Определение по дело №298/2021 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 944
Дата: 3 декември 2021 г.
Съдия: Росица Карова Цветкова
Дело: 20217270700298
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 септември 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

град Шумен, 03.12.2021 г.

 

   Шуменският административен съд в закрито заседание на трети декември две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Росица Цветкова

 

като разгледа докладваното от административен съдия Р. Цветкова АД №298 по описа за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

   Съдът констатира, че с Определение от 16.11.2021 г. от открито съдебно заседание е дал възможност на жалбоподателя да посочи исканите от него свидетели, както и да представи задачи по искането за назначаване на съдебно-счетоводна експертиза /ССчЕ/. В определения от съда срок с молба от 23.11.2021 г. жалбоподателят е посочил четирима свидетели, както и е формулирал задачите към експертизата.

   Ответната страна, в определения от съда срок, е представила становище на 01.12.2021 г., в което възразява по част от исканите свидетели по част от постановените задачи.

   Късът намира, че в полза на жалбоподателя следва да бъдат допуснати исканите от него свидетели. Неоснователно е възражението на ответната страна, че не се сочило от жалбоподателя, за какви факти ще свидетелстват лицата. В открито съдебно заседание на 16.11.2021 г. процесуалния представител на жалбоподателя изрично посочи за какви обстоятелства ще свидетелстват лицата, поради което свидетелите следва да бъдат допуснати. Следва да се даде възможност на жалбоподателя в 3-дневен срок от получаване на съобщението да посочи адрес за призоваване на свидетелите, които са поискани при режим на призоваван. Съдът няма задължение да издирва адресите им, дори и да са по административната преписка, а това е задължение на страната. След представяне на адресите ще бъде определен и депозит за свидетелите, с оглед обстоятелството от кое населено място ще бъдат призовани.

   По отношение формулираните задачи от жалбоподателя към ССчЕ, съдът намира, че същите са релевантни по спора, с оглед изясняване на делото от фактическа страна, така както са поискани.

   С оглед въведеното служебно начало и изясняване на делото от фактическа страна, съдът счита, че следва да бъдат поставени и допълнителни задачи към вещото лице, касаещи определените задължения с процесния РА.

   Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

  

   Допуска като свидетели по настоящото производство в полза на жалбоподателя Г.Д.Г. и И.К.И.при режим на довеждане.

   Допуска като свидетели по настоящото производство в полза на жалбоподателя Х.Ж.М.и К.В.Т.при режим на призоваване.

   Дава възможност на жалбоподателя в 3-дневен срок от получаване на съобщението да посочи адрес за призоваване на свидетелите  Х.Ж.М.и К. В. Т., след което ще бъде определен депозит за внасяне за свидетелите, съобразно населеното място.

   Назначава съдебно-счетоводна експертиза със задачи към вещото лице, след като се запознае с доказателствата по делото, извърши проверка в счетоводството на жалбоподателя и при необходимост извърши справка и в НАП, да даде заключение по следните въпроси:

1.Водено ли е редовно и с нормативните изисквания счетоводството на жалбоподателя в ревизираните периоди?

2.Проверените и включени в атакувания акт, предхождащия го доклад и потвърдилото го решение документи - приходни касови ордери, разходни касови ордери, авансови и крайни отчети, ведомости, разчетно - платежни ведомости за начислени заплати и дължими осигуровки, рекапитулация по фондове, командировъчни, главни книги, извлечения и справки от счетоводни сметки, декларации, справки декларации, отговарят ли на нормативните изискванията за проверявания период и същите правилно и своевременно ли са осчетоводявани, отразявани в съответните сметки и групи към тях, както и в регистри, водени от дружеството?

3.Всички отразени в предходния въпрос документи надлежно и своевременно ли са осчетоводени със съответните коректни счетоводни операции в счетоводните регистри, касови книги и сметки по години, кореспондирайки към данните, вписани в тях?

4.Налице ли са разминавания или неправилно начисляване, документиране          и вписване на изплатени на работници и служители суми за периода 2014 г. -2019 г., документирани с първични документи и отразяването им по отделните счетоводни сметки?

5.Налице ли са изплатени суми на работниците и служителите за периода 2014 г. - 2019 г., извън дължимото им трудово възнаграждение, командировки, аванси и суми за покриване на разходи, и ако са налице такива как е извършвано плащането им? Вещото лице следва да посочи конкретно за всеки период и лица, както и по размер.

6.Ако са налице изплащане на суми на работниците и служителите в ревизираните периоди, несъответстващи на извършените от тях разходи за сметка на дружеството, тези суми съответстват ли на издадените ПКО с основание „върната авансова сума командировки“? Вещото лице следва да посочи конкретно за всеки период и лица, както и по размер.

7.При определяне на задълженията на дружеството с процесния РА, приспаднати ли са определените суми за командировъчни на шофьорите в размер на 42 евро на ден съгласно действащата Наредба за служебните командировки и специализации в чужбина? Какви първични счетоводни документи са налични в счетоводството на дружеството във връзка с командироването на служителите?

8.Налице ли е съвпадение или е налице разминаване между изплатени суми на наети лица и декларирани осигурителни доходи след приспадане на командировъчните пари по месеци?

9.Налице ли са констатации от страна на приходния орган, при          които едни          и същи суми веднъж да се третират като приход и в същото време като разход?

10.Налице  ли са разминавания за  всеки отчетен период между отразените салда на предоставените на лицата суми и извършените от същите тези лица разходи за сметка на дружеството? Налице ли е в тази насока нарастване на предоставените суми и неотчитане на същите в края на всяко пътуване? Ако е налице разминаване в какви размери е същото?

11.При определяне на задълженията на  дружеството-жалбоподател с процесния РА взети ли са предвид      отчетите за транспортни разходи, изготвени от шофьорите на дружеството, представени от жалбоподателя и налични по административната преписка?

12.В процесния РА как са определени задълженията за ЗОВ по КСО, вноски по ЗЗО, вноски за фонд ДЗП-УПФ, съобразно действащата нормативна база и постъпилите по банковите сметки на служителите парични средства за всеки данъчен период?

13.В случай, че вещото лице установи различни констатации, които влияят върху определените задължения с процесния РА, да посочи какъв би бил размерът на дължимите вноски по КСО и ЗЗО за всяка от годините, ведно с дължимата лихва?

14.В случай, че вещото лице установи различни констатации във връзка с определените задължения за дължими вноски с процесния РА, да посочи влияят ли върху данъчната основа за облагане с данък върху дохода по ЗДДФЛ и ако да съответно да определи данъчната основа и дължимия данък върху доходите от трудови и приравнени на тях правоотношения за всеки данъчен период, ведно с дължимите лихви.  

   Назначава като вещо лице Е.К.- икономист-счетоводител.

   Определя възнаграждение на вещото лице в размер на 800.00 лв., вносими от жалбоподателя в 5-дневен срок, считано от получаване на съобщението.  

   Вещото лице да се призове след внасяне на депозита.

   Препис от настоящото определение да се връчи на страните.

 

                                                Административен съдия: