Решение по дело №2135/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 664
Дата: 14 юни 2018 г. (в сила от 14 юни 2018 г.)
Съдия: Вера Станиславова Чочкова
Дело: 20181100602135
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 8 май 2018 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                                                   14. 06. 2018 год.

 

                                            В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НК, V възз. състав в публичното заседание на осми юни, през две хиляди и осемнадесета година в следния състав:

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕРА ЧОЧКОВА

                                                             ЧЛЕНОВЕ: ТОНИ ГЕТОВ

                                                                                    АНЕТА ИЛЧЕВА

при секретаря П.Цанкова и в присъствието на прокурора Д.Маринов, като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ в. н. о. х. д. № 2135 по описа за 2018г,за да се произнесе взе предвид следното:

 

С присъда от 12.10.2017г.г. по н. о. х. д. № 19341/12 г. Софийски районен съд, НК, 10 с –в е признал подсъдимия В.Г.Л.  за невиновен  в извършването на престъпление по чл.206 ал.3 вр. ал.1 от НК,поради което го е оправдал по повдигнатото за това обвинение.

            Против постановената присъда е постъпил протест от СРП ,в който се посочва ,че съдебният акт е необоснован и незаконосъобразен.Прави се искане присъдата да бъде отменена ,като се постанови нова, с която Л. да бъде признат за виновен по повдигнатото му обвинение.

            В съдебно заседание,представителят на СГП поддържа протеста и моли същия да бъде уважен.

Защитникът на подсъдимият счита ,че обжалваната присъда е правилна и законосъобразна и следва да бъде потвърдена.

            Подсъдимият моли да бъде потвърдена първоинстнационната присъда.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните и като провери изцяло правилността на атакувания съдебен акт съобразно изискванията на чл. 314 от НПК, намира за установено следното:

Фактическата обстановка е подробно изяснена от първоинстнационния съд.По делото са събрани в необходимия обем и по съответния процесуален ред всички доказателства,нужни за неговото правилно решаване.Безспорно са установени всички факти,включени в предмета на доказване,като въз основа на тях са направени фактически изводи,които изцяло се споделят от въззивната инстанция.

Разкритите по делото факти установяват следното:

Подсъдимият В.Г.Л. и свид.Г.В.П.се познавали от деца. През 2007г. свид.П.бил управител на „Л.-**” ЕООД. Той бил видял в интернет два камиона - влекачи, които имал намерение да закупи, но нямал финансови средства. По тази причина се поинтересувал дали подсъдимият можел да му съдейства да получи кредит.

От 2006-2007г. свид.Л.С.се занимавала с брокерство между клиенти, лизингови компании и банкови институции. В този период тя работела и с банка „Пиреос”, откъдето познавала подс.Л., който бил служител там. Последният я попитал дали има контакти с лизингова компания, на което свид. С., му обяснила, че работела с „И Е.Д.Л.” ЕАД и можела да осъществи контакт. Тогава подсъдимият съобщил на свид.П., че можел да го свърже с лизингова компания. По това време свидетелят имал здравословни проблеми и не успял лично да осъществи този контакт, поради което на 11.09.2007г. той изготвил пълномощно на подсъдимия за получаване на кредита от лизинговата компания.

„Ю.б.“ АД (Пощенска банка) и „И Е.Д.Л.” ЕАД били в една финансова група. Последното като финансова институция лизингувало моторни превозни средства, като клиентите сами избирали активите, които искали да изплащат и след това се обръщали за финансиране към лизинговата компания. Последната оценявала кредитоспособността на клиента, както и самия актив. След като съгласно своите вътрешни правила дружеството одобряло сделката, се сключвал договор за лизинг с клиента. Последният заплащал една вноска по договора, което представлявало неговото самоучастие в цената на актива, след което „И Е.Д.Л.” ЕАД закупувало лизинговия актив, който ставал собственост на лизинговото дружество. Моторното превозно средство се регистрирало в КАТ на името на дружеството- лизингодател. Лизингополучателят имал погасителен план, съгласно който изплащал дължимите вноски. В края на договора, ако бил изплатил цялата сума по договора, той ставал собственик на актива.

На 18.09.2007г. между „И Е.Д.Л.” ЕАД, представлявано от С.М.К.и Р.И.П.като лизингодател, от една страна и от друга - като лизингополучател - от „Л.-**“ ЕООД, представлявано по пълномощие от подс.Л., бил сключен договор за лизинг №004327-002. Договорът имал за предмет товарен автомобил марка „Ивеко” модел „МП 190 Е 40” с регистрационен номер: *****на стойност 100000,00лв. и ремарке за товарен автомобил марка „Ролфо” модел „Ц 170” с регистрационен номер: *****на стойност 25000,00 лв.

Свид.Р.Л.Д.до 2008г. имал автокъща, с която извършвал услуги из цяла Европа. През 2006-2007г. той заминал за Германия, за да купи два автовоза - влекачи с ремаркета, марка „Ивеко“, тъй като там тези видове автомобили били по¬евтини. С тях той имал намерение да докарва в България коли втора употреба. Когато свид.Д.отишъл да ги вземе някъде около Кьолн, те вече били платени от лизинговата компания „И Е.Д.Л.” ЕАД. В България той ги докарал с помощта на двама професионални шофьори. Когато влезли в КАТ, там ги чакал човек, който направо ги издърпал, взел всички германски документи и свършил работата. Свид.Д.бил сам, докато се извършвала регистрацията на камионите в КАТ. Последните били регистрирани на името на „И Е.Д.Л.” ЕАД. Той направил и застраховки на двата камиона в офис на застрахователна компания, находящ се срещу КАТ. След като ги докарал от Германия, свид.Д.не ги предал в България на никого, като не връчил ключове и талони за двата камиона на никого. Двата камиона държал на улицата. Същите трябвало да бъдат ремонтирани, поради което той останал в България три месеца след регистрирането на камионите, преди да замине за Германия.

На 06.12.2007г. неустановено по делото лице - шофьор, с малко име К., докарало за ремонт автовоз, включващ автомобил, влекач и ремарке - товарен автомобил марка „Ивеко” с регистрационен номер: СА 9956, в сервиз в с.Казичене, стопанисван от „М.“ ЕООД, чийто едноличен собственик бил свид.С.М.Т.. Дружеството имало постоянни корпоративни клиенти. К. дал на свид.Т.ключа за автовоза и всички документи. След като извършил ремонта, последният многократно търсил на оставените телефони неустановеното по делото лице К., но не намерил никого. Автовозът престоял в сервиза на „М.“ ЕООД повече от шест месеца. В крайна сметка свид. Т.предал автовоза на представител на фирма, упълномощена от „И Е.Д.Л.” ЕАД, който дошъл с документи, удостоверяващи, че автомобилът бил на лизинговата компания, за да прибере автомобила на техен паркинг. Последните платили за ремонта, за престоя и за закарване на автовоза до техния паркинг. 

Свид.Д.започнал да плаща лизинговите вноски от името на „Л.-**“ ЕООД за другия камион чрез майка си - свид.Л.И.Д., която ги превеждала до офиса в ж.к.Младост на лизингодателя „И Е.Д.Л.” ЕАД. За да върне единия камион в Германия, синът наел шофьор. Не знаел дали камионът, който бил останал в България, бил ползван от подсъдимия или от някой друг. По принцип трябвало да работят заедно с последния, но не се разбрали и затова той взел единия камион с едното ремарке. В продължение на шест месеца свид.Д.ползвал камиона заедно с ремаркето за превоз от България, Италия, Германия и обратно. В един момент той получил телефонно обаждане от полицейски служители от България, които му съобщили, че трябвало да спре автовоза от движение, тъй като бил обявен за издирване и щели да дойдат хора, за да го вземат. Свид.Д.оставил камиона на паркинг край Берлин и спрял да прави вноски за него.

Междувременно дружеството-лизингодател било започнало издирване на двата камиона заедно с ремаркетата. По този повод „И Е.Д.Л.” ЕАД възложило на „К.Д.“ ЕООД, занимаващо се с маркиране и контрол на лизинговите обекти, да установи местонахождението на тези активи на дружеството. За целта след като констатирали, че камионите се намирали в Германия, за там заминали свид.А.П.Г. като представител на колекторското дружество и свид.И.А.А., като представител на отдел „Лоши кредити“ в „И Е.Д.Л.” ЕАД. След година и шест месеца свид.Д.бил потърсен по телефона от представители на лизингодателя „И Е.Д.Л.” ЕАД, които завел на паркинга край Берлин. С Констативен протокол от 21.02.2011г. свид.Г. и Н.С.констатирали, че на паркинга близо до Берлин, се намирали: товарен автомобил марка „Ивеко” модел „МП 190 Е 40” с регистрационен номер: *****и ремарке за товарен автомобил марка „Ролфо” модел „Ц 170” с регистрационен номер: С 3033 ЕР. Протоколът бил подписан от тях и от свид.Д.. С Приемо-предавателен протокол от 23.02.2011г. свид.А.като служител на лизингодателя „И Е.Д.Л.” ЕАД приел от свид.Г. като представител на „К.Д.“ ЕООД, намерените активи на лизингодателя. Свид. Д.предал камиона и ключовете. Имало проблем с наема на паркинга, поради което, за да бъдел освободен камиона, от „И Е.Д.Л.” ЕАД превели пари на фирма в Хамбург. Тъй като предоставените от свид.Д.на свидетелите Г. и А.на паркинга до Берлин камион - влекач и ремарке, били в лошо състояние, като двигателят не можел да бъде запален, лизингодателят „И Е.Д.Л.” ЕАД се обърнал към транспортна фирма, която посочила цена на услугата, за връщане вещите в България. Управителите на „И Е.Д.Л.” ЕАД пресметнали транспортните разходи, които били по-големи от цената на вещта и преценили, че нямали облага за тази цена да се връщат вещите до България.

При така установеното от фактическа страна,първата съдебна инстанция е приела,че подсъдимия Л. не е осъществил състава на престъплението по чл.206 ал.3 вр. ал.1 от НК  от субективна страна.

Както фактическите,така и правните изводи на първата съдебна инстанция се споделят от въззивната инстанция,тъй като почиват на вярна и точна интерпретация на събраните по делото доказателства.

Несъмнено се установява ,че между подсъдимият ,в качеството му на пълномощник на Л.-** ЕООД и  И Е.Д.Л. ЕАД  е бил  сключен договор за лизинг на процесните товарен автомобил и ремарке.Също така несъмнено се установява ,че договорните отношения за финансовия лизинг са възникнали между двете юридически лица, а не между подсъдимия като негов пълномощник и свидетелите С.К.и Р.П.,поради което както правата,така и задълженията по договора са за сметка на юридическото лице, а не за неговия представител.

В съответствие със събраните по делото доказателства ,първата съдебна инстанция е приела,че по делото не е установено,подсъдимият да е получил фактическото владение върху процесните вещи и да предприел разпоредително действия с тях.Действително,налице е приемо-предавателен протокол от съдържанието на който би следвало да се приеме обратното,но обосновано първия съд е счел,че  отбелязаното в него противоречи на всички събрани по делото гласни доказателствени средства,включително и на служителите на лизинговата компания според които фактическото предаване на вещта е осъществено по-късно и то без участието на подсъдимия,поради което правилно го е изключила като доказателства върху което да гради фактически изводи за виновността на подсъдимия.

Не на последно място ,по делото се установява ,че процесните товарен автомобил и ремарке все пак са върнати във владение на лизингодателя ,поради което липсва съставомерно поведение по смисъла на чл.206 ал.3 вр. ал.1 от НК.

В обобщение на гореизложеното,законосъобразно първата съдебна инстанция е приела,че деянието не е осъществено от подсъдимия както от обективна,така и от субективна страна,поради което го е признала за невиновен в извършването на престъпление по чл.206 ал.3 вр. ал.1 от НК.

С оглед изложените съображения,  и като не констатира неправилно приложение на материалния закон, съществени нарушения на процесуалните правила и необоснованост , въззивният съд счита, че протестираната присъда следва да бъде потвърдена,поради което и на основание чл. 338 вр. чл. 334 ал.1 , т. 6 от НПК Съдът

 

                                                         Р  Е  Ш  И  :

 

            ПОТВЪРЖДАВА присъда от 12.10.2017г.г. по н. о. х. д. № 19341/2012 год. на Софийски районен съд, Наказателна колегия, 10 с – в.

            Решението не подлежи на обжалване и протест.

                                         

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                 ЧЛЕНОВЕ:1.    

 

 

                                                                                                                      2.