Решение по дело №80/2021 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260028
Дата: 22 март 2021 г. (в сила от 1 април 2021 г.)
Съдия: Недялка Николова Нинова
Дело: 20211800200080
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 16 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер                двадесет и втори март                           Година 2021                          София

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,  Наказателно отделение,     Втори /тричленен/ състав

На двадесет и втори март                                                                                      Година 2021

В открито заседание в следния състав:

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ПЕТКОВ

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1. НЕДЯЛКА НИКОЛОВА

                                                                                        2. АНЕЛИЯ ИГНАТОВА

Секретар Камелия Василева

Прокурор Златка Клюнкова

Като разгледа докладваното от съдията Николова

ч. н. дело № 80 по описа за 2021 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

                    

Производството е по реда на чл. 44, ал. 7 ЗЕЕЗА.

Получена е Европейска заповед за арест от 17.07.2020 г., издадена от съдия от Първионстанционен следствен съд № 2 – С. (В.), Испания по дело (досъдебно поризводство) № 142/2019, с която се иска предаване на българския гражданин В.Г.С., роден на *** ***, България, ЕГН: **********,*** и настоящ адрес: с. К., комплекс „Д. Х.“, ул. „*****“ № **, на компетентните съдебни власти на Кралство Испания за провеждане на наказателно ппреследване.

Представителят на С.о.п. поддържа искането, като счита, че са изпълнени законовите условия за допускане на поисканото от испанските съдебни власти предаване на българския гражданин В.Г.С..

Защитникът на исканото лице – адв. Г. С. от АК П. – поддържа становище за провеждане на наказателното произовдство /образувано в Испания/ срещу исканото лице в България.

Исканото лице В.Г.С. поддържа становището на защитника си.

            Искането, с което е сезиран настоящия съдебен състав, е за изпълнение на ЕЗА, издадена от съответно компетентните власти на Кралство Испания по отношение на българския гражданин В.Г.С., със снета по делото самоличност и е основателно. Това е така по следните съображения:

При решаването на въпроса за предаването на исканото лице на компетентните власти на издаващата държава въз основа на получената ЕЗА, съдът следва да обсъди и даде отговор на въпросите, посочени в разпоредбата на чл. 44, ал. 6 ЗЕЕЗА, а именно: налице ли са условията за предаване по чл. 36 и 41 и има ли основания за отказ по чл. 39 или 40, има ли основания за отлагане на изпълнението или за условно изпълнение на заповедта по чл. 52 от ЗЕЕЗА.

       По форма и съдържание представената Европейска заповед за арест отговаря на изискванията на чл. 37 от ЗЕЕЗА:

 Европейска заповед за арест е издадена от компетентен съдебен орган на издаващата държава – съдия от Първионстанционен следствен съд № 2 – С. (В.), Испания по дело (досъдебно поризводство) № 142/2019, въз основа на съдебен акт за задържане – решение за задържане от 17.07.2019 г., издадено от същия съд и по същото дело.

            Исканото лице е българският гражданин В.Г.С., роден на *** ***, България, ЕГН: **********,*** и настоящ адрес: с. К., комплекс „Д. Х.“, ул. „*****“ № **.

Предаването на българския гражданин В.Г.С. е поискано с цел провеждане на наказателно преследване за извършени от него няколко престъпления на територията на издаващата държава в периода от 04 април до 27 април 2017 г.:

- на 04 април 2017 г. в А. д. А. /В./, заедно с П. И. П. извършили опит да отнемат банкомат от Банка „К.“, като изкъртили входната врата на клона на Банка „К.“ и връзвайки с ремък банкомата, зазидан в мебелите, се опитали да го изтеглят навън чрез използване на превозно средство с голяма мощност /л.а. Ауди Q 7/; за изетглянето на банкомата са използвали скрипец, снабден с магнит, с големи размери, при което са разрушили напълно всички налични мебели в целия клон, но не са успели да качат банкомата в автомобила поради пристигането на място на патрул на Гражданската гвардия; след като пристигнали служителите на Гражданската гвардия, двамата са побягнали с автомобила без да спазват правилата за движение, като при бягството им и при преследването им от служителите на Гражданската гвардия са изложили на опасност агентите на Гражданската гвардия, вкл. и в момента, когато най-напред агентите са им попречили да потеглят с превозното средство; озовавайки се в улица без изход, ударили два пъти полицейския автомобил, след което избягали пеша, полицейските органи не успели да ги заловят. Ползваното от тях МПС /Ауди Q 7/ било задържано и след извършена проверка било установено, че същото е било откраднато и е с регистрационен номер /табела/, открадната от друг автомобил;

- на 25 април 2017 г. на ул. „*********“ № ** в М. (В.) заедно с П. И. П. и още едно неустановено лице са нахлули в офис на същата банка (Банка „К.“) в опит да отнемат банкомат, при който била задействана алармената система на клона;

- на 26 април 2017 г. във Ф. (В.) заедно с П. И. П. са разбили входна врата на офис на банка „Б.“ на ул. „*******“ № ** и се опитали да извлекат банкомат, връзвайки го с ремък, при което счупили голяма част от мебелите в банковия офис, но не успели да извлекат банкомата, след което се отдалечили с автомобила, с който преди това пристигнали (джип м. Ауди);

- на 27 април 2017 г. в М. (В.) двамата с П. И. П. отново отишли при банковия клон на Банка „К.“, на ул. „********“ № ** и с помощта на железен лост взломили входната врата на офиса, след което се отдаличи с автомобил, с който на шосеен път „******“ № ** в Я. д. Р. (В.) блъснали автомобил на входната врата на клон на банка „К.“.

Посочените деяния са квалифицирани по закона на издаващата държава като престъпления, както следва:

1. Продължително престъпление кражба с взлом на моторни превозни средства по чл. 237, 238, 240 и 74 от Наказателния кодекс на Испания;

2. Продължително престъпление кражба с взлом в степен опит по отношение на действията, извършени в банковите клонове (опит към отнемане на банкомати), по чл. чл. 237, 238, 240, 241, 74 и 16 от Наказателния кодекс на Испания; използване на замаскиране по чл. 22.1.2 Наказателния кодекс на Испания;

3. Престъпление атентат чрез използване на МПС по чл. 550 и 551, т. 3 от НК на Испания;

4. Фалшификация на официален документ – престъпление по чл. 392, т. 1 и 390, т. 1 и чл. 74 от НК на Испания;

5. Продължително леко престъпление кражба по чл. 234, т. 2 и чл. 74 от НК на Испания.

За всяко от тези престъпления се предвижда наказание „лишаване от свобода“ за не по-малко от една година по закона на издаващата държава.

            Издаващата държава се позовава на изключението от изискването за двойна наказуемост, установено в чл. 36, ал. 3, т. 18 ЗЕЕЗА.

Не се установяват данни в насока спрямо исканото лице да са налице висящи наказателни производства в Р България, по които то да е привлечено в качеството на обвиняем.

            От издаващата държава са представени гаранции по смисъла на чл. 41, ал. 3 от ЗЕЕЗА, като съответните права на исканото лице са гарантирани, съобразно условията по чл. 5, § 3 от Рамковото решение на Съвета на Европа № 2002/854/GAI от 13 юни 2002 год.  – след като бъде изслушано на територията на издващата държава исканото лице ще бъде върнато в Р България за изтърпяване на наложеното му наказание лишаване от свобода или взетата мярка, изискваща задържане.

Така изложените по-горе обстоятелства сочат на несъмнен извод за наличието на всички основания за изпълнение посочената Европейска заповед за арест по отношение на българския гражданин В.Г.С. за предаването му на компетентните власти на Кралство Испания.

Налице са условията за прилагане на ЕЗА, посочени в разпоредбата на чл. 36, ал. 1 ЗЕЕЗА: предаването на лицето е поискано с цел провеждане на наказателно преследване на деяния, наказуеми по правото на издаващата държава с лишаване от свобода за максимален срок не по-малко от една година, като давностният срок за наказателното  преследване не е изтекъл. Съдържанието на процесната ЕЗА напълно покрива законовите изисквания, установени в разпоредбата на чл. 37, ал. 1, т.т. 3, 4 и 5 ЗЕЕЗА – съдържа достатъчни по обем и съдържание, и безпротиворечиви данни за времето, мястото и обстоятелствата, при които са извършени престъпленията и степента на участието на исканото лице в извършването им. 

Издаващата държава се позовава на изключението на изискването за двойна наказуемост на деянието, посочено в разпоредбата на  чл. 36, ал. 3, т. 18 ЗЕЕЗА.

Не са налице данни, които биха обосновали отказ да се изпълни ЕЗА по чл. 39 и по чл. 40 ЗЕЕЗА.

Не са налице основания за приложението на чл. 52 ЗЕЕЗА – срещу исканото лице няма висящо наказателно производство или влязла в сила присъда за престъпление, различно от посоченото в ЕЗА.

Горното налага извода, че лицето, чието предаване се иска, следва да бъде предадено на издаващата държава въз основа на получената ЕЗА.

На основание чл. 44, ал. 7 ЗЕЕЗА по отношение на исканото лице следва да се вземе мярка за неотклонение задържане под стража до фактическото му предаване на издаващата държава, като на основание чл. 260, ал. 1 ЗИНЗС мярката следва да се изпълни в Затвора гр. С..

Напълно неоснователен, лишен от правна подкрепа, е довода на защитата за провеждане на наказателното преследване срещу исканото лице в България за престъпленията, извършени на територията на издаващата държава и описани в ЕЗА. Такова искане е в разрез с принципите и правилата, въведени с Рамковото решение на Съвета на Европа № 2002/854/GAI от 13 юни 2002 год. относно Европейската заповед за арест, доколкото предаването на българския гражданин е поискано за наказателно преследване, а не за изпълнение на наказание лишаване от свобода, наложено в издаващата държава.

  На основание чл. 44, ал. 7 от Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест С. ОКРЪЖЕН СЪД

 

Р    Е    Ш    И:

 

ДОПУСКА изпълнението на Европейска заповед за арест от 17.07.2020 г., издадена от съдия от Първионстанционен следствен съд № 2 – С. (В.), Испания по дело (досъдебно поризводство) № 142/2019, с която се иска предаване на българския гражданин В.Г.С., роден на *** ***, България, ЕГН: **********,*** и настоящ адрес: с. К., комплекс „Д. Х.“, ул. „******“ № **, на компетентните съдебни власти на Кралство Испания за провеждане на наказателно преследване за престъпления, извършени от него на територията на издаващата държава в периода от 04 април до 27 април 2017 г. и описани в ЕЗА.

ВЗЕМА на основание чл. 44 ал. 7 от ЗЕЕЗА мярка за неотклонение „задържане под стража” по отношение на българския гражданин В.Г.С., роден на *** ***, България, ЕГН: **********,*** и настоящ адрес: с. К., комплекс „Д. Х.“, ул. „*****“ № ** до фактическото му предаване на компетентните органи на издаващата държава.

Мярката за неоклонение „задържане под стража“ да се изпълни в Затвора – С..

Решението подлежи на обжалване и протестиране пред С. апелативен съд в петдневен срок от днес.

Заверен препис от влязлото в сила решение да се изпрати незабавно на Министерството на правосъдието на Република България; Върховна касационна прокуратура отдел „МПП”; С.о.п. МВР-НС „Полиция” – Дирекция „Международно оперативно полицейско сътрудничество”, на Началника на СА – С. и на Началника на Затвора-С..

 

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ……………………………...                 

(П. Петков)

 

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:  1: .……….…………………

                                                                                                    (Н. Николова)

 

                                                                                            2: …………………………..

                                                                                                      (Ан. Игнатова)