Решение по дело №415/2020 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 63
Дата: 26 февруари 2021 г.
Съдия: Галина Колева Динкова
Дело: 20207240700415
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 декември 2020 г.

Съдържание на акта

    Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

63                                                        26.02.2021 г.                             гр. Стара Загора

 

          В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

         Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на двадесет и осми януари през две хиляди двадесет и първа година в състав:

                 

                                                                            Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                                                                                                                              Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА      

                                                                                                    МИХАИЛ РУСЕВ   

 

при секретаря Ива Атанасова        

и с участието на прокурора Нейка Тенева     

като разгледа докладваното от  съдия Галина Динкова  КАН дело № 415 по описа за 2020 год, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.   

Образувано е по касационна жалба на Н.Г.Т. ***, подадена чрез пълномощника му адв.Р.К., против Решение № 260066 от 27.10.2020г., постановено по АНД № 651/ 2020г. по описа на Районен съд – Казанлък, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 18-0284-004234/ 21.05.2019г. на ВПД Началник група към ОДМВР – Стара Загора, РУ-Казанлък.

В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение на материалния закон - касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят твърди, че съдът необосновано е кредитирал изцяло показанията на свидетелите по съставяне на АУАН, въпреки че по делото било представено Постановление за прекратяване на наказателното производство на РП Казанлък от 10.05.2019г., в което е констатирано, че не е доказано Н. Т. да е управлявал МПС без да е регистрирано по установения ред на сочените в АУАН място и време. На следващо място се навежда оплакване, че съдът не е обсъдил достатъчно задълбочено направените възражения по отношение на допуснатите нарушения в съставения АУАН и издаденото НП. Моли съда да отмени обжалваното решение и вместо него да постанови друго, с което да бъде отменено изцяло издаденото наказателно постановление.

Ответникът по касационната жалба – РУ-Казанлък при ОДМВР – Стара Загора, не се представлява в съдебно заседание и не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение, че касационната жалба е неоснователна и предлага съдебното решение, като правилно, законосъобразно и обосновано,да бъде оставено в сила. 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Производството пред Районен съд Казанлък се е развило по жалба на Н. Г.Т. *** против наказателно постановление №18-0284-004234/21.05.2019г., издадено от ВПД Началник група към ОД на МВР Стара Загора, РУ Казанлък, с което въз основа на АУАН серия „Д“, №855731/15.12.2018г., на Т. са наложени административни наказания „глоба” в размер на 100 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от един месец на основание чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП и „глоба“ в размер на 10 лева на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.1 и 2 от ЗДвП. От фактическа страна административното обвинение се основава на това, че Т. на 15.12.2018г., около 15:30 часа, в гр.Казанлък, по ул.Орешака до кръстовището на ул.Капрони, в посока север-юг, е управлявал л.а.**** с рама №****, без регистрационни табели, като не спира на подаден светлинен и звуков сигнал от ПА **** с рег.№****, а завива в ляво и навлиза в частен имот в близост до кръстовището. МПС не е регистрирано по надлежния ред и няма поставени рег.табели на определените за това места. Водачът не носи СУМПС и КТ към него. С тези деяния е прието, че са нарушени разпоредбите на чл.103 от ЗДвП, чл.140, ал.1 от ЗДвП и чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП. 

Казанлъшкият районен съд е потвърдил обжалваното наказателно постановление по съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност. Въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства и приетата за установена фактическа обстановка съдът е направил извод, че описаните в НП нарушения и извършването им от Н.Т., е доказано по несъмнен и безспорен начин, за което законосъобразно е ангажирана административнонаказателната му отговорност чрез налагане на предвидените в чл.175, ал.1, т.4 и чл.183, ал.1, т.1 от ЗДвП по вид и размер административни наказания. 

Решението на Казанлъшкия районен съд е правилно. 

В изпълнение  на задължението си по чл.14 от НПК във вр. с чл.84 от ЗАНН въззивният съд всестранно и пълно е изследвал всички спорни обстоятелства по делото.  Въз основа на събраните в хода на съдебното следствие писмени и гласни доказателства районният съд е приел, че по несъмнен начин е установена описаната в НП фактическа обстановка.  Съответно съдът е обосновал извод, че извършването на твърдяните нарушения от санкционираното лице, е безспорно доказано. Свидетелските показания на свидетеля по съставяне на АУАН – П. С. Ф., дадени след предупреждение за носене на наказателна отговорност, установят по несъмнен начин отразените в наказателното постановление факти и обстоятелства, обосноваващи наличие на поведение у водача, нарушаващо задължението по чл.103 от ЗДвП – „При подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания“.  Преходната инстанция не е нарушила правилата за оценка и проверка на доказателствения материал и свидетелските показания не са изтълкувани превратно.

Следва да се отбележи, че обжалваното съдебно решение е постановено след като с влязло в сила Решение № 118/ 23.06.2020г. по КАНД 94/ 2020г. по описа на Административен съд – Стара Загора, е отменено Решение № 15/14.01.2020г. по АНД № 696/2019г. по описа на Районен съд Казанлък и делото е върнато за ново разглеждане от друг състав на същия съд. В отменителното решение е прието, че постановлението на РП-Казанлък за прекратяване на наказателното производство срещу Т. за извършено престъпление по чл.345, ал.2, вр.ал.1 от НК не се ползва с материална законна сила и фактическите констатации в него не обвързват по никакъв начин административнонаказващия орган, като той има правото на самостоятелна преценка да санкционира или не нарушителя, като тази негова преценка е свързана със свободното му вътрешно убеждение по фактите, доказаността на извършеното деяние и приложимия закон. Обоснован е извод, че като е наложил наказания за извършените нарушения на чл.103 и чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП, АНО не е нарушил принципа ne bis in idem. В тази връзка не следва да бъдат разглеждани и обсъждани повторно изложените от касатора доводи за незаконосъобразно реализиране на административнонаказателната му отговорност поради наличие на прокурорско постановление за прекратяване на наказателното производство.

Тъй като касаторът не сочи други съображения, различни от обсъдените от Казанлъшкия районен съд, а настоящата инстанция споделя изцяло изложените в обжалваното съдебно решение мотиви и направени правни изводи за материална и процесуална законосъобразност на наказателното постановление, е безпредметно същите да  бъдат повтаряни.

С оглед изложените съображения съдът намира, че не е налице твърдяното касационно основание, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие с материалния закон и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

 

Водим от тези мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

                                   Р     Е     Ш     И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260066 от 27.10.2020г., постановено по АНД № 651/ 2020г. по описа на Районен съд – Казанлък.

 

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

                   

 

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                       ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

                                                                                                              2.