Решение по дело №422/2019 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 228
Дата: 28 юни 2019 г. (в сила от 28 ноември 2019 г.)
Съдия: Светослав Емилов Петров
Дело: 20191520200422
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. Кюстендил, 28.06.2019 г.

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

 КЮСТЕНДИЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ХII-ти н.с., в открито съдебно заседание на тридесети май, две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТОСЛАВ ПЕТРОВ

                                                                                       

          при участието на секретаря Светла Христова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 422/2019г. по описа на КРС, ХII-ти н. с., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 745/2018г./18.02.2019г. издадено от с.д. Заместник – Директор на Териториална дирекция Югозападна, правоприемник на Митница Югозападна, с което на основание чл.233, ал.3 от ЗМ на Р.Р.М. с ЕГН **********, с адрес *** е наложена глоба в размер на 2 040,00 лева за нарушение на чл.233, ал.1, във вр. с ал.3 от ЗМ, представляваща 200% от продажната цена на предмета на нарушение, а на основание чл.233, ал.6 от ЗМ са отнети в полза на държавата стоките, предмет на митническа контрабанда – 200 бр. кутии цигари марка “Eva“ по 20 къса всяка.

Претендираната отмяна на атакуваното постановление се обосновава с доводи за допуснати процесуални нарушения в административнонаказателното производство липса на безспорна докзаност на нарушението вменено на жалбоподателя.

Наказващият орган, чрез юрисконсулт Г., изразява становище за неоснователност на жалбата.

Районен съд-гр.Кюстендил, след като се запозна с доказателствата по делото и прецени същите поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното:

На 21.09.2018г. на трасе входящи автомобили на МП Гюешево около 17:45 часа пристигнал жалбоподателят, управлявайки лек автомобил с „Фолксваген Пасат“ рег.№***********. В автомобила имало един пътник – съпругата на жалбоподателя. Посочените били запитан от митническия служител – св.С. дали имат за деклариране акцизни стоки (цигари), на което му било отговорено отрицателно. Поискана и извършена била ЩМП на автомобила. При проверката били установени укрити в задната част на автомобила, в роговете под бронята, тютюневи изделия - цигари с македонски акцизен бандерол, както следва: 200 бр. кутии цигари марка “Eva“ по 20 къса всяка. На място Р.М. написал обяснение /приложено по делото/, в което е посочено, че намерените цигари са предназначени за лична употреба.

Съставен бил АУАН, в който е описано горепосоченото, като деянието е квалифицирано като нарушение на чл.233, ал.1 от ЗМ. Стоката (цигарите) били задържани. Актът бил предявен и връчен по надлежния ред без възражения.

Видно от експертна справка, продажната цена на процесните цигари е 1 020,00 лева.

Въз основа на акта е издадено атакуваното наказателно постановление, в което са отразени установените факти и е наложено посоченото наказание.

Горната фактическа обстановка се установява и доказва от събраните по делото доказателства – материалните, съдържащи се в административнонаказателната преписка, показанията на свидетелите С. и Н..*** прие жалбата за процесуално допустима, а разгледана по същество за частично неоснователна по следните съображения:

В хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. НП е издадено от лице, в чиито правомощия се включват налагането на наказания по ЗМ. Нарушението е описано с всички негови релевантни признаци, ясно и безпротиворечиво е формулирано, по начин, ненакърняващ правото на защита на нарушителя, респ. възраженията за противното са неоснователни.

Приетите за установени фактически обстоятелства в производството по налагане на административно наказание се потвърдиха по категоричен начин и в настоящото производство.

При така установената фактическа обстановка се налага извод, че жалбоподателят е осъществил състава на митническото нарушение, за което бил санкциониран – чл.233, ал.3 от ЗМ. Неправилно обаче актосъставителя е приел с съставяне на АУАН, че нарушението по чл.233 ал.1 ЗМ, който състав припокрива състава на ал.3 от същия член без квалфициращия елемент използване на превозно средство с тайник. От всички събрани по делото доказателства се установява, че М. е превозил процесните стоки (тютюневи изделия), за които се дължи акциз през държавната граница на страната без знанието и разрешението на митническите органи, доколкото извършеното не представлява престъпление. Безспорен е фактът, че предметът на контрабандата са стоки (тютюневи изделия без български акцизен бандерол) за които се дължи акциз, съгласно чл.2, т.2 от ЗАДС. Липсвало е в случая изискуемото се  знание и разрешение от страна на митническите органи. Жалбоподателят е бил длъжен писмено да декларира превозваните стоки по аргумент за противното от чл.137, ал.1, т.1 от ППЗМ, доколкото броя на акцизните стоки изключва нетърговския им характер. Липсата на писмено деклариране изключва знанието, респ. разрешението на митническите органи. От субективна страна деянието е извършено виновно от М. при форма на вината – пряк умисъл.

Неправилно е приложен материалния закон от АНО, като е наложил административно наказание на жалбоподателя по смисъла на чл.233, ал.3 от ЗМ, тъй като в АУАН е вменено нарушение на чл.233, ал1 от ЗМ и в НП е посочено нарушение по чл.233, ал1 от ЗМ, като в обстоятелствената част за първи път е направена връзка с квалифициращия състав на чл.233, ал.3 от ЗМ. Допълването на квалифициращи елементи в наказателното постановление е недопустимо на този етап от административното производство и съдът следва да игнорира същите и да не приема за законосъобразно наказателното постановление в тази му част.

Законосъобразно са отнети стоките, предмет на митническа контрабанда.

Ето защо, НП следва да се измени, като се коригира в частта му относно нарушената разпоредба и съответно размера на наложената глоба, доколкото това не би довело до влошаване положението на жалбоподателя и да се наложи отново наказание в минимален размер на чл.233 ал.1 от ЗМ.

Воден от горното, съдът

 

Р Е Ш И :

ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 745/2018г./18.02.2019г. издадено от с.д. Заместник – Директор на Териториална дирекция Югозападна, правоприемник на Митница Югозападна, в частта му по т.1, с която на основание чл.233, ал.3 от ЗМ на Р.Р.М. с ЕГН **********, с адрес *** е наложена глоба в размер на 2040,00 лева, представляваща 200% от продажната цена на предмета на нарушение, като преквалифицира деянието по основния състав на чл.233, ал.1 от ЗМ и намалява размера на наложеното административно наказание глоба до 1020,00 лева, представляваща 100% от продажната цена на предмета на нарушение.

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 745/2018г./18.02.2019г. издадено от с.д. Заместник – Директор на Териториална дирекция Югозападна, правоприемник на Митница Югозападна, в частта му по т.2, с която на основание чл.233, ал.6 ЗМ са отнети в полза на държавата стоките 200 бр. кутии цигари марка “Eva“ по 20 къса всяка представляващи предмет на митническо нарушение.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд-гр.Кюстендил в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

 

  Районен съдия: