Решение по дело №6584/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2307
Дата: 16 декември 2019 г. (в сила от 16 юли 2020 г.)
Съдия: Иван Георгиев Калибацев
Дело: 20195330206584
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№ 2307, гр. Пловдив, 16.12.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски районен съд, VІ н.с., в публичното заседание на 21.11.2019г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАН КАЛИБАЦЕВ

 

при секретаря Маргарита Георгиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 6584/2019г. по описа на ПРС, VІ н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.53 и следващите от ЗАНН.

         Обжалвано е Наказателно постановление № 104 от 30.09.2019 г. на Директор на Дирекция „Местни данъци и такси“ - Община Пловдив, с което на „ВАСКО 60“ ЕООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр.Пловдив, бул.“Пещерско шосе“ № 162, представлявано от Д.Г.А., ЕГН: **********, на основание чл.123, ал.1 от Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 500 /петстотин/ лева за нарушение по чл.14, ал.1 от ЗМДТ.  

         Жалбоподателят, в жалбата си оспорва по същество вмененото му нарушение и прави искане за отмяна на атакуваното НП като неправилно и незаконосъобразно. Излага доводи за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при съставяне на АУАН. В съдебно заседание, редовно призован, не изпраща представител.

Въззиваемата страна – Община Пловдив, Дирекция „Местни данъци и такси“ се представлява от **. Б., която пледира за отхвърляне на жалбата като неоснователна и потвърждаване на НП.  

         Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и във връзка с направеното оплакване, намира следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в предвидения от закона седмодневен срок, предвид което е допустима, а разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА.

На 26.09.2019 г. от "Васко 60" ЕООД, чрез представляващия дружеството Д.Г.А., била подадена в Дирекция "Местни данъци и такси" – Община Пловдив декларация по чл.14 от ЗМДТ за облагане с данък върху недвижимите имоти, с вх. № **********/26.09.2019 г. Декларацията касаела недвижими имот, находящ се в гр. Пловдив, „Парк Отдих и Култура“, представляващ ПИ с идентификатор 56784.510.68 с площ 101 кв. м., придобит с непарична вноска на 09.11.2018 г. Законоустановеният срок за подаването й бил до 09.01.2019 г., включително, но тя била подадена на 26.09.2019 г.

Тъй като декларацията по чл. 14 от ЗМДТ не била подадена в двумесечния законоустановен срок, а именно до 09.01.2019 г., включително,  а едва на 26.09.2019 г., на "Васко 60" ЕООД бил съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 66090001792/26.09.2019 г. от св.В.И.Г. ***. Актосъставителят квалифицирал нарушението по чл. 14, ал. 1 от ЗМДТ.  

Въз основа на съставения акт е издадено обжалваното НП, с което на "Васко 60" ЕООД била наложена имуществена санкция в размер на 500 /петстотин/ лева за нарушение на чл.14, ал.1 от ЗМДТ, на основание чл.123, ал. 1 от ЗМДТ.

В хода на съдебното производство в качеството му на свидетел беше разпитана актосъставителя В.И.Г., която поддържа съставения от нея акт. Същият бил съставен във връзка с неподадена декларация по чл.14 от ЗМДТ за имот, придобит на 09.11.2018 г. Управителят на дружеството подал декларацията на 26.09.2019 г., като срокът за подаването й бил двумесечен.

Съдът кредитира показанията на св.Г. като обективни  и кореспондиращи с останалите събрани по делото писмени доказателства.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира следното от правна страна:

Съгласно разпоредбата на чл.14, ал.1 от ЗМДТ /в редакцията, действала до 31.12.2018 г./ за новопостроените или придобитите по друг начин имоти собственикът, съответно носителят на ограниченото вещно право, уведомява за това писмено в 2-месечен срок общината по местонахождението на имота, като подава данъчна декларация за облагане с годишен данък върху недвижимите имоти.

С изменение на Закона за местните данъци и такси от 27.11.2018г., /влязло в сила от 01.01.2019г./, разпоредбата на чл.14, ал.1 предвижда за собственикът на новопостроените сгради и постройки, които не подлежат на въвеждане в експлоатация по реда на Закона за устройство на територията, да уведомява за това писмено в 2-месечен срок общината по местонахождението на имота, като подава данъчна декларация за облагане с годишен данък върху недвижимите имоти. Анализирайки съдържанието на новата редакция на твърдяната за нарушена законова норма, се налага извода, че задължение за подаване на декларация по чл.14, ал.  от ЗМДТ е предвидено само за собствениците на новопостроените сгради и постройки, които не подлежат на въвеждане в експлоатация по реда на Закона за устройство на територията. Доколкото в случая се касае за поземлен имот, придобит с непарична вноска и предвид настъпилото изменение на чл.14, ал.1 от ЗМДТ, с което е отпаднало  изискването за "придобити по друг начин", то съдът счита, че за жалбоподателят не съществува задължение да подаде декларация по чл.14, ал.1 от ЗМДТ. Този извод съдът формира вземайки предвид и новата ал.3 на чл.14 от ЗМДТ /в сила от 01.01.2019 г./, в която законодателят изрично е изключил задължението за подаване на данъчни декларации за облагане с годишен данък за имотите и ограничените вещни права, придобити по възмезден или безвъзмезден начин по раздел трети от тази глава. В случая поземленият имот е придобит от дружеството чрез непарична вноска /апорт/, която се явява възмездна сделка, т.е. имотът е придобит именно при условията на раздел трети от глава втора на ЗМДТ.  Апортът или непаричната вноска представлява особен вид отчуждаване на вещ с транслативен ефект за правото на собственост, специфичен вещно прехвърлителен производен способ, който се осъществява с оглед постигането на определена цел – участие в съответно търговско дружество. С апортиране на недвижим имот в капиталово търговско дружество имотът излиза от патримониума на длъжника и става собственост на дружеството, като собствеността се придобива на деривативно основание с вписване на дружеството, а срещу апортната вноска длъжникът получава акции или дялове дружеството, т.е. апортът има възмезден характер, тъй като при него има разместване в имуществената сфера на вносителя. В този смисъл  за придобитият от дружеството-жалбоподател поземлен имот с непарична вноска се прилага правилото на новата ал.3 на чл.14 от ЗМДТ, което изрично изключва задължението за подаване на данъчни декларации за облагане с годишен данък за имотите и ограничените вещни права, придобити по възмезден или безвъзмезден начин по раздел трети от тази глава.

Съгласно разпоредбата на чл. 6, ал. 1 от ЗАНН, административно нарушение е това деяние /действие или бездействие/, което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред.

Според чл. 3, ал. 1 от ЗАНН за всяко административно нарушение се прилага онзи нормативен акт, който е бил в сила към момента на извършването му. Изключението от това правило е въведено с нормата на чл. 3, ал. 2 от ЗАНН, според която, ако до влизане в сила на наказателното постановление последват различни нормативни разпоредби, прилага се онази от тях, която е по-благоприятна за нарушителя.

С оглед новата редакция на чл.14, ал.1 от ЗМДТ и новата ал.3 на същия член /и двете в сила от 01.01.2019 г./, към момента на издаване на НП, е отпаднало задължението за подаване на данъчна декларация за облагане с годишен данък за имотите, придобити по възмезден начин, както е в разглеждания казус. Новата нормативна уредба за регулираните със ЗМДТ обществени отношения – предмет на спора, не е била отчетена, както от актосъставителя, така и от административнонаказващия орган, чийто актове са издадени след настъпилите законодателни промени.

Предвид влязлата в сила промяна на нормативната уредба, настоящият съдебен състав следва да приложи разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗАНН, доколкото сравняването на двете редакции на чл.14, ал.1 от ЗМДТ, по-благоприятна се явява тази, която изключва наказуемостта на даден вид деяние. Доколкото действащата в момента редакция на чл.14, ал.1 от ЗМДТ не предвижда задължение, аналогично на това, за неизпълнението на което е санкциониран жалбоподателя, а с ал. 3 на същия член изрично е изключено задължението за подаване на декларация за придобити по възмезден начин недвижими имоти, видно е, че новата разпоредба е по-благоприятна за нарушителя, тъй като неподаването в двумесечен срок на декларация от вида на процесната вече не представлява нарушение и следователно описаното в наказателното постановление деяние не подлежи на санкция. Следователно след горното изменение на закона на практика не може да се говори за административно нарушение, респективно налице е по-благоприятна разпоредба за нарушителя.

Съдът намира за необходимо да отбележи, че при извършената служебна проверка беше установено още едно нарушение, допуснато в хода на административното производство, представляващо съществено нарушение на процесуалните правила, водещо до отмяна на атакуваното НП, а именно - неспазване на предвидения в чл.44, ал.1 от ЗАНН тридневен срок, в който нарушителят освен възраженията при съставяне на акта, може да направи и писмени възражения по него. Във връзка с това право на нарушителя следва и невъзможността да бъде издадено НП преди изтичането на тридневния срок. Процесният АУАН е съставен на 26.09.2019 г., като последният ден за възражения срещу акта е 29.09.2019г., който е неприсъствен ден /неделя/, поради което срокът по чл.44, ал.1 от ЗАНН изтича на 30.09.2019 г. /понеделник/. В случая обаче именно на този ден, преди да е изтекъл срокът по чл.44, ал.1 от ЗАНН, наказващият орган е издал наказателното постановление, с което не е спазил предвидения в закона тридневен срок за възражения срещу акта. Това от своя страна е довело до нарушение на разпоредбата на чл.52, ал.4 от ЗАНН, която вменява в задължение на наказващия орган преди да се произнесе по преписката да провери акта за неговата законосъобразност и обоснованост, както и да прецени възраженията и събраните доказателства. Неспазването на този срок е съществено нарушение на процесуалните правила, което ограничава правото на защита на нарушителя и води до отмяна на НП.

Предвид това и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

             ОТМЕНЯ  Наказателно постановление № 104 от 30.09.2019 г. на Директор на Дирекция „Местни данъци и такси“ - Община Пловдив, с което на „ВАСКО 60“ ЕООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр.Пловдив, бул.“Пещерско шосе“ № 162, представлявано от Д.Г.А., ЕГН: **********, на основание чл.123, ал.1 от Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 500 /петстотин/ лева за нарушение по чл.14, ал.1 от ЗМДТ. 

         Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му пред Административен съд гр.Пловдив по реда на АПК.

                                                                            

 

     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала!

М.Г.