Определение по дело №8/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 32
Дата: 17 януари 2019 г.
Съдия: Милен Петров Славов
Дело: 20193000500008
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 януари 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ 32

гр. Варна,17.01.2019г.

Варненският апелативен съд в закрито съдебно заседание, в състав:

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕН СЛАВОВ

ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЯ ПЕТРОВА

         МАРИЯ МАРИНОВА

като разгледа докладваното от съдията Славов в. гр. дело № 8/19г., намира следното:

            Производството е образувано по въззивни жалби на всяка от страните в първоинстанционното производство срещу решение № 1741/24.10.2018г., постановено по гражданско дело № 1039 по описа за 2018г. на Окръжен съд – Варна, както следва:

            1. Въззивна жалба от Л.К.И. от гр. Варна чрез адв. Св. Н. *** против решението в частта му, с която е отхвърлен иска на ищеца за разликата над присъдения размер от 2 000 лв. като обезщетение за претърпените от него неимуществени вреди: тревога, унижения, накърняване доброто му име в обществото и в работата му, уронване авторитета му като работодател, настъпили вследствие повдигнато и поддържано на две съдебни инстанции обвинение, по което е оправдан с присъда № 1 от 10.01.2013 г. по НОХД № 190 по описа за 2012 г. на Пазарджишкия ОС, потвърдена с решение № 87/07.05.2013 г. по ВНОХД № 75/2013 г. на Пловдивския апелативен съд, на основание чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ, ведно със законната лихва от 08.05.2015 г. до окончателното изплащане на сумата, до размера от 20 000 лв. Счита се, че решението в тази му част е неправилно, необосновано  и постановено при съществени нарушения на съдопроизводствените правила и в противаречие на материалния закон. Сочи се, че съдът не е обсъдил събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност и взаимна връзка, а направените от съда правни изводи не се потвърждават от изяснената по делото фактическа обстановка – приведени са подробни аргументи за оплакванията на въззивника в тази насока. Допълнено е, че съдът не е отчел и други установени по делото факти – че извършеното на 07.12.11г. претърсване на дома на ищеца от полицията е станало в присъствието на малолетния му син, непълнолетната му дъщиря, съпругата му и възрастните му родители. Поемните лица за това процесуално-следствено действие са били съседи на ищеца. Всичко това е довело ищеца до изпитване чувство на срам и унижение пред децата и семейството му и уронване доброто име и авторитет пред съседи и познати в квартала, в който живее от дете. Освен това е било установено, че вследствие на наказателното производство против баща ѝ, дъщерята на ищеца се е депресирала и е решила да напусне България. Бащата на ищеца се променил, което също е оказало влияние в отношенията на семейството на ищеца. Наказателното производство се е отразило негативно на работата на ищеца – преустановил да зарежда магазините си със стока, довело до затвяране на част от магазините. Ищецът е редуцирал социалните си контакти с приятели и колеги. Освен това не е било отчетено от съда, че отключеното от ищеца тревожно-депресивно разстройство не е изживяно и към настоящия момент и няма данни за бъдещо благоприятно развитие на заболяването. Изтъкнато е, че не е съобразено, че в свидетелството за съдимост на брат му, ищецът фигурира като съучастник, което допълнително е предизвикало негативни преживявания, въпреки постановената оправдателна присъда. Претендира се отмяна на решението в обжалваната му част и присъждане на обезщетение в претендирания понастоящем размер, ведно с присъждане на разноските по делото.        

            Не е постъпил отговор на тази въззивна жалба от насрещната страна Прокуратурата на Република България.

            2. Въззивна жалба на Прокуратурата на РБ, подадена чрез прокурор в ОП-Варна, против решението в частите му, с които този въззивник е бил осъден да заплати на Л.К.И. сумата от 2000лв. като обезщетение за описаните по-горе  неимуществени вреди и на посоченото основание, както и сумата в общ размер на 3220.96 лв., представляваща обезщетение за претърпените от ищеца имуществени вреди, изразяващи се в направени разходи за платени адвокатски възнаграждения, за нощувки в гр. Пазарджик и за гориво за лек автомобил за пътувания - всички вследствие повдигнато и поддържано на две съдебни инстанции обвинение, по което е оправдан с присъда № 1 от 10.01.2013 г. по НОХД № 190 по описа за 2012 г. на Пазарджишкия ОС, потвърдена с решение № 87/07.05.2013 г. по ВНОХД № 75/2013 г. на Пловдивския апелативен съд, на основание чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ, ведно със законната лихва от 08.05.2015 г. до окончателното изплащане на сумите, както и сумата 501.20 лв., представляваща сторените съдебни разноски. Счита се, че решението в тези му части е неправилно и незаконосъобразно и се претендира неговата отмяна и отхвърляне на исковете, а алтернативно – претендира се намаляване на присъдения размер на обезщетението за неимуществени вреди, а размера на обезщетението за имуществени вреди да се приеме за основателен само до размер на 597.01 лв. /465 лв. – разходи за нощувки за три дати, както и 132.01 лв. – платено гориво на 10.10.12г./. Счита се, че неправилно съдът е дал вяра на показанията на свидетели, които са били заинтересовани от изхода на спора, предвид отношенията им с ищеца. Освен това се оспорва и обосноваността на заключението на вещото лице, имайки предвид, че същото е основано единствено на твърденията на самия ищеца, а освен това не са посочени научните методи чрез които е формиран извода за определянето на психичното му и емоционално състояние към миналия и към настоящия момент. Поради това се поддържа, че присъденото обезщетение за неимуществени вреди е прекомерно по размер спрямо принципа за справедливост, както и имайки предвид развитието на самото наказателно производство, вида на престъплението, за което е било провеждано и множеството действия по разследването, извършени в разумни срокове. В тази връзка са приведени доводи и от това, че с оглед предвиденото наказание, имайки предвид и чистото съдебно минало на ищеца и съдебната практика за аналогични случаи, същият не е бил заплашен от налагането на ефективно наказание; наложената мярка за неотклонение не е била тежка и не е ограничавала ищеца в свободното му придвижване, вкл. и във връзка със снабдяването на магазините му със стока от страната и чужбина. Изложени са и подробни съображения за неоснователност на претенциите за имуществени вреди – идентични с релевираните и пред първоинстанционния съд, вкл. и с възражението за прекомерност на уговаряните адвокатски възнаграждения в наказателното производство.

            В предвидения срок е депозиран отговор на тази въззивна жалба от насрещната страна – Л.И. чрез адв. Н., чрез който същата е оспорена като неоснователна. Счита се, че решението в обжалваните му от насрещната страна части, не страда от изложените пороци и поради това се претендира неговото потвърждаване в тези части.

            При извършената проверка за допустимостта на въззивното производство настоящият състав на съда установи следното:

Въззивните жалби са подадени в срок, от страни с правен интерес от обжалването на съответните съдебни актове, при наличието на надлежна представителна власт и редовност на жалбите, поради което и същите се явяват допустими.

Първоинстанционото решение не е обжалвано и поради това е влязло в сила в частта му, с която е бил отхвърлен иска на ищеца за присъждане на обезщетение за имуществени вреди за разликата над 20 000 лв. до първоначално претендирания размер от 40 000 лв.

Не е налице и хипотезата на т. 3 от ТР № 1/09.12.13г. на СГТК на ВКС по т.д. № 1/13г. за служебно събиране на доказателства поради неизясненост на делото от фактическа страна или за необоснованост на фактическите изводи, поставени в основата на обжалваното решение. Не е налице и хипотезата за наличие на задължение на въззивния съд да дава указания на страните относно посочването и събирането на доказателства, а отделно от това и самите страни не са формулирали доказателствени искания, поради което делото следва да се насрочи за разглеждане в открито с.з.

            Воден от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

 

Насрочва делото в открито с.з. на 06.02.19г. от 09.30 ч., за която дата и час да се призоват страните.

Определението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                 ЧЛЕНОВЕ: