Определение по дело №283/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 408
Дата: 27 юли 2020 г.
Съдия: Росица Славчова Станчева
Дело: 20203000500283
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 23 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№408/27.07.2020г

 

гр. Варна

 

Варненският апелативен съд, в закрито съдебно заседание, в състав:

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДИАНА ДЖАМБАЗОВА

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:   МАРИНЕЛА ДОНЧЕВА

                                                                                               РОСИЦА СТАНЧЕВА                                                                                                            

като разгледа докладваното от съдия Р . Станчева

въззивно ч. гр. дело № 283/2020г.,

за да се произнесе съобрази следното:

 

            Производството е по реда на чл.274 и сл. ГПК.

            Образувано е по частна жалба на С.К.К., чрез процесуален представител адв.Д. против определение № 82/04.03.2020г. на ОС – Силистра, постановено по в.гр.д. № 200/2019г. по реда на чл.248 ГПК.

            По подробно изложени в жалбата доводи за незаконосъобразност се иска отмяна на обжалваното определение и отхвърляне на подадената от „Овергаз Мрежи“ АД молба за изменение на въззивното решение, постановено по в.гр.д. № 200/2019г. в частта му за разноските.

            В срока по чл.276 ГПК е постъпил писмен отговор от насрещната страна - „Овергаз Мрежи“ АД, с който жалбата се оспорва като неоснователна.

            За да се произнесе настоящият състав на съда съобрази следното: 

            Обжалваното определение е постановено от ОС – Силистра като въззивна инстанция, разгледала подадената от „Овергаз Мрежи“ АД въззивна жалба срещу решение на РС – Силистра по гр.д. № 359/2018г., след като е бил сезиран от страна по спора с искане за изменение на въззивното решение в частта за разноските, на основание чл.248 ГПК.

При осъществената служебна проверка по валидността на това определение, съобразно правомощията по см. на чл.269 вр. чл.278 ал.4 ГПК, съдът констатира, че същото страда от съществени пороци, обуславящи неговата нищожност. В титулната му част е посочено, че е постановено в състав с председател съдия Пламен Неделчев. Други членове на състава не са вписани. В същото време определението е подписано от двама съдии – председателя и един член, чието име не е известно. Вписана е и забележка, че вторият член – младши съдия Маладжиков е участвал в състава при разглеждането и произнасянето по молбата, но не го е подписал поради обстоятелството, че към датата на постановяването на определението е в платен годишен отпуск до 06.03.2020г., включително. Видно обаче от вписаната дата е, че съдебното заседание, в което е разгледано и решено делото е проведено на 04.03.2020г. На същата дата е обявено и самото определение.

При така коментираните реквизити и отбелязвания следва, че не може да бъде направен извод, че процесното определение е постановено от законен състав. Въззивният съд разглежда делата винаги в състав от трима съдии, като посочването на техните имена е задължителен реквизит на съдебния акт /чл.254 ал.2 т.2 ГПК/. В случая съгласно посоченото в определението съдебният състав е само от един съдия. Полагането на подпис от друго лице и отбелязването на причината, поради която липсва подпис на втори член, не може да обуслови извод за произнасяне в тричленен състав именно поради липсата на реквизита по т.2 на чл.254 ал.2 ГПК. Наред с това, отчитайки датата на проведеното съдебно заседание и отбелязването, че към датата на вписване на определението, съвпадаща с произнасянето, мл.с-я Маладжиков е в платен отпуск, сочи на невъзможност и за участие в състава. Отделен е въпросът, че хипотезата на чл.236 ал.3, изр. второ ГПК следва да се прилага при наличието на съществени пречки за неподписване на съдебния акт. По арг. от мотивите на ТР № 1/2012г. на ОСГТК на ВКС тези причини следва да са от трайно естество, настъпили в периода от вземане на решението до неговото написване и обявяване  /напр. смърт, телесна повреда, психично разстройство, отказ на съдията, напускане или командироване в друг съд/. Ползването на платен годишен отпуск, когато това не е свързано с физическа невъзможност за полагане на подпис не съставлява такава пречка.

Всичко това обуславя и извода на настоящата инстанция, че обжалваното определение е постановено в ненадлежен състав /еднолично, вместо в състав от трима съдии/, който порок води до неговата нищожност.

На основание чл.270 ал.1 ГПК след прогласяване нищожността делото следва да бъде върнато на въззивния съд за разглеждане на молбата по чл.248 ГПК от надлежен съдебен състав.

Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И

 

            ПРОГЛАСЯВА за нищожно определение № 82/04.03.2020г. на ОС – Силистра, постановено по в.гр.д. № 200/2019г. по реда на чл.248 ГПК.

 

            ВРЪЩА делото на ОС – Силистра за разглеждане на подадената от „Овергаз Мрежи“ АД молба по чл.248 ГПК в надлежен съдебен състав.

 

            Определението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                              2.