Р Е
Ш Е Н
И Е
гр. Елин Пелин, 10.08.2020
год.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Елинпелинският районен съд, четвърти състав,
в публично заседание на седми юли две хиляди и двадесета година в състав:
РАЙОНЕН СЪДИЯ:
ПЕТКО ГЕОРГИЕВ
при секретаря ЦВЕТАНКА НИКОЛОВА, като разгледа докладваното от съдията
ГЕОРГИЕВ гр.д. № 904 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид
следното:
Производството
е по реда на чл. 530 и сл. от Гражданския процесуален кодекс /ГПК/, във връзка
с чл. 19, ал. 1 от Закона за гражданската регистрация /ЗГР/.
Образувано
е по молба на Т.К.Н., ЕГН **********, с адрес: *** и Ц.И.З., ЕГН **********, с адрес: ***2, в качеството им на родители и
законни представители на И.З. ЕГН **********, с
адрес: ***, с която се иска добавяне на бащиното име „Ц.” към името на детото И.З.. Сочи се, че последният е роден на *** г. в гр. Ночера Инфериоре, Италия, като е бил
вписан само с две имена в акта за раждане. Твърди се, че липсата на бащино име
ще създаде значителни неудобства и проблеми.
В съдебно заседание законният представител на детето И.З. майка му Т.К.Н. се явява лично и с процесуалния им представител адв. М., като поддържа подадената молба.
Община Елин Пелин не взема становище по молбата.
Съдът, като прецени събраните доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:
Установява се от удостоверение за раждане от *** г., че И.З., ЕГН **********, с пол мъжки, е роден на *** г. в Ночера Инфериоре, Италия, за което е съставен акт за раждане № 0216 от 09.05.2014 г. в гр. София, район Искър, Столична община, а негови родители са Т.К.Н., ЕГН ********** и Ц.И.З., ЕГН **********.
Според
препис-извлечение от акт за смърт и удостоверение за наследници Ц.И.З.
е починал на 03.01.2020 г., съставен акт за смърт 0003/03.01.2020 г. в гр. Елин
Пелин, а негов наследник е синът му И.З..
Установява се от показанията на свидетелката Ганка Тончева Н., баба на И.З., че дъщеря й Т. родила детето си И. в Италия, като там бил регистриран само с две имена И.З.. Родителите на И. живели около пет години в Италия и се върнали в България, когато И. бил на две години. Бащата Ц.И.З. починал на 03.01.2020 г., като сега за И. се грижила майка му. Тази година И. щял да бъде в училище в първи клас.
С оглед на така приетото за установено от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:
Молбата е основателна. Името представлява постоянно словесно обозначение на физическото лице, което служи за неговата индивидуализация, идентификация, отличаване и разграничаване от останалите физически лица. По този начин се изразява и неговата уникалност и неповторимост. Промяната на име се допуска по изключение и не зависи от субективното отношение на молителя, а от наличието на обективни предпоставки.
Съгласно чл. 19 от ЗГР промяна на собствено, бащино или фамилно име се допуска от съда въз основа на писмена молба на заинтересувания, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това. В настоящия случай са налице „важни обстоятелства” по смисъла на закона. В закона не са посочени какви обстоятелства трябва да се преценяват като важни, за да са основание за промяна на името. Според закона при образуване името на всяко лице, за негово собствено име се вписва името, което са избрали неговите родители, за бащино – собственото име на бащата, а за фамилно, със съответната наставка – ов или –ев, като се поставя и окончание, съобразно пола на детето, бащиното или фамилно име на бащата. Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите (чл. 14, ал. 1 ЗГР). При съставяне на акт за раждане на български гражданин, роден извън територията на Република България, бащиното и фамилното му име могат да се впишат с наставки -ов или -ев и окончание съобразно пола, ако това е писмено заявено от родителите до три години от раждането на лицето (чл. 9, ал. 3 ЗГР).
В случая по делото се сочат на важни по разума и закона обстоятелства, налагащи добавяне на бащиното име на детето. Детето, родено извън територията на Република България, е било регистрирано само със собствено и фамилно име, което ще затрудни реализацията му в личен и в професионален аспект. Бащиното име сочи произхода от съответния родител. Детето притежава българско гражданство по произход съобразно чл. 8 от Закона за българското гражданство, тъй като и двамата му родители са български граждани, поради което и за формиране на нейните имена е приложим общия закон за гражданската регистрация на населението. Наличието на бащино име отговаря на българските семейни традиции и ще преодолее евентуалните затруднения, свързани със словесното обозначение на физическото лице в документите му за самоличност и идентификация в обществото.
С оглед изложеното съдът намира, че искането да бъде добавено бащиното име е основателно и следва да бъде уважено. При наличието на предпоставката, визирана в чл. 19, ал. 1 ЗГР – важно обстоятелство, обуславящо исканата промяна, съдът следва да постанови решение, с което да допусне промяна чрез добавя на бащиното име на детето.
Воден от горното съдът
Р Е Ш И :
ДОПУСКА на основание чл. 19, ал. 1 ЗГР промяна на имената на И.З., ЕГН **********, роден на *** г. в Ночера Инфериоре, Италия, като добавя бащиното име „Ц.“.
ДА СЕ ИЗПРАТИ препис от с решението на длъжностното лице по гражданското състояние при Община Елин Пелин, Софийска област, за отбелязване на промяната в акта за раждане на детето и в регистъра на населението.
Решението не подлежи на обжалване на основание чл. 537, ал. 1 ГПК.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: