Решение по дело №586/2023 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 483
Дата: 15 декември 2023 г. (в сила от 15 декември 2023 г.)
Съдия: Любомир Иванов Генов
Дело: 20237100700586
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 октомври 2023 г.

Съдържание на акта

                                  РЕШЕНИЕ № 483               

гр. Добрич, 15.12.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и първи ноември две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:    ЛЮБОМИР ГЕНОВ

                                                        ЧЛЕНОВЕ:     НЕЛИ КАМЕНСКА

                                                                                ИВАНКА ИВАНОВА

 

при участието на прокурора ЗЛАТКО ТОДОРОВ и секретаря Мария Михалева сложи за разглеждане КАНД №586 по описа за 2023 г. на ДАС, докладвано от съдия ЛЮБОМИР ГЕНОВ, и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл.63в) от Закона за административните нарушения и наказания във връзка с глава XII от Административнопроцесуалния кодекс.

         Образувано е по касационна жалба на „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ ДОБРИЧ“АД с ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр. Добрич, бул.“Трети март“ №59, представлявано от изпълнителния директор С.К., чрез адвокат Д.К., срещу Решение №219/18.07.2023 г. по АНД №328/2022 г. по описа на Районен съд – Добрич, с което е потвърдено НП №85/28.09.2020 г., издадено от директора на Регионална здравна инспекция – Добрич, с което на касатора е наложена „имуществена санкция“ в размер на 1000 лева на основание на чл.231 ал.1 във връзка с чл.212 ал.3 от Закона за здравето за нарушение по чл.44 от същия закон - при извършената на 15.06.2020 г. насочена проверка е установено, че дружеството не е изпълнило предписание за провеждане на задължителни хигиенни и противоепидемични мерки с изх. №ЗП-01-170/22.05.2020 г.; предписанието е издадено във връзка с констатираното изтичане на отпадни води от канализационната шахта, намираща се в ж.к.“Балик“ до бл.55 на кръстовището между ул.“Цар Освободител“ и ул.“Ружа“ в гр. Добрич, която не е била обезопасена с капак. В касационната жалба се настоява за отмяна на издаденото наказателно постановление и отмяна на обжалваното решение поради допуснати нарушения на съдопроизводствените правила, както и на материалния закон. Желае се присъждането на сторените по делото разноски.

         В законния срок е постъпил отговор на касационната жалба от страна на административнонаказващия орган, с който се настоява за оставяне в сила на постановеното решение.

        В съдебното заседание процесуалният представител на касатора е посочил, че касационна жалба е изцяло основателна, а постановеното решение е неправилно и незаконосъобразно; първоинстанционният съд не е обследвал обстоятелството, че при съставянето на АУАН не е спазена процедурата по чл.40 и чл.43 от ЗАНН, което е съществено нарушение на процесуалните правила; съгласно чл.8 ал.1 от Наредба №36/21.07.2009 г. за условията и реда за упражняване на държавен здравен контрол самата проверка от РЗИ се извършва в присъствието на заинтересованите лица или техни представители, като в случая не са присъствали представители на водоснабдителното дружество и това опорочава цялата процедура; процесната канализация е предоставена за стопанисване, управление и експлоатация на касатора, но неин собственик е Община град Добрич; налице е форсмажорно обстоятелство, за което няма как да се носи отговорност; служителите на РЗИ - Добрич не са материално компетентни да издават наказателни постановления за изтичането на отпадни води, а това е в компетентността на съответната РИОСВ или Басейнова дирекция;  моли за постановяването на отменително решение.   

         В съдебното заседание пълномощникът на ответника е заявил, че решението на Районен съд - Добрич е обосновано, законосъобразно и постановено в съответствие с материалния закон; правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на дружеството – касатор по чл.44 от Закона за здравето във връзка с чл.212, ал.3 от същия закон и чл.83 ал.1 от ЗАНН; подробно са изложени съображенията относно материалната компетентност за съставянето на акта, съответно и на наказателното постановление; в същия смисъл са и решенията на административния съд по подобни казуси; касационната жалба е неоснователна; настоява за потвърждаването на наказателното постановление на директора на РЗИ и на решението на Районен съд – Добрич; желае присъждането на разноските във вид на юрисконсултско възнаграждение съобразно нормата на чл.63д) от ЗАНН; прави евентуалното възражение за прекомерност на претендираните разноски от другата страна.

          Представителят на Окръжна прокуратура – Добрич смята жалбата за неоснователна; от събраните по делото доказателства се установява, че е било извършено нарушение по чл.44 от Закона за здравето; не са налице съществени процесуални нарушения в административнонаказателното производство, които да водят до отмяна на издаденото наказателно постановление; районният съд е разгледал доводите на касатора и е извел извод, че същите са несъстоятелни, като правилно е потвърдил наказателното постановление; обжалваното решение следва да бъде потвърдено.     

          Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

          Жалбата е подадена в срока по чл.211 от Административнопроцесуалния кодекс и от легитимирана страна, поради което е процесуално допустима.

           Разгледана по същество, тя е неоснователна.       

            С процесното наказателно постановление касаторът е бил наказан за това, че при извършената на 15.06.2020 г. насочена проверка е установено, че дружеството не е изпълнило предписание за провеждане на задължителни хигиенни и противоепидемични мерки с изх. №ЗП-01-170/22.05.2020 г.; предписанието е издадено във връзка с констатираното изтичане на отпадни води от канализационната шахта, намираща се в ж.к.“Балик“ до бл.55 на кръстовището между ул.“Цар Освободител“ и ул.“Ружа“ в гр. Добрич, която не е била обезопасена с капак; нарушението е на чл.44 от Закона за здравето; на основание на чл.231 ал.1 във връзка с чл.212 ал.3 от Закона за здравето на „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ ДОБРИЧ“АД - гр. Добрич е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева.

          В обжалваното решение районният съд е приел, че наказателното постановление е издадено от компетентен орган; не са налице допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до незаконосъобразността на издаденото наказателно постановление, както и че нарушението е доказано по безспорен и категоричен начин; съставянето на акта е извършено в отсъствието на представител на нарушителя в съответствие с чл.40 ал.2 от ЗАНН, тъй като същият не се е явил въпреки отправената покана; в наказателното постановление са индивидуализирани елементите от обективна страна на състава на административното нарушение по чл.44 от Закона за здравето; издаденото предписание е дадено в изпълнението на контролни функции относно чистотата на населените места, която е значима дейност относно опазването на здравето на човека и за която РЗИ има право да осъществява контрол съгласно §1 т.11 от допълнителните разпоредби на Закона за здравето; в чл.34 от ЗАНН са предвидени срокове за съставянето на АУАН и НП, но не и за тяхното връчване; наложената санкция е в минималния размер, като административнонаказващият орган е взел предвид всички относими обстоятелства; не е налице маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН, защото жалбоподателят е допуснал значителни по размер вредни последици; по изложените причини наказаното лице правилно е било санкционирано с процесното наказателно постановление.

            При извършената касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалвания съдебен акт. Фактическата обстановка е правилно установена при спазване на принципите за служебното начало и обективната истина. Районният съд е събрал и оценил всички допустими, относими и необходими доказателства; въз основа на тях е стигнал до правилни и обосновани изводи, които се споделят от настоящия касационен състав. Безспорно е, че с предписанието за провеждане на задължителни хигиенни и противоепидемични мерки с изх. №ЗП-01-170/22.05.2020 г. (получено от жалбоподателя на 26.05.2020 г. и регистрирано с вх. №ВИК-1528/26.05.2020 г.) във връзка с установено изтичане на отпадни води от канализационната шахта, намираща се в ж.к.“Балик“ до бл.55 на кръстовището между ул.“Цар Освободител“ и ул.“Ружа“ в гр. Добрич, която не е била обезопасена с капак, с оглед на повишения здравен риск за живущите в района е предписано предприемането на необходимите мерки за отстраняването на причините, довели до периодичното изтичане на отпадни води от канализационната шахта със срок за изпълнение 05.06.2020 г. и обезопасяването на шахтата чрез поставянето на капак със срок за изпълнение веднага; от показанията на свидетелите става ясно, че при извършената на 15.06.2020 г. проверка е констатирано неизпълнение на даденото предписание, за което напълно законосъобразно на касатора като ВИК оператор на основание на чл.231 ал.1 във връзка с чл.212 ал.3 от Закона за здравето е наложена предвидената имуществена санкция в размер на 1000 лева; размерът на санкцията е определен правилно в минималния размер. Неоснователно е възражението на жалбоподателя, че не носи отговорност, тъй като изградената канализационна система е собственост на Община град Добрич – административнонаказателната му отговорност е ангажирана в качеството му на оператор, а не на собственик на канализационната мрежа. Не е доказано наличието на каквото и да е форсмажорно обстоятелство, което да препятства изпълнението на задълженията на водоснабдителното дружество през посочения период. Добричкият районен съд е посочил подробни аргументи относно материалната компетентност на административонаказващия орган, както и относно спазването на всички процесуални правила при извършването на проверката и съставянето на АУАН, които настоящата съдебна инстанция не следва да преповтаря. Затова правилно районният съд е приел, че не са налице обстоятелства, които да обуславят несъставомерност на деянието. Несъмнено е налице неправомерно поведение от страна на наказаното лице и законосъобразно административнонаказващият орган го е санкционирал на посоченото правно основание.                                       

         С оглед на изложеното районният съд правилно е потвърдил наказателното постановление, като решението му следва да бъде оставено в сила.

           На ответника трябва да бъдат присъдени поисканите разноски за юрисконсултско възнаграждение в минималния размер от 80 лева.

          Водим от горното и на основание на чл.221 ал.2 от АПК, Добричкият административен съд    

                                

Р   Е   Ш   И  :

 

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение №219/18.07.2023 г. по АНД №328/2022 г. по описа на Районен съд – Добрич.     

          ОСЪЖДА „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ ДОБРИЧ“АД с ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр. Добрич, бул.“Трети март“ №59, представлявано от изпълнителния директор С.К., да заплати на Регионална здравна инспекция - Добрич с административен адрес гр. Добрич, ул.“Кирил и Методий“  №57, представлявана от директора Светла Ангелова Димитрова, направените разноски по КАНД №586/2023 г. по описа на ДАС в размер на 80 (осемдесет) лева.                

          РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.   

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: