Определение по дело №1267/2020 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 2153
Дата: 13 юли 2020 г.
Съдия: Таня Илкова Илиева
Дело: 20205530101267
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 април 2020 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………………….              13.07.2020г.          гр. Стара Загора

 

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                   VI ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

На  13 юли                                    2020 г.

В закрито заседание в следния състав:

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ ИЛКОВА                                                       

Секретар:

Прокурор: 

като разгледа докладваното от съдия ТАНЯ ИЛКОВА

гр. дело 1267 по описа за 2020 година.

    Производството е образувано по предявена искова молба от „БНП ПАРИБА ПЪРСЪНЪЛ ФАЙНЕНС” ЕАД гр. София  против М.А.М. ***, с  правно основание чл. 422  от ГПК.

    СЪДЪТ, в изпълнение на разпоредбата на чл. 131, ал.1 от ГПК, е изпратил препис от исковата молба с приложенията към нея на ответника, като е дал указания на последния във връзка с упражняване на правата му по ГПК. Ответникът не е депозирал писмен отговор на исковата молба.

    Като взе предвид депозираната искова молба, съдът счита, че с оглед изясняване на делото от фактическа страна следва да бъдат приети като доказателства приложените към тях документи, тъй като същите са относими към спора и са годни доказателствени средства по смисъла на ГПК и следва да се произнесе по направените от страните искания.  Следва да приложи към делото изисканото ч.гр.д.№ 438/2020г. по описа на РС-Стара Загора.

Съдът счита, че следва да напъти страните към  доброволно уреждане на спора, включително и чрез използване на процедура по медиация или други способи. Следва да укаже на страните, че неявяването на някоя от страните, която е редовно призована, не е пречка за разглеждането на делото; че при неподаване в срок на писмен отговор, респ. невземане на становище по отговора, и неявяване в съдебно заседание, без да е направено искане за разглеждане на делото в отсъствие на страната, насрещната страна може да поиска постановяване на неприсъствено решение или прекратяване на делото, както и присъждане на разноските; че с писмена молба могат да заявят желание да ползват правна помощ при необходимост и право на това.

         Водим от горното и на основание чл.140, ал.1 и ал.3  от ГПК, съдът

                   О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ПРИЕМА като доказателства по делото, представените от ищеца  заверени копия на: Договор за кредит № CARD-16661154 от 30.12.2018г.; Месечни извлечения по кредитна карта № CARD-16661154 за периода от 15.12.2018 г. до 14.06.2019г

 

       НАЗНАЧАВА съдебно-счетоводна експертиза, която да се изпълни от вещото лице Пламена Стоянова, което след като се запознае с материалите по делото, направи справка и проверка навсякъде, където е необходимо, да представи осем дни преди съдебно заседание писмено заключение, с копие до страните, в което да отговори на поставените от ищеца въпроси в исковата молба.

     

  ОПРЕДЕЛЯ депозит за изготвяне на заключението, сумата от 150 лв., като ЗАДЪЛЖАВА ищеца да заплати същия, в тридневен срок, от получаване на съобщението, по набирателната сметка на СтРС, като банковото бордеро се представи по делото.

 

ПРИЛАГА към делото  ч.гр.д. № 438/2020г. по описа на Районен съд гр. Стара Загора.

СЪОБЩАВА на страните ПРОЕКТ ЗА ДОКЛАД по делото :

Ищецът „БНП Париба Пърсънъл Файненс” ЕАД гр. София, чрез упълномощения си представител, твърди в исковата си молба, че с Разпореждане от 18.02.2020г. по ч.гр.д. № 438/2020 г. по описа на Районен съд- Стара Загора (искането на „БНП Париба Пърсънъл Файненс” С.А. чрез „БНП Париба Пърсънъл Файненс” С.А., клон България за издаване на заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК срещу М.А.М. по договор за револвиращ кредит CARD-16661154 е отхвърлено, като на заявителя е указана възможността да предяви в едномесечен срок от съобщението осъдителен иск за вземането, за което съдът е отказал да издаде заповед за изпълнение.

 Предвид изложеното и на основание чл. 415, ал. 1, т. 3 ГПК за „БНП Париба Пърсънъл Файненс” С.А., Париж, Франция чрез ,”БНП Париба Пърсънъл Файненс" С.А., клон България възниква правен интерес от завеждането на настоящия осъдителен иск, с който М.А.М. да бъде осъден да заплати на ищеца сумите, за които съдът е отказал да издаде заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по ч.гр.дело № 438/2020г., а именно:

-    2853.62 лева - главница;

-    290.57 лева - възнаградителна лихва за периода от 01.02.2019г. до 07.05.2019г.;

-    154.39 лева - мораторна лихва за периода от 01.03.2019 г. до 19.01,2020г. начислена на основание чл. 86 ЗЗД;

-    65.94 лева - държавна такса;

-    50.00 лева - юрисконсултско възнаграждение;

-    ведно със законната лихва за забава върху главницата, считано от датата на постъпване на заявлението в съда до окончателното изплащане на задължението.

Вземането на ищеца се основава на сключен на 30.12.2018г. между „БНП Париба Пърсънъл Файненс” като кредитор и М.А.М. като кредитополучател по договор за отпускане на револвиращ потребителски кредит, издаване и ползване на кредитна карта № CARD-16661154.

Сочи, че Кредитната карта е електронен платежен инструмент и представлява персонализирана пластмасова карта, върху която е записана електронна информация. Персонализацията на платежната карта представлява изписването на необходимите данни, свързани с оправомощения ползвател на платежната карта, съгласно параграф 1, т. 5 от ДР на Наредба № 3 на БНБ. Чрез картата се извършва идентификация на кредитополучателя и се осъществява отдалечен достъп до отпуснатия на кредитополучателя револвиращ кредитен лимит.

Минимална месечна погасителна вноска представлява минималната месечна сума, която картодържателят следва да направи до падежа, за да започне да възстановява кредитния лимит. Кредитополучателят е длъжен да я внася всеки месец, за да не изпада в просрочие и кредиторът да не блокира картата. Револвиращата функционалност предоставя възможност на картодържателите да заемат многократно средства от определения им кредитен лимит посредством предоставената им карта, като изплатените суми по усвоения кредит са отново на разположение след погасяването им. Картодържателя разполага с възможността да погасява усвоения кредитен лимит посредством минимална месечна вноска, а не изцяло.

 

Разяснява, че Кредитният лимит представлява одобрената от издателя сума, с която се захранва картата и до която клиентът има достъп. Максималният лимит за всеки клиент се определя индивидуално съобразно предварително зададени рискови правила, като в настоящия случай максималният кредитен лимит е в размер на 2500.00 лева (чл. 1).

Използваният кредитен лимит е сумата, която кредитополучателят е използвал за покупки и/или теглене на пари в брой от отпуснатия кредитен лимит.

Разполагаемият кредитен лимит представлява сумата, която остава на разположение по револвиращия кредит, след като картодържателят е усвоявал суми по кредита.

Картата позволява чрез нея да бъде извършвано теглене в брой от банкомати (ATM), плащания чрез терминални устройства и други услуги в страната и чужбина (чл. 2).

Съгласно договора за използването на револвиращия кредит кредитополучателят дължи лихва, начислявана върху усвоения размер на кредитния лимит за времето на ползването му (чл. 14).

В договора е предвидена възможността кредитополучателят да се възползва съответно от услугата „Превод на пари по сметка” и „Покупка на изплащане в мрежата от търговски партньори на кредитора” (чл. 3 и чл. 4).

За ползването на револвиращия кредит извън функционалната услуга по чл. 4 от договора се прилага годишен лихвен процент (ГЛП) в размер на 35% и годишен процент на разходите (ГПР) в размер на 44.90%

ГЛП е лихвеният процент, изразен като фиксиран или като променлив процент, който се прилага на годишна основа към сумата на усвоения кредит.

ГПР показва действителното оскъпяване на всеки кредит, като към лихвения процент по кредита се добавят всички останали разходи, настоящи и бъдещи, свързани с него. ГПР е общата цена на кредита за потребителя, изразена като годишен процент от сумата на отпуснатия и редовно обслужван кредит. При изчисляването му се включват всички задължителни такси за сметка на клиента, свързани с отпускането на кредита.

Кредиторът издава месечно извлечение за осъществени трансакции до 15-то число на месеца. След издаване на месечното извлечение настъпва периодът, в който картодържателят е длъжен да направи погашение по кредита, като при кредитните карти от револвиращ тип са налице две възможности за изпълнение на задължението:

- посредством пълно погасяване на усвоения кредит - това събитие настъпва, когато картодържателят погаси цялата използвана сума.

 

- частично погасяване на задълженията - при внасяне на сума в размер на минималната месечна вноска или по-голям, но не е погасена пълната сума по задължението.

Извлечението се изпраща на адреса на електронната поща на кредитополучателя, а при изрично негово искане или при липса на електронен адрес в хартиена форма на посочения от него адрес, като неполучаването на извлечението не е основание за неплащане на погасителна вноска (чл. 12).

Месечни погасителни вноски се правят до 1-во число на месеца, следващ издаването на извлечението.

За използването на револвиращия кредит кредитополучателят дължи лихва, начислявана върху усвоения размер на кредитния лимит за времето на ползването му (чл. 14). ГПР е изчислен при допускането, че общият размер на кредита е усвоен незабавно и изцяло за срок от една година и се погасява на равни месечни вноски, с неизменни до края на срока разходи, съгласно условията на договора за кредит. За използването на кредитната карта кредитополучателят заплаща и таксите предвидени в тарифата.

В чл. 16 от договора е предвидено, че кредиторът има право да блокира кредитната карта по собствено решение, по искане на кредитополучателя, при изтичането на валидността на картата и/или при неплащане на една или повече месечни погасителни вноски.

Чрез функционалността „Покупка на изплащане в мрежата от търговски партньори на кредитора” кредитополучателят изплаща избраната от него стока или услуга посредством усвояване от кредитния лимит на револвиращия кредит чрез предоставената му кредитна карта.

На 30.12.2018г. ответникът се е възползвал от предвидената в чл. 4 от договора възможност и е извършено усвояване чрез функционалността покупка на изплащане по револвиращ кредит с код на усвояването CREX-16661128 за закупуването на 1бр. Смартфон, марка „APPLE", модел „XR 64 gb” на изплащане, на стойност в общ размер на 1728.00 за срок от 24 месеца, обхващащ периода от 01.02.2019г. до 01.01.2021 г., съгласно погасителен план, включващ падежните дати на месечните погасителни вноски, размер на вноската и оставащата главница, както и закупуването на застраховка, в размер на 331.78 лв., кредит е договорено да бъде изплатен на 24 броя равни месечни вноски, всяка в размер на 106.42 лева.

За ползването на услугата по чл. 4 от договора е договорен ГЛП в размер на 21.50% и ГГ1Р в размер на 23.76 %. като е посочена и общата стойност на плащанията, чийто размер е 2554.08 лева.

 

Освен това, ответникът М.М. се е възползвал и от револвиращата функционалност, като е извършил няколко тегления, отразени в месечните извлечения по CARD-16661154 (Приложение №2 към настоящата искова молба). Извършените от ответника тегления са както следва:

-    200.00 лв. - на 10.01.2019г. (Трансакцията е отбелязана в Месечно извлечение по кредитна карта за периода 15.12.2018г. - 15.01.2019г.);

-    40.00 лв. - на 11.01.2019г. (Трансакцията е отбелязана в Месечно извлечение по кредитна карта за периода 15.12.2018г. - 15.01.2019г.);

- 100.00 лв. - на 10.01.2019г. (Трансакцията е отбелязана в Месечно извлечение по кредитна карта за периода 16.01.2019г. - 15.02.2019г.);

- 100.00 лв. - на 10.01.2019г. (Трансакцията е отбелязана в Месечно извлечение по кредитна карта за периода 16.01.2019г. - 15.02.2019г.);

Падежът по кредита е на всяко 1-во число от месеца и тогава се дължи фиксираната месечна вноска, определена по него.

След усвояването на суми по кредитната карта за кредитополучателя възниква задължение за заплащане на месечна погасителна вноска, представляваща променлива величина, съобразно усвоената сума до пълното погасяване на задължението.

Отвеникът М.А. е направил следните плащания по револвиращия потребителски кредит: Дата на плащане - 11/02/2019, Сума - 25.00 лв.

Съгласно чл. 17 от договора при забава на една или повече месечни погасителни вноски кредитополучателят дължи обезщетение за забава в размер на действащата законна лихва за периода на забавата.

Моли да бъде взето предвид, че не се изготвя погасителен план за договорите от отворен тип, какъвто е и револвиращият кредит (подобно на овърдрафта), което е в пряка връзка с неговия характер. Револвиращият кредит е кредит, отпуснат до размера на договорен лимит, при който правото на кредитополучагеля да усвоява суми по кредита се възстановява за всяка погасена от него сума (револвира) многократно, изцяло или частично, до максимално разрешения размер, като правоотношението между страните се запазва, без да е необходимо ново предоговаряне за всяко усвояване. По този начин погасената част от главницата е достъпна за усвояване от кредитополучагеля, поради което този вид кредити се нарича отворен кредит. Тъй като не е известно какъв ще бъде размерът на сумата, която ще бъде усвоена, дали ще бъде направено частично или цялостно плащане, както не са известни нито датата, на която ще бъдат теглени суми, нито датата на погасяване, то и не е фиксиран размерът на месечната погасителна вноска, нито крайният падеж, който е в пряка зависимост от размерът на усвоената сума и това дали кредитополучателят ще избере да погаси усвоената сума изцяло или да се възползва от възможността да погасява частично натрупаното задължение до пълното му погасяване.

От изложеното следвало, че револвиращият кредит се погасява без погасителен план. Дължимата сума автоматично се погасява със средствата, които постъпват по сметката, след което средствата по револвиращата сметка отново могат да бъдат използвани. При настъпване на договорения от страните падеж задължението по кредитната карта е изискуемо, предвид правилото, закрепено в чл. 84, ал. 1 от Закона за задълженията и договорите, че длъжникът изпада в забава и без покана.

Предвид изложеното изискуемостта на процесното вземане е настъпила на 01.07.2019 г. - последна падежна дата преди блокиране на картата (05.07.2019 година), за което кредитополучателят е уведомен с писмо, получено от същия при условията на фингирано връчване по чл. 14, ал. 2 ЗПК.

Ищецът моли, след като съдът се убеди в твърденията му, да постанови решение, с което да осъди М.А.М. да заплати в полза на „БНП Париба Пърсънъл Файненс” С.А. чрез „БНП Париба Пърсънъл Файненс” С.А., клон България следните дължими по договор за револвиращ кредит CARD-16661154 суми: 2853.62 лева - главница, 290.57 лева - възнаградителна лихва за периода от 01.02.2019г. до 07.05.2019г., 154.39 лева - мораторна лихва за периода от 01.03. 2019 г. до 19.01.2020г. начислена на основание чл. 86 ЗЗД, ведно със законната лихва за забава върху главницата, считано от датата на постъпване на заявлението в съда до окончателното изплащане на задължението.

 

Моли да му се присъдят разноските, направени в заповедното и в настоящото производство.

Представя банкова сметка, ***:

IBAN: ***, BIC/***:BNPABGSX, БНП Париба С.А. - клон София

Ответникът М.А.М., в законоопределения едномесечен срок не е депозирал писмен отговор на исковата молба.

От изложените в исковата молба обстоятелства се налага изводът, че съдът е сезиран с иск с правно основание чл. 415, ал.1, т. 3 ГПК. В тежест на ищеца е да докаже сключването на договор за  кредит между него и ищеца, реалното получаване на сумата по кредита и непогасяване на задължението от страна на ответника. В случай, че вземането е станало изискуемо поради предсрочна изискуемост, ищецът следва да установи надлежното уведомяване на длъжника за настъпването й. Ответникът не взема становище по претенцията.

УКАЗВА на страните по делото за възможността им да уредят взаимоотношенията помежду си, чрез алтернативни средства за разрешаване на спорове – медиация, както и чрез постигане на спогодба относно всички имуществени и неимуществени взаимоотношения.

     УКАЗВА на страните, че неявяването на някоя от страните, която е редовно призована, не е пречка за разглеждането на делото; че при неподаване в срок на писмен отговор, респ. невземане на становище по отговора, и неявяване в съдебно заседание, без да е направено искане за разглеждане на делото в отсъствие на страната, насрещната страна може да поиска постановяване на неприсъствено решение или прекратяване на делото, както и присъждане на разноските; че с писмена молба могат да заявят желание да ползват правна помощ при необходимост и право на това.

       ВНАСЯ делото в открито съдебно заседание и НАСРОЧВА същото за 12.10.2020г. от 9.40ч., за която дата да се призоват страните и вещото лице.

 Препис от определението да се връчи на страните.

                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: