Решение по дело №1507/2019 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 419
Дата: 12 декември 2019 г. (в сила от 1 юли 2020 г.)
Съдия: Николай Александров Николов
Дело: 20191520201507
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 419

гр. Кюстендил, 12.12.2019г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Кюстендилски районен съд, ІІ състав, в публично съдебно заседание на дванадесети декември две хиляди и деветнадесета година,  в състав:

                                                          Председател: Николай Николов

                                                                                        

Секретар Валентина Спирова,

Прокурор Радостина Стоянова,

като разгледа докладваното от съдията АНД № 1507 по описа за 2019 година,

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемия Д.С.,  роден на  ***г. в гр.Кратово, Република Северна Македния, македонец, постоянно пребиваващ в Република България, със средно образование, неженен, шофьор, неосъждан,  ЕГН ********** за виновен в това, че на 11.03.2019г. в гр.Кюстендил пред сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР е потвърдил неистина, че е установил обичайното си пребиваване в Република България, в нотариално заверена писмена декларация от 06.03.2019г., която по силата на закон – чл.151, ал.5 ЗДвП се дава за удостоверяване истинността на някои обстоятелства – престъпление по чл.313, ал.1 НК, поради което и на основание чл.78а НК го освобождава от наказателна отговорност, като му налага административно наказание “глоба” в размер на 1 000 (хиляда) лева.

ОСЪЖДА обвиняемия Д.С., с посочени по-горе лични данни, да заплати сторените на досъдебното производство разноски в размер на 37, 86 (тридесет и седем лева, осемдесет и шест стотинки) лева по сметка на ОСлО при ОП  – гр.Кюстендил.

Решението подлежи на жалба и протест пред Окръжен съд – гр. Кюстендил в 15-дневен срок от днес.

                                               

                                               Районен съдия:

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ към решение по АНД №1507/2019г. по описа на КРС:

 

 

 

Районна прокуратура – гр.Кюстендил е внесла за разглеждане предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание на Д.С. от гр.Кратово, Р.С.Македония за престъпление по чл.313, ал.1 НК.

В постановлението се твърди, че С. на 11.03.2019г. в гр.Кюстендил, в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР пред орган на властта – М. Г. К. – системен администратор в сектор „Пътна полиция“, посредством упълномощено лице – Е. С., е потвърдил неистина в нотариално заверена писмена декларация от 06.03.2019г., че е установил „обичайното си пребиваване в Република България“ по смисъла на параграф 6, т.46 от допълнителните разпоредби на Закона за движение по пътищата, която по силата на закон – чл.151, ал.5 от Закона за движение по пътищата се дава за удостоверяване истинността на някои обстоятелства - престъпление по чл. 313, ал. 1 от НК.

Представителя на Районна прокуратура-гр.Кюстендил поддържа обвинението и пледира за приложение на чл.78а НК с налагане на минимално наказание.

Обвиняемият е взел присъствено участие в съдебното производството. На досъдебното производство е дал обяснения за случилото се. В съдебно заседание заявява, че се затруднява да със значението на понятието „постоянно пребиваване“.

Защитникът му – адв.Антимов от АК-гр.Кюстендил пледира за оправдаване на подзащитния му, като излага подробни съображения.

Кюстендилският районен съд, след като обсъди събраните в хода на наказателното производство доказателства както поотделно, така и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

Обвиняемият Д.С. е  роден на  ***г. в гр.Кратово, Република Северна Македния, македонец, постоянно пребиваващ в Република България, със средно образование, неженен, шофьор, неосъждан,  ЕГН **********.

Обвиняемият е македонски гражданин, притежаващ статут на временно пребиваващ в Р.България. През 2012г. С. подал документи за придобиване на българско гражданство. С тази цел същият се регистрирал адресно в гр.Кюстендил, ул.“Осоговоска“№21, вх.В, ет.3, ап.13, където обаче не живеел. С. живеел заедно със семейството си, състоящо се от баща, майка, брат и сестра в гр.Кратово, в Р.С.Македония. На 26.03.2019г. обвиняемият сключил трудов договор с търговско дружество „Терна Транс“ООД, гр.Кюстендил. Обвиняемият посещавал Република България инцидентно – само четири дни в периода от 01.03.2018г. до 22.03.2019г.

На 28.02.2018г. обвиняемият упълномощил св.С. да го представлява пред различни държавни институции, в това число и пред ОД на МВР – гр.Кюстендил. Пълномощното било нотариално заверено.

На 06.03.2019г. обвиняемият, придружаван от свидетеля С., се явил в нотариалната кантората на св.Манева, където подписал писмена декларация, с която декларирал, че е установил обичайното си пребиваване в Р.България по смисъла на параграф 6, т.46 ЗДвП., като декларацията била нотариално заверена.

На 11.03.2019г. св.Стойнева, в качеството й на пълномощник на обвиняемия С., подала заявление за издаване на СУМПС, ведно с подписаната от него на 06.03.2019г. декларация пред нотариус Манева в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – гр.Кюстендил и входирани с №1433/11.03.2019г.

От назначената съдебно-графическа експертиза е видно, че подписът положен след графа „Декларатор“ в оригиналната декларация от 06.03.2019г. е положен и е изпълнен от обвиняемия Д.С..

Горната фактическа обстановка се потвърждава от събраните по делото доказателства – обясненията на обвиняемия, показанията на разпитаните свидетели, заключението на графическата експертиза, посочените писмени доказателства и справка за съдимост.

Релевантните обстоятелства са установени по безспорен и категоричен начин, а преценката им налага извод, че обвиняемият С. на 11.03.2019г. в гр.Кюстендил пред сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР е потвърдил неистина, че е установил обичайното си пребиваване в Република България, в нотариално заверена писмена декларация от 06.03.2019г., която по силата на закон – чл.151, ал.5 ЗДвП се дава за удостоверяване истинността на някои обстоятелства, с което е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.313, ал.1 НК.

Непосредствен обект на престъплението по чл.313, ал.1 НК са обществените отношения, свързани с реда за създаване на документи.

От обективна страна, изпълнителното деяние се характеризира с действие – в писмена декларация, която по силата на закон – чл.151, ал.5 ЗДвП - се дава пред орган на властта – структурите на МВР, в случая сектор “ПП” при ОД на МВР – гр.Кюстендил – за удостоверяване истинността на някое обстоятелство, в случая, че  установил обичайното си пребиваване в Република България. Обвиняемият е потвърдил неистина, декларирайки горното, при положение, че това не е сторено.

Субект на престъплението е обвиняемият.

Деянието е извършено виновно, при форма и вид на вината – пряк умисъл. Обвиняемият е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици и е целял същите.

Предвид обстоятелството, че за извършеното от обвиняемия деяние се предвижда наказание “лишаване от свобода” до три години или “глоба” в размер от 100 до 300 лева, с оглед факта, че същият не е осъждан, по отношение на него не е прилаган института, регламентиран в чл.78а НК и предвид това, че от деянието няма нанесени и невъзстановени имуществени вреди, съдът прие, че са налице кумулативно изискуемите се предпоставки за прилагане на разпоредбата на чл.78а НК, предвиждаща освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

С оглед данните по делото, при индивидуализацията на наказанието, съдът съобрази: степента на обществена опасност на деянието и на дееца, смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства, доходите на обвиняемия и семейното му положение.

Степента на обществена опасност на деянието не е завишена. Този извод съдът направи като взе предвид: степента на увреждане на обществените отношения, времето, мястото, начина на извършване на престъплението. Степента на обществена опасност на дееца е ниска. Липсват отегчаващи обстоятелства.

Размера на глобата съдът определи при изключителен превес на смекчаващите над отегчаващите отговорността обстоятелства, а именно 1 000 лева.

С така определеното административно наказание съдът прие, че ще се постигнат целите на наказанието по отношение на обвиняемия и по отношение на останалите членове на обществото.

Обвиняемият беше осъден да заплати сторените деловодни разноски в размер на 37, 86 лева по сметка на ОСлО при ОП-гр.Кюстендил.

По тези съображения съдът постанови решението си.

 

         Районен съдия: