Решение по дело №230/2018 на Районен съд - Своге

Номер на акта: 14
Дата: 21 февруари 2019 г. (в сила от 8 октомври 2019 г.)
Съдия: Румен Атанасов Стойнов
Дело: 20181880200230
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 септември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

   гр. Своге, 21.02.2019 г.

 

В    И  М  Е  Т  О   Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

Свогенският районен съд, първи състав, в публичното съдебно заседание на двадесет и първи февруари две хиляди и деветнадесета година, в състав :

 

Председател : Румен Стойнов                         

 

            при секретаря Мария Тодорова, и с участието на прокурора ..........................................., като разгледа докладваното от съдия Стойнов н.а.х.д. № 230/2018 год. и въз основа на закона и доказателствата по делото :

 

Р   Е   Ш   И :

 

            Признава обвиняемото лице И.Ф.Т., роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес ***, ЕГН **********, ……, български гражданин, със средно образование, неженен, безработен, неосъждан, за невинен в това, че на 17.10.2017 г., около 12.15 часа, в гр. Своге, общ. Своге, пред сградата на Бензиностанция „Еко” е извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, като ритал в областта на таза лицето А.А.А., хванал го за дрехите и го поставил до автомобила му, нанесъл му удари с ръка в областта на главата, дърпал го и го бутал, казал мy, че това е само началото, поради което и на основание чл. 305, ал. 6 от НПК го оправдава по повдигнатото му обвинение за престъпление по чл. 325, ал. 1 от НК.

            Налага на обвиняемото лице И.Ф.Т., роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес ***, ЕГН **********, ……, български гражданин, със средно образование, неженен, безработен, неосъждан, административно наказание на основание чл. 1, ал. 1, т. 2 от УБДХ - „глоба” в размер на 100 лева, за извършеното от него дребно хулиганство, а имено за това, че на 17.10.2017 г., около 12.15 часа, в гр. Своге, общ. Своге, пред сградата на Бензиностанция „Еко” е извършил непристойна проява, нарушаваща обществения ред и спокойствие, като ритал в областта на таза лицето А.А.А., хванал го за дрехите и го поставил до автомобила му, нанесъл му удари с ръка в областта на главата, дърпал го и го бутал, казал мy, че това е само началото.

 

Решението подлежи на обжалване и на протест пред Софийския окръжен съд в 15 – дневен срок от днес.

 

 

 

                     

               РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

Мотиви към Решение № 14 от 21.02.2019 г.

по НАХ дело № 230

по описа за 2018 г. на Районен съд Своге,

изготвени на 18.03.2019 г.

 

Делото е образувано по предложение на Районна прокуратура Своге, за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание на основание чл. 78а от Наказателния кодекс (НК) на И.Ф.Т., ЕГН **********, за извършено от него на 17.10.2017г. престъпление по чл. 325, ал. 1 от НКхулиганство.

Районна прокуратура Своге - вносител на предложението, редовно призовани, представител не се явява.

          Защитникът излага, че по никакъв начин не е доказана обвинителната теза на прокуратурата. Счита, че съдът трябва да признае доверителят ѝ за невиновен в извършване на престъплението, за коeто е обвинен. Посочва, че е налице личен мотив, поради влошени дългогодишни отношения между И.Т. и А.А., поради което трайно установената съдебна практика изключва осъществяването на престъплението, в което първият от тях е обвинен. Също така не е налице и умисъл към извършване на непристойни действия от страна на обвиняемото лице.

          И.Т. поддържа становището на защитника си. Не се признава за виновен и иска да бъде оправдан.

 

          Съдът, като взе предвид доводите изложени в постановлението на РП Своге, становището на защитника и обвиняемото лице, както и събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа страна :

  Обвиняемото лице И.Ф.Т. e роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес ***, ЕГН **********, ….., български гражданин, със средно образование, неженен, безработен, неосъждан. Живее заедно с майка си, свидетелката И.Т.. Последната в продължение на дълги години е била в приятелски отношения със свидетеля А. А., които към месец октомври на 2017г. са били прекратени. Тази фактология се установява от свидетелските показания на Т. и А., които в тази им част са непротиворечиви. Отношенията между свидетелите са били на приливи и отливи, което е видно от приетите по делото прокурорски преписки. Те показват наличието на конфликти между Т. и А., на които пряк наблюдател е бил И.Т., поради обстоятелството, че живее заедно с майка си. От показанията на свидетелите Т. и А. е видно, че обвиняемото лице е вземало страна в техните спорове в подкрепа на майка си. Поради тази предистория в отношенията между А. и Т. може да се приеме за безспорно установено по делото, че много преди месец октомври на 2017г. отношенията между тях са били лоши. В тази връзка са и показанията на свидетеля А. : „Синът ѝ ме заплаши преди раздялата ми с нея. Синът ѝ ми каза – „Ще стана най-накрая и ще те утрепам”. Връзката ни с майка му се разпадна след тези думи. Ние преди това живяхме с майка му дванадесет години на семейни начала. Оттогава връзката ми с нея беше разрушена”.

На 17.10.2017г., по обяд, свидетелят А. паркирал колата си на бензиностанция „Еко” в гр. Своге и отишъл за покупки. По същото време на бензиностанцията бил и И.Т., заедно с приятели и пиел кафе. Към 12,15 часа А. се върнал, като пред колата му го чакало обвиняемото лице. Последното казало на свидетеля : „Две години те чакам” и се нахвърлило се върху него, като го дърпало и бутало. Ритнало го в таза. Хванало го за дрехите и го поставило до колата. Нанесло му няколко удара с ръка по главата. Казало му, че това е само началото.

Случилото се било забелязано от свидетелите С.В. и Е.П., които работели на бензиностанцията. Те предупредили Т. и А., че на обекта има камера и трябва веднага да престанат. След тяхната намеса и без всякакви спорове от страна на Т., последният пуснал А.. Свидетелят се качил на колата си и потеглил. Т. също се отдалечил от мястото на инцидента.

Тази фактическа обостановка съдът възприема от показанията на свидетелите очевидци В., П., П. и А., които се допълват взаимно без да си противоречат.

Полицията е сигнализирана за случая, след като А. е подал съответната молба. Свидетелят не е представил медицинска документация относно нанесените му удари, въпреки че такава многократно му е била изисквано по досъдебното производство и разследването е водено само за хулиганство.

Видно от приобщената към делото характеристика на И.Т., спрямо него няма проверки, досъдебни производства и той няма криминалистически регистрации.

   При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи :

На 17.10.2017 г., около 12.15 часа, в гр. Своге, общ. Своге, пред сградата на Бензиностанция „Еко” обвиняемото лице И.Т. е извършил непристойна проява, нарушаваща обществения ред и спокойствие, като ритал в областта на таза лицето А.А.А., хванал го за дрехите и го поставил до автомобила му, нанесъл му удари с ръка в областта на главата, дърпал го и го бутал, казал мy, че това е само началото.

          Според съда обаче, приетите за установени факти по делото не сочат на престъплението хулиганство по смисъла на чл. 325, ал. 1 от НК, а на дребно хулиганство по смисъла на Указа за борба с дребното хулиганство (УБДХ). Дребно хулиганство по смисъла на УБДХ представлява непристойна проява, изразена в скарване, сбиване или други подобни действия, с които се нарушава общественият ред и спокойствие, но поради своята по-ниска степен на обществена опасност не представлява престъпление по чл. 325 от Наказателния кодекс.

          По ниската степен на обществена опасност по настоящото дело се извежда от следното :

          Според съда не е налице  грубо нарушаване на обществения ред и действията на И.Т. не изразяват явно неуважение към обществото. Свидетели на случката са станали разпитаните от съда лица В. и П., работещи на бензиностанцията, които са останали с впечатление, че двамата се познават отпреди и следователно не са възприели действията на Т. като насочени към изразяване на явно неуважение към обществото, а като насочени само и единствено към свидетеля А.. В този смисъл са и показанията на свидетеля П. След като никой от присъстващите на случилото се не е сметнал за необходимо да уведоми полицията, може обосновано да се заключи, че те не са въприели действията на Т. като грубо нарушаващи обществения ред, а като един моментен инцидент между хора, които имат някакви проблеми за разрешаване.

          При направена забележка от страна на свидетелите В. и П., обвиняемото лице без всякакви обструкции е пуснал А. и последният се е качил в колата си и е отпътувал от мястото на инцидента. Горното показва и отсъствието на всякакви намерения за конфронтация на Т. с когото и да е било друг, освен със свидетеля.

Несъмнено, агресивното поведение на обвиняемото лице е израз на незачитане на общоприетите норми на поведение и на обществения ред и спокойствие, но в случая по-ниската степен на обществена опасност на деянието се извежда от отсъствието на демонстрирана бруталност и настойчивост при осъществяването му, съчетани с чистото му съдебно минало и липсата на данни за други противоправни прояви, което според съда изключва приложението на чл. 325, ал. 1 от НК.

Агресията на Т. е била насочена само и единствено към А.. Причините за нея се коренят в сложните отношения между обвиняемия, от една страна, и свидетеля, от друга страна, както и между свидетелите Т. и А., като в случая Т. действа като защитник на майка си, макар и нарушавайки общоприетите норми на поведение, като би следвало да се съобрази обстоятелството, че видно от справката за лице – АИС „БДС” бащата на Т. е починал, т.е. би могло обосновано да се заключи, че той се възприема като негов заместник и защитник на майка си.

          Също така, в заключение, съдът счита, че случилото, с оглед на личността на дееца и установените по делото отношения между Т. и А., не би следвало да е предмет на наказателното право, тъй като то използва най-тежката форма на държавната принуда, която в конкретния случай се явява несъответна на извършеното.

          След като от обективна страна извършеното от Т. не покрива състава на престъплението по чл. 325, ал. 1 от НК, поради по-ниската му степен на обществена опасност, то безпредметно е да се обсъжда субективната страна на деянието.

С оглед на изложеното съдът приема, че обвиняемото лице не е осъществило състава на престъплението по чл. 325, ал. 1 от НК, поради което същият е и оправдан по това обвинение.

Съдът приема, с оглед на установеното по делото, че И.Т. е извършил дребно хулиганство по смисъла на чл. 1, ал. 2 от УБДХ, като на 17.10.2017 г., около 12.15 часа, в гр. Своге, общ. Своге, пред сградата на Бензиностанция „Еко” е извършил непристойна проява, нарушаваща обществения ред и спокойствие, като ритал в областта на таза лицето А.А.А., хванал го за дрехите и го поставил до автомобила му, нанесъл му удари с ръка в областта на главата, дърпал го и го бутал, казал мy, че това е само началото.

От субективна страна дребното хулиганство е извършено при условията на евентуален умисъл, тъй като нарушителят е съзнавал противоправния характер на извършеното, но преследвайки личния си мотив спрямо свидетеля А. е допускал настъпването на последиците му – нарушаване на обществения ред и спокойствие, както и на нормите на приличие в обществото.

С оглед на изложеното и съобразно разпоредбата на чл. 305, ал. 6 от Наказателно-процесуалния кодекс, съдът намира, че И.Т. следва да бъде признат за виновен в извършване на проява на дребно хулиганство и да му се наложи административно наказание.

При индивидуализацията на това наказание съдът не отчита отегчаващи вината обстоятелства по отношение на Т.. Смекчаващи вината обстоятелство са липсата на данни за каквито и да е противообществени прояви от страна на нарушителя, което води до извод, че се касае за напълно изолиран и инцидентен случай, като причините за случилото се коренят в желанието на Т. да помогне на майка си, по начин обаче, който нарушава обществения ред и спокойствие и осъществява състав на дребно хулиганство по смисъла на УБДХ. Поради тези съображения съдът счита, че следва да му се наложи административно наказание „глоба” в минимален размер от 100 лева, като се вземе предвид и обстоятелството, че е безработен.

Така наложеното административно наказание „глоба” съответства според съда на степента на засягане на установения ред на държавно управление и на личността на нарушителя. С налагането му последният ще има възможност да преосмисли постъпката си и да съобрази за в бъдеще поведението си, като зачита общоприетите норми за приличие в обществото и спазва обществения ред и спокойствие.

 

          По изложените съображения съдът постанови решението си.

 

 

 

 

 

                                                         Районен съдия :