Решение по дело №22431/2010 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2461
Дата: 2 юли 2015 г. (в сила от 10 януари 2017 г.)
Съдия: Таня Яворова Букова
Дело: 20105330122431
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 декември 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 2461, 30.06.2015 г., гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД – ПЛОВДИВ, ХІХ гр. с.

На 14.05.2015 г. в публично заседание в състав :

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ТАНЯ БУКОВА

 

СЕКРЕТАР : Марияна Михайлова.

 

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 22431 по описа за 2010 година и за да се произнесе взе предвид следното :

 

На 29.12.2010 г. в Служба „Регистратура” на Районен съд – Пловдив е депозирана искова молба от С.Т.С. с ЕГН **********, починала в хода на производството, което е продължило с участието на една от двете й наследници по закон – дъщеря й П.Д.С. с ЕГН **********,***, в която се твърди, че на 29.10.2008 г. И.Д.Г. в изпълнение на трудовите си функции на „..................”, произтичащи от сключен с “Градски транспорт – Пловдив” АД /в несъстоятелност/ трудов договор, управлявал градски автобус марка “Волво” рег. № .........., собственост на дружеството, по маршрут на редовна градска линия № 36 и към 13,30 ч. същият спрял на спирката на редовните линии на градския транспорт, намираща се след кръстовището с бул. “Освобождение” в близост до бензиностанция “ШЕЛ”, като след отваряне на вратите С. започнала бавно да слиза от задна врата, придвижвайки се странично с дясната част на тялото си напред, придържайки се с лявата си ръка за парапета на отворената врата и в момента, в който лявата част на тялото й била вътре в автобуса, левият й крак бил на последното стъпало на вратата, лявата й ръка се държала за парапета на вратата, а дясната част на тялото й била изнесена извън автобуса, ответникът Г., без да се огледа в странично предно дясно огледало, натиснал копчето за затваряне на задната врата, без да я изчака да слезе от автобуса, двете крила на вратата се затворили, притиснали и захванали лявата й ръка между рамото и лакътя, а дясната й половина останала извън автобуса, който потеглил и я повлякъл след себе си. Чакащи на спирката пътници се развикали и Г. спрял автобуса и отворил вратите, вследствие на което С. изпаднала от последното стъпало на задната врата на пътното платно за движение, като ударила дясното си бедро в ръба на бордюра и останала да лежи там в безпомощно състояние. В резултат на горните действия на ответника Г. на покойната наследодателка на ищцата били причинени следните травматични увреждания: счупване на тялото на дясна бедрена кост наложило кръвна репозиция и фиксиране на фрагментите със заключващ титаниев пирон, което увреждане съставлява средна телесна повреда по смисъла

Продължение на решение по гр. д. № 22431/10 г. на ПРС, ХІХ гр. с. – стр. 2/11

 

на чл. 129 от НК; контузии и кръвонасядания на горните крайници – лявата мишница и лявото рамо с кръвонасядане с размери 22/8 см. и на дясна мишница с размери 8/10 см., както и на гръдния кош. Във връзка със случилото се било образувано нахд № 1934 по описа на Районен съд – Пловдив за 2009 г. с влязло в сила на 27.05.2009 г. решение, по което И.Г. бил освободен от наказателна отговорност на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 НПК във връзка с чл. 78а НК за повдигнатото му обвинение за престъпление по чл. 343, ал. 1, б. “б”, предложение 2-ро във връзка с чл. 342, ал. 1 НК, като му било наложено административно наказание “глоба” и същият бил лишен от правото да управлява МПС за срок от четири месеца. Тъй като към 29.10.2008 г. между работодателя на ответника Г. и „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО „ОЗК – ЗАСТРАХОВАНЕ” имало сключен застрахователен договор № 232074000002/29.12.2007 г., имащ за предмет задължителна застраховка “Злополука на пътниците в обществения транспорт”, а вследствие на непозволеното увреждане на наследодателя на ищцата била причинена трайна загуба на работоспособността й за период от около 11 месеца, то С. моли съда да осъди застрахователното дружество да й заплати, в качеството й на правоприемник на покойната й майка, част от претендираните от последната обезщетения за причинените й вреди, съразмерно на наследствените й права в размери както следва : 710 лв., представляващи половината от направени разходи за закупуване и поставяне на заключващ титаниев пирон по оперативен път; 10000 лв. за преживените болки, страдания, неудобства и неразположения от причинената средна телесна повреда; 1500 лв. за неимуществени вреди от причинената лека телесна повреда, изразяваща се в контузия и кръвонасядания на горния крайник – лява мишница и ляво рамо с кръвонасядане с размер 22/8 см.; 750 лв. за неимуществени вреди от причинената лека телесна повреда, изразяваща се в контузия и кръвонасядане на горния крайник на дясната  мишница с размери 8/10 см., 250 лв. за преживени болки и страдания от причинената лека телесна повреда, изразяваща се в контузия на гръдния кош, ведно със законната лихва върху всяка главница от 29.10.2008 г. до окончателното й изплащане, като в случай на отхвърляне на така предявените искове, тя моли съда да осъди ответника Г. да й заплати горните суми ведно със законната лихва върху всяка главница от датата на увреждането - 29.10.2008 г., до окончателното й изплащане. Претендира присъждане на разноски.

Обективно съединени главни искове с правно основание чл. 279, ал. 1 Кодекс за застраховането съединени за съвместно разглеждане с обективно съединени искове с правно основание чл. 45, ал. 1 ЗЗД при условията на евентуалност /при определяне на правната квалификация на главните искове съдът взема предвид направеното в открито съдебно заседание на 20.12.2012 г. уточнение на исковата молба от адвокат Н.Р. - процесуален представител на ищеца, съобразно което същите се основават на сключения договор за задължителна застраховка „Злополука на пътниците в градския транспорт” между работодателя на ответника Г. и ответното застрахователно дружество, а твърденията за наличието на договор за

 

Продължение на решение по гр. д. № 22431/10 г. на ПРС, ХІХ гр. с. – стр. 3/11

 

задължителна застраховка „Гражданска отговорност” касаят евентуално предявяването на друг иск/.

Ответникът „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО „ОЗК-ЗАСТРАХОВАНЕ” ЗАЕД, ЕИК *********, със седалище в гр. София и адрес на управление – район „Възраждане”, ул. „Света София” № 5, представляван от пълномощника му юрисконсулт Р.С., оспорва предявените искове, като твърди, че : не е налице основание за ангажиране на отговорността на дружеството, тъй като не са налице визираните в договора за задължителна застраховка предпоставки за това; пострадалата е съпричинила за настъпването на вредоносния резултат; описаните в исковата молба леки телесни повреди не са получени в резултат на събитието от 29.10.2008 г.; не са ангажирани доказателства за направата на разходи за закупуване на титаниев заключващ пирон; съгласно чл. 268, т. 10 КЗ застрахователят не покрива отговорността на застрахованите лица за изтеклите срещу тях лихви до деня, в който той не бъде уведомен за събитието от застраховането лице или от пострадалите, поради което моли съда да ги отхвърли и да му присъди разноските по производството.

            Ответникът И.Д.Г. с ЕГН **********, представляван от служебно назначения му особен представител адвокат А.Р., оспорва предявените срещу него при условията на евентуалност искове, като твърди, че : обезщетения за репариране на претърпените имуществени и неимуществени вреди се дължат от застрахователя по силата на задължителната застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, както и на основание на застраховката „Злополука на пътниците в обществения транспорт”; пострадалата е допринесла в голяма степен за настъпването на вредоносния резултат, тъй като поради съществуващото си заболяване трудно се е придвижвала без придружител с колите на обществения транспорт; претенцията за заплащане на обезщетение за имуществени вреди не е подкрепена с доказателства; описаните в исковата молба три леки телесни повреди не са констатирани от лекарите при приемането на наследодателя на ищцата в болница.

            Съдът като обсъди твърденията и доводите на страните във връзка със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност приема следното :

Установява се от приложенията към исковата молба, че към 29.10.2008 г. ответникът Г. е работил по трудов договор в „Градски транспорт – Пловдив” АД, по отношение на което дружество в хода на производството бе открито производство по несъстоятелност, като е изпълнявал трудови функции на „.................” до 21.01.2009 г., когато трудовото правоотношение помежду им е било прекратено на основание чл. 325, т. 1 КТ – по взаимно съгласие на страните.

Видно от приложеното към настоящото дело нахд № 1934 по описа на Районен съд – Пловдив, ХХІV н. с. за 2009 г. и съдържащите се в него ДП № 1809 г. по описа на Сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР – Пловдив за 2008 г. и прокурорска преписка 10879 по описа на РП – Пловдив за 2008 г. на 05.11.2008 г. П.С. е подала жалба вх. № 10879 до Районна

 

Продължение на решение по гр. д. № 22431/10 г. на ПРС, ХІХ гр. с. – стр. 4/11

 

прокуратура – Пловдив, с която е съобщила за инцидент с майка й – покойната ищца С.С., на 29.10.2008 г. между 13.00 ч. – 13.30 ч., при който при слизане от страна на последната от автобус № 8585 на градски транспорт, пътуващ по линия № 36, шофьорът затворил вратата на превозното средство, като я повлякъл, в резултат на което се счупил кракът й, като по тази жалба е образувана пр. пр. № 10897/08 г., а впоследствие въз основа на събраните по нея материали с постановление от 08.01.2009 г. на прокурор при РП – Пловдив е образувано ДП № 18 по описа на РП – Пловдив срещу И.Д.Г. за това дали на 29.10.2008 г. в гр. Пловдив на бул. „Княгиня М. Луиза”, при управление на МПС – автобус „МАН” с рег. № .........., е нарушил правилата за движение и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на С.Т.С., престъпление по чл. 343, ал. 1, б. „б”, пр. 2 във връзка с чл. 342, ал. 1 НК, което е изпратено на Районен съд – Пловдив, където е образувано нахд № 1934/09 г. По последното е постановено Решение № 685/11.05.2009 г., влязло в сила на 27.05.2009 г., с което обвиняемият И.Д.Г. е освободен от наказателна отговорност на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 НКП във вр. с чл. 78а НК за това, че на 29.10.2008 г. в гр. Пловдив, при управление на моторно превозно средство – пътнически автобус марка „Волво”, рег. № .........., е нарушил правилата за движение : чл. 5, ал. 1, т. 1 : „Всеки участник в движението по пътищата с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди.”; чл. 116 : „Водачът на ППС е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към инвалидите, в частност към слепите, които се движат с бял бастун и към престарелите хора.”; чл. 132, т. 2 : „При превозване на пътници водачът е длъжен преди потегляне да се убеди, че са осигурени всички условия за безопасното им превозване.” и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на С.С., изразяваща се в счупване на тялото на дясната бедрена кост, което е довело до трайно затрудняване на движението на долния десен крайник – престъпление по чл. 343, ал. 1, б. „б”, предложение 2 във връзка с чл. 342, ал. 1 НК.

По силата на чл. 300 ГПК и влязлото в сила решение на наказателния съд за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание е задължително за гражданския съд, който разглежда гражданските последици от деянието, относно това дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца.

Съобразно неоспореното заключение на вещите лица по допуснатата по делото комплексна съдебномедицинска и съдебно-психологична експертиза при пътнотранспортното произшествие на 29.10.2008 г. на С.С. е било причинено : „Счупване на тялото на дясната бедрена кост. Контузия и кръвонасядания на горните крайници”, като така описаните травматични увреждания са в пряка причинна връзка с претърпяното от нея ПТП.

Въз основа на решението постановено по нахд № 1934/09 г. и заключението на вещите лица по комплексната съдебномедицинска и съдебно-

 

Продължение на решение по гр. д. № 22431/10 г. на ПРС, ХІХ гр. с. – стр. 5/11

 

психологическа експертиза съдът приема, че в причинно-следствена връзка с противоправното деяние на ответника Г. на покойната С. са били причинени средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на тялото на дясната бедрена кост, както и лека телесна повреда, изразяваща се в контузия и кръвонасядания на горните крайници, а от тук и недоказано твърдението на ищцовата страна, че при случилото се на 29.10.2008 г. й е била причинена и още една лека телесна повреда, изразяваща се в контузия и кръвонасядания на гръдния кош.

