Решение по дело №1386/2016 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 858
Дата: 13 юни 2016 г. (в сила от 13 юни 2016 г.)
Съдия: Полина Петрова Бешкова
Дело: 20165300501386
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 9 юни 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 858

 

гр. Пловдив, 13.06.2016г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

           

   

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, VІ гр. състав, в закрито съдебно заседание на  13.06.2016г., в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИС  ИЛИЕВ

ЧЛЕНОВЕ: ПОЛИНА  БЕШКОВА

БОЖИДАР  КЪРПАЧЕВ

 

разгледа докладваното от съдията  Бешкова ч. гр. д. № 1386 по описа на съда за 2016 г. и взе предвид следното:

 

 

Производство по реда на чл. 435 и сл. ГПК.

Постъпила е жалба Вх. № 9700/19.04.2016г от ЕЛИКОН ООД – присъединен взискател и наддавач по изп. д. № 20168260405559 по описа на ЧСИ Ангел Ангелаков рег. № 826, против постановление от 04.04.2016г за възлагане на недвижим имот – ПИ с идентификатор 56784.539.534 по КККР на гр. Пловдив, находящ се в **** с площ от 2 000 кв.м.

        В жалбата се твърди, че наддаването не е извършено надлежно и имуществото не е възложено по най – високата предложена цена. Според жалбоподателя отказалият да внесе предложената цена наддавач следвало да бъде изключен от по – нататъшно участие в проданта с дадените от него по – ниски наддавателни предложения, докато в случая наддавачът ЗКИ Волта ООД, който не бил заплатил по – високата предложена от него цена, бил обявен за купувач съобразно най – ниското си наддавателно предложение. Наред с това според жалбоподателя процедурата била опорочена и поради това, че ЗКИ Волта ООД било подставено лице на адвокатско дружество „Б. и П.“ или на управляващите съдружници Ат. Б. и Н. П. и/или на ЧСИ В. Апостолов, които обаче нямали право да участват като купувачи поради забраната на чл. 490, ал. 1 ГПК и това правело проданта недействителна. В жалбата се правят и доказателствени искания – за изискване на информация от обслужващата банка на купувача дали по сметката му са постъпвали парични суми в размера на продажната цена и кой е платецът на тези суми, както и съдът да направи служебна справка в кориците на изпълнителното дело колко публични продани са манипулирани от ЗКИ Волта ООД, в която връзка се иска жалбата да бъде разгледана в открито съдебно заседание. Претендират се разноски.

Ответната страна по жалбата – ЗКИ Волта ООД /взискател в изпълнителното производство и обявен за купувач на имота/, изразява становище за недопустимост, а при евентуалност – неоснователност на жалбата. Претендира разноски.

Длъжникът в изпълнителното производство – Главно управление строителство и възстановяване ЕАД, счита, че имотът не бил възложен по най – високата предложена цена, тъй като обявеният за купувач взискател се бил отказал от по – високите си наддавателни предложения, което се явявало заобикаляне на закона и опорочавало наддавателната процедура.

         В  писмените  си  мотиви  по  чл. 436, ал. 3 ГПК  съдебният  изпълнител  също изразява становище за недопустимост, а при евентуалност – неоснователност на жалбата.

Пловдивски окръжен съд, като взе предвид доводите в жалбата и данните по делото, намира следното:

Жалбата е подадена от легитимирано лице /присъединен взискател и наддавач в изпълнителното производство/ срещу подлежащ на обжалване акт на съдебния изпълнител по смисъла на чл. 435, ал. 3 ГПК /постановление за възлагане/.

Следва да се приеме, че жалбата е подадена в срок, тъй като уведомяването по телефон е изключение, което се прилага само когато съобщението не е връчено по друг начин -  по пощата или чрез куриерска служба с препоръчана пратка с обратна разписка. С оглед на това в случая законоустановеният срок за обжалване тече от връчване на пощенската пратка на 09.04.2016г, поради което жалбата, подадена по куриер в първия присъствен ден на 18.04.2016г, е процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Доколкото жалбоподателят е присъединен взискател, участвал като наддавач, той не е трето лице за изпълнителното производство, поради което делото не следва да се насрочва за разглеждане в открито съдебно заседание с призоваване на страните. Не е необходимо и събирането на доказателства с участието на страните, което съдът ще коментира по – долу при обсъждане на доводите в жалбата.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Съгласно чл. 435, ал. 3 ГПК легитимираните според тази разпоредба лица могат да обжалва постановлението за възлагане поради това, че наддаването при публичната продан не е извършено надлежно или имуществото не е възложено по най – високата предложена цена.

Предмет на разглеждане в случая са следните доводи за ненадлежно извършване на наддаването: Първо, наддавачът ЗКИ Волта ООД, който не бил заплатил по – високата предложена от него цена, бил обявен за купувач съобразно най – ниското си наддавателно предложение вместо да бъде изключен от по – нататъшно участие в проданта. Второ, ЗКИ Волта ООД било подставено лице на адвокатско дружество „Б. и П.“ или на управляващите съдружници Ат. Б. и Н. П. и/или на ЧСИ В. Апостолов, които обаче нямали право да участват като купувачи поради забраната на чл. 490, ал. 1 ГПК и това правело проданта недействителна.

Съдът не споделя наведените с жалбата доводи по следните съображения:

Няма спор, че ЗКИ Волта ООД е взискател, участвал в проданта на имота с няколко наддавателни предложения, като се е отказал от по – високите от тях и е обявен за купувач като наддавач, предложил следваща по ред най – висока цена. Няма спор също, че в случая е налице хипотезата на чл. 489, ал. 3 ГПК, според която взискателят не внася задатък по всяко предложение, ако вземането му надвишава размера на сумата от необходимите задатъци според броя на подадените наддавателни предложения.

Спорът е теоретичен и се състои в това в това дали отказалият да внесе предложената цена наддавач следва да бъде изключен от по – нататъшно участие в проданта с дадените от него по – ниски наддавателни предложения или няма пречка да бъде обявяван за купувач по останалите си отделни и валидни наддавателни предложения.

Според чл. 493 т. 2 ГПК, ако цената не бъде внесена в срока по чл. 492, ал. 3 съдебният изпълнител обявява за купувач на имота наддавача, който е предложил следващата най-висока цена; ако този наддавач не внесе предложената от него цена в едноседмичен срок от обявяването му за купувач, съдебният изпълнител обявява за купувач наддавача, направил следващото по ред наддавателно предложение и постъпва така до изчерпване на всички наддавачи, предложили цена, равна на началната; наддавачът, който е бил обявен за купувач, но не внесе в срок предложената цена, отговаря по т. 1. 

Доколкото законодателят не говори за „следващо лице, респ. следващ наддавач“, а за следващо по ред наддавателно предложение, като същевременно чл. 489, ал. 2 ГПК изрично позволява един наддавач да направи повече наддавателни предложения, в т. ч. и взискателят, без да внася задатъци по тях при определени условия, не може да се приеме, че отказът на наддавач, който има и други валидни наддавателни предложения, да заплати предложената цена задължава ЧСИ да го изключи от участие в проданта, като се премине към следващ наддавач, а не към следващо наддавателно предложение. Тъкмо обратното – ЧСИ не се освобождава от задължението си по чл. 493 т. 2 ГПК да обяви за купувач наддавача, направил следващото по ред наддавателно предложение, като именно спазването на тази процедура гарантира продажбата на имота на най – високата предложена цена – ако ЧСИ изключи този наддавач от участие в проданта, каквото законово правило в ГПК няма, имотът ще бъде продаден на по- ниска стойност, каквато категорично не е целта на закона.

В тази връзка настоящият съд не споделя становищата на съдилищата по приложената от жалбоподателя практика, а поддържа доводите в обратен смисъл в решение № 893 от 21.05.2015г по гр.д. № 854/2015г на ПОС; решение № 1401/17.07.2015г по в.гр.д. 855/2015г на ПОС; решение № 50/16.02.2015г по в.гр.д. № 1000/2014г на ОС – Пазарджик, в които е прието, че фактът, че обявеният за купувач наддавач е взискателят, който е депозирал и наддавателни предложения с по - високи цени, които не е внесъл, не опорочава проданта и не води до невъзлагане на имота по най - високата предложена цена. Липсва законово основание взискател, участвал в проданта като наддавач, който не внесе най - високата предложена цена, да не бъде обявяван за купувач по останалите си отделни и валидни наддавателни предложения и да не бъде канен да внесе предложените с тях следващи цени. Чл. 489 ал. 3 от ГПК дава право на взискателя да участва в проданта, без да внася задатък до размера на вземането си. Липсва законово основание да се приеме, че след като не е внесъл по - високата предложена цена, наддавачът – взискател следва да бъде изключен от по - нататъшно участие в проданта за останалите си наддавателни предложения, а още по - малко това да има за последица обявяване на втора публична продан за имота при наличие и на други наддавачи, предложили по - ниски цени. Процесуалният закон не забранява, а напротив изрично разрешава, всеки наддавач да направи повече от едно наддавателни предложения.По този начин законодателят е дал право на избор на такъв наддавач в хода на проданта да прецени кое или кои от всичките наддавателни предложения, които е направил, да поддържа и от кои да се откаже под угрозата да изгуби внесения от него задатък за участие в проданта, в случай, че не заплати цената, на  която е определен за купувач на имота. В случая взискателят се е възползвал от законовата привилегия да не внесе задатък за участие в проданта и по този начин да не бъде санкциониран. Качеството на взискател му гарантира участие в публичната продан, без да внесе задатък за участие, както и да се откаже, респективно да не внесе цената, за която е обявен за купувач, без за това да може да бъде санкциониран. Съобразявайки и разпоредбата на чл.493 т.2 от ГПК, този наддавач се е възползвал от правото си да поддържа най-ниското предложено от него наддавателно предложение, което се явява всъщност и най-високо предложената цена за продавания имот и в този смисъл следва да се приеме, че наддаването е извършено надлежно и имотът е възложен по най-високата предложена цена предвид отказването на наддавача от другите направени от него наддавателни предложения.  В случая не е налице заобикаляне на закона и злоупотреба с право от страна на този наддавач предвид процесуалните възможности, които законът предоставя на участниците в публичната продан съгласно чл.489 и чл.493 от ГПК.

Вторият довод за недействителност на проданта е без значение за законосъобразността на постановлението за възлагане в настоящото производство по чл. 435 и сл. ГПК, а би могъл да бъде релевиран само по исков ред. Наред с това обаче следва да се посочи, че и да бъдат събрани исканите от жалбоподателя доказателства, те не биха могли да доведат до категоричен извод, че имотът е придобит от друго лице. Това е така, защото и да се установи, че продажната цена е внесена от друг, това не означава безусловно, че платецът е действителният купувач на имота. Не е изключено плащането на сумата да е предмет на други вътрешни отношения между платеца и дружеството, обявено за купувач на имота – напр. договор за заем, дарение, новация и т.н. Отделно, исканата информация съставлява банкова тайна и без предварителното й разкриване съдът няма достъп до нея. Поради това доказателствените искания на жалбоподателя – като неотносими към предмета на спора, ще се оставят без уважение. Това важи и за исканата служебна справка, доколкото е без значение за законосъобразността на постановлението за възлагане на процесния имот, по какъв начин са извършвани проданите на други имоти по същото изпълнително дело.

        Предвид изложеното обжалваното постановление е правилно и законосъобразно, а жалбата като неоснователна следва да бъде оставена без уважение.

        При този изход на делото жалбоподателят следва да бъде осъден да заплати на ответника по жалбата сумата от 360 лв – разноски за адвокатско възнаграждение.

По изложените съображения съдът

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба Вх. № 9700/19.04.2016г от ЕЛИКОН ООД – присъединен взискател и наддавач по изп. д. № 20168260405559 по описа на ЧСИ Ангел Ангелаков рег. № 826, против постановление от 04.04.2016г за възлагане на недвижим имот – ПИ с идентификатор 56784.539.534 по КККР на гр. Пловдив, находящ се в *** с площ от 2 000 кв.м, КАКТО И ДОКАЗАТЕЛСТВЕНИТЕ ИСКАНИЯ В НЕЯ.

ОСЪЖДА ЕЛИКОН ООД ЕИК ********* да заплати на ЗКИ Волта ООД ЕИК ********* сумата от 360 лв – разноски в производството за адвокатско възнаграждение.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: