Решение по дело №227/2019 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 291
Дата: 30 октомври 2019 г.
Съдия: Маргарита Йорданова Стергиовска
Дело: 20197270700227
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 30.10.2019г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският административен съд, в публичното заседание на четиринадесети октомври две хиляди и деветнадесета година в следния състав:

 

                                                                   Председател: Кремена Борисова

                                                                          Членове:  Христинка Димитрова

                                                                                              Маргарита Стергиовска

                                                                          

при секретаря Св. Атанасова и с участие на прокурор Р. Рачев от ШОП, като разгледа докладваното от административния съдия М. Стергиовска КАНД № 227 по описа за 2019г. на Административен съд – гр. Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба на С.С.И. ***, депозирана чрез адвокат Ю.Р.от Шуменска адвокатска колегия, срещу Решение № 355/10.06.2019г. на Районен съд – Шумен, постановено по ВНАХД № 827/2019г. по описа на съда. С атакувания съдебен акт е потвърдено Наказателно постановление № КХ-3/30.01.2019г. на директора на Областна дирекция по безопасност на храните - Шумен, с което на С.С.И., е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева на основание чл. 42, ал. 1 от Закона за храните /ЗХ/ за извършено нарушение на  чл. 12, ал. 1 от ЗХ.

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Поддържа становището, че е налице порок при описание на деянието в акта. Твърди още, че не е извършил вмененото му нарушение. Навежда и аргументи, че контролните органи неправилно са го определили като субект на административнонаказателната отговорност. По тези съображения отправя искане за отмяна на съдебния акт и на потвърденото с него постановление. В съдебно заседание, редовно и своевременно призован, не се явява и не се представлява.

Ответната страна, Областна дирекция по безопасност на храните – Шумен, в съдебно заседание се представлява от юрисконсулт Й., която оспорва предявената жалба.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура възприема касационната жалба допустима, но неоснователна и моли за решение в този смисъл.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

На 10.01.2019г. служители на ОДБХ Шумен, свидетелите К.К.М.и Ж.П.М., извършили проверка по жалба в гр. Шумен, ул. „Акация“ № 19. На адреса заварили самостоятелна постройка, оборудвана като магазин, който имал плюсови и минусови хладилници, заредени със стоки – колбаси, млека и др., имало и хляб. В момента на проверката бил заварен С.С.И., който се намирал зад щанда, когато влезли свидетелките и който се представил за собственик на помещението. При поискване на съответните документи за проверка, жалбоподателя И. не представил никакви - не представил нито документ за регистрация, нито документи за произхода на храните, които били заредени вътре в магазина.

Резултатите от извършената проверка били обективирани в Доклад от извършена инспекция в обект за производство и търговия за храни от 10.01.2019г., в който на С.И. било указано да се яви на 18.01.20019г. за съставяне и връчване на АУАН.

На 18.01.2019г., свидетелката д-р К.М.съставила Акт за установяване на административно нарушение серия № 0000633 против С.И., за това, че на 10.01.2019г. към 9,45 часа в самостоятелна постройка в гр. Шумен, ул. „Акация“ № 19 извършва търговска дейност – предлагане на храни от животински и неживотински произход в обект, който не е регистриран по реда на чл. 12, ал. 1 от Закона за храните. Актът бил подписан от жалбоподателя без възражения. Впоследствие не се е възползвал от законното си право и в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН и не е депозирал  писмени възражения.

Въз основа на така съставения акт било и издадено впоследствие и процесното наказателно постановление.

При така установената фактическа обстановка и след като съобразил приложените по делото писмени доказателства и показанията на разпитаните свидетели, районният съд достигнал до извод за съответствие на протеклото санкционно производство с императивните правила на ЗАНН. Съдебният състав формирал и решаващия си правен извод относно безспорната установеност на приписаното на лицето нарушение, като счел за неоснователни сочените от него отменителни основания.

Настоящият съдебен състав изцяло споделя правните изводи, до които е достигнал въззивният съд. Не е налице соченият от касатора порок, касаещ посочената за нарушение норма от Закона за храните – деятелността в АУАН е описана пределно ясно и непротиворечиво, като на словесното `и индивидуализиране е дадена съответната правна квалификация, без при това правото на защита на лицето да е било засегнато.

По несъмнен начин е доказано и авторството на визираното от контролните органи нарушение по смисъла на чл. 42, ал. 1 от ЗХ. Мотивите на районния съд се споделят и от касационното инстанция и не следва да бъдат преповтаряни. Съгласно разпоредбата на чл. 42, ал. 1 от ЗХ, търговията с храни в обект, нерегистриран по реда на ЗХ, подлежи на санкциониране със съответната глоба. От събраните по делото доказателства се установява по категоричен начин, че касаторът е осъществявал „търговия“ по смисъла на § 1, т. 60 от ДР на Закона за храните, за което свидетелстват показанията на разпитаните служители, сочещи наличието на заредени стелажи и витрини, както и присъствието на клиенти, заели масите. Обстоятелството, че в обекта е била извършвана проверка и от други контролни органи не би могло да обоснове противен извод, каквато теза касаторът поддържа. Нещо повече, от съдържанието на приложеното заверено копие от Наказателно постановление № И-4477/21.03.2019г., издадено от кмета на Община Шумен също се установява, че И. е извършвал търговска дейност в обекта, независимо, че констатациите на служителите на общината са изведени във връзка с установяване на неизпълнение на друго по вид задължение. При безспорно установеното нарушение на разпоредбата на чл. 42, ал. 1 от ЗХ във вр. с чл. 12, ал. 1 от ЗХ, правилно на касатора е била наложена глоба в минималния предвиден в закона размер. Като е приел същото, районният съд е приложил правилно материалния закон, при съблюдаване на съдопроизводствените правила.

Водим от горното, Шуменският административен съд

 

 

Р   Е    Ш    И   :   

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 355/10.06.2019г. на Районен съд – Шумен, постановено по ВНАХД № 827/2019г. по описа на съда.

Решението е окончателно.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................         ЧЛЕНОВЕ: 1..........................

                                                                                             

                                                                                                   2..........................

 

 ЗАБЕЛЕЖКА: Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 30.10.2019 г.