Решение по дело №449/2024 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: 33
Дата: 13 януари 2025 г. (в сила от 13 януари 2025 г.)
Съдия: Галин Косев
Дело: 20247090700449
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 декември 2024 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 33

Габрово, 13.01.2025 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Габрово - IV състав, в съдебно заседание на осми януари две хиляди двадесет и пета година в състав:

Председател: ГАЛИН КОСЕВ
Членове: ДАНИЕЛА ГИШИНА
ЦВЕТОМИЛ ГОРЧЕВ

При секретар ЕЛКА СТАНЧЕВА и с участието на прокурора ПЛАМЕНА ДИЧЕВА като разгледа докладваното от съдия ГАЛИН КОСЕВ канд № 20247090600449 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Касационно производство по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс във вр. с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

П. С. М., чрез надлежно упълномощен пр. представител- адвокат обжалва Решение №143 от 24.10.2024г., постановено по АНД №452 по описа за 2024г. на Районен съд Габрово, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 24-0892-000003/22.01.2024г., изд. от Началник сектор ПП в ОД на МВР Габрово, за наложено на С. М. административно наказание: глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца - за нарушение по чл. 140, ал. 1 от Закона за движение по пътищата, на основание чл. 175, ал. 3 пр. 1 ЗДвП, ведно с отнемане на 10 контролни точки в съответствие с Наредба № Iз-2539/17.12.2012 г. на МВР.

В жалбата се твърди, че Решението е неправилно – постановено в нарушение на материалния закон /чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК/ и при допуснати съществени нарушение на процесуалните правила /чл. 348, ал. 1, т. 2 НПК/ и необосновано. Поискано е да бъде отменено с присъждане на направените съдебни разноски пред двете инстанции.

Касаторът поддържа, че към датата, приета за момент на извършване на нарушението не бил уведомен за прекратената регистрация на автомобила, като по този начин не бил налице субективния елемент по отношение на административно наказателния състав. В този смисъл и разпоредбата на чл. 140 от ЗДвП не определяла правила за поведение за определен кръг правни субекти, неизпълнението на които да формира признаците на състав на административно нарушение. Преценката на изложените фактически обстоятелства и направените правни изводи давали основание да се приеме, че вмененото във вина административно нарушение за санкционирания не било безспорно и категорично доказано.

Ответникът - Началник сектор „Пътна полиция“ в ОД на МВР Габрово, редовно призован не се явява и не се представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура Габрово счита жалбата за неоснователна, а решението на РС Габрово е правилно и законосъобразно поради което следва да бъде оставено в сила.

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, от страна с интерес да обжалва неблагоприятно съдебно решение и е процесуално допустима. По същество е неоснователна.

НП е издадено от длъжностно лице, за административно-наказателната компетентност на което е приложена Заповед № 8121з-1632 от 02.12.2021 г. на министър на вътрешните работи, като същата е отразена в НП.

В обстоятелствената част на НП е посочено, че на 21.05.2023г., в 09: 35ч., в гр. Габрово, на [улица]срещу №9 в посока [улица], С. М. управлява собствения си лек автомобил "Ситроен Ксара Пикасо" с рег. № [рег. номер], като управляваното от него МПС не е регистрирано по надлежния ред; с прекратена регистрация по чл. 143, ал. 15 от ЗДвП на 03.03.2023г. В НП е вписано и следното по отношение индивидуализация на нарушението: "Управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, с което виновно е нарушил чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. ".

Фактическата установеност е квалифицирана за нарушение на чл. 140, ал. 1 ЗДвП: "По пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. ". Наложената санкция е основана на чл. 175, ал. 3 пр. 1 ЗДвП – глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца: "Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер. ". Съгласно § 6, т. 25 пр. 1 от ДР на ЗДвП, "водач" е лице, което управлява пътно превозно средство.

Преписката съдържа Постановление за отказ да се образува досъдебно производство на РП Габрово от 11.12.2023г. В същото е посочено, че С. М. придобил собствеността върху посоченото по- горе МПС на 30.12.2022г., като същият не е изпълнил задължението си да регистрира в двумесечен срок МПС в ПП КАТ, поради което регистрацията му била служебно прекратена на 03.03.2023г. на основание чл. 143, ал. 15 от ЗДвП, чрез отбелязване в автоматизираната информационна система на МВР, за което С. М. не бил уведомен, поради което продължил за ползва автомобила. В постановлението е отразено, че за разлика от престъпленията, административните нарушения поначало са наказуеми и когато са извършени по непредпазливост /"каквато форма на вината се очертава и в настоящия случай"/.

ГРС приел за установено, че с действията си жалбоподателя е осъществил състава на вмененото му нарушение по чл. 140, ал. 1 ЗДв. П. Съдът с основание се е позовал на информацията, служебно заявена от нотариуса по електронен път за регистриране на договора в сектор ПП Габрово, която информация била отчетена в регистъра. Правилно РС Габрово приел, че нарушителя е следвало да положи грижи и да регистрира в законоустановения срок в КАТ ПП Габрово промяната в собствеността на придобитото от него МПС. Тоест, при положена дължима грижа е следвало да не управлява процесния автомобил. АдС Габрово изцяло възприема съображенията на ГРС по отношение отсъствие на задължение за уведомяване относно служебното прекратяване на регистрация на МПС спрямо лицето, което не е изпълнило задължението си за пререгистрация: промяната на собствеността и изтичане на срока са обективни предпоставки, а непредоставяне на автомобила зависи от собственика, при което нито една от тях не зависи от действията или волята на административния орган и не са поставени в зависимост от започване или завършване на конкретна процедура с участието на задълженото лице. Законосъобразна е преценката на ГРС и за наличието на субективен елемент. Изложени са мотиви относно размера на приложената санкция по чл. 175, ал. 3 предл. 1 ЗДвП, вкл. за отсъствие на основания за квалифициране на случая като маловажен по чл. 28 ЗАНН вр. с § 1, т. 4 ДР ЗАНН.

Незнанието на факта, че управляваният от касатора автомобил е със служебно прекратена регистрация се дължи на проявена от него непредпазливост. Съгласно чл. 7, ал. 1 ЗАНН деянието, обявено за административно нарушение, е виновно, когато е извършено умишлено или непредпазливо, а съгласно ал. 2 непредпазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи. В случая такова изключение не е предвидено в ЗДв П, поради което и при наличието на извършено непредпазливо деяние – нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, касаторът следва да носи административнонаказателната отговорност по чл. 175, ал. 3 пр. 1 ЗДв. П.

При нарушаване забраната за допускане по пътищата, отворени за обществено ползване само на моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани по надлежния ред, установена в чл. 140, ал. 1 пр. 1-во ЗДвП, задълженото лице управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред, като изпълнителното деяние се осъществява с действие, при дължимо по закон бездействие. Задълженото за регистрация лице съгл. чл. 145, ал. 2 ЗДвП е собственикът на МПС: "Приобретателят на регистрирано пътно превозно средство е длъжен в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства по постоянния адрес или адрес на регистрация на собственика, освен когато пътното превозно средство е придобито от търговец с цел продажба. ", респект. чл. 3 и чл. 4, ал. 1 от Наредба I-45 от 24.03.2000 г. /чл. 4, ал. 1 – "Собственикът е длъжен да представи превозното средство и необходимите документи в определения срок за извършване на регистрация, промяна в регистрацията или прекратяване на регистрацията. "/. Ведно с посоченото, според дефиницията за "регистрация" по см. на § 6, т. 18а ДР ЗДв. П: "Регистрация" е административно разрешение за превозното средство да участва в пътното движение, включващо идентификацията на превозното средство и издаването на табели с регистрационен номер, възприето и в § 2, т. 4 ДР на Наредба № I-45 от 24.03.2000г.

Разгледаната хипотеза от Тълкувателно постановление № 2/05.04.2023 г. по т. д. № 3/2022 г. на ВКС и ВАС, е различна от конкретиката на фактите в случая, тъй като се отнася за прекратяване на регистрацията по чл. 143, ал. 10 ЗДвП – при липса на сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност".

След валидно осъществена промяна на собствеността върху превозното средство и непредприемане на действия от страна на новия собственик в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в съответната служба за регистрация, същото следва да бъде квалифицирано като моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред, по смисъла на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. Правилно състава на ГРС е посочил, че незнанието на закона не оправдава нарушителя, който в случая е бил и ползвател на МПС. Нерегистрирането на превозното средство по реда на 145, ал. 2 ЗДвП е пречка то да бъде управлявано по пътищата, отворени за обществено ползване. Нормата на чл. 143, ал. 15 ЗДвП /"Служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, се прекратява регистрацията на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство. "/ не предвижда уведомяване и не променя възникналата вече недопустимост по отношение превозно средство - да бъде управлявано по пътищата, отворени за обществено ползване.

Пред настоящата съдебна инстанция не се представят нови доказателства, които да водят до нови, различни изводи от тези на първоинстанционния съд. Липсват и посочени от жалбоподателя основания освен изложените пред РС Габрово, на които съдът е направил обстоен и мотивиран анализ, като правните изводи се споделят напълно от настоящия съдебен състав на АдС Габрово.

По изложените съображения, обжалваното решение следва да се остави в сила.

С оглед изхода на правния спор, а именно отхвърляне на оспорването, разноски не следва да се присъждат тъй като такива не са поискани от ответника по делото.

Мотивиран с изложеното, АС Габрово

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №143 от 24.10.2024г., постановено по АНД № 452 по описа за 2024г. на Районен съд Габрово.

Решението не подлежи на обжалване.

Председател:
Членове: