Определение по дело №511/2018 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 843
Дата: 30 ноември 2018 г.
Съдия: Кристина Николаева Костадинова
Дело: 20181700500511
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 17 септември 2018 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

  843                       

гр. Перник, 30.11.2018 г.

ПЕРНИШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, I състав, в открито заседание на двадесет и втори ноември две хиляди и осемнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РЕНИ КОВАЧКА

ЧЛЕНОВЕ: 1. РАДОСТ БОШНАКОВА

                                       2. мл.с. КРИСТИНА КОСТАДИНОВА

 

като разгледа докладваното от мл. съдия К. Костадинова в. гр. д. № 511 по описа на ОС-Перник за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 64 и следв. от ГПК.

С разпореждане № 1063/20.09.2018 г. съдията докладчик е оставил без движение въззивна жалба, подадена от Д.С.Е., ЕГН: ********** срещу Решение № 565 от 07.06.2018 г., постановено по гр.д. № 8588 по описа на Районен съд-гр. Перник за 2017 г., 5-ти състав като е дал указания на жалбоподателя в едноседмичен срок от получаване на съобщението да внесе по сметката на Окръжен съд-гр. Перник сумата от 50 /петдесет/ лева – държавна такса, както и да представи доказателства за внасяне на посочената сума. Със същото разпореждане жалбоподателят е предупреден, че ако не изпълни в срок дадените указания, подадената от него въззивна жалба ще бъде върната.

Съобщението, ведно с препис от разпореждане № 1063/20.09.2018 г. по гр. д. № 511/2018 г., е връчено на Р.П. – посочен като пълнолетен внук на Д.Е. – на 25.09.2018 г. в бюро „Призовки“ със задължение за предаване на адресата.

На 08.10.2018 г. в Пернишкия ОС е постъпила молба с вх. № 5021/08.10.2018 г. от Д.Е.. В същата е посочено, че съобщението с препис от разпореждане № 1063/20.09.2018 г. е предадено на жалбоподателя Е. от страна на внука му Р.П. на 04.10.2018 г. В тази връзка се излагат твърдения, че срокът за внасяне на определената държавна такса за въззивно обжалване е пропуснат не по вина на жалбоподателя. Иска се възстановяване/продължаване на срока, определен с разпореждане № 1063/20.09.2018 г. като към молбата е приложено и доказателство за изпълнение на указанията на въззивния съд – платежно нареждане за внесена по сметка на ОС-гр. Перник държавна такса.

На основание чл. 66, ал. 1, изр. първо от ГПК препис от молбата на Д.Е. е изпратен на насрещната страна - „Топлофикация Перник“ АД, ЕИК: ********* за отговор в едноседмичен срок от получаване на съобщението. В посочения срок не е постъпил отговор от топлопреносното дружество.

След преглед на подадената от Д.Е. молба въззивният съд намира, че същата е редовна – подадена е своевременно с оглед разпоредбата на чл. 64, ал. 3 от ГПК като към нея е приложено и платежно нареждане за преведена по сметката на Окръжен съд – гр. Перник държавна такса за въззивно обжалване в определения от съда размер. По същество искането на молителя Е. представлява молба за възстановяване на срок, поради което на основание чл. 66, ал. 1 от ГПК разглеждането й е насрочено в открито съдебно заседание.

В съдебно заседание пред въззивния съд молителят Д.Е., нередовно призован, не се явява. Вместо него се явява адв. Б.В. – упълномощен представител като същият дава изрично съгласие за разглеждане на делото. Иска молбата за продължаване на срока да бъде уважена като се приеме, че доверителят му е внесъл своевременно определената от съда държавна такса. Не сочи доказателства и не прави доказателствени искания. Претендира разноски в производството по в.гр.д. № 511/2018 г. по описа на ПОС.

Насрещната страна „Топлофикация Перник“ АД, ЕИК: *********, редовно призована, не изпраща представител. От последната е постъпило становище, в което се излагат аргументи, че подадената молба е неоснователна. В тази връзка се твърди, че не са осъществени предпоставките по чл. 64, ал. 2 от ГПК, доколкото спрямо молителя не са били налице особени непредвидени обстоятелства, които последният не е могъл да преодолее и които от своя страна да са обусловили пропускането на дадения от съда срок. Иска се молбата да бъде оставена без уважение. Не се сочат доказателства и не се правят доказателствени искания. Претендират се разноски в производството по в.гр.д. № 511/2018 г. по описа на ПОС.

Пернишкият окръжен съд след като разгледа подадената молба и книжата по делото намира за установено следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 45 от ГПК съобщение по гражданско дело се връчва лично на неговия адресат като връчването на представител – съдебен адресат или пълномощник, се смята за лично връчване. Разпоредбата на чл. 43, ал. 1 от ГПК от своя страна предвижда възможност такова съобщение да се връчи и чрез друго лице. Последното обаче е допустимо само в предвидените в процесуалния закон хипотези, уредени в чл. 46 от ГПК.

В настоящия случай разпореждане № 1063/20.09.2018 г. по в.гр.д. № 511/2018 г. по описа на ПОС е връчено на Р.П. на 25.09.2018 г. като в съобщението за връчване е отбелязано, че същият е пълнолетен и е внук на адресата на съобщението – страната по делото Д.Е.. Отбелязано е също, че връчването е извършено в бюро „Призовки“ в сградата на съда. По делото обаче липсват данни лицето Р.П. да е посочено от страна на Д.Е. като негов пълномощник или съдебен адресат. По тези съображения въззивният съд счита, че съобщението с препис от горепосоченото разпореждане не е връчено лично на Д.Е., включително в хипотезата на връчване на представител или съдебен адресат. 

На следващо място въззивният съд намира, че в случая не е налице и хипотезата на връчване по чл. 46, ал. 2 от ГПК. Посочената разпоредба урежда възможността за връчване на съобщения чрез друго лице, но само при условие, че това лице е пълнолетен от домашните на адресата или живее на адреса и поеме изрично задължение да предаде призовката на адресата. В тази връзка в съобщението за връчване е отбелязано, че лицето Р.П. е пълнолетно и че поема задължение за предаване на съответните книжа на техния адресат. Независимо от това обаче по делото не се съдържат данни Р.П. да е лице от домашните или да живее на установения постоянен адрес на Д.Е..

В тази връзка следва да се отбележи, че съгласно трайната съдебна практика под лице от домашните на адресата следва да се разбира единствено лице, което живее с адресата в едно домакинство (така Определение № 80 от 23.03.2009 г. на ВтАС по в. ч. гр. д. № 149/2009 г., ГК) като наличието на роднинска връзка между адресата и лицето, чрез което е връчено съобщението – в случая дядо и внук, само по себе си не е достатъчно, за да се приеме, че последното е лице от домашните на адресата. В този смисъл след като молителят твърди, че не живее в едно домакинство със своя внук, чрез когото е извършено връчването, и доколкото липсва и изрично отбелязване в тази насока, въззивният съд намира, че не може да достигне до категоричен извод, че Р.П. е лице от домашните на Д.Е. по смисъла на чл. 46, ал. 2 от ГПК.   

На следващо място следва да се вземе предвид и обстоятелството, че адресът за връчване не е посетен от служител на съда или от друго лице – куриер или пощенски служител, на което да е възложено извършване на връчването, а последното е осъществено в бюро „Призовки“. При това връчване обаче не е отбелязано дали Р.П. живее на адреса, установен като постоянен такъв относно адресата Д.Е..

По тези съображения, доколкото в съобщението до адресата не е посочено качеството на лицето, чрез което е извършено връчването           по чл. 46, ал. 2, изр. първо от ГПК, то въззивният съд намира, че в случая  разпореждане № 1063/20.09.2018 г. по в.гр.д. № 511/2018 г. не е редовно връчено на лицето Д.Е. като страна по делото (в този смисъл Определение № 6191 от 28.05.2015 г. на ВАС по адм. д. № 4319/2015 г.).

С оглед гореизложеното срокът за внасянето на държавната такса, установен с разпореждане № 1063/20.09.2018 г., и за представянето на платежния документ в тази връзка не е бил започнал да тече и съответно не е бил изтекъл към датата на изпълнение на дадените указания 08.10.2018 г.

В настоящия случай в молбата на Д.Е., а и в съдебното заседание, не са изложени твърдения, че срокът за изпълнение на указанията на съда, дадени с горепосоченото разпореждане, е пропуснат поради наличие на особени непредвидени обстоятелства, които жалбоподателят не е могъл да преодолее, а се твърди единствено, че адресатът на съобщението и лицето, на което същото е връчено, не живеят в едно домакинство. В този смисъл молбата за възстановяване на срок е процесуално недопустима, тъй като направеното с нея искане за възстановяване на срок не попада в хипотезата на чл. 64, ал. 2 от ГПК – доводите за нередовна процедура по връчването изключват началото на течението на срока за отговор, а срок, който не е започнал да тече, не може да бъде пропуснат и не подлежи на възстановяване по реда на чл. 64 от ГПК (така Определение № 482 от 7.08.2018 г. на ВКС по т. д. № 1584/2018 г., II т. о., ТК). В тази връзка преценката на въззивния съд дали изпълнението на дадените с разпореждане № 1063/20.09.2018 г. указания е осъществено в срок или извън срока, ще бъде предмет на инстанционен контрол по обжалване на постановеното решение по съществото на делото.

По разноските:

Всяка от страните е направила искане за присъждане на разноски като е представила и списък по чл. 80 от ГПК. Относно искането на молителя Д.Е. видно от депозирания списък претендираните разноски са в размер на 53 лева, от които 50 лева държавна такса за въззивно обжалване и 3 лева такса банков превод. Посочените разноски обаче са извършени не във връзка с производството по възстановяване на срока по чл. 66 от ГПК, а са относими към производството по чл. 258 и сл. от ГПК. По тези съображения съдът ще се произнесе по така направеното искане за разноски в производството по същество на въззивната жалба.

„Топлофикация Перник“ АД също претендира разноски – в размер на 300 лева юрисконсултско възнаграждение. Съгласно представения списък по чл. 80 от ГПК обаче посоченото възнаграждение се претендира общо за процесуално представителството в производството по в.гр.д. № 511 по описа на Пернишкия ОС за 2018 г., а не само относно производството по възстановяване на срок. По тези съображения въззивният съд намира, че следва да се произнесе по направеното искане за разноски в производството по същество на въззивната жалба.     

Водим от горното, съдът:

 

ОПРЕДЕЛИ

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба с вх. № 5021/08.10.2018 г., подадена от Д.С.Е., ЕГН: **********.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в едноседмичен срок от днес на основание чл. 274, ал. 2 от ГПК.

Препис от определението да се изпрати на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

                                                                              2.