Решение по дело №356/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 135
Дата: 17 август 2020 г.
Съдия: Милена Бориславова Рангелова
Дело: 20205000000356
Тип на делото: Касационно частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 август 2020 г.

Съдържание на акта

      Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 135

                                                    гр.Пловдив, 17.08.2020 г.

                                                   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, наказателно отделение, в публично съдебно заседание на седемнадесети август две хиляди и двадесетата година, в следния състав:

 ПРЕДСЕДАТЕЛ : ВАСИЛ ГАТОВ                    

                                                          ЧЛЕНОВЕ : МИЛЕНА РАНГЕЛОВА

                                                                              ДЕНИЦА СТОЙНОВА                                     

                                                                               

при секретаря Мариана Апостолова и прокурора Марина Белчева, след като разгледа докладваното от чл. съдия М. Рангелова наказателно дело /В/ № 356 по описа на ПАС за 2020 г, за да се произнесе, взе предвид следното:

           Производството е по реда на глава 33-та от НПК – чл.422,ал.2 вр.чл.419,ал.1 вр.чл.422,ал.1,т.5 от НПК.

Образувано е по искане на Главния прокурор на РБ за възобновяване на н.о.х.д. № 1037/2020 г. по описа на РС-Стара Загора, за отмяна на произнесеното по него протоколно определение от 15.05.2020 г., с което е одобрено споразумение по реда на глава 29-та НПК, в частта относно определения първоначален режим на изтърпяване наказанието лишаване от свобода и за връщане делото за ново разглеждане от друг състав на първонстанционния съд в тази част.

Според споразумението осъденият С.В.Д. се е признал за виновен по обвинението за извършено престъпление по чл. 343б, ал. 3 НК и се е съгласил да му бъде наложено наказание четири месеца лишаване от свобода, което да бъде изтърпяно при „строг“ първоначален режим, и наказание лишаване от право на управление на МПС за срок от две години.

Главният прокурор счита, че не е приложен законът, който е следвало да се  приложи, като е бил определен „строг“ първоначален режим, без да е събрана информация за наличие на предпоставките за това. В тази връзка се твърди и  нарушение по чл. 348, ал.1, т. 1 НПК и съществено процесуално нарушение по смисъла на чл. 348, ал.1, т. 2 НПК.

При пренията представителят на АП-Пловдив поддържа претенцията за възобновяване на делото, като обяви, че се присъединява към мотивите на искането.

Осъденият Д. също изразява становище за основателност на искането на Главния прокурор.

Апелативният съд – Пловдив, след като обсъди доводите на страните и извърши проверка на атакувания съдебен акт, намери, че искането е допустимо – депозирано е в срок, от субект, който има право да иска проверка по реда на глава 33-та от НПК, в него е посочено и обосновано касационно основание по чл. 348, ал. 1 НПК, а разгледано по сьщество е основателно.

С определение от 15.05.2020 г. по НОХД № 1037/20 г. на РС-Стара Загора, необжалваемо и влязло в сила на същата дата, е одобрено споразумение за решаване на делото, според което за извършено от С.Д. на 30.04.2020 г. престъпление по чл. 343б, ал. 3 НК му е определено основно наказание 4 месеца лишаване от свобода, търпимо при първоначален „строг“ режим, и кумулативно наказание лишаване от право на управление на МПС за срок от 24 месеца.

Г-н Д. е бил ефективно осъждан с влезли в сила през 2011 г. и през 2012 г. съдебни актове на лишаване от свобода; през 2011 г. е активирано и условното му осъждане от 2009 г. (на основание чл. 68, ал. 1 НК). Осъждането му през 2017 г. на глоба не е релевантно за преценката относно приложимия режим.

При тези данни е видно, че не са налице основанията по чл. 57, ал.1, т. 2, б. “а“ и „в“ ЗИНЗС за определяне на избрания строг първоначален режим. Това е така, при положение че размерът на определеното наказание лишаване от свобода е под пет години, а престъплението, за което е наложено, не е извършено в изпитателния срок за условно осъждане. Не е налице и изключението по чл. 57, ал. 2 ЗИНЗС, при което вместо общ може да бъде определен строг режим, доколкото по делото не се откриват данни за укриване от страна на осъдения. 

Липсват данни кога Д. е изтърпял своите предходни наказания лишаване от свобода. Следователно не е налице информация за евентуално наличие на предпоставката по чл. 57, ал. 1, т. 2, б. “б“ ЗИНЗС за определяне на приложения „строг“ режим: изминали по-малко от пет години от изтърпяване на предходно наказание лишаване от свобода, за което не е приложен институтът по чл. 66 НК.

Главният прокурор е прав в становището си, че несъбирането на подобни данни бездруго означава нарушение на процесуалните правила, поставени в изискването по чл. 14 НПК. Очевидно е, че допуснатото нарушение е съществено по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 2 НПК, доколкото води до съмнение, че е определен правилният режим на изтърпяване на наказанието. След като е съществено, обосновава основателност на предложението на Главния прокурор за възобновяване на делото, отмяна на произнесеното по реда на глава 29-та НПК определение в частта относно определения първоначален режим и връщане делото за ново разглеждане в тази част, по реда на чл. 306, ал. 1, т. 2 НПК.  

По изложените съображения и на осн. чл. 425, ал. 1, т. 1 НПК Пловдивският апелативен съд

 

                                               Р          Е         Ш        И:

           

ВЪЗОБНОВЯВА н. о. х. д. № 1037/20 г. по описа на РС – Стара Загора; ОТМЕНЯ произнесеното по него определение от 15.05.20 г. за одобряване на споразумение за решаване на делото в частта относно определения режим на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода и ВРЪЩА делото за ново разглеждане в тази част, от друг състав на съда, по реда на чл. 306, ал. 1, т. 2 НПК.

            Решението не подлежи на обжалване и протест. 

                                                          

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                          

 

ЧЛЕНОВЕ: