Решение по дело №166/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1466
Дата: 27 юли 2022 г.
Съдия: Величка Атанасова Георгиева
Дело: 20227180700166
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 януари 2022 г.

Съдържание на акта

Gerb osnovno jpeg                                       РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1466

Гр. Пловдив, 27 юли 2022 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, XXIV състав, в публично съдебно заседание на двадесет и осми юни през две хиляди двадесет и втора година, в състав:   

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗДРАВКА ДИЕВА

        ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

                            СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА  

 

при секретаря ГЕРГАНА ГЕОРГИЕВА и с участието на прокурора СВЕТЛОЗАР ЧЕРАДЖИЙСКИ, като разгледа докладваното от съдия Георгиева КНАД № 166 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Касационно производство по реда на по чл. 63 ал. 1 пр. 2 ЗАНН, във връзка с чл.208 и сл. от АПК.

Обжалвано е решение № 2098 от 26.11.2021 год. на Пловдивски районен съд, ХIV наказателен състав, постановено по а.н.дело № 4924 по описа на същия съд за 2021 год., с което е било потвърдено издаденият електронен фиш серия К 4946634 от 15.04.2021 г. на ОД на МВР – Пловдив, с който на касатора е наложена глоба в размер на 300 лева за нарушение на чл.21, ал.2 вр. с ал.1 от ЗДвП.

Касационният жалбоподател Ж.Д.Х., ЕГН **********,***, чрез адв. Ш. намира решението за незаконосъобразно и в противоречие с материалния закон, поради което моли същото да се отмени, като се постанови ново, с което процесното НП бъде отменено. Счита, че са налице доказателства, от които ставало ясно, че Областно пътно управление – Пловдив няма отношение към поставянето на въпросния знак на крайпътен обект на „Рефан“, поради което този знак не въвежда валидно ограничение на скоростта от 60 км/ч, предвид нарушена процедура по поставянето му и от нелегитимиран субект. Представя доказателства в тази връзка. Претендира присъждане на разноските за двете инстанции.

Ответникът – ОД на МВР – Пловдив намира жалбата за неоснователна. Претендира юрисконсултско възнаграждение. Възразява за прекомерност на адвокатското възнаграждение.

Окръжна прокуратура – Пловдив намира жалбата за неоснователна, а решението на районния съд за правилно и законосъобразно.

Съдът, като провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, въз основа на доказателствата по делото, намери жалбата за допустима, а по същество за неоснователна.

За да потвърди обжалвания електронен фиш, районният съд е приел, че  нарушението несъмнено е установено, същото е квалифицирано правилно, санкцията е в съответствие с материалния закон, както и не са налице съществени процесуални нарушения при издаването му, които да са нарушили правото на защита на нарушителя. Мотивирано е, че електронният фиш съдържа всички законоустановени реквизити.

Решението е правилно.

Районен съд - Пловдив, след като е провел пълно и всестранно разследване по делото, е възприел за установена описаната в обжалваното решение фактическа обстановка, която се възприема и от настоящия съд, поради което и е ненужно да се повтаря. Съдът, постановил оспореното решение, е отговорил на направените със сезиралата го жалба възражения, като правилно е преценил, че оспореният пред него електронен фиш е съответен на законовите изисквания относно съдържанието му, като е счел, че събраните доказателства, сред които и протокол по чл. 10 от Наредба № 8121з-532/2015 г. и снимка на нарушението, в достатъчна степен обосновават извода за доказаност на административното нарушение за скорост и автомобила, с който то е осъществено. Въззивният съд е преценил и че правилно е приложен материалният закон съобразно с установената правна квалификация на нарушението и съответната му санкционна правна норма. Тези изводи се възприемат и от касационния съдебен състав като обосновани и правилни.

В тази насока, по изложените подробни възражения в касационната жалба, настоящата съдебна инстанция намира, че нито едно от тях не обосновава извод за незаконосъобразност, или неправилност на решенето на първоинстанционния съд. Във връзка с представените доказателства пред касационната инстанция, а именно два броя писма, касаещи редовността на поставянето процесния пътен знак, а именно писмо с изх.№ 11-00-856 от 13.10.2021 г. и изх.№ 11-00-655 от 11.08.2021 г. на Областно пътно управление - Пловдив, които са в противоречие със служебно известни на съда писмо с изх.№ 11-00-708 от 24.08.2021 г. и писмо изх.№ 11-00-843 от 12.10.2021 г., по описа на Областно пътно управление – Пловдив, като към последното е посочено, че за крайпътния обект и пътната връзка е издадено положително становище на ОПУ – Пловдив от 20.10.2019 г. за въвеждането му в експлоатация. В писмо изх.№ 11-00-655 от 11.08.2021 г. на Областно пътно управление – Пловдив е посочено, че ОПУ – Пловдив няма отношение към поставянето му, съдът изиска служебна информация от ОПУ – Пловдив за поставянето на процесния пътен знак  В26 (60 км/ч) на км 49+860 в посока Пловдив – с. Труд на републикански път II – 64 /Карлово – Пловдив/.

От представеното писмо с изх.№ 11-00-378/ 08.04.2022 г. на ОПУ – Пловдив става ясно, че с писмо изх. №53-00-2388/28.10.2019г. до „Прайвътлейбъл уърлд" ЕООД, ОПУ- Пловдив е издало положително становище за въвеждане в експлоатация на пътна връзка към поземлен имот с ид. 73242.222.30, за обект „Фабрика за парфюмерия и козметика", на път II-64.  Издадено е разрешение за изграждане на обекта и пътната връзка към него, и след извършване на строителството процедурата е приключила с издаване на цитираното по-горе положително становище от ОПУ-Пловдив, в което е констатирано, че пътната връзка е изпълнена съгласно екзекутивния проект, при спазване на всички поставени на собственика на обекта условия в писма, в разрешението за изграждане, и може да бъде експлоатирана. Посочено е в писмото, че „по отношение на пътен знак В26 (60 км/ч) на км 49+860 в посока Пловдив - с. Труд на републикански път II-64 /Карлово - Пловдив/ в ОПУ-Пловдив е налична следната информация и документация:

След издаване на цитираното по-горе положително становище за експлоатация, и започване на реалното й осъществяване,  по инициатива на собственика на крайпътния обект, е извършена проверка на условията за движение в района на пътната връзка. Направена е констатация, че поради преминаване на МПС с несъобразена скорост в този участък, се създават предпоставки за ПТП, и са необходими допълнителни мерки за подобряване на вече въведената организация на движение. В комисията са участвали представител на ОПУ-Пловдив, на сектор „Пътна полиция" при ОДМВР-Пловдив, и на собственика на крайпътния обект, експлоатиращ пътната връзка. Комисията, с водещото участие на представителя на ОДМВР-Пловдив, е дала предписания за поставянето на знак В26 (60 км/ч) на км 49+860 от страна на собственика на обекта, които са отразени в Констативен протокол от 12.11.2019г.

За самото монтиране на знака в ОПУ-Пловдив не се намери нарочно съставен документ, затова и информацията за точната дата на поставяне, която сме предоставили до момента, е основана на данни от собственика на крайпътния обект. Този смисъл е вложен в отговора на ОПУ-Пловдив в писмо изх.№11-00-655/11.08.2021г., цитиран в определението Ви, че „ОПУ-Пловдив няма отношение към поставянето му", т.е. самият монтаж на знака не е извършван от представител на ОПУ-Пловдив и последното не би могло да го удостовери официално. Нормативната уредба възлага задълженията за поставяне на пътните знаци на собствениците на крайпътни обекти.

В обобщение: Пътен знак В26 (60 км/ч) на км 49+860 в посока Пловдив - с. Труд на републикански път II-64 /Карлово - Пловдив/ е поставен от собственика на обект „Фабрика за парфюмерия и козметика", на път II-64, в изпълнение на предписания на съвместна комисия между представители на ОПУ-Пловдив и сектор „Пътна полиция" при ОДМВР-Пловдив,

След въвеждане в експлоатация на обекта и пътната връзка към него с издаденото положително становище в Писмо изх. №53-00-2388/28.10.2019г. За поставянето на този знак като елемент от постоянната организация на движение в района на пътната връзка нормативната уредба не изисква издаване на ново положително становище за експлоатация на цялата пътна връзка.“.

Към писмото са представени и доказателства във връзка със заявеното.

При това положение, съдът намира възраженията в касационната жалба  за невалидно поставен знак за неоснователни и недоказани.

С оглед изложеното, настоящият касационен състав приема, че решението на РС Пловдив, с което се потвърждава електронният фиш на ОД на МВР Пловдив, следва да се остави в сила като законосъобразно постановено.

 При извършената служебно проверка от страна на настоящия съд по реда на чл. 218, ал. 2 от АПК също не се установяват основания за отмяна на обжалваното съдебно решение, като същото е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон. Затова и ще следва същото да се остави в сила.

Предвид изхода от спора, на ответника по касацията следва да се присъдят разноски в размер на 80 лв.

Воден от горното, Административен съд – Пловдив, XXIV състав,

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 2098 от 26.11.2021 год. по а.н.дело № 4924 по описа на същия съд за 2021 г.на Пловдивски районен съд, ХIV наказателен състав.

ОСЪЖДА Ж.Д.Х., ЕГН **********,***, да заплати на Областна дирекция на МВР – Пловдив сумата от 80 /осемдесет/ лева разноски за производството.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                           ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

 

 

                                                                                         2.