Присъда по дело №723/2011 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 85
Дата: 14 декември 2011 г. (в сила от 24 февруари 2012 г.)
Съдия: Дарина Илиева Попова
Дело: 20115320200723
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 8 ноември 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

П   Р   И   С   Ъ   Д   А

№..................

гр. Карлово, 14.12.2011 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                                                       

Карловският районен съд                        ІІІ наказателен състав,

на четиринадесети декември                  две хиляди и единадесета година

в публично заседание в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИНА ПОПОВА

                                                        ЧЛЕНОВЕ: М.В.

П.Б.

 

при секретаря П.В.

в присъствието на прокурора Димитрина Шекерева

като разгледа докладваното от съдията

наказателно дело от общ характер № 723 по описа за 2011 г.,

                                     

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Ж.И.М., роден на *** ***, ***, ***, ***, с *** образование, ***, ***, *** ****ЕГН ********** за виновен в това, че на 23.04.2010 г. в гр.К., П. област, с цел да набави за себе си имотна облага, е възбудил у Л.В.Д. от гр.К., ЕГН ********** заблуждение – че ще достави стока – обувки на стойност 450 лева и с това е причинил имотна вреда на „****” ООД гр.К. в размер на 450 лева, като деянието е извършено при условията на опасен рецидив – след като е бил осъждан за тежко умишлено престъпление на лишаване от свобода не по-малко от една година с влязла в законна сила на 03.10.2008 г. присъда по НОХД ***/*** г. на РС София, изпълнението на което не е било отложено по чл.66 НК и след като е бил осъждан два или повече пъти на лишаване от свобода за умишлени престъпления от общ характер, като поне за едното от тях изпълнението на наказанието не е било отложено по чл.66 НК – с влязла в законна сила на 03.10.2008 г. присъда по НОХД ***/*** г. на РС София и влязла в законна сила на 30.10.2009 г. присъда по НОХД ***/*** г. на РС С., поради което и на основание чл.211 пр. ІІ-ро във вр. с чл.209 ал.1 вр. с чл.29 ал.1 б. „а“ и „б” от НК във вр. с чл. 373, ал.2 от НПК,  във вр. с чл. 58а във вр. с чл. 54, ал.1 НК,  го осъжда на лишаване от свобода за срок от три години и шест месеца.

ОПРЕДЕЛЯ, на основание чл. 61, т.2 във вр. с чл. 60, ал.1 от ЗИНЗС, подсъдимият Ж.И.М. да изтърпи наложеното му наказание – лишаване от свобода за срок от една година и шест месеца при първоначален строг режим, в затвор или затворническо общежитие от закрит тип.

ОСЪЖДА, на основание чл. 45, ал.1 от ЗЗД подсъдимия Ж.И.М., с установена самоличност, да заплати на „***“ ООД, със седалище и адрес ***, представлявано и управлявано от Р.Г.И. сумата 450.00 (четиристотин и петдесет) лева, представляваща обезщетение за причинените с деянието по чл.211 пр. ІІ-ро във вр. с чл.209 ал.1 вр. с чл.29 ал.1 б. „а“ и „б” от НК имуществени вреди в размер стойността на парите, предмет на измамата.

ПРИСЪДАТА може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд Пловдив в 15-дневен от днес.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                              2.

                  П.В.

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

М  О  Т  И  В  И

към присъда № 85/14.12.2011 г., постановена по НОХД 723/2011 г.

 

Подсъдимият Ж.И.М. е предаден на съд с обвинение в това, че на *** г. в гр.К., Пловдивска област, с цел да набави за себе си имотна облага, е възбудил у Л.В.Д. от гр.К., ЕГН ********** заблуждение – че ще достави стока – обувки на стойност 450 лева и с това е причинил имотна вреда на „****” ООД гр.К. в размер на 450 лева, като деянието е извършено при условията на опасен рецидив – след като е бил осъждан за тежко умишлено престъпление на лишаване от свобода не по-малко от една година, изпълнението на което не е било отложено по чл.66 НК и след като е бил осъждан два или повече пъти на лишаване от свобода за умишлени престъпления от общ характер, като поне за едното от тях изпълнението на наказанието не е било отложено по чл.66 НК – престъпление по чл.211 пр. ІІ-ро във вр. с чл.209 ал.1 вр. с чл.29 ал.1 б. „а“ и „б” от НК.

Прокурорът поддържа обвинението. Пледира съдът да признае подсъдимия за виновен и да определи наказание – лишаване от свобода за срок от седем години, което да бъде редуцирано по реда на чл. 58а от НК с 1/3  и изтърпяно при първоначален строг режим в затвор или затворническо общежитие от закрит тип. Пледира гражданският иск да бъде уважен в пълен размер.

В производството по делото е приет за съвместно разглеждане граждански иск от ощетеното юридическо лице „***“ ООД, със седалище и адрес на управление гр. К., обл. Пловдивска, ул. *****, вх. **, ет.2, ап.3, представлявано и управлявано от Р.Г.И. за осъждане на подсъдимия Ж.И.М. да заплати сумата 450.00 (четиристотин и петдесет) лева, представляваща обезщетение за причинените с деянието по чл.211 пр. ІІ-ро във вр. с чл.209 ал.1 вр. с чл.29 ал.1 б. „а“ и „б” от НК имуществени вреди в размер стойността на парите, предмет на измамата.

Представителят на гражданския ищец, Р.Г.И., пледира съдът да признае подсъдимия за виновен и уважи гражданския иск в пълен размер.

Подсъдимият Ж.И.М. признава изцяло фактите, визирани в обстоятелствената част на обвинителния акт, съгласен е да не се събират доказателства за тези факти, съжалява за извършеното. Пледира съдът да му наложи наказание по негова преценка, ако е може – не седем, а дванадесет години.

Защитникът подсъдимия пледира съдът да признае подзащитния му за виновен в престъплението, за което е предаден на съд, и да наложи наказание при условията на чл. 55, ал.1, т.1 от НК – лишаване от свобода под установения минимум или за срок от две години. 

След запознаване с фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и след преценка на доказателствата по делото, събрани в досъдебното производство, поотделно и в тяхната съвкупност и с оглед разпоредбата на чл. 373, ал.3 от НПК, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

Подсъдимия Ж.И.М. е роден на *** ***, ****: гр. ***, ул. „***” , понастоящем изтърпява наказание „лишаване от свобода” в „Централен затвор” гр.София, ЕГН **********, ***, като към датата на деянието – 23.04.2010 г. наказания са му налагани с 11 отделни присъди, както от значение за правната квалификация са присъдите по НОХД ***/*** г. на РС София и НОХД ***/*** г. на РС Сливен.

Подсъдимият Ж.И.М. и свидетелят М.М. се познавали. На *** г. двамата тръгнали заедно от гр. София с лек автомобил „***” модел ***, черно на цвят ползван от М.. Целта на пътуването била двамата заедно да вземат неустановена в производството по делото жена от неустановено населено място, което се намирало на подбалканския път София – Бургас, в близост до „Петолъчката“. Тръгнали заедно около 09.00 часа от София, стигнали да мястото и подсъдимия влязъл в къща, в която престоял около десетина минути. От там с него излязла непозната жена и тримата тръгнали заедно за град София. По време на пътуването минали през Карлово. Когато влезли в града, подсъдимия казал на св. М. да спре колата, посочил му мястото, казал, че отива да вземе нещо и излязъл. М. и непознатата жена останали да го чакат в автомобила. Докато чакали, жената през цялото време държала мобилния си телефон в ръце.

След като слязъл от автомобила, около 13.30 часа, подсъдимият М. влязъл в магазин за детски стоки, находящ се в град К. на ул. ***, срещу сградата на полицейското управление. Магазинът се стопанисвал от дружество „***“ ООД, представлявано и управлявано от свидетелката Р.Г.И.. По това време на работа в магазина била свидетелката Л.Д., на длъжност продавач–консултант (трудов договор № *** от *** г. – л. 28 от досъдебното производство). В помещението имало няколко клиенти, които разглеждали изложената стока. След като влязъл, подсъдимият се приближил до свидетелката и съобщил, че кара стока за магазина – обувки. Джонджорова очаквала зареждане на магазина с обувки в същия ден и го възприела като представител на фирмата, от която зареждат със стока. Подсъдимият поискал сумата от 450 лева, а на отговора на свидетелката, че не разполага с такава наличност казал да му плати от оборота за предания ден. Д., която все още не била отчела този оборот и вследствие проведения в този момент телефонен разговор между подсъдимия М. с неустановено в производството по делото лице, се убедила, че разговаря с доставчик на обувки. М. разговарял с жена, чийто глас свидетелката чувала, и съобщил,води разговори с „шефката“, която след няколко минущи ще звънне за допълнителни указания. След като приключил разговора, подсъдимият накарал свидетелката Д. да състави разписка с текст „*** г. стока за 450 лева“, на който се подписал. След подписване на документа, свидетелката предала на подсъдимия сумата 450 лева, а той излязъл от магазина, като я информирал, че отива да докара буса със стоката. Д. го последвала, видяла го че се отправя нагоре по улицата, а паркиран бус нямало. Свидетелка веднага отишла в полицейското управление от другата страна на улицата и  подала сигнал за случилото се. Обадила се и на управителката на магазина, св. И., която я уверила, че не знае нищо за случая.

Подсъдимият се качил в автомобила и заедно със спътниците си отпътували за София.

След установяване на извършителя свидетелката Д. разпознала подсъдимия (протокол  и фотоалбум на л. 56-58 от досъдебното производство), като описала характерните му белези – ръст, тен, телосложение, цвят и дължина на косата.

На основание чл. 373, ал.4 от НПК съдът прие за установена горната фактическа обстановка, съответна на обстоятелствата, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и подкрепена изцяло от събраните в досъдебното производство доказателства - показанията на свидетелите Л. Д. – очевидец на деянието и св. М. М., въз основа на чийто показания се установява поведението на подсъдимия непосредствено преди и след извършване на деянието. Показанията на тези свидетели са обективни, основани на преки техни впечатления. Фактическата обстановка се основава косвено и на показанията на св. И., същата не е очевидец и нейните впечатления от случая са изградени въз основа на споделеното от св. Д.. Съдът кредитира тези показания изцяло, като съответни и кореспондиращи с останалите доказателствени средства. Съдът кредитира и обясненията на подсъдимия в частта, с която подробно изяснява механизма на извършване на деянието – собствените си действия. Неговите обяснения са основен доказателствен  източник, те не противоречат на показанията на очевидеца Д. и на свидетеля М., в посочената част. Тези доказателства подкрепят изцяло, обстоятелствата посочени от прокурора в обвинителния акт.

Съдът при постановяване на присъдата си ползва и писмените доказателства по делото –  експертна справка, справка за съдимост, преписи от бюлетини за съдимост, характеристична справка, справки за изтърпян размер наказания, които са събрани в предвидения от НПК ред, относими са към предмета на доказване и са в пряка връзка с останалите събрани доказателства по делото.

Въз основа на така установената и възприета фактическа обстановка съдът намира, че подсъдимият Ж.И.М. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл. 211 пр. ІІ-ро във вр. с чл.209 ал.1 вр. с чл.29 ал.1 б. „а“ и „б” от НК, тъй като на *** г. в гр. К., Пловдивска област, с цел да набави за себе си имотна облага, е възбудил у Л. В. Д. от гр. К., ЕГН ********** заблуждение – че ще достави стока – обувки на стойност 450 лева и с това е причинил имотна вреда на „****” ООД гр.К. в размер на 450 лева, като деянието е извършено при условията на опасен рецидив – след като е бил осъждан за тежко умишлено престъпление на лишаване от свобода не по-малко от една година с влязла в законна сила на *** г. присъда по НОХД ***/*** г. на РС София, изпълнението на което не е било отложено по чл.66 НК и след като е бил осъждан два или повече пъти на лишаване от свобода за умишлени престъпления от общ характер, като поне за едното от тях изпълнението на наказанието не е било отложено по чл.66 НК – с влязла в законна сила на 03.10.2008 г. присъда по НОХД ***/*** г. на РС София и влязла в законна сила на 30.10.2009 г. присъда по НОХД ***/*** г. на РС Сливен, поради което съдът го признава за виновен в това престъпление.

От обективна страна престъплението измама засяга обществените отношения свързани със собствеността.

Изпълнителното деяние се изразява в две форми – деецът да е възбудил заблуждение (създал невярна представа у адресата) или поддържал заблуждение (използвал вече създадена такава представа) в определено – лице – адресат на измамата.  По делото е установено по несъмнен начин, че подсъдимият М. е осъществил от обективна страна първата форма на изпълнителното деяние – въвел е в заблуждение свидетелката Л.Д., като се е представил за доставчик на обувки за магазина, в който тя работела, уверил я че идва по поръчение на работодателя, и поискал пари за стоката, показал увереност, че Д. разполага със средства. За да подкрепи версията си, провел телефонен разговор, като симулирал, че разговаря с управителя на магазина, накарал свидетелката да състави и разписка, която подписал собственоръчно. Вследствие на създадената невярна представа у адресата – св. Д., последната дала поисканата сума в размер на 450 лева. Подсъдимият е съзнавал, че с действията си възбужда и поддържа заблуждение у адресата – той не е разполагал с обувки, с които да зареди магазина, не е доставчик на стока или представител на фирма, не познава св. И. – управител на магазина. С поведението си М. е целял да мотивира Д. да се разпореди с поисканата сума за доставка на обувки, а подсъдимия да получи имотна облага, която не му се следва. Измамливото действие на подсъдимия– създаване на невярна представа у адресата, че е доставчик на обувки е мотивирало свидетелката Д.  да извърши действие – да му предаде сумата от 450 лева, собственост на „***“ ООД К., които са представлявали оборотни средства на магазина от предходния ден и все още са били неотчетени. Вторият задължителен елемент от състава на престъплението по чл. 209, ал.1 от НК е налице – заблуденото лице – свидетелката Д. е извършила действие на разпореждане с чужда вещ – пари, които е държала в качеството си на продавач-консултант. Размерът им е установен по несъмнен начин от показанията на свидетелката и от обясненията на подсъдимия, и не е спорен в производството по делото. Подсъдимият е нанесъл имотна вреда на ощетеното юридическо лице „***“ ООД К., която вреда е пряка и непосредствена последица от измамливите му действия и представлява престъпния резултат на престъплението, за което е предаден на съд.

Доказана по несъмнен начин е и правната квалификация на деянието по чл. 211, пр. ІІ-ро вр. с чл. 209, ал.1 от НК – деянието да е извършено при условията на опасен рецидив по чл. 29, ал.1, б. „а“ и б. „б“ от НК. От справката за съдимост на Ж.М. и преписите от бюлетините за съдимост се установява, че с влязла в законна сила на 22.02.2008 г. присъда по НОХД ***/*** г. на РС София, му е наложено наказание – лишаване от свобода за срок от една година и три месеца, което да изтърпи при първоначален строг режим. С влязла в законна сила на 30.10.2009 г. присъда по НОХД ***/*** г. на РС Сливен му е наложено наказание – лишаване от свобода за срок от две години, при първоначален строг режим. Деянията, за които са наложени наказания по тези две присъди са в отношение на рецидив едно спрямо друго. След влизане в сила на двете посочени присъди е извършено престъплението, предмет на настоящото производство. От влизане в законна сила на двете присъди, до датата на деянието не са изминали пет години, т.е. невъзможно е срокът по чл. 30 от НК да е изтекъл. С тези присъди Ж.М. е осъждан лишаване от свобода за тежки умишлени престъпления от общ характер – обсебване, извършено при условията на опасен рецидив и кражба, извършена при условията на опасен рецидив. Наказанията не са отложени по чл. 66, ал.1 от НК. Деянията, за които са му наложени наказания са извършени в съотношение на рецидив, т.е. – налице са две осъждания, които обуславят правната квалификация по чл. 29, ал.1, б. „а“ и б. „б“ от НК.

От субективна страна деянието е извършено при пряк умисъл, с целени и настъпили обществено опасни последици, които съдът извежда от действията на подсъдимия. Съдът намира за установена в производството и специалната користна цел – допълнителен субективен признак на престъплението – деянието е извършено с цел подсъдимия да набави за себе си имотна облага, като в настоящия случай целта е постигната – получил е сумата от 450 лева от св. Д..

За извършеното от подсъдимия закона предвижда наказание – лишаване от свобода за срок от три до десет години и престъплението е тежко по смисъла на чл. 93, т.7 от НК. При определяне на вида и размера на наказанието, съдът прецени обществената опасност на деянието и личната опасност на подсъдимия, смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства. Като смекчаващи обстоятелства съдът приема признанието на вината и съдействието за разкриване на обективната истина още в досъдебната фаза на процеса. М. в обясненията си е посочил механизма на осъществяване на изпълнителното деяние. Отегчаващо отговорността обстоятелства са съдебното минало на дееца, и установеният траен престъпен умисъл към за извършване на престъпления против собствеността. При тази данни съдът приема, че наказанието следва да бъде определено при паритет на смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства или около средния предвиден в закона размер. Най-справедливо би било М. да изтърпи наказание – лишаване от свобода за срок от шест години и шест месеца (78 месеца). Предвид на това, че производството протече по реда на чл. 372, ал.4 вр. с чл. 371, т.2 от НПК, съдът следва да наложи наказание при условията на чл. 58а от НК (ред. ДВ бр. 26 от 06.04.2010 г.) и да редуцира определеното наказание с една трета (двадесет и шест месеца). След редукцията, на подсъдимия съдът налага наказание лишаване от свобода за срок от три години и шест месеца (четиридесет и два месеца).

Следва, на основание чл. 61, т.2 във вр. с чл. 60, ал.1 от ЗИНЗС, подсъдимият Ж.И.М. да изтърпи наложеното му наказание – лишаване от свобода за срок от три години и шест месеца при първоначален строг режим, в затвор или затворническо общежитие от закрит тип.

 На основание чл. 45, ал.1 от ЗЗД, съдът уважи предявения срещу подсъдимия граждански иск, като го осъди да заплати на на „****“ ООД, със седалище и адрес на управление гр. ***, обл. Пловдивска, ул. ******, представлявано и управлявано от Р.Г.И. сумата 450.00 лева, представляваща обезщетение за причинените с деянието по чл.211 пр. ІІ-ро във вр. с чл.209 ал. 1 вр. с чл. 29 ал.1 б. „а“ и „б” от НК имуществени вреди в размер стойността на парите, предмет на измамата. За да бъде уважен иск с правно основание чл. 45, ал.1 от ЗЗД, следва да са налице пет предпоставки – деяние (действие или бездействие), противоправност на деянието, причинени вреди, вина и причинна връзка между деянието и причинените вреди. Наличието на тези предпоставки е основание да се ангажира отговорността на ответника за причинените от него имуществени и вреди. Деянието е осъществено чрез действие – въвеждане в заблуждение, като начина на извършването му съдът обсъди при изследване на обективните признаци на престъплението, предмет на настоящото производство. Противоправността е установена от закона – измамата е престъпление по смисъла на чл. 211 от НК и в извършване на престъпление съдът призна за виновен подсъдимия, вината е установена с присъдата. Причинените вреди – безвъзмезден невъзстановим разход се установяват от гласните и писмените доказателства. Причинната между деянието и вредата е установена, настъпила е в резултат противоправното поведение на подсъдимия. По изложените съображения съдът уважи предявения граждански иск изцяло.

Мотивиран от изложеното съдът постанови присъдата си.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

П.В.