАНЛЪШКИ РАЙОНЕН СЪД                                V-ти наказателен състав

На осемнадесети февруари                 две хиляди двадесет и първа година

 

В открито заседание в следния състав:

 

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕЯН ИЛИЕВ СЕКРЕТАР: РАДИАНА ГРОЗЕВА

ПРОКУРОР: МАРИЯ МИХАЙЛОВА

 

като разгледа докладваното от съдия-докладчика Деян Илиев НОХ дело № 54 по описа за 2021 година, за да се произнесе, съобрази:

 

        Производството е по чл. 375 и следващите от НПК.

        Обвинението срещу подс. И.Д.А. по чл. 343, ал. 1, б. „б“, предл. 2-ро, вр, с чл. 342, ал. 1 от НК за това, че на 27.06.2020 г. в гр. Казанлък при управление на л.а. „Фолксваген голф 2“ с рег. № СТ 7243 СМ е нарушил правилата за движение по пътищата, а именно – чл. 5, ал. 1, т. 1 и чл. 37, ал. 1 ЗДВП- като при предприемане маневра завой наляво не пропуснал насрещно движеща се акумулаторна инвалидна количка м. „ МDH 4028,в резултат на което  по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на М.Й.А., изразяваща се в навяхване и разтягане на външна катерална връзка на дясна колянна става, причинило трайно затруднение на движенията на десния долен крайник за срок от около 1,5 месеца.

        Подсъдимият в с.з. заявява, че не може да прецени дали е виновен, и моли за налагане на минимално наказание без приложението на чл. 343г от НК.

        Защитникът му – адв. Райко Колев – пледира за налагане на минимално наказание.

        Представителят на РП – Стара Загора, ТОК, в с.з. поддържа обвинението.

        От събраните по делото доказателства, установени с доказателствени средства по НПК, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено следното:

        На 27.06.2020 г. около 18:30 часа подс. А. *** с л.а. „Фолксваген голф 2“ с рег. № **** по бул. „23-ти ПШП“ посока запад. В същото време в посока изток по булеварда се движил с инвалиден скутер (акумулаторна инвалидна количка) св. М.Й.А..*** подс. А. предприел маневра завой наляво, като отнел предимството на св. А., при което настъпило ПТП, като свидетелят паднал на земята и получил навяхване и разтягане на външна катерална връзка на дясна колянна става, което причинило трайно затруднение на движенията на десния долен крайник за срок от около 1,5 месеца.

        Описаната фактическа обстановка се установява от събраните в наказателното производство доказателства, а именно: показанията на свидетелите М.А., И. Ст. И., експертните заключения на съдебномедицинската и автотехническата експертизи, съдебномедицинско удостоверение, амбулаторен лист № 1294/01.07.2020 г. № 1535/ 03.08.2020 г., констативен протокол за ПТП с пострадали лица, план-схема на ПТП, заповед, фактура, фискален бон, АУАН № 244408/27.06.2020 г. и свидетелство за регистрация, които напълно кореспондират помежду си.

        Описаната фактическа обстановка в с.з. не се оспорва от страните, като подсъдимият в с.з. отрича да е имало контакт между неговия автомобил и инвалидната количка, но противното безспорно се установява от приложените фотоснимки.

        Имайки предвид установената фактическа обстановка, съдът намира, че подс. И.Д.А. от обективна и субективна страна е осъществил състава на чл. 343, ал. 1, б. „б“, предл. 2-ро, вр, с чл. 342, ал. 1 от НК.

        Привеждайки в движение лекия автомобил в нарушение на  нормата на чл. 37, ал. 1 ЗДвП, подс. А. е осъществил изпълнителното деяние „нарушил“

        Съгласно чл. 37, ал. 1 ЗДвП при завиване наляво за навлизане в друг път водачът на ППС е длъжен да пропусне насрещно движещите се ППС.

        Подсъдимият е обвинен за нарушение по чл. чл. 5, ал. 1, т. 1 ЗДвП, която обаче е обща норма и при наличие на специална норма е неприложима ( Р 25-94-ВК). В тази част на обвинението подсъдимият следва да бъде признат за невиновен и следва да бъде оправдан.

        От експертното заключение на съдебномедицинската експертиза че установява, че пострадалият е получил навяхване и разтягане на външна катерална връзка на дясна колянна става, причинило трайно затруднение на движенията на десния долен крайник за срок от около 1,5 месеца, което представлява средна телесна повреда по смисъла на чл. 129, ал. 2 НК.

        От обективираните действия на подсъдимия следва изводът, че той е извършил деянието по непредпазливост. Същият не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но е бил длъжен и е можел да ги предвиди. Същият в с.з. установява, че не е видял инвалидната количка.

        Имайки предвид изложените до тук мотиви, подсъдимият следва да бъде признат за виновен и наказан.

        При определяне вида на наказанието съдът взе предвид обстоятелството, че подсъдимият е пълнолетен, не е осъждан, не е освобождаван от наказателна отговорност, деянието е извършено по непредпазливост и за него се предвижда наказание до 3 години лишаване от свобода или други по-леки наказания.

        От деянието не са били причинени съставомерни имуществени вреди според разбиранията, изразени в ТР 2-16, т. 3 ВКС. Следователно са налице условията на чл. 78а, ал. 1 НК за освобождаване от наказателна отговорност на подс. И.Д.А. с налагане на административно наказание глоба. При определяне размера на глобата съдът взе предвид изразеното критично отношение, добрите характеристични данни и преклонната възраст на подсъдимия, поради което счита, че целите на чл. 12 от ЗАНН ще бъдат постигнати при минималното наказание глоба в размер на 1000 лева.

        Съдът, вземайки предвид характера на увреждането и създалата се фактическа обстановка, както и преклонната възраст на подсъдимия, счита, че следва да приложи разпоредбата на чл. 343г от НК за срок от шест месеца, като по този начин от една страна ще се постигнат целите на чл. 12 от ЗАНН а от друга страна ще лиши подсъдимия от възможност да извършва други престъпления по транспорта.

        На осн. чл. 189 ал. 3 НПК направените по делото разноски за експертизи в размер на 585,60 лв. следва да се заплатят от подсъдимия по сметка на ОД на МВР – Стара Загора.

        Водим от горните мотиви, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия– И.Д.А. – роден на *** ***, бълг. гражданин, живущ ***, основно образование, женен, неосъждан, пенсионер, ЕГН  - ********** за ВИНОВЕН в това, че на 27.06.2020 г. в гр. Казанлък при управление на л.а. „Фолксваген голф 2“ с рег. № **** в нарушение на  правилата за движение по пътищата по чл. 37, ал. 1 ЗДВП по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на М.Й.А., изразяваща се в трайно затруднение на движенията на десния долен крайник, с което е извършил престъпление по  чл. 343, ал. 1, б. „б“, предл. 2-ро, вр, с чл. 342, ал. 1 от НК.

 

        На осн. чл. 78а ал. 1 НК освобождава от наказателна отговорност подс. И.Д.А. и му налага административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 /хиляда/ лева.

 

        На осн. чл. 78а ал. 4 НК, вр. чл. 343г от НК лишава подс. И.Д.А. от право да управлява МПС за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА.

 

        ОПРАВДАВА подс. И.Д.А. по първоначалното обвинение за извършено престъпление чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП.

 

        ОСЪЖДА подс. И.Д.А. да плати по сметка на ОД на МВР – Стара Загора направените по делото разноски в размер на 585,60 лв.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и протестиране пред Старозагорския Окръжен съд в петнадесетдневен срок от днес.

       

 

  РАЙОНЕН СЪДИЯ: