Решение по дело №4333/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 837
Дата: 6 февруари 2019 г. (в сила от 14 декември 2020 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20161100104333
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 април 2016 г.

Съдържание на акта

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

06.02.19г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Г.И.

 

Разгледа в съдебно заседание на 10.01.19г. /с участието на секретаря К. Георгиева/ гражданско дело № 4333/16г. и констатира следното:

Предявени са искове от Г. Г. против „Ч.Р.Б.“ АД с правно основание чл. 50 от ЗЗД за сумите: общо 410 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/ и общо 110 643 лева /обезщетение за имуществени вреди/. Претендира се и законната лихва върху първата главница за периода след 06.10.07г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Целият събран по делото доказателствен материал: писмен, гласен и експертен – преценен в съвкупност /в това число и доказателствата, събрани в рамките на производствата по присъединените дела/ удостоверява, че:

На 06.10.07г. ищецът е претърпял физическо увреждане по време на риболов на р. Струма /в околността на с. Мурсалево/. Инцидентът е настъпил в момент /по начин/ когато Г. Г., стоейки на мост /разположен над посочената река/ е заметнал въдица към водата по посока на жица с високо напрежение /собственост на и стопанисвана от – ответника/. Полученото от ищеца увреждане, а именно – обгаряне /изгаряне/ на тялото е наложило – оперативна ампутация на двете ръце на пострадалия до нивото на лактите /предмишниците/.

Искът за неимуществени вреди е частично основателен – до размера на сумата 200 000 лева /общо за всички видове неимуществени вреди, описани в петитума на исковата молба в няколко отделни точки/:

От една страна:

Възражението на ответника /касаещо процесуалната пречка по чл. 299 от ГПК/ е неоснователно: между настоящото производство и приключилото такова /по присъединените дела/ не е налице идентичност /по смисъла на цитираният текст от закона/ - в рамките на предходния процес е бил разгледан иск с друга правна квалификация /по чл. 45 от ЗЗД/.

Основното възражението на ответника /касаещо правилото на чл. 110 от ЗЗД/ също е неоснователно:

Принципно правило е, че - правната квалификация на спора се определя не от ищеца, а от съда /след съвкупна преценка на изложените в исковата молба - фактически обстоятелства и заявеният петитум/. Принципно правило е и това, че - ищецът разполага с правната /процесуална/ възможност: или да предяви едновременно няколко иска /с различна правна квалификация/ при условията на кумулативност, съответно евентуалност /за да спази давността по всеки един от исковете/ или в рамките на отделен процес /но отново при спазване на давностният срок/ да заяви допълнителен /различен, нов иск - с друга правна квалификация/. В контекста на изложеното:

Процесният иск /с правна квалификация чл. 50 от ЗЗД/ се явява е заявен за пръв път пред настоящата инстанция /т.е. след срока по чл. 110 от ЗЗД във връзка с чл. 116, б. „б“, изр. 2-ро от ЗЗД - предвид наличието на предходен процес между страните/, броен считано от датата на инцидента 06.10.07г. - при условията на чл. 114, ал. 1 от ЗЗД.

В случая обаче:

В рамките на предходният процес /преминал през 3 съдебни инстанции/ СГС и САС са разгледали исковете на ищеца при различна правна квалификация /първата инстанция при условията на чл. 50 от ЗЗД, втората, съответно и ВКС в хипотезата на чл. 49 от ЗЗД/. Направената в хода на производството преквалификация на исковете е създала за страните /в частност за ищеца/ неяснота относно предмета на спора /което именно е попречило на Г. Г. да организира надлежно защитата си в хипотезата на чл. 110 от ЗЗД/. На практика едва към 23.03.15г. /когато е било постановено решението на САС/ ищецът е узнал за новата правна квалификация на спора /т.е. едва от този момент същият е имал обективна възможност за адекватна реакция/. Към този момент обаче давността по чл. 110 от ЗЗД /с начална дата 06.10.07г./ вече е била изтекла - т.е. Г. Г. вече не е разполагал с процесуалната възможност /съобразно изложеното по-горе/ да сезира съда с нов иск, с друга правна квалификация /каквато възможност все още е била налице към момента на постановяване на решението на СГС от 06.03.11г./. Поради това – в случая следва да се приеме /поради спецификата на разглежданата процесуална хипотеза/, че към момента на завеждане на настоящото дело процесният давностен срок не се явява изтекъл. С други думи: „спорът“ между съдебните инстанции относно правната квалификация на иска и произлезлият от това негатив по смисъла на чл.110 от ЗЗД - не следва /не е справедливо/ да бъде възложен в тежест на ищеца.

От друга страна /по същество/:

Обстоятелствата, касаещи надлежното изграждане и стопанисване на процесното високо-волтово съоръжение са – ирелевантни по настоящото дело /предвид правната квалификация на исковете – по чл. 50 от ЗЗД/. Тези обстоятелства се явяват релевантни /и са имали значение/ в рамките на процеса по чл. 49 от ЗЗД, който обаче е приключил с влязъл в сила съдебен акт и именно поради това същите - не могат да бъдат преразглеждани в настоящото производство. С оглед това – председателят на състава не обсъжда доказателствения материал /писмен, гласен и експертен/ събран в посочената връзка и възраженията на страните в същата насока.

Констатациите на приетите по делото технически експертизи /изготвени от вещи лица, посочени и от двете страни/, преценени в контекста на показанията на разпитаните по делото свидетели – дават основание да се направи извод, че:

Процесният инцидент е настъпил в следствие на образуването /появата/ на т. нар. „волтова дъга“. Съдържанието на експертизите /преценено в съвкупност – макар такъв директен извод да не е направен от вещите лица/ налага извода, че посоченото явление /волтова дъга/ се явява /по същността си/ аномалия в /отклонение от/ нормалното функциониране /по предназначение/ на електрическия проводник /процесната жица/, която аномалия се явява присъща на самата вещ /като естеството/. Според експертите - това явление може /принципно, по правило/ да бъде отключено /породено/ от най-различни фактори на външната среда /и на „техническата“ такава/: при висока влажност на въздуха /особено при наличие на река под електропровода – каквато е процесната хипотеза/, при студено време, при сухо време, при авария на мрежата и т.н. /дори и само при насочване на процесната въдица по посока на жицата, без замятането й, т.е – и при отсъствие на активни действия от страна на ищеца/. С оглед това качество /естество, свойство/ на процесното съоръжение – възникването на явлението /аномалията в работата на проводника/ и последиците от това – могат да се окачествят като „произлезли от вещ“ /по смисъла на чл. 50 от ЗЗД/, собственост на /стопанисвана от/ ответника. Този краен извод /това обстоятелство/ удостоверява пряко предпоставките по цитираният законов текст, които позволяват да бъде ангажирана имуществената отговорност на дружеството.

Досежно размера на иска:

Председателят на настоящия съдебен състав намира, че във всички случаи, когато е налице физическо увреждане - наличието на неимуществени вреди следва да се презумира /т.е. обезщетение се следва винаги, във всички случаи на причинено телесно увреждане/. От друга страна - по делото е приета и медицинска експертиза, която очертава конкретното измерение на процесните неимуществени вреди /преценени в контекста на – вида и естеството на причиненото на ищеца увреждане, здравословното състояние на пострадалия към момента на инцидента, непосредствено след това, към момента и в перспектива/. Същите обстоятелства се явяват удостоверени косвено и със събраният по делото гласен доказателствен материал.

Процесното обезщетение се определя в контекста на правилото по чл. 52 от ЗЗД като председателят на състава от една страна – съобразява горните принципни съображения, а от друга страна отчита и конкретните събрани по делото доказателства досежно претърпените неимуществени вреди /медицинска експертиза/. В случая – дори само фактът /преценен сам по себе си/, че пострадалият е загубил своите два горни крайника в резултат на инцидента е достатъчен да обоснове присъждане на обезщетение до размера на заявената сума. Председателят на състава съобразява и факта /който също следва да се презумира в хипотези като процесната/, че в момента на инцидента ищецът е претърпял и психически стрес. Съдът отчита също и възрастта на пострадалия и наличието на доказателства за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на Г. Г. /което именно обстоятелство в случая обосновава редуциране на заявената сума/:

Събраният по делото доказателствен материал /гласен и експертен – преценен в съвкупност/ удостоверява, а този факт следва да се приеме и за безспорен /с оглед начина на описване на инцидента в исковата молба – както по настоящото дело, така и по предходното/, че – инцидентът /вредата/ е настъпил в резултат и на действия на самият ищец /замятане на въдица по посока на процесната жица/. С други думи – процесната вреда в случая следва да се окачестви като настъпила както поради естеството на самата вещ, така и поради действията на пострадалия /т.е. при условията на съпричиняване по смисъла на чл. 51, ал. 2 от ЗЗД/. Обстоятелствата, че - не е била налице забрана за риболов на процесното място /съгласно удостоверението от 13.03.09г. на ИАРА към МЗХ, приложено по присъединеното дело/ и, че ищецът е бил правоспособен /със закупен билет/ риболовец към момента на инцидента /този факт не е бил спорен по присъединеното дело – съгласно протокола от ОСЗ на 14.10.09г./ се явяват ирелевантни към /не могат да изключат сами по себе си приложението на/ правилото по чл. 51, ал. 2 от ЗЗД.

Основателен е и акцесорният иск:

На ищеца следва да бъде присъдена и законната лихва върху горната главница за периода след 06.10.07г. /датата на инцидента, злополуката/ доколкото във всички случаи на деликт лихва се дължи при условията на чл. 84, ал. 3 от ЗЗД.

Исковете за имуществени вреди са основателни частично:

В рамките на производството по присъединеното дело е удостоверено /с писмени доказателства и счетоводна експертиза/, че ищецът е сторил разходи за временни протези на стойност 4 301 лева. Този разход се явява за Г. Г. имуществена вреда /пряка последица от злополуката/, която също подлежи на обезщетяване в хипотезата на чл. 50 от ЗЗД. Същата експертиза констатира, че за периода 06.10.07г. – 31.12.07г. за ищеца се е явила разлика /между трудовото възнаграждение, което Г. Г. е пропуснал да получи заради претърпяното увреждане и обезщетението за временна нетрудоспособност, което реално е получил/ в размер на общо 668, 2 лева. Тази сума също следва да бъде присъдена на ищеца при условията на чл. 50 от ЗЗД /доколкото отново се явява пряко следствие от процесната злополука/.

Досежно заявената сума в размер на общо 105 674 лева искът се явява – неоснователен /тази сума на практика представлява бъдещ, все още ненаправен разход – съобразно твърденията в петитума на исковата молба/. От друга страна – тази претенция не се явява удостоверена в посочения размер нито в настоящото производство, нито в предходното производство пред СГС /съобразно констатациите на приетата там счетоводна експертиза/.

С оглед изложеното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА „Ч.Р.Б.“ АД да плати на Г.П.Г. ЕГН ********** сумите: общо 200 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/; 4 301 лева и  668, 2 лева /обезщетения за имуществени вреди/ - на основание чл. 50 от ЗЗД; законната лихва върху първата главница от 06.10.07г. до цялостното й изплащане и 256 лева – съдебни разноски /съразмерно на уважените искове/.

ОТХВЪРЛЯ исковете за сумите над посочените по-горе.

ОСЪЖДА Г.П.Г. да плати на „Ч.Р.Б.“ АД 546 лева - съдебни разноски /съразмерно на отхвърлените искове/ и 540 лева - юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 78, ал. 3 и ал. 8 /нова редакция/ от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него.

ОСЪЖДА „Ч.Р.Б.“ АД да плати на СГС 8 200 лева - държавна такса на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

Председател: