РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 7223
Бургас, 03.10.2024 г.
Административният съд - Бургас - VII-ми състав, в закрито заседание в състав:
Съдия: | РУМЕН ЙОСИФОВ | |
като разгледа докладваното от съдията Румен Йосифов административно дело № 1715 по описа за 2024 година на Административен съд - Бургас, за да се произнесе, взе предвид следното: |
Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 162 - 166 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Образувано е по жалба на „Био Аква Ферм“ ЕООД, против акт за установяване на публично държавно вземане (АУПДВ) № РД-349/04.09.2024 г., издаден от ръководителя на Управляващия орган (УО) на Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство“ 2007 - 2013 (ОПРСР), изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА), с който на дружеството е определена за възстановяване безвъзмездна финансова помощ на стойност 125 349,27 лева.
Към жалбата няма документ за платена държавна такса за делото в размер на 1002,79 лева, определена на основание чл. 27, ал. 6 от Закона за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление (ЗУСЕФСУ), във връзка с установеното в АУПДВ, че същият е и решение за нередност, т. е. акт по чл. 14, ал. 1 от Наредбата за определяне на процедурите за администриране на нередности по фондове, инструменти и програми, съфинансирани от Европейския съюз (НОПАНФИПСЕС).
В жалбата е направено особено искане за спиране на изпълнението на АУПДВ, като жалбоподателят не е обосновал правния си интерес от него. Съгласно чл. 6, ал. 3 и ал. 5 от Закона за рибарството и аквакултурите (ЗРА), актът се издава по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и се обжалва по реда на АПК, съгласно чл. 166, ал. 3 ДОПК, без тази норма да предвижда предварително изпълнение по силата на закона (така както за актове от този тип то е допуснато по силата например на чл. 27, ал. 8 ЗПЗП от Закона за подпомагане на земеделските производители), а такова не е допуснато и от органа.
Предвид установената нередовност, на основание чл. 158, ал. 1, вр. чл. 151, т. 3 АПК, съдът следва да остави жалбата без движение и да изиска от жалбоподателя да отстрани същата в 7-дневен срок - да представи документ за платена държавна такса. Той следва да обоснове и правния си интерес от направеното особено искане за спиране на изпълнението на АУПДВ.
Също жалбата е подадена чрез органа по електронната поща, като в разпечатката от електронното писмо е записано, че тя е подписана чрез КЕП, но по преписката не е приложен сертификата на електронния подпис, за да се извърши проверка за неговата валидност.
Предвид горното съдът
Р А З П О Р Е Д И:
ОСТАВЯ жалбата без движение, като УКАЗВА на жалбоподателя да отстрани нередовността в 7-дневен срок: 1.Да представи документ за платена държавна такса от 1002,79 лева по сметка на Административен съд Бургас и 2.Да обоснове правния си интерес от направеното особено искане за спиране на изпълнението на АУПДВ, като го предупреждава, че в случай на неизпълнение, жалбата ще бъде оставена без разглеждане, а производството по делото ще бъде прекратено.
ЗАДЪЛЖАВА УО на ОПРСР, изпълнителен директор на ИАРА, да представи в 7-дневен срок разпечатка от сертификата за валидност на КЕП на лицето, което е подписало жалбата.
Разпореждането не подлежи на обжалване.
Съдия: | |