Страните по главните искове не спорят, че към 29.10.2008 г. е действал сключен между „ОБЩИНСКА ЗАСТРАХОВАТЕЛНА КОМПАНИЯ” АД и работодателя на ответника Г. *** АД /в несъстоятелност/ Застрахователен договор № 232074000002, имащ за предмет задължителна застраховка „Злополука на пътниците в обществения транспорт” и покриващ следните рискове : смърт на застрахования в резултат на злополука и трайна загуба на трудоспособност на застрахования в резултат на злополука установена с ЕР на ТЕЛК /НЕЛК/ за 50 и над 50 %.

Съгласно чл. 277, ал. 1 Кодекс за застраховането / КЗ/ : „Обект на застраховане по задължителната застраховка „Злополука” са здравето, животът и телесната цялост на пътниците в средствата за обществен превоз.”, като за да възникне отговорността на застрахователя за изплащане на застрахователна сума по договора за задължителна застраховка по чл. 276 КЗ следва да е причинена смърт или трайна загуба на работоспособността на пътник вследствие на злополука.

Съгласно чл. 23, ал. 1 от Наредба № 24 от 8.03.2006 г. за задължителното застраховане по чл. 249, т. 1 и 2 от Кодекса за застраховането и за методиката за уреждане на претенции за обезщетение на вреди, причинени на моторни превозни средства, наричана по-долу в настоящото изложение Наредбата /отм. ДВ, бр. 90 от 31.10.2014 г., но действала към 29.10.2008 г. и в редакцията й към този момент – ДВ, бр. 3 от 11.01.2008 г./ : „За злополука се счита всяко събитие, станало не по волята на застрахованото лице, настъпило по време на пътуване (включително при качване или слизане от превозното средство), което в резултат на внезапни и непредвидени действия или причини от външен произход в срок до една година от настъпването му е причинило смърт или трайна загуба на работоспособност на застрахованото лице.”, а според ал. 2 на същия член : „За злополука се считат също: 1. изкълчванията, обтяганията или скъсванията на тъкани, причинени от внезапно напрягане на собствени сили; 2. инфекциите, при които заразната материя е проникнала в организма на пострадалото от злополука лице; 3. телесните увреждания или смъртта, настъпили по време на превоза при спасяване на своя или на чужд живот или на имущество.” В отменената Наредба са посочени начинът за определяне на размера на обезщетението по застраховка „Злополука” и редът за определяне на процента на трайна загуба на работоспособността, като според чл. 24, ал. 3 : „Процентът на трайна загуба на работоспособност се определя от ТЕЛК или от застрахователна експертна комисия съгласно списък на травматичните болести и увреждания на

 

Продължение на решение по гр. д. № 22431/10 г. на ПРС, ХІХ гр. с. – стр. 6/11

 

застрахователя след окончателно и пълно стабилизиране на уврежданията на застрахования, но не по-рано от 3 месеца и не по-късно от една година от датата на събитието. При загуба на крайници или други човешки органи процентът може да се определи и без да се спазва тримесечният срок.”

От приетите по делото медицински документи и от заключението на вещото лице по допуснатата по делото повторна СМЕ се установява, че покойната С.С. към датата на инцидента е имала констатирани през 1997 г. и през 2002 г. от органите на медицинската експертиза заболявания, но данни за освидетелстването й след случилото се в срока по чл. 24, ал. 3 от Наредбата няма. Не са налице и доказателства дали процесните травматични увреждания попадат сред заболяванията и уврежданията, определящи трайна загуба на работоспособност и ако да - какъв е процентът на трайна загуба на работоспособност, без да се отчита определеният процент трайна загуба на работоспособност на С. преди настъпването на пътнотранспортното произшествие /чл. 24, ал. 4 от Наредбата/. Ето защо в унисон с твърденията на процесуалния представител на ответното дружество настоящият състав намира, че ищцата не доказа при условията на главно пълно доказване, че е налице увреждане, за което застрахователят отговаря по силата на договора за задължителна застраховка „Злополука на пътниците в обществения транспорт” и в частност – трайна загуба на работоспособността на наследодателя й от произтеклото на 29.10.2008 г. ПТП, а от тук и че не са налице визираните в чл. 279, ал. 1 ГПК предпоставки за ангажиране на отговорността на застрахователя, поради което предявените срещу него искове като неоснователни следва да бъдат отхвърлени.

На основание чл. 78, ал. 3 ГПК ищцата следва да бъде осъдена да заплати на ответното дружество сумата 160 лв. разноски по производството съобразно на поддържания от нея размер на предявените искове, а на основание чл. 78, ал. 8 ГПК – сумата 926.30 лв. адвокатско възнаграждение.

Поради отхвърляне на главните искове като неоснователни възникнало е вътрешнопроцесуалното условие за разглеждане на евентуалните срещу ответника И.Г..

Установи се вече по-горе в настоящото изложение, че от извършеното от последния престъпление по чл. чл. 343, ал. 1, б. „б”, предл. 2 във вр. с чл. 342, ал. 1 НК на наследодателя на ищцата са били причинени средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на тялото на дясната бедрена кост, която е елемент от фактическия състав на престъпното деяние, както и лека телесна повреда, изразяваща се според заключението на експертите по комплексната съдебномедицинска и съдебно-психохологическа експертиза в контузия и кръвонасядания по горните крайници. Следователно налице са предпоставките за ангажиране на деликтната му отговорност съгласно чл. 45, ал. 1 ЗЗД : противоправно деяние; вина; вреда; причинно-следствена връзка между увреждането и вредоносния резултат.

Видно от заключението на вещите лица д-р Б. и д-р К. : счупването на тялото на дясната бедрена кост е причинило на покойната

 

Продължение на решение по гр. д. № 22431/10 г. на ПРС, ХІХ гр. с. – стр. 7/11

 

С. значителни, на моменти до нетърпими по сила и интензитет болки и страдания, които постепенно са затихвали до пълното им изчезване след приключване на оздравителния процес, който е траел около 4 – 5 месеца при благоприятен ход, без настъпване на усложнения в него, за което няма данни по делото; от контузията и кръвонасяданията на горните крайници тя е изпитвала умерени по сила и интензитет болки и страдания, които са продължили около 15-20 дни при благоприятен ход, без настъпването на усложнения в него, за което също няма данни по делото; съществуващите при С. предходно констатирани заболявания не са оказали влияние върху продължителността на оздравителния процес, но са затруднили раздвижването на десния долен крайник; обездвижването й, обаче, е довело до редица неблагоприятни психически последици, изразяващи се в преживявания на състояния на стрес, фрустрация, психическа травма, реактивна депресия и психосоматични разстройства като главоболие, безсъние, световъртеж и загуба на равновесие, болки по цялото тяло, невъзможност да се самообслужва, загуба на зрение в състояние на силни емоционални преживявания; принудителният престой на едно място се е отразил и на взаимоотношенията й с околните.

Същевременно според заключението на вещото лице по допуснатата по делото повторна СМЕ преди инцидента покойната С. е можела да се придвижва сама с патерица и не се е нуждаела от чужда помощ при движение и изкачване на стъпала, като след случилото се на 29.10.2008 г., както според показанията на дъщеря й П.С., конституирана като страна в хода на производството по делото, така и според вещите лица д-р Б. и д-р К., тя е започнала да използва освен патерицата и бастун, като изкачва стълби, но много бавно.

Установява се още от показанията : на П.С., че - след инцидента около една година майка й живяла в дома й, не можела да се обслужва сама почти повече от половин година; в продължение на около половин година, преди да започне да прохожда, я къпели на леглото; на С.С., че - преди да започне да се раздвижва баба й ядяла в леглото; след катастрофата отслабнала много; към месец декември 2012 г. баба й и дядо й живеят в кв. „.....”, но не могат сами да си пазаруват и чистят, като тези грижи се поемат от нея и майка й.

Анализирайки заключенията на вещите лица по основната комплексна и повторната СМЕ и показанията на свидетелите съдът приема, че : вследствие на причинената й средна телесна повреда покойната С.С. е преживяла първоначално нетърпими болки, които постепенно са отшумявали до приключване на оздравителния процес за период от 5 месеца; същевременно умерени по интензитет са били болките от причинената й лека телесна повреда и със сравнително кратка продължителност от около 15 – 20 дни; след пътнотранспортното произшествие състоянието й не се е възстановило напълно, като за придвижването си освен патерица, тя започнала да използва и бастун, като се затруднила и подвижността й при изкачване на стълби; на покойната С. са били причинени освен болки и редица неудобства и притеснения – в

 

Продължение на решение по гр. д. № 22431/10 г. на ПРС, ХІХ гр. с. – стр. 8/11

 

периода, през който тя се е възстановявала съпругът й е имал нужда от нейните грижи /според показанията на дъщеря в деня на инцидента тя е отивала да види съпруга си, който е бил в болница, тъй като е бил със счупен крак/, като поради случилото се тя не е можела да го обгрижва; по-голяма, обаче, е била психическата травма от случилото се и тя не е била излекувана и към датата на проведеното от вещото лице д-р К. психологическо изследване – 22.11.2012 г., т. е в продължение на четири години след инцидента тя е търпяла описаните в заключението по комплексната СМЕ от вещото лице д-р К. негативни страдания, като за същия период от време е бил нарушен и нормалния й ритъм на живот.

Според неоспореното заключение на вещите лице по допуснатата по делото комплексна съдебна автотехническа и медицинска експертиза : в момента на инцидента пострадалата се е намирала на най-долното стъпало на автобуса и шофьорът е нямал техническа възможност да я възприеме, но при непрекъснато наблюдение на дясната страна на автобуса и на зоната при задна врата водачът Г. е имал техническа възможност да възприеме пострадалата и да предотврати произшествието, като отложи за един следващ момент затварянето на вратата и потеглянето на автобуса; наличното заболяване на С. е затруднявало движенията й както при ходене, така и при качване и при слизане, но в процеса на слизане тя не е имала техническа възможност да предотврати злополуката.

Съгласно чл. 5, ал. 1, т. 1, чл. 116 и чл. 132, т. 2 всеки участник в движението по пътищата с поведението си не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората, като водачът на ППС е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към инвалидите, а при превозване на пътници, водачът е длъжен преди потегляне да се убеди, че са осигурени всички условия за безопасното им превозване.

Или изхождайки от заключението на вещите лица инж. П. и д-р Б., а също и от цитираните императивни правни норми, изискващи определено поведение от участниците в движението и от водачите на ППС, настоящият състав приема, че в деня на пътнотранспортното произшествие с оглед на обстоятелството, че в управлявания от ответника автобус се е возила покойната С., която поради наличните си заболявания е била инвалидизирана без право на чужда помощ, то ответникът е следвало да прояви особено внимание и предпазливост, което не е сторил. Същевременно С. поради затруднената си подвижност в процесна на слизане не е имала възможност да предотврати злополуката, следователно произтеклия вредоносен резултат не може да й се вмени във вина. Ето защо неоснователно е възражението направено от особения представител на ответника за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на наследодателя на ищцата.

Въз основа на установените по-горе обстоятелства – вида на травмата и възрастта на наследодателя на ищцата, интензитета на болките и страданията и мъчителността на оздравителния процес, голямата продължителност на психологическата травма, а също и от принципа за справедливост, по който

 

Продължение на решение по гр. д. № 22431/10 г. на ПРС, ХІХ гр. с. – стр. 9/11

 

съгласно чл. 52 ЗЗД следва да се определи обезщетението за неимуществени вреди, настоящият състав намира, че на наследодателя на ищцата следва да се присъдят следните обезщетения : 20000 лв. за преживените болки, страдания, неудобства и неразположения от причинената средна телесна повреда; 2000 лв. за неимуществени вреди от причинената лека телесна повреда, изразяваща се в контузия и кръвонасядания на горни крайници, от които суми на наследника й следва да се присъдят съответно 10000 лв. и 1000 лв., като последният иск за разликата над уважения до пълния предявен с исковата молба размер от 2250 лв. като неоснователен следва да бъде отхвърлен.

Предвид установения от вещите лица д-р Б. и инж. П. механизъм на пътнотранспортното произшествие, че при придвижването на тялото и крайниците на покойната С. е последвало затискане от вратите на автобуса в областта на лявата й ръка, както и предвид заключението на вещите лица по допуснатата комплексна СМЕ, според което при инцидента на 29.10.2008 г. на последната са били причинени една средна и една лека телесна повреда, изразяващи съответно в счупване на тялото на дясната бедрена кост и в контузия и кръвонасядания на горните крайници, то съдът приема, че описаната в исковата молба лека телесна повреда, изразяваща се в контузия и кръвонасядания на гръден кош не е в причинно-следствена връзка с противоправните действия на ответника, поради което искът за обезвреда като неоснователен следва да бъде отхвърлен.

И тъй като се касае за неизпълнение на парично задължение, което произтича от непозволено увреждане, в който случай длъжникът изпада в забава без покана съгласно чл. 84, ал.  3 ЗЗД, то в съответствие с чл. 86, ал. 1 ЗЗД ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищцата и обезщетение за забава в размер на законната лихва от датата на увреждането.

В унисон с твърденията в исковата молба от приложеното към нея заверено копие на Етапна епикриза от 06.11.2008 г. се установява, че в деня на инцидента покойната С. е била приета за лечение в УМБАЛ „Св. Г.”***, Клиника по ортопедия и травматология, където на 31.10.2008 г. й е извършена операция, при която й е поставен титаниев заключващ пирон, заключен с два винта проксимално и два винта дистално на стойност 1420 лв. с включен ДДС, която според заключението на вещите лица д-р Б. и д-р К. не се поема от Здравна каса и се заплаща от пациента, с оглед на което въпреки липсата на разходо-оправдателни документи за заплащане на стойността на пирона, предвид обстоятелството, че при извършената на наследодателя на ищцата операция й е бил поставен този пирон, то съдът приема, че стойността на същия е заплатена. Ето защо и тъй като съобразно чл. 51, ал. 1 ЗЗД деликвентът дължи обезщетение за всички вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането, а неминуемо разходът за закупуването на титаниевия пирон е такъв, то за заплащане на част от тази сума, съответстваща на наследствените права на ищцата в размер на 710 лв. ведно със законната лихва от 29.10.2008 г. до окончателното й изплащане ответникът следва да бъде осъден. 

 

Продължение на решение по гр. д. № 22431/10 г. на ПРС, ХІХ гр. с. – стр. 10/11

 

На основание чл. 78, ал. 1 ГПК ответникът Г. следва да бъде осъден да заплати на ищцата сумата 531.84 лв. разноски за адвокатско възнаграждение съразмерно на уважените искове.

На основание чл. 78, ал. 6 ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати по сметка на Районен съд – Пловдив : сумата 468.40 лв. държавна такса по производството; сумата 4.43 лв. държавна такса за издадено на ищеца съдебно удостоверение и сумата 991.35 лв. бюджетни разноски по допуснатите по делото две комплексни експертизи и за заплатено възнаграждение на назначения по делото на ответника особен представител съразмерно на уважените искове.

            По изложените мотиви съдът :

 

Р Е Ш И :

 

            ОТХВЪРЛЯ предявените от П.Д.С. с ЕГН **********,***, против „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО „ОЗК-ЗАСТРАХОВАНЕ” ЗАЕД, ЕИК *********, със седалище в гр. София и адрес на управление – район „Възраждане”, ул. „Света София” № 5, искове с правно основание чл. 279, ал. 1 Кодекс за застраховането за заплащане на обезщетения за неимуществени вреди в общ размер на 12500 лв. и за имуществени вреди в размер на 710 лв. по сключен между последното и „ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ – ПЛОВДИВ” АД /в несъстоятелност/ Застрахователен договор № 232074000002, имащ за предмет задължителна застраховка „Злополука на пътниците в обществения транспорт”, покриващ риска настъпване на трайна загуба на трудоспособността на наследодателя на П.С. – С.Т.С. с ЕГН **********, починала в хода на производството по делото, на която на 29.10.2008 г. при слизане от автобус на „ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ – ПЛОВДИВ” АД /в несъстоятелност/, марка „Волво”, рег. № .........., управляван от И.Д.Г. при нарушение на правилата за движение били причинени : по непредпазливост средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на тялото на дясната бедрена кост, както и лека телесна повреда, изразяваща се в контузии и кръвонасядания на горни крайници, ведно със законната лихва от 29.10.2008 г. до окончателното им изплащане, като неоснователни.

ОСЪЖДА П.Д.С. с ЕГН **********,***, да заплати на „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО „ОЗК-ЗАСТРАХОВАНЕ” ЗАЕД, ЕИК *********, със седалище в гр. София и адрес на управление – район „Възраждане”, ул. „Света София” № 5, сумата 160 лв. разноски по производството и сумата 926.30 лв. адвокатско възнаграждение съобразно поддържаните размери на предявените искове.

ОСЪЖДА И.Д.Г. с ЕГН **********, да заплати на П.Д.С. с ЕГН **********,***, обезщетения за вреди произтекли в патримониума на наследодателя й

 

Продължение на решение по гр. д. № 22431/10 г. на ПРС, ХІХ гр. с. – стр. 11/11

 

С.Т.С. с ЕГН **********, починала в хода на производството по делото, от престъпление по чл. 343, ал. 1, б. „б”, предложение 2 във връзка с чл. 342, ал. 1 Наказателен кодекс, извършено на 29.10.2008 г. в гр. Пловдив, изразяващо се в причиняване на последната на средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на тялото на дясната бедрена кост, довело до трайно затрудняване на движението на долен десен крайник, в осъществяването на което Г. е признат за виновен с Решение № 685 постановено на 11.05.2009 г. по н.а.х.д. № 1934 по описа на Районен съд – Пловдив, ХХІV н. с. за 2009 г., както и в причиняване на лека телесна повреда на С.С., изразяваща се в контузия и кръвонасядания на горните крайници в размери съобразно наследствените права на С. както следва :

за претърпени неимуществени вреди от средната телесна повреда - 10000 лв.;

            за претърпени неимуществени вреди от леката телесна повреда – 1000 лв., като над уважения до пълния предявен размер от 2250 лв. отхвърля предявения иск с правно основание чл. 45, ал. 1 ЗЗД като неоснователен;

            за имуществени вреди, изразяващи се в разходи за закупуване на заключващ титаниев пирон – 710 лв.

            ведно със законната лихва върху всяка главница от датата на увреждането – 29.10.2008 г., до окончателното й изплащане, КАТО ОТХВЪРЛЯ предявения иск с правно основание чл. 45, ал. 1 ЗЗД за заплащане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди от лека телесна повреда, изразяваща се в контузия и кръвонасядания на гръден кош като неоснователен.

            ОСЪЖДА И.Д.Г. с ЕГН **********, да заплати на П.Д.С. с ЕГН **********,***, сумата 531.84 лв. разноски по производството за адвокатско възнаграждение съразмерно на уважените искове.

ОСЪЖДА И.Д.Г. с ЕГН **********, да заплати по сметка на Районен съд – Пловдив : сумата 468.40 лв. държавна такса по производството; сумата 4.43 лв. държавна такса за издадено на ищеца съдебно удостоверение и сумата 991.35 лв. бюджетни разноски по допуснатите по делото две комплексни експертизи и за заплатено възнаграждение на назначения му по делото особен представител съразмерно на уважените искове.

            Решението може да бъде обжалвано пред Окръжен съд - Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страната.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ : /п./ Таня Букова

 

Вярно с оригинала!

ММ