Присъда по дело №307/2017 на Районен съд - Нови пазар

Номер на акта: 24
Дата: 14 септември 2017 г. (в сила от 30 септември 2017 г.)
Съдия: Светла Радева
Дело: 20173620200307
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 15 юни 2017 г.

Съдържание на акта

П    Р    И    С   Ъ    Д    А

№ 24

Гр.Н.,14.09.2017г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

  Районен съд Н. в публичното съдебно заседание,проведено на четиринадесети септември през две  хиляди и седемнадесета година в състав:

 

                                                                                       Председател:СВЕТЛА  РАДЕВА

                                                                                        Секретар:БОЙКА  АНГЕЛОВА

 

С участие на прокурор КРАСИМИРА  ЖЕКОВА,като разгледа докладваното от съдия Радева НОХД №307 по описа за 2017 година

 

                                                         П  Р   И   С  Ъ   Д   И   :

 

   ПРИЗНАВА подсъдимата С.Х.М. с ЕГН:**********,родена на ***г*** , ЗА ВИНОВНА В ТОВА,че на ***г.в гр.Н.,обл.Ш.,в ДГ№* „***“,умишлено причинила лека телесна повреда /болка и страдание/ на Л.Д.Л. ,в качеството й на длъжностно лице-старши учител в детската градина,при изпълнение на службата й –престъпление по чл.131 ал.1 т.1 алт.1-ва от НК във вр.чл.130 ал.2 от НК и на основание чл. чл.131 ал.1 т.1 алт.1-ва предл.последно от от НК във вр.чл.130 ал.2 от НК във вр.чл.42а ал.2 т.1,т.2 и т.6 от НК я осъжда на ПРОБАЦИЯ със следните пробационни мерки:1 /“задължителна регистрация по настоящ адрес“ за срок от ЕДНА ГОДИНА с периодичност на явяване и подписване пред пробационен служител или определено от него длъжностно лице ДВА ПЪТИ СЕДМИЧНО,  2/“задължителни периодични срещи с пробационен служител“ за срок от ЕДНА ГОДИНА и 3/ „безвъзмезден труд в полза на обществото „в размер на 150 /сто и петдесет часа/ в рамките на ЕДНА КАЛЕНДАРНА ГОДИНА.

     ОСЪЖДА подсъдимата С.Х.М. да заплати по сметка на ОД на МВР гр.Ш. направените по делото разноски в размер на 208.24лв./двеста и осем лева двадесет и четири стотинки/.

     ОСЪЖДА подсъдимата С.Х.М. да заплати по сметка на Районен съд Н. направените по делото разноски в размер на 40.00лв./четиридесет лева/.

      Присъдата може да бъде обжалвана или протестирана пред Окръжен съд Ш. в 15-дневен срок от днес.

 

                                                                              РАЙОНЕН   СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

   МОТИВИ  към присъда по НОХД №307/2017г.по описа на НПРС

 

 Делото е образувано на основание чл.247 ал.1 т.1 от НПК –по внесен обвинителен акт от Районна прокуратура Н. срещу С.Х.М. ***,обвиняема по ДНП №480/2016г.по описа на РУ гр.Н. за престъпление по чл.131 ал.1 т.1 алт.1 от НК във вр.чл.130 ал.2 от НК.

    В съдебно заседание прокурорът поддържа изцяло внесеното обвинение.По въпроса  за наказанието,предоставя на преценката на съда,като не възразява същото да е пробация  в съответния размер.

    Подсъдимата С.М. се явява лично.Прави частични самопризнания по възведеното срещу нея обвинение.Проявява самокритичност към извършеното от нея деяние.По въпроса за вида и размера на наказанието,предоставя на преценката на съда.

     Съдът като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства,поотделно и в тяхната съвкупност,прие за установено от фактическа страна следното:

    Подсъдимата живее в гр.Н..Майка е на малолетното дете К.,което посещава ДГ №*“***“,филиал,находящ се в гр.Н.,ул.“***“№*.В същото детско  заведение работят и свидетелите Л.Д.Л. ,Ц.Г.Г.,М.Й.И.,А.А.С.,Я.В.Я.,И.Н.  К. и В.Х. А./съответно Л.,И. и  С. като учители,Я. помощник-възпитател, К. –готвач,а В. –параджия./.

     Св.-Л. притежава качеството „длъжностно лице“ по смисъла на чл.93 т.1 б“а“ от НК,на което е възложено да изпълнява срещу заплащане постоянно служба в държавно учреждение/което се извежда от длъжностната й характеристика и трудовия й договор,по силата на които е назначена на длъжността „старши учител,детска група“в детска градина №* „*** „гр.Н.,обл.Ш..

       Според свидетелите ,които добре познават подсъдимата и детето й,то  почти всяка сутрин идвало в детската градина с нежелание,плачейки,защото не искало да спи,а имало случаи когато майка му го бутала,за да остане там.Тя недоволствала и от храната,предлагана в детското заведение./св.Л.,Г.,И./.Св.С. сочи,че имало случаи в които, детето,което било в нейната група,по време на занимания,без конкретен повод ,да му потече кръв от носа и за това тя предупредила майката.

    От обясненията на подсъдимата,показанията на разпитаните свидетели Л./учителка/ и  Г./помощник-възпитател в групата/,се установява по несъмнен начин,че на 09.11.2016г.сутринта,в групата ,в която подсъдимата водела детето си,първа смяна била св.Л.Л. и лелка –св.Цв.Г..Около 8.15-9.00часа, М. довела К..Според нея,тя казала „добро утро“ и оставила детето си,след което то започнало да плаче.В същото време госпожата била до вратата в детската стая.След като оставила детето си в групата и то продължило да плаче, подсъдимата тръгнала по коридора и излязла от детското заведение.Според нейните твърдения,като стигнала  в двора на градината      ,до прозорчето на тоалетната на групата,,тя чула детето си да плаче,както и нещо като тряскане.Върнала се обратно в групата и видяла К.  при децата в стаята,поставена на жълт стол,който се водел като наказателен стол и децата били поставяни там ,когато не слушат.Св.Л. била пред момичето,,имала в ръка тоалетна хартия,с която бършела сълзите му.  Силно и ядосано й викала „стига си плакала“,дори ръцете й треперели.

   Подсъдимата запитала учителката какво става,а тя й отговорила“абе нищо,плаче“.Подсъдимата се доближила до детето си и видяла,че бузата му е зачервена,то плачело.По-късно видяла,че от носа на детето е текло кръв.

     Подсъдимата ударила св.Л. с дланта си един шамар по лицето,отправяйки към нея думите:“Ти какво направи на моето дете,защо е зачервено цялото лице“,а тя й отвърнала „Аз не съм я удряла,чакай бе,чакай“.И понеже, твърди М.,била разстроена много,се спънала,изхлузила единия си чехъл и го хвърлила срещу учителката,но не точно върху нея.Отрича да е удряла Л. с другия чехъл по главата или други части на тялото.

    Част от фактическата обстановка,описана от подсъдимата, /а именно,че случайно е хвърлила чехъла срещу св.Л.,както и,че е нанесла само един удар по лицето й с шамар/,съдът не кредитира с нужното доверие,тъй като се опровергава от показанията на св.Л./пострадала/ и Г. /пряк очевидец/ ,тъй като намира ,че същата е по-скоро изградена  нейна защитна версия,,вероятно с цел да смекчи извършеното от нея противообществено деяние.

    Св.Л. от своя страна сочи,че когато майката оставила К. в групата и детето още плачело,тя го сложила на столчето и отишла при други две по-малки деца ,които също плачели.Л. видяла,че К. си чопли нослето  и има капки кръв, като я упътила да отиде в умивалнята да се измие.Детето отишло в умивалнята и започнало да плаче по-силно.Прозорецът бил отворен и се чувало,че плаче..Учителката я видяла,че е зачервена и й помогнала да се измие.,после тръгнала към шкафа с кърпите ,за да вземе да я подсуши.Момичето не й дало да я изчисти и било зачервено.Това станало в занималнята,пред останалите деца.Докато чисти К.,иззад гърба си,свидетелката чула гласа на майката :“Ти какво правиш с моето дете,ма ?“,при което тя отговорила,че не прави нищо./в това време го чистела и му събличала горнището на анцунга,тъй като детето било намокрило ръкавите/.

    Л. категорично отрича да е удряла К..

    В този момент,обръщайки се с лице към подсъдимата,която вече била стигнала  до нея,Л. получила от М.удар с  обратната страна на дланта по устата си,после още два удара ,при което учителката успяла да се отскубне.От ударите,свидетелката прехапала устната си и тя се подула.

След което,подсъдимата започнала да я удря с юмруци по гърба,ударила й два юмрука по главата,хвърлила срещу нея чехъл,но не я ударила,после я ударила с калния чехъл по гърба,изцапвайки блузата й. Всичко това станало пред погледа на 14 деца.В това време се появила св.Ц.Г. /лелка в групата/,която,носела закуската на деца и според св.Л., Г. видяла как подсъдимата я удря по гърба.Въпреки твърденията на подсъдимата за това,че Г. не е присъствувала на мястото на инцидента,съдът кредитира с доверие показанията както на св.Л.,така и на св.Г. ,които твърдят,че лелката е била  очевидец на случилото се .Предупредена за наказателната отговорност по чл.290 от НК,св.Г. твърди,че се е намирала в занималнята ,когато Л. е  чистила лицето на К..Понеже много от децата хленчели,свидетелката  се опитала да ги успокои,че са голяма група и не трябва да правят така,като в същото време,чула шум в занималнята,обърнала се и видяла как подсъдимата удря св.Л. с юмрук в лицето,после с ръка по главата, 2-3 пъти,ударила я с чехъла по гърба,а после го хвърлила  срещу учителката.Л. стояла „като невменяема“,защото не е очаквала да се случи това нещо,според свидетелката .Г. казала на М.да спре и ако иска да питат децата какво се е случило.,Тя обаче си взела детето и си тръгнала с него.Треперейки,Г. се качила в другата група и помолила учителката И. да слезе ,при което тя я помолила да остане при децата в нейната група,а тя слязла да види колежката си Л..

    В показанията си,св.И. твърди,че когато слязла в долната група,тя намерила Л. разчорлена,раздърпана,от устата и течала кръв,гърба й бил кален.Обяснила й какво се е случило,а именно,че детето е плачело и тя го е завела в умивалника да се умие ,а майката крещяла защо е плачело.

    И по време на инцидента и непосредствено след това,свидетелките Л.,Г. и И. твърдят,че децата,пред които е станало всичко ,са били силно стресирани,изглеждали уплашени и мълчали,някои били разплакани.Пристигащите по-късно родители да водят децата си разбрали за случилото се и питали „какво става тука“.,а вечерта споделяли с близките си,че на К. майката е набила госпожата.Детето Н.запитало св.Г. ,какво ще прави госпожата,защото я биха.

    Св.А.  С. е учителка в същата група,в която е било детето К. и във въпросния ден била втора смяна на работа.Застъпвайки на  смяна,видяла,че колежката й Л. е разстроена,с подпухнало лице,плачела.Разказала на колежката си,че докато давала вода,салфетки на детето и нямало нищо,майката дошла и започнала да я удря по гърба и лицето. На св.С. направило впечатление,че едно дете си изкарало пантофа и поискало да го захвърли по С../което доказва как постъпката на М.е въздействувала на малолетните и някои от тях са възпроизвели  това нейно поведение.Самите деца споделили с нея,че са видели това от майката на К. и тя е направила така с госпожата.

      За психическото и физическо състояние на св.Л. в същия ден,свидетелствуват и  св.Я. и К..Св.Г. споделила на Я.,която отишла втора  смяна на работа какво се е случило,а според Я.,Л. била  много разстроена ,изглеждала уплашена ,треперела,по лицето й личало,че е плакала,блузата й била изцапана на гърба.

     Св.К.-готвач,също твърди,че когато влязла в занималнята,за да види колко деца ще закусват,там била Л.,която със зачервено лице й казала,че на К. майката я е набила.Децата били по столчетата замръзнали,не реагирали.

    Св.А.между 8 и 9 часа ,когато отишъл в занималнята на първия етаж,където е Л. я видял изплашена и трепереща.Обяснила му,че С. е ударила детето,то влезнало вътре почнало да му тече кръв от носа,тя го вкарала в умивалника  да го изчисти,появила се подсъдимата  и после се скарали,а после не знаел какво е станало.,не бил пряк очевидец.

    За причинените й травматични увреждания ,св.Л. не е ходила на лекар,за да й бъде съставено медицинско удостоверение.В разпита си /на л.32-34 по ДНП/,който беше прочетен от съда,тя твърди,че от ударите я болели главата и гърба .Главата я боляла около 10 дни,не повече.После й посинял гърба.Затова,че гърла й бил посинял,твърди в показанията си св.Г. ,която я водела да й леят куршум ,поради стреса от случилото се.

     За стореното от нея,подсъдимата отишла да се извини на Л. на следващия ден.Детето продължило да ходи на детска градина,но имало промяна в поведението му и ако до този ден на всяка възложена му задача казвало „няма“ и посягало да удря,впоследствие се променило и започнало да учавства с желание в заниманията,като не създавало проблеми.

     По ДНП е назначена съдебно-медицинска експертиза по писмени данни,която не беше оспорена от страните и съдът я цени с нужното доверие като добросъвестно,компетентно и безпристрастно изготвено.

    Вещото лице д-р В.В. сочи в заключението си,че ако са достоверни показанията на пострадалата и свидетели /което съдът приема за безспорно,с оглед тяхната логичност,последователност и непротиворечивост/,относно вида и анатомичното разположение на възприетите от тях травматични увреждания,може да се приеме,че на св.Л. е причинена болка и страдание.

      При така установеното от  фактическа страна,съдът направи следните правни изводи :

      От свидетелските показания на св.Л., Г. ,И.,С.,Я.,В.,преценени в съвкупността им с обясненията на подсъдимата,както и с писмените доказателства и заключението на СМЕ,съдът прие за безспорно установено,че на 09.11.2016г.в гр.Н.,обл.Ш.,в ДГ№* „***“,подсъдимата С.  М. умишлено е нанесла удари в областта на лицето и гърба на пострадалата Л.Л. на Л.Д.Л. ,в качеството й на длъжностно лице-старши учител в детската градина,при изпълнение на службата й ,в резултат на което й причинила болка и страдание.

     От обективна страна М. е осъществила състава на престъплението по чл. чл.131 ал.1 т.1 алт.1-ва от НК във вр.чл.130 ал.2 от НК.

      От субективна страна деянието е извършено от нея при наличието на пряк умисъл и твърденията й,че е била раздразнена от вероятно негативно отношение на пострадалата спрямо детето й,не се подкрепят от нито едно от доказателствата,приложени по делото.

       Деянието е извършено с цинизъм,като вредният му ефект се е разпрострял както върху пострадалата,така и върху малолетните деца,непосредствени очевидци на случилото се. Поведението,което едно от тях се е опитало да демонстрира спрямо св.С. /също учителка/с обяснение,че е видяло това от подсъдимата  спрямо учителката Л.,иде да покаже,че е налице резултатна последица ,която е   изключително тревожна и негативно повлияваща психиката на малолетните деца,свидетели на случилото се и бъдещи граждани на това общество.

      За въпросното инкриминирано деяние,съответната наказателно-правна норма предвижда наказание „лишаване от свобода до една година“ или „пробация“.

     Отчитайки от една страна високата степен на обществена опасност и противоправно на извършеното деяние и възпроизведения с него ефект върху подрастващите свидетели ,личността на подсъдимата /осъждана е /–отегчаващи вината обстоятелства,счекчаващите вината такива- има малко дете,за което следва да се грижи и издържа,проявените от нея съжаление и  самокритичност към стореното ,мотивираха съда да й наложи по-лекото по вид наказание“пробация“,в което наред със задължителните мерки по чл.42а ал.2 т.1 и 2 от НК,беше включено и наказанието „безвъзмезден труд в полза на обществото“,именно с цел постигане на възпитателен и превантивен ефект и въздържане по-нататък от други провинения ,засягащи обществените отношения.

     Съдът счете,че при така определеното по вид и размер наказание,биха били постигнати целите на генералната и индивидуална превенция,залегнали като основни начала в чл.36 от НК.

    С оглед изхода на делото,на основание чл.189 от НПК ,в тежест на подсъдимата бяха възложени направените по делото разноски.

    В този смисъл смисъл съдът постанови присъдата си.

     Мотивите са изготвени на 27.09.2017г..

 

                                                               РАЙОНЕН    СЪДИЯ: