Решение по дело №2501/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1837
Дата: 7 декември 2020 г.
Съдия: Мария Симеонова Ганева
Дело: 20207050702501
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                           

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№………/………………, гр. Варна

 

В ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр. ВАРНА - ІV касационен състав, в публично съдебно заседание на трети декември две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МАРИЯ ГАНЕВА

                                                                             ЧЛЕНОВЕ: ИВЕТА ПЕКОВА

                                                                                                  ЙОРДАН ДИМОВ

при секретар и с участието на прокурор , като разгледа докладваното от председателя касационно адм. дело № 2501 по описа за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63 ал.1 предл.2 от ЗАНН, вр. чл.208 и сл. от АПК и чл.348 от НПК.

Образувано е по касационна жалба на „Каданс „ ЕООД , ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. ///, ж.к. „///“, № ///, ет.//, ап./// , подадена чрез пълномощник- адв. О.М., срещу решение № 260016/15.09.2020 г. по анд. № 2488/2020 г. по описа на Варненския районен съд /ВРС/.

В жалбата се релевира допуснато нарушение на закона- касационно основание за обжалване по чл.348 ал.1 т.1 от НПК, във вр. с чл.63 от ЗАНН. Жалбоподателят излага  възражение, че няма качеството на собственик или ползвател по чл. 11 от ЗЗТ. Твърди, че не  е субект на нарушението  . Адресат на административнонаказателна отговорност може да бъде „ Газ Про 52“ ООД , поради факта , че това дружество е изпълнител по сключен договор с жалбоподателя. В подкрепа на тази права теза  се сочи предписанието на чл. 24 от ЗАНН за личната административнонаказателна отговорност . Твърди се допустителство , което изисква съблюдаване на разпоредбата на чл.10 от ЗАНН.

Искането  към съда е за отмяна на решението на ВРС в обжалваната му част . Претендира се  присъждане на направените пред двете съдебни инстанции разноски.

В съдебно заседание касаторът се представлява от Адв. О.М., който поддържа жалбата на изложените в нея основания.

Ответникът по касационната жалба – РИОСВ гр. Варна , се представлява от юриск. Й. К. , която излага становище за правилност на обжалвания съдебен акт .

Окръжна прокуратура – Варна пледира за неоснователност на касационната жалба и оставяне в сила на въззивното решение в оспорената част.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съотнесени към наведените касационни основания, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Касационната жалба е допустима, тъй като изхожда от процесуално легитимирано лице – страна в производството пред ВРС и е подадена при спазване на разписаните процесуални срокове по упражняване правото на жалба, а разгледана по същество е неоснователна.

С обжалвания съдебен акт ВРС е потвърдил наказателно постановление № 2351-53 / 03.12.2019г. на директора на РИОСВ-Варна, с което за нарушение на чл. 83 ,ал.1 ,т.2 от ЗЗТ, на  „Каданс ” ЕООД е наложена имуществена санкция  в размер  на 8000 лв.

ВРС е приел от фактическа страна, че на 17.06.2019г. на устието на река „Камчия" от северната страна, в участък попадащ в границите на защитена местност (ЗМ) „Лонгоза", била извършена планова проверка, при която се установило разкопаване на пясъчната ивица от северната страна на устието на река „Камчия", с колесен въртящ багер с регистрационен номер В 07181, което засягало територия на площ около 500 кв.м. Със същата техника, на устието на реката се насипвал пясък и наслагвали каменни блокове,  обособяващи дига, която заемала около половината от устието на реката и възпрепятства естественото й отичане. Дигата била с ширина около 5-6 м. и имала GPS координати (WGS 84): 572391.4 Е, 4763770.8 N и 572423.9 Е, 4763768.4 N.

След направена справка в регистъра на защитените природни обекти в териториалния обхват на РИОСВ-Варна, се установило, че гореописаната дейност засяга територия, ЗМ „Лонгоза", обявена със Заповед №РД-391/25.04.1983г. на председателя на Комитета по горите и горската промишленост при Министерски съвет като буферна зона на река „Камчия" и прекатегоризирана в „защитена местност" със Заповед №РД-523/12.07.2007г. и Заповед № РД-315/12.05.2009г. и двете на министъра на околната среда и водите.

На 18.06.2019г. Красимир Недялков, в качеството си на управител на фирма "Каданс" ЕООД  представил в РИОСВ-Варна договор от 14.06.2019г. от който било видно, че възложител за извършване на гореописаните изкопни дейности в защитената местност е "Каданс" ЕООД.

На 18.06.2019г. бил извършен последващ контрол на място, при което се установило, че дигата е изцяло изградена и това не позволявало на река Камчия да следва естествения си оток в посока север.

 От правна страна РС-Варна е приел, че не са допуснати съществени процесуални нарушения. АУАН и НП са издадени в законови срокове и от компетентни лица. Нарушението е описано от правна страна чрез изчерпателно посочване на съставомерните признаци и чрез посочената правна квалификация. Направено е описание на обективните признаци на нарушението, включително датата и мястото на неговото извършване. Посочена е нарушената материално правна норма и същата е съответна на описаните в АУАН и в НП факти, така че става ясно в какво се изразява нарушението.

   В мотивите на обжалваното съдебно решение се обективира правно становище за законосъобразно санкциониране на “ Каданс „ ЕООД , тъй като съгласно чл. 83, ал. 2, т. 1 от Закона за защитените територии субект на това нарушение е всеки, който извършва дейност в защитена територия в нарушение на режима, определен с този закон. Поради това няма значение дали в случая „Каданс“ЕООД е собственик или ползвател на защитената местност. Дружеството не е наказано в качеството му на собственик или ползвател и не е наказано затова, че не е извършило съгласуване по чл.11 от ЗЗТ. Изпълнителното деяние, за което е наказано е „извършване на дейност“ и е осъществено. Осъществени са и другите обективни признаци на нарушението, а именно дейността да се извършва в защитена местност, както и да няма съгласуване с Министъра на околната среда и водите. Обстоятелството, че дейността е извършвана не пряко от служители на  дружеството, а е възложена от „Каданс“ЕООД на друго юридическо лице, не е обстоятелство, което да изключи отговорността на възложителя.

Според предходната съдебна инстанция случаят не  е маловажен ,понеже е  типичен за своя вид и не са налице такива смекчаващи отговорността обстоятелства, които да обосноват извод, че се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи от този вид. Освен това са налице са отегчаващи отговорността обстоятелства- засягане на подвижни дюни, на речния естуар, както и това, че било възпрепятствано естественото отичане на реката.

Касационната инстанция счита обжалваното съдебно решение на районния съд за валидно , допустимо и правилно. При неговото постановяване не е допуснато нарушение на закона- заявеното оплакване от „Каданс“ ЕООД.

Безспорно е между страните , че на 17.06.2019 г. по устието на река Камчия е обособена дига от  насипан пясък и  каменни блокове , която територия е защитена месност ; че тази дейност  е извършена по изпълнение на договор от 14.06.2019 г.с предмет изкопни работи , сключен между „Каданс“ ЕООД в качеството му на възложител и „ Газ Про 52“ ООД – изпълнител , както и че за тези изкопни дейности няма съгласуване , респ. издадено разрешение .

Възражението на касатора за съществуване на хипотезата на допустителство , което изключва санкционирането му  на основание чл. 10 от ЗАНН , е неоснователно.  Според цитираната разпоредба при административните нарушения подбудителите, помагачите и укривателите както и допустителите се наказват само в случаите, предвидени в съответния закон или указ.

Предписанието на тази правна норма сочи ,че нейни адресати са физическите лица . В подкрепа на това съждение е систематично място на тази разпоредба в Глава втора на ЗАНН.

В настоящия случай е наказано търговско дружество „ Каданс“ ЕООД. Нормативното основание за ангажиране отговорността на юридически лица  се намира в Глава четвърта на ЗАНН „ Административнонаказателни санкции спрямо юридически лица“ и по-специално чл. 83 от този закон , който гласи, че в предвидените в съответния закон, указ, постановление на Министерския съвет или наредба на общинския съвет случаи на юридически лица и еднолични търговци може да се налага имуществена санкция за неизпълнение на задължения към държавата или общината при осъществяване на тяхната дейност.

          Обоснован откъм правна регламентация е и изводът на районния съд , че жалбоподателят е субект на описаното в АУАН и НП административно нарушение по чл. 83, ал.1 т.2 от ЗЗТ . Новелата на посочената административнонаказателна разпоредба гласи , че се наказва се с глоба, съответно с имуществена санкция, от 1000 до 10 000 лв. едноличен търговец или юридическо лице, което осъществява дейност в защитена територия без разрешение или съгласуване, предвидено в този закон.

         Изкопните дейности на 17.06.2019 г. са изпълнени от работници на „Газ Про 52 „ООД, но са били възложени именно от жалбоподателя. Договорът  от 14.06.2019 г. е договор за изработка по смисъла на чл.258-269 от ЗЗД . Изкопните дейности по устието на река Камчия са вредоносен резултат от поведението на „ Каданс“ ЕООД, защото именно по негова инициатива е бил сключен този договор, по негова воля за изкопни дейности е възникнало облигационното правоотношение с изпълнителя „ Газ Про 52 „ ООД, довело до разкопаване на пясъчна ивица и  наслагване на пясък , каменни блокове, образували дига по устието на реката.  Поради тази причина „Каданс“ ЕООД подлежи на административнонаказателно санкциониране. Фактът , че изкопните работи са осъществени от служители на друго търговско дружество - „Газ Про 52“ ООД , може да бъде основание за ангажиране на юридическата отговорност и на изпълнителя по договора , но не е валидно правно основание за освобождаване от отговорност на възложителя на тези дейности „Каданс „ ЕООД, защото резултатът от сключения на 14.06.2019 г. договор настъпва в правната сфера на възложителя на изкопните работи - „Каданс“ ЕООД.

В обобщение при извършения инстанционен съдебен контрол не се установи основателност на подадената касационна жалба , поради което същата следва да се остави без уважение. 

При този изход на делото съдът не следва да присъжда разноски на ответника , тъй като не е сезиран с подобно искане.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2 предл. 1 от АПК, във вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд - Варна

 

Р       Е        Ш         И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260116/15.09.2020 г. по анд. № 2488/2020 г.  по описа на Варненския районен съд.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

                                                                       Председател:                                            

 

 

                                                                            Членове:1.                                     

 

 

                                                                                                    2.