Решение по дело №176/2020 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 юли 2020 г. (в сила от 17 юли 2020 г.)
Съдия: Галя Петкова Иванова
Дело: 20207220700176
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 12 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 3

 

гр. Сливен, 17. 07. 2020 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в публично заседание на осми юли, две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛАНА  ДРАГОМАНСКА

                                                ЧЛЕНОВЕ:   ГАЛЯ  ИВАНОВА

                                                                        ИГЛИКА  ЖЕКОВА

                                                                         

При участието на секретаря ВАНЯ КОСТОВА и на прокурора ХРИСТО КУКОВ, като разгледа докладваното от съдия ГАЛЯ ИВАНОВА касационно административно № 176 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 285, ал. 1, изр. 2 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/.

Образувано е по касационна жалба от Главна дирекция “Изпълнение на наказанията” /ГДИН/ – София, подадена против Решение № 271 от 27.12.2019 г., постановено по административно дело № 409 / 2019 г. по описа на Административен съд – Сливен, в частта  му, с която е уважен предявеният против ГДИН иск за заплащане на обезщетение за претърпени  неимуществени вреди. Касационният жалбоподателя твърди и излага съображения за неправилност на решението в обжалваната част, поради несъответствие с материалния закон и необоснованост, касационни основания по чл. 209, т. 3 от АПК. Прави искания за отмяна на решението в обжалваната част, както и за намаляване размера на присъденото обезщетение. Претендира присъждане на разноски.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, се представлява от упълномощен процесуален представител, който поддържа жалбата и моли да бъде уважена.  

Ответникът по касационната жалба – И.Х.У., редовно призована, се явява лично в съдебно заседание, оспорва жалбата и моли решението да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура – Сливен, дава заключение за законосъобразност на обжалваното решение.

Касационната жалба е подадена в предвидения преклузивен срок, от надлежна страна и при наличие на правен интерес, поради което е допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Производството пред първоинстанционния съд се е развило по исковата молба на И.Х.У., подадена срещу ГДИН – София, за заплащане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди в посочения в исковата молба период и размер, в който период ищцата е изтърпявала мярка за неотклонение задържане под стража в Ареста С., ведно със законната лихва върху претендираната сума, считано от датата на завеждане на исковата молба до окончателното й изплащане. Претърпените неимуществени вреди ищцата е основала на поставянето й в неблагоприятни условия за изтърпяване на мярката, подробно посочени в исковата молба и допълнителната такава, условия, включени в хипотезите на чл. 3 от ЗИНЗС.

С оглед обстоятелствата, изложени в исковата молба, становищата и исканията на страните в хода на делото, след приложението на чл. 284, ал. 3 ЗИНЗС, съдът е събрал относимите към предмета на спора доказателства. Със събирането им решаващият съд е изяснил фактическата обстановка, като въз основа на установените по делото факти, при обсъждане доводите на страните е направил своите правни изводи.

С решението си по делото първоинстанционният съд е уважил частично предявения от У. иск за сума в размер на 300 лева за посочения в исковата молба период, ведно със законната лихва от датата на завеждане на исковата молба до окончателното изплащане на сумата, и е отхвърлил иска в останалата му част до претендирания размер от 35 000 лева. За да постанови този резултат, съдът е приел, че в периода на изтърпяване на мярката задържане под стража в Ареста С. ищцата е претърпяла неимуществени вреди, преживяно нечовешко и унизително отношение по смисъла на чл. 3 от ЗИНЗС, произтичащо от условията за изтърпяване на мярката, като при съобразяване изискването на чл. 284, ал. 2 от ЗИНЗС, за определяне на кумулативния ефект върху лицето на установените в случая условия, е определил размера на дължимото се обезщетение при приложението на чл. 52 от Закона за задълженията и договорите.

В частта, с която предявеният иск е отхвърлен, решението е влязло в сила.

Съдът е изяснил напълно фактическата обстановка по делото, събрал е относимите за правилното решаване на спора доказателства, обсъдил ги е в тяхната взаимна връзка, съобразил е приложението на чл. 284, ал. 3 и ал. 5 ЗИНЗС, при което е направил верни правни изводи.  

Съгласно разпоредбата на чл. 284, ал. 1 ЗИНЗС, Държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода и задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения на чл. 3, който в своята ал. 1 предвижда, че осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според чл. 3, ал. 2 от ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

Правилен е изводът на първоинстанционния съд, изведен от установената по делото фактическа обстановка, че в случая са налице законовите предпоставки, обуславящи основателност на предявения иск за неимуществени вреди, произтичащи от неблагоприятни условия за изтърпяване на мярката задържане под стража от ищцата в периода, предмет на исковата молба.

Неоснователни са доводите в касационната жалба за допуснато нарушение на материалния закон и необоснованост на решението в обжалваната му част.

Решението на съда е валидно, допустимо и правилно, както по отношение на изводите за основателността на исковата претенция, така и по отношение на определения размер на обезщетението.

Първоинстанционният съд е дал подробен, ясен и конкретен отговор кои факти, релевантни за спора, приема за установени въз основа на събраните по делото доказателства. В решението е изведен правилният извод за доказаност на изложени в исковата молба обстоятелства, които обуславят присъждане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди по приложимия закон.  

Законът забранява задържаните лица да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко или унизително отношение, и задължава Държавата да им осигури, както условия за изтърпяване на наложената мярка, които да са съобразени с уважението към човешкото достойнство, така и начин и метод на изпълнение на мярката, които да не ги подлагат на страдание или трудности от степен над неизбежното ниво на страдание, присъщо на задържането, и при адекватно на задържането гарантиране на тяхното здравословно и физическо състояние. В случая е установено неизпълнение на законови задължения, в следствие на което са претърпени вреди, които са пряка и непосредствена последица от неизпълнението. В тази връзка неоснователни са твърденията в жалбата, че съдът без доказателства е счел за доказано, че за ищцата са настъпили неимуществени вреди. Съдът обосновано е приел за установено, че за посочения в исковата молба период, с изключение на дните, през които ищцата е била привеждана в Ареста София, същата е била настанена в помещение, при липса на постоянен достъп до санитарен възел и течаща вода, на пряк достъп на дневна светлина и възможност за естествено проветряване, и при липса на условия за двигателна активност. Противно на твърденията в касационната жалба, съдът правилно е приел, че в случая негативните преживявания на ищцата, надвишаващи неизбежното ниво, присъщо на изпълнението на мярката задържане под стража, макар и без конкретно увреждане на здравето, доколкото са довели до унижаване на човешкото й достойнство, представляват неимуществени вреди, причинени вследствие на незаконосъобразни бездействия на администрацията на Ареста в нарушение на изискването по чл. 2, т. 3 във връзка с чл. 240 от ЗИНЗС, които са рефлектирали върху личната сфера на ищцата, накърнявайки общочовешка ценност, защитена с нормата на чл. 3 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи /КЗПЧОС/, поради което и са налице кумулативно елементите от правопораждащия фактически състав за ангажиране отговорността на Държавата по чл. 284, ал. 1 от ЗИНЗС.

Правилно е определен и размерът на обезщетението, като същият е съобразен изцяло с релевантните обстоятелства. Естеството и характерът на причиненото страдание съдът следва да прецени, не само от страна на субективното възприятие и усещане на пострадалия за причинена вреда, но и с оглед конкретните факти, от които тя произтича и най-вече обезщетението следва да е съобразено с общите схващания за справедливост, взети предвид от съда при приложението на чл. 52 от Закона за задълженията и договорите. В случая изводите на съда за размера на дължимото обезщетение съответстват на посочените критерии. Правилно са преценени конкретните, обективно съществуващи факти в периода, предмет на исковата молба, относими към увреждането, от което се претендират вреди, реалното им отражение върху състоянието на ищцата и в съответствие с изведената от закона и дължима се справедливост.

По изложените съображения, решението на съда в обжалваната му част като правилно следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на спора, претенцията на касационния жалбоподател за присъждане на разноски е неоснователна.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Сливен

 

Р          Е          Ш          И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 271 от 27.12.2019 г., постановено по административно дело № 409 / 2019 г. по описа на Административен съд– Сливен, в частта, с която Главна дирекция “Изпълнение на наказанията” – гр. София, е осъдена да заплати на И.Х.У. с ЕГН: **********, с адрес: ***, сумата от 300 /триста/ лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди вследствие на незаконосъобразни бездействия на служители от администрацията на Ареста С., при престоя й в Ареста С. за периода 22.02.2018 г. - 05.07.2018 г., ведно със законната лихва от датата на завеждане на исковата молба 18.10.2019 г. до окончателното изплащане на сумата.

Решението е окончателно.                         

 

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: