Решение по дело №5732/2017 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 94
Дата: 22 януари 2018 г. (в сила от 7 февруари 2018 г.)
Съдия: Атанас Тодоров Шкодров
Дело: 20173110205732
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 декември 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер       94/22.1.2018г.

 

Година 2018                                                                                                             гр.ВАРНА

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                     ЧЕТВЪРТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На двадесет и втори януари                                    година две хиляди и осемнадесета

В публично заседание в следния състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: АТАНАС ШКОДРОВ

Секретар ИВАНКА ДРУМЕВА

 

като разгледа докладваното от Председателя наказателно административен характер дело номер 5732 по описа за 2017 година.

 

Р Е Ш И :

 

ПРИЗНАВА обвиняемия М.И.К., роден на *** ***, българин, български гражданин, с висше образование, женен, работи, неосъждан, ЕГН-**********, за ВИНОВЕН в това, че:

На 11.07.2017 г. в гр. Варна, при управление на моторно превозно средство л. а. „Пежо“207 SW, с рег. №А6153ММ, нарушил правилата за движение на ЗДвП – чл.40, ал.1 от ЗДвП: «Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднение за останалите участници в движението“ и по непредпазливост причинил на В.П.Д. две средни телесни повреди, изразяващи се в счупване на дясната раменна кост, което е обусловило трайно затрудняване движенията на горния десен крайник за около 2,5-3 месеца, като деецът след деянието е направил всичко, зависещо от него, за оказване помощ на пострадалия - престъпление по чл.343а, ал.1, б. „а“, пр.2, вр.чл.343, ал.1, б. „б“, пр.2, вр.чл.342, ал.1 от НК, поради което и на основание чл.78 А, ал.1 от НК го освобождава от наказателна отговорност и му налага административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 (ХИЛЯДА) ЛЕВА.

 

На основание чл.78А, ал.4 от НК НАЛАГА на обвиняемия наказание ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС ЗА СРОК ОТ ТРИ МЕСЕЦА. На основание чл.59, ал.3 от НК ЗАЧИТА времето, през което същият е бил лишен от правото по административен ред.

 

ОСЪЖДА обвиняемия К. да заплати направените по делото разноски в размер на 355,26 лева в полза на ОД на МВР - Варна.

 

Решението може да се обжалва или протестира пред ВОС в 15 дневен срок от днес.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Съдържание на мотивите

МОТИВИ КЪМ РЕШЕНИЕТО ПО НАХД № 5732/2017г. НА ВРС – ІV СЪСТАВ

 

   Срещу обвиняемия М.И.К., е образувано и водено досъдебно производство за престъпление по чл.343а, ал.1, б."а", пр.2 вр. чл.343, ал.1, б."б", пр.2 вр. чл.342, ал.1 от НК, за това, че на 11.07.2017г. в гр. Варна при управление на моторно превозно средство л.а. „Пежо" 207 SW, с per. № А 6153 ММ, нарушил правилата за движение на ЗДвП - чл. 40, ал. 1 от ЗДвП: " Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднение за останалите участници в движението" и по непредпазливост причинил на В.П.Д. две средни телесни повреди, изразяващи се в счупване на лявата подбедрица, което е обусловило трайно затрудняване движенията на долния ляв крайник за около 3-4 месеца, и счупване на дясната раменна кост, което е обусловило трайно затрудняване движенията на горния десен крайник за около 2,5-3 месеца, като деецът след деянието е направил всичко, зависещо от него, за оказване помощ на пострадалия.

С постановление от 03.11.2017 год. прокурор при ВРП е приел, че са налице основанията за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по отношение на обвиняемия и е направил предложение за това.

   Съдът, като е взел предвид, че са налице предпоставките за освобождаване от наказателна отговорност на обвиняемия с налагане на административно наказание е насрочил производството по делото за разглеждане по реда на глава ХХVІІІ от НПК.

   За ВРП, уведомени- представител не се явява.

Пред съда обв.К. редовно призован не се явява, представлява се от процесуален представител.

Пострадалият от деянието – свид.Д. посредством нотариално заверена декларация изразява позиция, че желае обвиняемият  да понесе предвидената наказателна отговорност.

 В пледоарията си по съществото на делото процесуалният представител на обвиняемия, счита че установената фактическа обстановка е идентична с описаната в постановлението на ВРП  като  моли съда да го признае за виновен по възведеното обвинение и моли за минимално административно наказание.Моли да не бъде лишаван от право да управлява МПС.

 От събраните в наказателното производство доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

Обв. М.И.К. бил правоспособен водач, с валидно СУМПС за управление на моторни превозни средства категории В, АМ и М.

На 11.07.17 г. около 14,00 ч. обв. М.К. паркирал лекия си автомобил „Пежо" 207 SW, per. № А6153ММ, на обособен паркинг пред МБАЛ"Св.Марина" в гр. Варна, между бул."Хр.Смирненски" и болницата, за да изчака съпругата си.

Возилото било ситуирано в редицата коли от страната на болничното заведение, разположено перпендикулярно на последното и на булеварда. Времето било слънчево, ясно, пътната настилка била суха, без неравности. Около 14,40 ч. съпругата на обвиняемия му се обадила, че е приключила с процедурите си, и той привел в движение автомобила с включен двигател на заден ход, за да излезе от редицата, в която се намирал, и да влезе в алеята между спрените на паркинга в две колони коли, разположена успоредно на болницата и на булеварда.

Управлявайки л.а. „Пежо" 207 SW, per. № А6153ММ, със скорост около 13,94-15,27 км/ч, К. изминал няколко метра, като излязъл на заден ход от редицата и също на заден ход влязъл в алеята, посочена по-горе, без да се увери, че пътят зад управляваното от него превозно средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднение за останалите участници в движението.

По същото време по посочената алея на паркинга вървяла с нормален ход св. В.П.Д., със скорост около 3,8 км/ч. Тъй като при движението си назад с управлявания от него автомобил обвиняемият не видял пешеходката, я блъснал със задната дясна част на возилото, в областта на заден десен стоп, в кръста и гърба, при което Д. извикала и паднала на земята.

Обв.К. преустановил веднага движението, спрял автомобила, слязъл от него и помогнал на Д. да стане. Била извикана линейка и Д. била откарана в болницата, където била приета за лечение и останала там до 17.07.17 г., с диагноза счупване на вътрешното плато на левия голям пищял (лявата подбедрица, в областта на коляното), счупване на дясната раменна кост в проксималната част (шийката); състояние след операция на подбедрицата - наместване и метална остеосинтеза; състояние след имобилизация с ортеза на раменница.

Веднага след като Д. била приета в болницата,К. се върнал на местопроизшествието и сигнализирал на телефон 112, след което изчакал идването на полицейски екип.

Видно от назначената в хода на ДП съдебно-медицинска експертиза, вследствие на така описания удар, В.П.Д. получила счупване на вътрешното плато на левия голям пищял (лявата подбедрица, в областта на коляното), счупване на дясната раменна кост в проксималната част (шийката); състояние след операция на подбедрицата - наместване и метална остеосинтеза; състояние след имобилизация с ортеза на раменница.

Счупването на лявата подбедрица е обусловило трайно затрудняване движенията на долния ляв крайник за около 3-4 месеца при обичаен оздравителен процес.

Счупването на дясната раменна кост е обусловило трайно затрудняване движенията на горния десен крайник за около 2.5-3 месеца при обичаен оздравителен процес.

Така посочените счупвания представлявали средни телесни повреди по смисъла на чл.129 ал.2 вр.ал.1 НК.

От заключението на назначената в хода на ДП автотехническа експертиза е видно следното:

Скоростта на „Пежо" 207 SW, per. № А6153ММ в момента на удара е в границите 13,94-15,27 км/ч. Времето, за което ще измине разстоянието от 5-6 м, е 2,58 sek - 2,83sek.

Пешеходката В.П.Д. се движила с нормален ход, при средна скорост 3,5-4,4, средно 3,8 км/ч=1,056 м/с.

Имайки предвид, че л.а. е бил спрял преди да излезе от реда на паркиралите автомобили, е следвало да изчака преминаването на пешеходката, след което да предприеме извършването на маневра .

Водачът на л.а „Пежо" 207 SW с per. № А6153ММ е могъл да избегне настъпването на ПТП чрез спиране на управляваното от него МПС. Пешеходката е била видима от техническа гледна точка, тъй като са били налични огледала за обратно виждане, т.е. водачът е имал възможност да предотврати настъпването на ПТП и получилите се в следствие на него телесни повреди.

От извършената СХЕ е видно, че в изпратена за изследване проба кръв, взета от обв. М.И.К., не се доказва етилов алкохол.

Горната фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от събраните по делото доказателства: материалите от досъдебно производство приобщени по реда на чл. 283 вр.чл.378 ал.2 от НПК, а именно:обясненията на обв.К., заключения по назначените съдебно-химическа експертиза, заключението по  съдебно – медицинската експертиза; заключението по изготвената автотехническа експертиза, протокол за разпит на свид. Д. и др. свидетелство за съдимост на обв. К..

С оглед на установената фактическа обстановка съдът прие от правна страна, че обв. К. е осъществил от обективна и субективна страна  състав на престъпление по чл.343а, ал.1, б."а", пр.2 вр. чл.343, ал.1, б."б", пр.2 вр. чл.342, ал.1 от НК, за това, че на 11.07.2017г. в гр. Варна при управление на моторно превозно средство л.а. „Пежо" 207 SW, с per. № А 6153 ММ, нарушил правилата за движение на ЗДвП - чл. 40, ал. 1 от ЗДвП: " Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднение за останалите участници в движението" и по непредпазливост причинил на В.П.Д. две средни телесни повреди, изразяващи се в счупване на лявата подбедрица, което е обусловило трайно затрудняване движенията на долния ляв крайник за около 3-4 месеца, и счупване на дясната раменна кост, което е обусловило трайно затрудняване движенията на горния десен крайник за около 2,5-3 месеца, като деецът след деянието е направил всичко, зависещо от него, за оказване помощ на пострадалия.

   От обективна страна - изпълнителното деяние се осъществява чрез действие - обв. е управлявал МПС в нарушение на изискванията на ЗДП:

чл. 40, ал. 1 от ЗДвП: " Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднение за останалите участници в движението".

   Субект - пълнолетно вменяемо физическо лице.

   От субективна страна - обв. К. е действал при условията на непредпазливост, същият не е съзнавал обществено-опасния характер на деянието, не е предвиждал настъпването на обществено-опасните последици и не целял тяхното настъпване, но е бил длъжен да предвиди, че нарушавайки правилата за движение - чл.40 ал.1 от ЗДП ще предизвика съставомерния резултат.

   Субективни причини - недооценяване на пътната обстановка и създалата се ситуация.

Съдът взе предвид, че за престъплението по горепосочения член се предвижда наказание лишаване от свобода до две години или пробация, обв.К. е с чисто съдебно минало, с деянието не са причинени имуществени вреди и е задължително приложението на чл.78А от НК.

   Едновременно с това, за да определи размера на наказанието, което следва да се наложи на обвиняемия, съдът отчете от една страна сравнително невисоката степен на обществена опасност на деянието, като взе предвид че обв. е управлявал МПС в рамките на разрешената за населени места скорост и дори значително под нейния максимален предел,  и с изключение на специалните разпоредби на чл.40 от ЗДП не е допуснал друго нарушение на правилата за движение.

Същевременно  добросъвестното поведение на обвиняемия на досъдебното производство, изразеното критично отношение към извършеното дава основание да бъде наложено административно наказание глоба в минималния  размер.

Съдът взе предвид че обв. К., видно от приложената по делото справка за извършени нарушения по ЗДП и ППЗДП е лице с наложени наказания за нарушения по ЗДП от една страна, но от друга страна взе предвид и тежкото здравословно състояние на обвиняемият и неговата съпруга, налагащо чести пътувания до болнични заведения. Предвид изложеното, съдът намери, че в конкретният случай  следва да наложи наказание Лишаване от право да се управлява МПС също в с насоченост към минималния размер.

   Поради това и на осн. чл.78А от НК съдът наложи на обвиняемия К. административно наказание - ГЛОБА В РАЗМЕР НА 1000 ЛЕВА и Лишаване от право да се управлява МПС за срок от 3 месеца.

С решението си съдът е осъдил обвиняемия да заплати направените по делото разноски в полза на Държавата.

 

   Водим от горното , съдът постанови решението си.

 

                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: