Определение по дело №312/2019 на Районен съд - Бяла Слатина

Номер на акта: 183
Дата: 14 юни 2019 г. (в сила от 14 юни 2019 г.)
Съдия: Силвия Андреева Житарска
Дело: 20191410200312
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 7 юни 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

гр.Бяла Слатина, 14.06.2019 г.

 

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

 

БЕЛОСЛАТИНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ІІ наказателен състав, в закрито заседание от 14 юни, Две хиляди и деветнадесета година, състав:

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЛВИЯ ЖИТАРСКА

 

постави за разглеждане докладваното от съдия Житарска ЧНД № 312/2019г. по описа на РС-Б.Слатина

            За да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл.244, ал.5  и сл. НПК.

            Постъпила е жалба от К.П.Й. *** против постановление за спиране на наказателно производство от 22.05.2019г. на РП - Бяла Слатина по досъдебно производство № 65/2019г. по описа на РП - Бяла Слатина, № 15/2019г. по описа на РУ Бяла Слатина при ОД МВР Враца, образувано и водено за престъпление по чл.194, ал.1 НК.

            В жалбата се излагат доводи за необоснованост и незаконосъобразност на обжалваното постановление, като се извежда искане за отмяната му и продължаване на действия по разследването. Сочи се, че е подавал данни за евентуални извършители на други кражби от дома му. Възразява срещу постановлението, като счита за неясно, тъй като прокурора не е посочил нито какви ОИМ са извършени, нито са обсъдени и анализирани, за да достигне до извода, че следва да спре наказателното производство поради не разкриване на извършителя.

По делото е приложено досъдебно производство № 65/2019г. по описа на РП - Бяла Слатина, № 15/2019г. по описа на РУ Бяла Слатина при ОД МВР Враца.

            Съдът, след цялостна служебна проверка на атакуваното постановление и събраните по делото доказателства и като се съобрази с наведените в жалбата доводи и съображения, приема следното:

            Жалбата е подадена в срока по чл.244, ал.5 НПК от легитимирано да обжалва лице и е процесуално допустима. Разгледана по същество, тя е основателна.

            Досъдебното производство е  образувано за това, че на 03.01.2019г. в с.Попица, обл.Враца е отнел от владението на К.Й.  мобилен телефон марка Нокия 3, на стойност 200,00 лева, негова собственост, без съгласието на собственика, с намерението противозаконно да го присвои – престъпление по чл.194, ал.1, т.2 от НК.

             В хода на проведеното разследване не са привлечени обвиняеми лица по реда на чл.219 от НПК.

            По делото са събрани гласни и писмени доказателства, които допринасят за правилното изясняване на релевантните факти. Изискани са справки от мобилните оператори за СИМ картите, с които е ползван телефонът, както и собствениците на тези карти. От предприятията предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и услуги са изпратени справки, като от справката на Теленор се установява, че този телефон е ползван активно от 06.01.2019г. до 15.01.2019г. – датата на изготвяне на справката. Разпитан е собственикът на СИМ карта № ********** - Христо Василев Иванов от гр.Своге, с която е ползван телефонът след датата на кражбата, който е заявил, че тази карта се води на негово име, но фактически той от есента на 2018г. я е предоставил за ползване на Марсело Анетов от с.Попица, тъй като заминавал за Испания и нямало да му трябва. От тогава тази карта би трябвало да се намира при него. Разпитан е и Марсело Анетов, който не отрича да е ползвал тази карта, но е заявил при разпита си , че я е ползвал само с телефон „Хаувей” и никога не я е слагал на телефон Нокия 3.  Други действия по установяване и разпит на лицата разговаряли с ползвателя на СИМ картата, намираща се в телефона не са предприемани, въпреки, че данните се намират в досъдебното производство. 

За да спре наказателното производство на основание чл.244, ал.1, т.2 НПК, решаващата прокуратура е приела, че от ОИМ извършителят на престъплението не е разкрит. РП Бяла Слатина не е изложила мотиви в тази насока, не е анализирала събраните доказателства към настоящия момент. Ако беше сторила това, щеше да достигне до друг извод и да даде указания за разпити на посочените в приложения по делото CD лица, вместо да спира наказателното производство. За прецизност следва да се отбележи, че диска предоставен от Теленор на разследващия орган беше в запечетан плик, което води до извода, че същият не е бил взет под внимание, като доказателство, а единствено писмо изх.№ 1963/25.01.2019г. на Теленор България ЕАД.

    В случая липсата на мотиви прави невъзможен контрола върху атакуваното постановление. Касае се до съществено нарушение на процесуалните правила, което е абсолютно основание за отмяна на обжалваното постановление, като необосновано и незаконосъобразно, поради което делото следва да бъде върнато на Районна прокуратура Бяла Слатина с указание за нова преценка на всички обстоятелства, имащи значение за правилното решаване на делото и евентуално изготвяне на мотивиран акт или даване указания за продължаване на процесуално-следствени действия.

  Водим от горното и на основание чл.244, ал.5 НПК, съдът

 

 

                                                    О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОТМЕНЯ постановление за спиране на наказателно производство от 22.05.2019г. на РП - Бяла Слатина по досъдебно производство № 65/2019г. по описа на РП - Бяла Слатина, № 15/2019г. по описа на РУ Бяла Слатина при ОД МВР Враца, образувано и водено за престъпление по чл.194, ал.1 НК, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

            Определението е окончателно.

 

            Да се уведоми жалбоподателя.

Делото да се върне на Районна прокуратура гр. Бяла Слатина.                                  

 

 

 

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ: