Решение по дело №107/2021 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 136
Дата: 2 юни 2021 г. (в сила от 2 юни 2021 г.)
Съдия: Биляна Спасова Панталеева Кайзерова
Дело: 20217070700107
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 април 2021 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ136

гр.Видин,02.06.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

I административнонаказателен състав

в публично заседание на

седемнадесети май

през две хиляди двадесет и първа година в състав:

Председател:

Антония Генадиева

Членове:

Биляна Панталеева

Росица Славчева

при секретаря

Мария Иванова

и в присъствието

на прокурора

Лилия Цветкова

като разгледа докладваното

от съдия

Биляна Панталеева

 

Касационно АНД №

107

по описа за

2021

година

 

Делото е образувано по жалба с правно основание чл.63,ал.1, изречение второ от ЗАНН във вр. с гл.ХІІ от АПК, подадена от М.Е.Т. против решение № 47/02.03.2021г., постановено по АНД № 706/2020г. по описа на ВРС, с което е потвърдено Наказателно постановление №20-0953-000488/07.05.2020г. на Началник Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР-Видин, с което за нарушение на чл.103 от ЗДвП на основание чл.175, ал.1,т.4 от ЗДвП са му наложени административни наказания „глоба“ в размер на 100 лв и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 1 месец.

 В жалбата се развиват съображения, че решението на ВРС е незаконосъобразно. Сочи се от касатора, че служителят не е дал никакви ясни и разбираеми указания , които да изпълни. Сочи се също така , че не е налице съставомерно деяние по чл.103 от ЗДвП, като  и че служителите на Националното ТОЛ управление не са контролни органи по смисъла на чл.165 от ЗДвП. Сочи се и че е нарушен чл.34 от ЗАНН , тъй като АУАН е съставен повече от 6 месеца след откриване на нарушителя. Иска се да бъде отменено решението на ВРС и да се отмени наказателното постановление.

Ответникът по делото , чрез процесуалния си представител, оспорва жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура Видин дава заключение, че жалбата е неоснователна, поради което следва да бъде отхвърлена.

Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства в рамките на посочените от касатора касационни основания и при служебна проверка за валидността , допустимостта и съответствието на решението с материалния закон , намира следното :

Жалбата е допустима , като подадена в срок от надлежна страна.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.  

Установява се от събраните по делото доказателства , че на 01.10.2019г. около 15,45ч. при километър 15+300 по път Е 79 в посока гр.Видин – гр.Дунавци служител на Национално ТОЛ управление подал сигнал със стоп-палка на водача на товарен автомобил „Фиат Дукато“ с рег.№ ВН3071АК, като водачът на автомобила спрял на така подадения сигнал, след което потеглил. На същия не могла да бъде извършена проверка, вкл. не била установена самоличността на водача. По докладна записка на служителя от 08.10.2019г. е установен собственикът на автомобила-И. Г. М., която в декларация по чл.188 от ЗДвП от 29.01.2020г. е посочила лицето , на което е предоставила автомобила, а именно М.Е.Т.. Въз основа на декларацията от началник група при сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Видин е съставен АУАН спрямо водача за нарушение на чл.103 от ЗДвП. Актът е съставен в присъствието на свидетеля В., очевидец на нарушението, който спрял водача за проверка. Актът е предявен на нарушителя. Въз основа на акта е издадено и обжалваното наказателно постановление , с което на касатора за нарушение на чл.103 от ЗДвП на основание чл.175,ал.1,т.4 от ЗДвП са му наложени административни наказания „глоба“ в размер на 100 лв и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 1 месец.

С обжалваното решение РС-Видин е потвърдил наказателното постановление, като е приел, че жалбоподателят е осъществил съставът на нарушението от обективна и субективна страна.

Правните изводи на Районен съд Видин са правилни и се възприемат и от настоящата инстанция . От събраните в административно-наказателното  и съдебното производство доказателства , се установява, че касаторът Т. е извършил нарушение на чл.103 от ЗДвП, тъй като е спрял на подадения сигнал със стоп палка от служител на националното ТОЛ управление, след което веднага е потеглил, осуетявайки извършването на проверка, което по същество представлява пълно неизпълнение на указанията на контролните органи да спре за извършване на проверка. Налице е пълно неизпълнение на задължението на водача по чл. 103 от ЗДвП при подаден сигнал за спиране от контролните органи да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания. Установява се от показанията на свид.В. , че същият дори не е успял да поиска документите на водача за извършване на проверка , поради което не могат да бъдат споделени възраженията на касатора , че не е ясно какви конкретни указания не е изпълнил. Събраните по делото доказателства установяват обстоятелствата , изложени в АУАНа и Наказателното постановление, от които безспорно се установява неизпълнение на задължението на водача по чл.103 от ЗДвП .

Съобразно чл. 167а, ал. 1 от ЗДвП служителят на Национално ТОЛ управление е осъществявал функции по контрол по ЗДвП върху заплащането на съответната винетна такса по чл. 10, ал. 1 от ЗП, за изпълнението на които е разполагал с предвидената в чл. 167а, ал. 2, т. 1 от ЗДвП възможност да спира движещи се МПС чрез сигнали, подавани със стоп-палка. Възраженията на касатора , че служителите на Националното ТОЛ управление не са контролни органи по ЗДвП не съответстват на горните законови разпоредби , предоставящи им посочените по-горе правомощия да спират движещи се моторни превозни средства чрез сигнал със стоп-палка, да проверяват документите за самоличност на водача, както и всички документи, свързани с управляваното превозно средство.

От наказаното лице е осъществено от обективна и субективна страна нарушение на чл.103 от ЗДвП , за което следва да бъде ангажирана административно-наказателната му отговорност на основание чл.175,ал.1,т.4 от ЗДвП , както е приел и въззивният съд.  

Наказателното постановление  е законосъобразно като постановено съобразно изискването за форма по чл.57,ал.1 от ЗАНН и при спазване на административно-производствените правила. Не е допуснато нарушение и на чл.34 от ЗАНН , тъй като АУАН е съставен в едногодишен срок от извършване на нарушението и в 3-месечен от откриване на нарушителя , което е датата, на която собственикът е посочил водача.    

Наказателното постановление правилно е потвърдено и в частта относно размера на наложените наказания на наказаното лице. Съгласно чл.175,ал.1,т.4 от ЗДвП наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв. водач, който откаже да изпълни нареждане на органите за контрол. Видно от наказателното постановление , наложеното наказание „лишаване от право да управлява МПС“ е за минималния , предвиден в  разпоредбата срок, а размерът на наказанието „глоба“ е над минималния размер , но под средния такъв . Липсват основания за намаляване на размера на глобата , тъй като съобразно чл.27 от ЗАНН административното наказание се определя съобразно разпоредбите на този закон в границите на наказанието, предвидено за извършеното нарушение, като при определяне на наказанието се вземат предвид тежестта на нарушението, подбудите за неговото извършване и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, както и имотното състояние на нарушителя. Смекчаващите обстоятелства обуславят налагането на по-леко наказание, а отегчаващите - на по-тежко наказание. В случая административно-наказващият орган е завишил незначително единствено размера на глобата, като с оглед разпоредбата на чл.27 от ЗАНН и обстоятелството , че на водача са налагани и други административни наказания за нарушения по ЗДвП не са налице основанията на закона за прилагане на минималния размер на административното наказание.

Предвид горното жалбата е неоснователна. Обжалваното решение, с което е потвърдено изцяло наказателното постановление , е законосъобразно, като липсват касационни основания за неговата отмяна.

Воден от горното и на основание чл.63,ал.1,изр.второ от ЗАНН във врчл.208 АПК Административен съд-Видин

 

                                        Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 47/02.03.2021г., постановено по АНД № 706/2020г. по описа на Районен съд Видин, с което е потвърдено Наказателно постановление №20-0953-000488/07.05.2020г. на Началник Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР-Видин.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                                                                                       2.