Решение по дело №273/2019 на Районен съд - Исперих

Номер на акта: 83
Дата: 4 декември 2019 г. (в сила от 11 февруари 2020 г.)
Съдия: Юлияна Василева Цонева Йорданова
Дело: 20193310200273
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 273, 04.12.2019г., гр.Исперих

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

  ИСПЕРИХСКИ РАЙОНЕН СЪД

  На седми ноември през 2019 година,

  в публично заседание, в състав:

                                                                                              Председател: Юлияна Цонева

  Секретар: Анна Василева,

  Прокурор:

като разгледа докладваното от съдията АНД № 273 по описа за 2019                                               година и за да се произнесе взе предвид следното:

            Въззивно административнонаказателно производство по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

            Постъпила е жалба от К.Х.М., ЕГН-********** *** против Наказателно постановление № 0000044 от 10.07.2019г., издадено от Директора на Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) - гр.Разград, с което за нарушение на чл.12, ал.1 от Закона за храните и на основание чл.42, ал.1 от същия закон във вр. с чл.53 от ЗАНН, на жалбоподателката е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 1 500.00 (хиляда и петстотин) лева. Недоволна, жалбоподателката счита Наказателното постановление за незаконосъобразно и моли да бъде отменено изцяло. Счита, че е издадено в разрез със събраните доказателства и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, накърняващи правото й на защита, тъй като АУАН не й бил предявен и връчен за запознаване със съдържанието, както и бил подписан от свидетели (полицейски служители), които не са присъствали и не били очевидци на случая. Наказващият орган е нарушил изискванията на чл.52, ал.2 и чл.53 от ЗАНН, тъй като деянието, което определя като нереализиран опит да продава сладолед, е извършено в условията на крайна необходимост и съставлява маловажен случай, поради което счита, че не следва да бъде наказвана. Евентуално, моли да бъде намалено наложеното й наказание в предвидения от закона минимум. Твърди, че е възрастна и болна жена. Безработна е, като няма постоянни доходи и се издържа единствено със средствата от наследствена пенсия, която получава от покойния си съпруг. Затова решила да продава от време на време из града сладолед във вафлени фунии, като за целта закупила мини фризер, втора употреба. По този начин на 30.05.2019г., след обяд излязла в града, като се опитвала да продава сладолед на случйни минувачи. Сладоледът бил дълбоко замразен, поставен в малък алуминиев цилиндричен съд в херметичен фризер, в малка метална количка с дръжка за ръчно дърпане. Тогава била извършена проверката, след което преустановила опита си да продава сладолед. Твърди, че не е реализирала приход и печалба от тази своя дейност. Няма засегнати, болни лица. Вече осъзнала противоправността на продажбата на храни на открито място, като незабавно прекратила действията, свързани с това обстоятелство, вкл. и понастоящем. Единствените й подбуди били свързани с необходимостта от средства за препитание, които искала да заработи по този начин, поради тежкото си финансово състояние.

            Въззиваемата страна – Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) - гр.Разград чрез процесуалния си представител оспорва жалбата като неоснователна. Счита, че Наказателното постановление отговаря на изискванията на закона и следва да бъде потвърдено поради наличие на основания за ангажиране отговорността на жалбоподателката.

         Съдът, въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства приема за установено от фактическа страна следното: На 30.05.2019г., по повод на постъпил по телефона сигнал за нерегламентирана продажба на сладолед и царевица на площада в гр.Исперих, е извършена проверка от служители на въззиваемата Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) - гр.Разград – свидетелите инж.Т.И.Д. и д-р Зийнеб Д.М.. Служителите установили, че на тротоарната площ на ул.”Васил Левски” № 50 в гр.Исперих, жалбоподателката К.Х.М. извършва търговия с храни - продажба на сладолед от подвижна количка, без да има регистриран обект за продажба на сладолед по реда на чл.12 от Закона за храните. Поверяващите служители лично възприели как жалбоподателката продава сладолед на случайна жена на средна възраст, която поела сладоледа, платила го и заминала. През време на проверката, при поискано представяне на лични документи, жалбоподателката не представила такива и вдигнала скандал. Това нейно поводение наложило да бъде потърсено съдействие от полицейските органи, при което контролните органи отново се върнали на мястото на проверката заедно със служители на РУ на МВР-гр.Исперих. Тъй като жалбоподателката отново се развикала, не представила лична карта, била отведена от полицейските служители и с патрулния автомобил в сградата на Полицейското управление. Там й бил съставен от контролните органи АУАН № 0000025/30.05.2019г-  за това, че е нарушила чл.12, ал.1 от Закона за храните. Актът бил предявен на жалбоподателката и подписан от нея с неразбираеми по смисъл отбелязвания в графа „Възражоения”, както и надлежно връчен на същата дата – 30.05.2019г., удостоверено с подписа на жалбоподателката върху Разписката към Акта. В определния от закона 3-дневен срок от връчването на АУАН жалбоподателката не е подала възражения по него, като последвало издаване на атакуваното Наказателно постановление № 0000044 от 10.07.2019г., издадено от Директора на Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) - гр.Разград, с което за нарушение на чл.12, ал.1 от Закона за храните и на основание чл.42, ал.1 от същия закон във вр. с чл.53 от ЗАНН, на жалбоподателката е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 1 500.00 (хиляда и петстотин) лева.

         Описаните фактически обстоятелства на нарушението се потвърждават пред съда от непротиворечивите показанията на разпитаните по делото актосъставител инж.Т.И.Д. и и свидетеля при установяване на нарушението и съставянето на АУАН – д-р Зийнеб Д.М., както и от събрания писмен доказателствен материал, като не се опровергават от жалбоподателката. Същата представя пред съда единствено медицински документи - Епикризи и Амбулаторни листи, които установяват, че е провеждала болнично лечение, съответно в периода 29.10-04.11.2018г. с диагноза „Остра сърдечна недостатъчност”, в периода от 15.01-21.01.2019г. с диагноза „Остър браонхиолит” и в периода 15.02-01.03.2019г. с диагноза „Декомпенсирана хронична дихателна недостатъчност”.  

         Въз основа на така изложеното от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи: Жалбата е допустима, като подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН, от надлежна страна и против подлежащ на обжалване административен акт.

         Разгледана по същество е неоснователна.

         Наказателното постановление, както и Актът за установяване на допуснатото от жалбоподателката административно нарушение, са съставени в предвидените за това срокове, от надлежен орган и при спазване на изискуемите за тяхната валидност форма и съдържание. Не страдат от процесуални пороци, като заявените такива в жалбата не са доказани. В хода на настоящото съдебно производство категорично се установи, че АУАН е състъвен при пълно съблюдаване на изискванията на чл.40, ал.1 от ЗАНН - в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствували при извършване и установяване на нарушението. В случая от значение е присъствието на посочените лица, а не мястото на съставяне на Акта. Законът не поставя изискване Актът да бъде съставен на мястото на самата проверка, поради което съставянето на процесния АУАН в сградата на РУ на МВР-гр.Исперих, в присъствието на посочените горе лица, не е в противоречие с изискванията на закона.

         Съдържанието на АУАН е съобразено с изискванията на чл.42 от ЗАНН и не страда от пороци, обсъдено по-горе.

         АУАН е надлежно подписан от актосъставителя и свидетелите, посочени в него, съобразно изискванията на чл.43, ал.1 от ЗАНН. Предявен е надлежно на жалбоподателката, която се е запознала със съдържанието му, направила е отбелязвания по него в графата за възражения и собственоръчно го е подписала, с което е удостоверила горните обстоятелства, както и получаването на Акта на 30.05.2019г. По този начин са зачетени и съответно гарантирани правата й, свързани с организиране на защитата срещу вмененото й нарушение и съобразно изискванията на чл.43, ал.1 от ЗАНН. При това положение не са били налице основания и за предприемане от наказващия орган на вменените му задължения по чл.52, ал.2 от ЗАНН.

         Съответно, Наказателното постановление е законосъобразно издадено, на основание чл.53 от ЗАНН, след като е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина. Тези факти са безспорно установени и пред съда. Събраните в хода на съдебното производство и обсъдени по-горе гласни и писмени  доказателства, не налагат извод за фактическа обстановка, различна от възприетата такава от наказващия орган. От своя страна жалбоподателката не доказва факти, различни от тези, които е възприел административнонаказаващият орган. При това положение за съда се налага единствения извод, че описаното в АУАН и НП нарушение действително е извършено от жалбоподателката.

          Въз основа на горното категорично се установява, че на процесната дата – 30.05.2019г. жалбоподателката К.Х.М., ЕГН-********** е извършвала търговия с храна по смисъла на § 1, т.60 от ДР на Закона за храните, а именно продажба на сладолед, в нерегламентиран по същия закон обект – от подвижна количка на тротоарно място в гр.Исперих, в нарушение с изискванията на чл.12, ал.1 от Закона за храните. Цитираната разпоредба регламентира, търговията с храни в страната да се извършва само в обекти, които отговарят на хигиенните и/или на ветеринарно-санитарните изисквания, определени с нормативен акт; имат разработена технологична документация за групите храни, които ще се произвеждат в обекта или прилагат национални стандарти или стандарти, разработени от браншови организации и одобрени от компетентен орган; имат въведени добри практики за производство и търговия с храни и система за анализ на опасностите и критични контролни точки или процедури в съответствие с нейните принципи, когато цялостното внедряване на системата е неприложимо, както и система за управление на безопасността на храните. Очевидно, че осъществяваната от жалбоподателката улична продажба на сладолед не е била съобразена с горните изисквания, поради което същата ангажира и административнонаказателната си отговорност по чл.42, ал.1 от Закона за храните поради осъществен фактическия състав на административно нарушение по тази разпоредба – търгува храна в обект, нерегистриран по този закон.

Определеното в Наказателното постановление административно наказание „Глоба” в размер на 1 500.00 (хиляда и петстотин) лева е наложена в най-ниския размер на законоустановените граници, определени от 1 500.00 до 2 000.00 лева за първо нарушение, поради което не съществува процесуална възможност за намаляване под законовия минимум. Тази глоба се явява адекватна санкционна мярка, съобразена с обществената опасност на конкретното деяние. В тази връзка административнонаказващият орган съвсем законосъобразно е направил преценка за липсата на предпоставките по чл.8 и чл.28 от ЗАНН. Жалбоподателката не доказва пред съда обстоятелства, обосноваващи извод за поведение в условията на крайна необходимост. Твърденията за тежкото й финансово състояние и необходимостта да изкарва средства за препитание посредством продажбата на сладолед по описания горе начин, не бяха доказани пред съда по никакъв начин. Извършеното от нея нарушение не може да бъде определено и като маловажно такова по смисъла на закона с оглед на обществената му опасност. Същото засяга обеществените отношения, свързани със спазването на нормативните изисквания за производство и търговия с храни и гарантиращи защитата на здравето и интересите на потребителите, вкл. и посредством осъществяването на ефективен контрол върху качеството на продаваните храни и безопасността на обектите, в които се предлагат за продажба. Извършеното нарушение е формално, поради което липсата на произтекли от него вредни последици също неомаловажава обществената му опасност.

Въз основа на горното съдът приема, че липсват основания за прилагане спрямо жалбоподателката на превилегированите разпоредби на закона, изключващи отговорността й за извършеното нарушение.

Издаденото Наказателно постановление се явява законосъобразно и като такова следва да бъде изцяло потвърдено.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

         ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 0000044 от 10.07.2019г., издадено от Директора на Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) - гр.Разград, с което за нарушение на чл.12, ал.1 от Закона за храните и на основание чл.42, ал.1 от същия закон във вр. с чл.53 от ЗАНН, на жалбоподателката К.Х.М., ЕГН-********** ***, е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 1 500.00 (хиляда и петстотин) лева., като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-гр.Разград в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: