Решение по дело №461/2019 на Районен съд - Ботевград

Номер на акта: 1
Дата: 15 май 2020 г. (в сила от 12 ноември 2020 г.)
Съдия: Цветанка Атанасова Гребенарова
Дело: 20191810200461
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 септември 2019 г.

Съдържание на акта

                                         Р   Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                             № 1                                                    

                                           гр.Ботевград,15.05.2020г.                           

                                    В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

Ботевградският районен съд,наказателно отделение,трети съдебен състав                   в публичното заседание на осми януари две хиляди и двадесета година, в следния състав :

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: Ц.Г.

секретар Х.К.

като разгледа докладваното от съдия Г. АНД № 461 по описа за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното :

                  Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

                 Образувано е по жалба на И.Т.А.,ЕГН **********,с постоянен адрес *** и съдебен адрес за връчване на съдебни книжа и призовки гр.Е.,област Софийска,ул.“***“ №2,ет.1,офис 105 - адвокатска кантора адвокат  И.А. против електронен фиш за налагане на глоба за нарушение установено с автоматизирано техническо средство серия ***, издаден от ОДМВР – София, с който за нарушение на чл.21, ал.2 вр. чл.21, ал.1 от ЗДвП и на основание чл.189,ал.4 вр. чл.182,ал.2,т.5 от ЗДвП и е наложено административно наказание “глоба” в размер на 400.00/четиристотин/  лева, като излага съображения в жалбата си за незаконосъобразност на същия  и   моли за отмяната му.

                 В съдебно заседание жалбоподателя И.Т.А. поддържа жалбата си и изложените в нея подробни аргументи в подкрепа на тезата и, като моли да бъде отменен обжалвания електронен фиш,като незаконосъобразен.

                 Въззивната организация – ответник по жалбата   ОДМВР – София, редовно призована,не изпраща представител в съдебно заседание и не взема становище по  жалбата.

                 Районна прокуратура – гр.Ботевград,редовно призована,не изпраща представител в съдебно заседание и не ангажира становище по жалбата.

                       Съдът след преценка на събраните по делото доказателства, установи следното :

                Жалбата е подадена в срока по чл.189, ал.8 от ЗДвП във вр. с чл.59, ал.2 от ЗАНН  и е  процесуално допустима,а разгледана по същество е основателна.

                 Въз основа на представените доказателства по преписката по издаване на електронен фиш за налагане на глоба серия ***, съдът приема от фактическа страна следното :

                 На ***г. в 16:01 часа в област Софийска,Община Ботевград АМ „Хемус“, км. 41+500 в посока гр.Варна, при въведено ограничение от 80км./ч. с пътен знак “В-26” е извършено нарушение за скорост,като с автоматизирано техническо средство “ARH CAM S1” № *** била засечена скоростта на движение на МПС  -Мерцедес Ц 200 Д” вид лек автомобил с регистрационен номер ***, като при  разрешена стойност на скоростта 80 км./ч., скоростта на движение е била 128 км./ч., превишение с 48 км./ч. ,при което е приспаднат толеранс минус 3% от измерената скорост. За нарушението, което било заснето с автоматизираното техническо средство “ARH CAM S1“от ОДМВР – София бил издаден електронен фиш серия ***,с който на А.И.А.,ЕГН **********,с постоянен адрес *** за нарушение на чл.21,ал.2 вр. чл.21,ал.1 от ЗДвП,за превишаване на разрешената скорост с 48км./ч.,при разрешена скорост 80 км/ч. и установена скорост 128 км./ч. с автоматизирано техническо средство “ARH CAM S1” № ***, на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл.182, ал.2, т.5 от ЗДвП му е наложена „глоба” в размер на 400.00 /четиристотин / лева. В срока по чл.189,ал.5 от ЗДвП А.И.А. е представил в ОДМВР – София писменна декларация с данните на друго лице, което е извършило нарушението, респ. копие на свидетелството му за управление на МПС,а именно И.Т.А..Допълнително е издаден нов електронен фиш серия ***,с който на И.Т.А.,ЕГН **********,с постоянен адрес *** за нарушение на чл.21,ал.2 вр. чл.21,ал.1 от ЗДвП при управление на МПС  -Мерцедес Ц 200 Д” вид лек автомобил с регистрационен номер ***,а именно за превишаване на разрешената скорост с 48км./ч.,при разрешена скорост 80 км./ч. и установена скорост 128 км./ч. с автоматизирано техническо средство “ARH CAM S1” № ***, на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл.182, ал.2, т.5 от ЗДвП и е наложена „глоба” в размер на 400.00 /четиристотин / лева.

                 Описаната фактическа обстановка съдът установи въз основа на  събрания по делото доказателствен материал – протокол от проверка № ***г.; заповед № ***г.на министъра на МВР; заповед № ***г. на министъра на МВР; бланка на електронен фиш за налагане на глоба; удостоверение за одобрен тип средство за измерване № ***г.; снимков материал-снимка; протокол за използване на автоматизирано техническо средство или система рег.№***.,както и приложените към писмо с вх. № ***година от ОДМВР-София доказателства, а именно: справка от КАТ за промяна на регистрация на МПС - лек автомобил Мерцедес Ц 200 Д” с рег.№ ***; снимка на техническо средство за измерване; електронен фиш за налагане на глоба серия ***/***г.; молба от А.И.А.; декларация от А.И.А. от ***г.; свидетелство за управление на МПС на И.Т.А.;*** до А.И.А./заверени ксерокопия/.

          

       Съдът намира, че административнонаказателното производство е проведено в рамките на сроковете по чл.34 от ЗАНН,при спазване на разпоредбата на  чл.189,ал.4 от ЗДвП,като в електронния фиш са попълнени необходимите реквизити – териториалната структура на МВР,на чиято територия е установено нарушението,мястото,датата,часа на извършване на нарушението,регистрационния номер на моторното превозно средство и собственика му,като за собственик е вписана И.Т.А., описание на нарушението и разпоредбите,които са нарушени,размера на наложената глоба и срока и сметката, по която може да бъде извършено доброволно плащане.

      Безспорно е установено от доказателствата по делото,че извършването на административното нарушение на чл.21,ал.2 от ЗДвП е констатирано и заснето с автоматизирано техническо средство тип “ARH CAM S1” с фабричен № *** от БИМ,което представлява мобилна система за видеоконтрол АТСС “ARH CAM S1” на нарушенията на правилата за движение.

      Съгласно Тълкувателно решение №1 от 26.02.2014г. по т.д. №1/2013г. на ВАС,издаването на електронния фиш е строго ограничено и възможно само в случаите на предварително стационарно позиционирани технически средства със съответните предварителни обозначения за съществуването им /чл.165,ал.2,т.6 и 7 от ЗДвП/,същите да работят на автоматичен режим без да бъдат обслужвани от съответен контролен орган.В останалите случаи при използване на мобилни технически средства, обслужвани и използвани непосредствено от контролен орган,разпоредбата е неприложима,при което за констатираните с тези технически средства нарушения на ЗДвП е приложим общия ред за съставяне на АУАН и издаване въз основа на него на наказателно постановление.

      В предвид разпоредбата на чл.189,ал.4 от ЗДвП към датата на извършване на нарушението,същата регламентира правилото,че при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система в отсъствие на контролен орган  и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер,определен за съответното нарушение. Определението на “автоматизирани технически средства и системи” е визирано в §6,т.65 от ДР на ЗДвП/нова Д.В. бр.19/2015г./,а именно : това са уреди за контрол,работещи самостоятелно или взаимно свързани,одобрени или проверени съгласно Закона за измерванията,които установяват или автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган и могат да бъдат : а/ стационарни-прикрепени към земята и обслужвани периодично от контролен орган; б/ мобилни – прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя,установяващи нарушение в присъствието на контролен орган,който поставя начало и край на работния процес.В предвид издадената Наредба №8121з-532/12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата/обн. Д.В бр.36/19.05.2015г./,със същата се регламентират условията и редът за използване на автоматизирани технически средства и системи/АТСС/ за контрол на правилата за движение по пътищата,като в чл.2 се прави разграничение между стационарни  и мобилни АТСС,а в чл.3 се предвижда,че за установените от АТСС нарушения на правилата за движение по пътищата се издават електронни фишове чрез използване на автоматизирана информационна система. От тези разпоредби следва,че към датата на констатиране на нарушението - ***г. и впоследствие издаване на електронния фиш, нарушенията на правилата за движение по пътищата се установяват и санкционират и  чрез издаване на електронен фиш не само чрез използване на стационарни АТСС,обозначени със съответен пътен знак и оповестени по определения начин,а и посредством мобилни автоматизирани технически средства и системи за контрол.

        Видно от доказателствата по делото - протокол от проверка № ***г. на преносима система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера и комуникации тип “ARH CAM S1” с фабричен № *** от БИМ, Дирекция „Изпитване на средства за измерване, устройства и съоръжения“, отдел „Изпитване на средства за измерване“ и удостоверение за одобрен тип средство за измерване №***г.,са спазени изискванията на чл.4 от Наредбата контролът да се осъществява с АТСС,одобрени по реда на Закона за измерванията,притежаващи удостоверение за одобрен тип средство за измерване и преминали първоначална или последваща проверка от Българския институт по метрология или от лица,оправомощени от председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.

        В хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, които водят до незаконосъобрзност на издадения електронен фиш и се изразяват в следното : в електронния фиш не е отразен собственика на автомобила,а видно от данните за МПС лек автомобил Мерцедес Ц 200 Д” с рег.№*** е собственост на А.И.А. и неправилно И.Т.А. е посочена като собственик на лекия автомобил/няма надлежни доказателства в тази насока,които да и установяват правото на собственост – лекия автомобил да е придобит като съсобствен или в съпружеска имуществена общност/ ; контролните органи не са спазили изискванията на чл.7,ал.2 от Наредбата за поставяне на пътен знак преди мястото за контрол във всяка посока на сработване на автоматизираните  технически средства и системи.Не е изяснено и обстоятелството от какво се определя разрешената скорост от 80 км./ч. и с оглед на прието нарушение на чл.21,ал.2 от ЗДвП с какъв пътен знак е била сигнализирана стойността на скоростта,която не е следвало да се превишава, като се има предвид,че движението е осъществено по АМ”Хемус” и къде – на кое място е бил поставен пътния знак,ограничаващ скоростта;в електронния фиш е визирано нарушение на чл.21,ал.2 във връзка с чл.21,ал.1 от ЗДвП,като всяка от тези разпоредби урежда и санкционира различни случаи на допуснати административни нарушения – дали се касае за превишаване на стойността на скоростта,сигнализирана с пътен знак в населено място или извън населено място или на автомагистрала.Непосочване на правната квалификация на деянието в съответствие с изложените фактически обстоятелства води до нарушение на чл.57,ал.1,т.6 от ЗАНН и до ограничаване на правото на защита на вписаното като нарушител в електронния фиш лице,което не би могло ефективно да организира защитата си с оглед неизяснената фактическа обстановка и неправилната квалификация на деянието. Изложените в електронния фиш данни относно установената скорост на движение на автомобила и превишаване на разрешената скорост не се обосновават от доказателствата по делото и не доказват извършване на соченото административно нарушение от жалбоподателя.

      Предвид изложените съображения, съдът намира, че обжалваният електронен фиш е  незаконосъобразен с оглед разпоредбата на чл.57,ал.1,т.5 и т.6 отЗАНН относно непълно отразяване на фактическите обстоятелства в същия и неправилна квалификация на деянието и следва да бъде отменен.

                Съобразно изложеното  и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Ботевградски районен съд

                                                        Р      Е     Ш     И     :

                ОТМЕНЯ електронен фиш за налагане на глоба за нарушение установено с автоматизирано техническо средство серия ***, издаден от ОДМВР – София, с който на И.Т.А.,ЕГН **********,с постоянен адрес ***, за нарушение на чл.21,ал.2 вр. чл.21,ал.1 от ЗДвП и на основание чл.189,ал.4 вр. чл.182,ал.2,т.5 от ЗДвП и е наложено административно наказание “глоба” в размер на 400.00 /четиристотин / лева, като  незаконосъобразен.                        

               РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване в 14 - дневен срок  от съобщаването му,пред АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪД СОФИЯ ОБЛАСТ.                                                       

 

                                          РАЙОНЕН  СЪДИЯ :