Решение по дело №1254/2016 на Районен съд - Ботевград

Номер на акта: 157
Дата: 20 октомври 2017 г. (в сила от 13 април 2018 г.)
Съдия: Илияна Цветкова
Дело: 20161810101254
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 ноември 2016 г.

Съдържание на акта

                 Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                               157      

                    Ботевград, 20.10.2017г.

                    

               В   И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

 

БОТЕВГРАДСКИ РАЙОНЕН СЪД, гражданска колегия, втори съдебен състав, в публичното заседание на двадесети септември през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИЛИЯНА ЦВЕТКОВА

при секретаря-Таня Бончева,

като разгледа докладваното от СЪДИЯТА  ЦВЕТКОВА

гражданско дело № 1254 по описа за 2016 година и за да се произнесе взе предвид следното:

          Предявен е иск с правно основание чл.32, ал.2 от Закона за собствеността.

          И.И.Х. с ЕГН: ********** и К.И.К. с ЕГН: ********** ***, чрез пълномощник адвокат Х.Я. от САК, са предявили иск срещу Г.И.Х. с ЕГН: ********** ***  и Г.С.Х.  с ЕГН: ********** *** за разпределение на ползването на съсобствен недвижим имот на страните, находящ се в Ботевград, община Ботевград, представляващ поземлен имот с идентификатор *****в Ботевград с адрес на имота: Ботевград, п.к.2140, бул.”*****”№51, с площ от 507кв.м., трайно предназначение на територията: урбанизирана, начин на трайно ползване: ниско застрояване /до 10 m/ , номер по предходен план: ***** квартал: **, парцел Х, при съседи: *****, *****, *****, *****, съобразно притежаваните от страните идеални части, а именно по 1/4 идеална част от поземления имот и построените в него сгради с идентификатор № *****, с идентификатор № *****, с идентификатор № *****, с идентификатор № *****и с идентификатор № *****за ищците и за ответниците Г.И.Х. и Г.С.Х. и построената в имота сграда с идентификатор № *****, собственост само на ответника *****, със седалище и адрес на управление: Ботевград, бул.“*****“№51, представляван от *****. с ЕГН: **********.

           С определение № 161 от 17.01.2017г. по искане на ответниците съдът на основание чл.216, ал.2 от ГПК във вр. с чл.32, ал.2 от ГПК е конституирал като задължителен необходим другар на първоначалните ответници ответникът *****, който  е суперфициарен собственик само на сграда с идентификатор № *****, построена в поземлен имот с идентификатор *****в Ботевград.   

           В с.з. ищците чрез пълномощника им адв.Я. поддържат така предявения иск за разпределение право на ползване само върху поземления имот с идентификатор *****в Ботевград, което разпределение на ползването  бъде в съответствие със скица №3 от допълнителното заключение на съдебно-техническата експертиза, което е прието в съдебно заседание на 10.07.2017 година, като дял №1 и дял №2 да се предоставят за ползване на ищците. Дял №3 и дял №4 да бъдат предоставени за ползване от ответниците. За третото лице със самостоятелни права, а именно *****да бъде определена пътека за обслужване на сградата със ширина 80 см., както е посочено в скицата и още повече и предвид изразеното становище от вещото лице, че пътека с такава ширина е напълно достатъчна за обслужване на сградата, също така и предвид нейната височина. Тя е едноетажна. И да определи съда за общо ползване от всички страни съществуващата в имота бетонова пътека.    

            Ответниците- Г.И.Х. и Г.С.Х. ***, чрез пълномощник адв. И.А. от САК /пълномощни от 25.12.2016г.-л.30 и от 19.12.2016г.-л.31/, са направили възражение по иска и са представили писмен отговор с вх.№ 205 от 13.01.2017г. в предвидения в закона срок.

           В писмения отговор ответниците *****оспорват иска като недопустим и неоснователен. Заявяват, че  ищците нямат правен интерес от предявяването му поради не посочване конкретно на частта от имота, която искат да ползват, както и че не могат да формират мнозинство и вземат решение за ползване, както че е налице фактическо установено право на ползване повече от 20 години, което не е променяно. Заявяват, че искането за разпределение право на ползване на земеделска земя е неоснователно, тъй като поземленият имот по своето предназначение е урбанизирана територия. При разпределение правото на ползване върху поземления имот следва да се съобразят и правото на суперфициарния собственик на фризьорския салон или на ответника *****да ползва сградата си по предназначение.

            Ответникът-*****, чрез пълномощник адв. И.А. от САК /пълномощно от 21.02.2017г./, е направил възражение по иска и е представил писмен отговор с вх.№ 1350 от 01.03.2017г. в предвидения в закона срок.

            В писмения отговор ЕТ заявява, че към момента на предявяване на иска, а и преди това сградата не ползва прилежащ терен според нейното предназначение, като освен от улицата, достъпът от другите страни е невъзможен, за което при разпределение на ползването на поземления имот следва да се определи прилежащ терен, за да се извършват необходими ремонтни работи по поддръжка на сградата.

В с.з. ответниците, чрез пълномощника им адв.А. поддържат направените възражения в писмения отговор и молят да бъде извършено разпределение правото на ползване съобразно представения вариант на вещото лице обозначен на скица №3 по втората допълнителна техническа експертиза, представена и приета в последното по делото съдебно заседание, за това, че това е вариантът, при който вещото лице е определило прилежащата площ за достъп и обслужване на фризьорския салон на *****с ширина на площта 1,20 м. Този вариант по същество с изключение на площите, които са отредени за  дялове от 1 до 4 е идентичен по разположение с искането за поставяне в дял на ищците. Установи се по делото, че така както са определени дяловете, те са съобразени с ползваните от страните по делото жилищни сгради. Да се постанови съдебен акт, по силата на който да бъде ползвано и разпределено правото да ползва прилежаща площ от 1,20 м., тъй като считат, че това е нормално допустимото отстояние, което е достатъчно да обслужва тази сграда. Заявява, че няма нормативно определени прилежащи площи към отделните видове и категории строежи, но считат, че съобразно с отговора на вещото лице, че при площ 1,20 м. е възможно да бъде разположена и стълба, която да бъде закрепена устойчиво към земята. Това ползване би създало предпоставки за едно справедливо решаване на така възникналия спор. Искане по отношение на разпределението на ответника Г.С., тъй като и другата страна няма възражения по това да се постанови в негов дял така определения №4 на скица №3 на вещото лице, предвид обстоятелството, че ответникът е син на управителя, представляващ едноличния търговец, собственик на фризьорския салон. Считам, че и житейски и морално логично е те да имат в близост разпределеното право на ползване на тези части.

            От събраните по делото доказателства, обсъдени във връзка със становищата на страните, съдът приема за установено следното:

            ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

            Страните не спорят за това, че ищците и ответниците Г.И. и Г.С. са съсобственици на поземлен имот с идентификатор *****в Ботевград заедно с построените в него пет сгради при равни квоти или по 1/4 идеална част за всеки един от тях. Горното се установява от приложените писмени доказателства:  копия от констативен нотариален акт *****на нотариус при БРС-*****, от нотариален акт за дарение на недвижим имот №85, том ІІ, дело №694 от 22.05.1996г. на нотариус при БРС-***** и от удостоверение за наследници на Иван Стефанов Х. изх.№1019 от 11.10.2016г. на Община Ботевград.

            Не е спорно, че в процесния имот има и изградена сграда с идентификатор № *****, с предназначение „фризьорски салон“, собственост само на ответника *****. Това се установява от приложените писмени доказателства: копие от нотариален акт за учредяване право на строеж *****, с район на действие БРС, от разрешение за строеж №205 от 05.10.2006г. на Община Ботевград, от удостоверение №53 от 23.11.2007г. за въвеждане в експлоатация на строеж на Община Ботевград и от декларация №9100-586 от 08-08.2006г. на Кмета на Община Ботевград.

             Страните не спорят и относно ползването на построените сгради в имота, а само по отношение на ползването на поземлен имот с идентификатор *****в Ботевград с адрес на имота: Ботевград, п.к.2140, бул.”*****”№51.

             От приетата по делото съдебно-техническа експертиза с вх.№ 4451 от 06.07.2017г., изготвена от в.л. П.В.П./л.64-68/, са предложени от вещото лице Пешов два варианти за разпределение на ползването, като в първия е най-близко до сегашното фактическо ползване на имота, което е по колена, колорирани в два отделни цвята. Вторият вариант е с определени отделни дялове за всяка една от страните, като  е предвиден тротоар за ползване от суперфициарния собственик на фризьорския салон, за обслужването му, който е с ширина от 0.80см.

              Съгласно приетата допълнителна съдебно- техническа експертиза с вх.№ 6057 от 12.09.2017г., изготвена от в.л. П.В.П./л.75-78/, са предложени отново два варианти за разпределение на ползването, като в първия е най-близко до сегашното фактическо ползване на имота, което е по колена, колорирани в два отделни цвята. Вторият вариант е с определени отделни дялове за всяка една от страните, като  е предвиден тротоар за ползване от суперфициарния собственик на фризьорския салон, за обслужването му, който е с ширина от 1.20см. Към заключението са изготвени скици, на които са отразени вариантите на разпределение на ползването на поземления имот, съобразени с ползването на сградите, които са построени в имота.

              ОТ ПРАВНА СТРАНА:

              Съдът намира, че така предявеният иск за разпределение на ползването с правно основание чл.32, ал.2 от ЗС е допустим, същият е предявен от страни, които твърдят, че са съсобственици на поземления имот, върху което се иска разпределение на ползването, като ответникът ***** е собственик само на фризьорския салон, построен в имота. Това се установява от приложените писмени доказателства.

              Разпределението на ползването е дейност на съда, с която администрира отношенията на съсобствениците по определяне на начина на използване на съсобствения имот, когато те не могат доброволно да постигнат споразумение за това, като съобрази правата на съсобствениците в съсобствеността, както и тези, които имат ограниченото право на ползване върху имота и собствениците само на сгради, построени в имота. В случая се установява, че ищците са собственици на 1/2 идеална част от поземления имот, същите не могат да образуват мнозинство за ползване на общата вещ-поземлен имот, за което искът им по чл.32, ал.2 от ЗС е допустим. Съгласно практиката на ВКС самото отправено искане за съдебна администрация е достатъчно условие за образуване на съдебно производство, тъй като е категорично указание, че такова мнозинство е невъзможно да се сформира/Решение №1410 от 12.07.1995г. по гр.дело № 1603/1994г., ІV г.о., ВКС/.

            Разгледан по същество, съдът счита, че искът е основателен и следва да се уважи като доказан, по следните правни съображения:

            Съдът намира, че ищците и ответниците Г.И. и Г.С. са съсобственици на процесния поземлен имот като всеки един от тях притежава по 1 /4 идеална част от имота, както и *****е суперфициарен собственик на фризьорски салон, построен в поземления имот.

            Настоящият съдебен състав счита, че извършвайки преценка за целесъобразност по отношение разпределение на правото на ползване на поземления имот следва да се приеме Вариант № 2, даден в приетата по делото  допълнителна съдебно-техническа експертиза на в.л. П.В.П. с вх.№ 6057 от 12.09.2017г., показан на проекто-скица №3 към същата експертиза, който съдът приема изцяло, тъй като при този вариант разпределението на ползването на поземления имот е съобразено с притежаваните от страните идеални части от имота, както и собственика на фризьорския салон, построен в имота, като при този вариант тротоара за обслужване на тази сграда е от 1.20м., което е съобразено с изискванията на закона за площ на тротоар за пешеходци.

           Законът за устройство на територията /ЗУТ/създава ред, по който да се определят прилежащите площи към съществуващите сгради. Така в чл.22, ал.7 от ЗУТ е сторено препращане за определянето на размера на прилежащите площи към съществуващите сгради към Наредба №7 от 2003г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони. Според смисъла, вложен в ЗУТ, прилежащата площ към сградите следва да се приеме за площ, необходима за обслужването на съответната сграда, а изричното посочване на закона, че тези правила касаят и съществуващите сгради, води до извода за приложимост на нормите на Наредба №7 от 2003г. и при определяне на площите, за които правото на ползване на собственика на земята следва да бъде ограничено при разделна собственост между земята и постройките върху нея. В този смисъл е практиката на ВКС, отразена в Решение № 538 от 09.07.2010г. по гр.д.№519/2009г. на ВКС, ІV г.о.

           Разпоредбата на чл.64 от ЗС изрично установява правото на собственика на постройката да ползва земята, доколкото това е необходимо за използване на същата според предназначението й. По този начин се установява ограничение на правата на собственика на терена, но само до такъв обем на правото, който е достатъчен за осигуряване възможността на собственика на построеното да го ползва. В тази връзка е задължителната практика на ВКС по чл.290 от ГПК, отразена в Решение №304 от 21.11.2011г. по гр.д.№1311/2010г. на ІІ г.о., Решение №363 от 17.10.2011г. по гр.д.№663/2010г. на І г.о.

          В случая  собственикът на фризьорския салон може да ползва от земята, доколкото това е необходимо за използване на постройката според нейното предназначение, като е необходимо да му се осигури достъп до нея от към двора, като това може да стане с един пешеходен тротоар, който в случая вещото лице е дало с ширина от 1.20м. Съгласно чл.80, ал.5 от ЗУТ ширината на тротоар за пешеходци е най-малко 1.50м., но в чл.50, ал.2 от Наредба №7 от 2003г. на МРРБ е предвидено, че ширината на тротоарите за пешеходци от 1.50м. може да се намалява на 1.20м.

           Другите варианти за разпределение на ползването на поземления имот, отразени в съдебно-техническата експертиза с вх.№ 4451 от 06.07.2017г. са неподходящи, тъй при тях тротоарът е даден с ширина от 0.80 м., т.е. извън изискванията за ширина на тротоар за пешеходци.

           С оглед на горното съдът приема, че ищецът И.И.Х. ще ползва по Вариант № 2, скица №3 дял І-ви с площ за ползване от 47.65м кв.м., колориран в син цвят; ищецът К.И.К. ще ползва по Вариант № 2, скица №3 дял ІІ-ри с площ за ползване от 47.65м кв.м., колориран в червен цвят; ответникът Г.И.Х. ще ползва по Вариант № 2, скица №3 дял ІІІ-ти с площ за ползване от 47.65м кв.м., колориран в кафяв цвят; ответникът Г.С.Х. ще ползва по Вариант № 2, скица №3 дял ІV-ти с площ за ползване от 47.65м кв.м., колориран в жълт цвят; ответникът *****ще ползва по Вариант № 2, скица №3, тротоар от 1.20м., отразен на скицата и площ за общо ползване от страните по делото или бетонова пътека съгласно заключението на в.л. П., като съдът при подписва проекто-скица № 3 към заключението с вх.№ 6057 от 12.09.2017г. на в.л. инж.П., която следва да се счита за неразделна част от съдебното решение.

            ОТНОСНО РАЗНОСКИТЕ:

            С оглед изхода на делото и правното основание на иска-за разпределение на ползването, доколкото в производството по чл.32, ал.2 от ЗС се осъществява съдебна администрация на гражданско правоотношение между съсобственици по повод служене с обща вещ по отношение, на която не е налице мнозинство относно ползването и разрешаването на този въпрос, чрез заместващото решението на мнозинството съдебен акт, поведението на ищците не е обусловено от поведението на противната страна, правилото на чл.78, ал.1 от ГПК не може да намери приложение и разноските следва да се понесат от страните така, както са направени.

            Водим от горното съдът

 

                             Р   Е   Ш   И:

 

           РАЗПРЕДЕЛЯ ползването на недвижим имот, находящ се в Ботевград, община Ботевград, Соф. обл., представляващ поземлен имот с идентификатор *****в Ботевград с адрес на имота: Ботевград, п.к.2140, бул.”*****”№51, с площ от 507кв.м., трайно предназначение на територията: урбанизирана, начин на трайно ползване: ниско застрояване /до 10 m/, номер по предходен план: ***** квартал: **, парцел Х, при съседи: *****, *****, *****, *****, по Вариант № 2, даден по проект-скица № 3 към заключението на вещото лице П.В.П.  с вх.№ 6057 от 12.09.2017г., както следва:

          - На И.И.Х. с ЕГН: ********** ***, предоставя за ползване дял І-ви/първи/ с площ от 47.65м., колориран в син цвят по проект-скица № 3 към заключението на вещото лице П.В.П.  с вх.№ 6057 от 12.09.2017г., която при подписана от съдебния състав да се счита неразделна част от настоящето решение.

           -На К.И.К. с ЕГН: ********** ***, предоставя за ползване дял ІІ-ри/втори/ с площ от 47.65м., колориран в червен цвят по проект-скица № 3 към заключението на вещото лице П.В.П.  с вх.№ 6057 от 12.09.2017г., която при подписана от съдебния състав да се счита неразделна част от настоящето решение.

           -На Г.И.Х. с ЕГН: ********** *** предоставя за ползване дял ІІІ-ти/трети/ с площ от 47.65м., колориран в кафяв цвят по проект-скица № 3 към заключението на вещото лице П.В.П.  с вх.№ 6057 от 12.09.2017г., която при подписана от съдебния състав да се счита неразделна част от настоящето решение.

           -На Г.С.Х.  с ЕГН: ********** *** предоставя за ползване дял ІV-ти/четвърти/ с площ от 47.65м., колориран в жълт цвят по проект-скица № 3 към заключението на вещото лице П.В.П.  с вх.№ 6057 от 12.09.2017г., която при подписана от съдебния състав да се счита неразделна част от настоящето решение.

            -На *****, със седалище и адрес на управление: Ботевград, бул.“*****“№51 предоставя за ползване на тротоар от 1.20м., отразен на проект-скица № 3 към заключението на вещото лице П.В.П. с вх.№ 6057 от 12.09.2017г., която при подписана от съдебния състав да се счита неразделна част от настоящето решение.

            -На И.И.Х., К.И.К., Г.И.Х. и Г.С.Х. предоставя за общо ползване на бетонова пътека по проект-скица № 3 към заключението на вещото лице П.В.П.  с вх.№ 6057 от 12.09.2017г., която при подписана от съдебния състав да се счита неразделна част от настоящето решение.

          РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Окръжен съд-София в двуседмичен  срок от връчването му на страните.

 

 

 

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                          /ИЛИЯНА ЦВЕТКОВА/