Решение по дело №476/2019 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 260012
Дата: 8 септември 2020 г. (в сила от 6 октомври 2020 г.)
Съдия: Антоанета Маринова Симеонова
Дело: 20194340100476
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 май 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

260012

 

гр. Троян,  08.09.2020 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Троянски районен съд                                    първи състав

на шести август                                               две хиляди и двадесета година

в публично заседание, в състав:

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНТОАНЕТА СИМЕОНОВА

 

Секретар: Ценка Банчева,

като разгледа докладваното от съдията Симеонова

гражданско дело № 476 по описа на съда за 2019 година

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство с правно основание чл.422, ал.1 във вр. чл.415, ал.1, т.2 от ГПК   

 

Съдът е сезиран с  иск с правно основание чл.422, ал.1 във вр. чл.415, ал.1, т.2 от ГПК, предявен от  «МЕЛОН БЪЛГАРИЯ” ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. София 1335, бул. „Княгиня Мария Луиза” № 100, ет.3, представлявано от ***  и *** - Изпълнителни директори, против Н.В.Б., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес: ***  и М.М.М., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес: ***. Претендира се установяване съществуването на вземане, за заплащане на което е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по ч.гр.д. № 179/2019 г. по описа на Районен съд гр.Троян.

Ищецът се легитимира като цесионер, като твърди, че между „Юробанк България“ АД, с предишно наименование „Българска Пощенска Банка” АД  и ЕТ „***“, представлявано от управителя Н.В.Б., ЕГН **********, е сключен договор за кредит № BL5074 на 24.01.2007 г.   По силата на договора кредиторът е предоставил на ответника паричен заем в размер на 14 000 лева,  която сума едноличният търговец следвало да върне, ведно с уговорена възнаградителна лихва, на   месечни погасителни вноски в срок до 26.01.2020г. Сочи се, че с Анекс № 1 към договора от 25.10.2010г. като съдлъжник на задълженията на кредитополучателя встъпил М.М.М..

Твърди се, че ответниците преустановили изпълнение на задължението си, като кредитът бил в просрочие към 03.08.2017г. Изложени са твърдения, че Банката обявила задължението по кредита за предсрочно изискуемо, за което двамата длъжника били уведомени.

Твърди се, че на  21.06.2017г. вземането по договора е прехвърлено от страна на „Юробанк България“ АД, с предишно наименование „Българска Пощенска Банка” АД, в полза на „Мелон България” ЕАД.

Ищецът прави искане съдът да постанови решение, по силата на което да бъде признато за установено по отношение на Н.В.Б., ЕГН **********  и М.М.М., ЕГН ********** , наличието на вземане на „Мелон България” ЕАД  в размер 8 451.95 лева   по издадената заповед за изпълнение по ч.гр.д. № 179 по описа на Троянски районен съд за 2019 г. Претендират се направените в настоящото производство разноски, както и разноските в заповедното производство.

 При проведената процедура по реда на чл. 131, ал. 1 от ГПК ответникът Н. Б. се представлява от назначения му особен представител  адв.К.Н. от ЛАК. Адв.Н. е представил писмен отговор, в който е взел становище за допустимост, но неоснователност и недоказаност на иска. Той е оспорил истинността на погасителните планове и на анекса към договора за кредит, като е направил възражение за настъпила погасителна давност по отношение главница и лихви.

Ответникът М.М. се представлява от назначения му особен представител адв.К.Д. от ЛАК, който е представил отговор, в който е взел становище за недопустимост на иска спрямо ответника М.. Адв.Д. е посочил, че не са представени доказателства, които да установяват, че М.  е пасивно легитимиран да отговаря по иска. По същество особеният представител е изложил, че искът е неоснователен и моли спрямо М. да бъде отхвърлен. Посочил е, че не са представени доказателства М. да е получавал уведомление, както за обявената предсрочна изискуемост, така и за извършената цесия. Релевирал е възражение за настъпила погасителна давност по отношение на претендираните вземания, възникнали преди 01.03.2014г.

В съдебно заседание за ищцовото дружество не се явява законен представител, не се представлява и от пълномощника си юрисконсулт С.Д.. От последния е постъпило  становище, както и писмена защита, в които е заявено, че  ищецът поддържа исковата претенция, като моли искът да бъде уважен, както и да бъдат присъдени направените разноски съгласно списък по чл.80 ГПК.

Ответникът  Н. Б. се представлява в с.з. от назначения му особен представител адв.К.Н. от ЛАК, който поддържа подадения отговор на ИМ и моли искът да бъде отхвърлен изцяло като неоснователен и недоказан.

Ответникът М.М. се представлява в съдебно заседание от назначения му особен представител адв.К.Д. от ЛАК, който оспорва пасивната процесуална легитимация на ответника М. по съображенията, изложени в отговора. Прави искане предявеният иск да бъде отхвърлен.

            Съдът, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства по реда на чл.235, ал.2 ГПК във връзка с чл. 12 ГПК, намира за установено следното:

            Ищецът претендира съществуване на вземане в общ размер на 8 451.95 лева, за което е издадена заповед за изпълнение по  чл.410 от ГПК, връчена и на двамата длъжника при условията на чл.47 от ГПК.

От приложеното   ч.гр.д.  № 179/2019 г. по описа на Районен съд гр.Троян се установява, че на 28.02.2019 г. ищецът е подал заявление   до Районен съд- Ловеч за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл.410 от ГПК. Сезираният съд е прекратил производството поради неподсъдност на делото и е изпратил същото на местно компетентния Троянски районен съд. По образуваното ч.гр.д. № 179 по описа на ТРС за 2019г.  е издадена заповед за изпълнение на парично задължение № 82 от 11.03.2019 г.,  с която е разпоредено длъжниците Н.В.Б., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес: *** и М.М.М., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес: ***, да заплатят солидарно на кредитора „МЕЛОН БЪЛГАРИЯ” ЕАД, ЕИК ***, сумата  8 451.95 – осем хиляди четиристотин петдесет и един лева и деветдесет и пет стотинки, представляваща част от дължима главница по Договор за кредит № BL5074, сключен на 24.01.2007 г. между „ Българска Пощенска Банка” АД и ЕТ „***“ БУЛСТАТ ***, представлявано от  Н.В.Б., ЕГН ********** , заличен служебно, ведно със законната лихва върху сумата, считано от 01.03.2019 г. до окончателното й изплащане, сумата 169.07 – сто шестдесет и девет лева и седем стотинки, представляваща разноски по делото за платена държавна такса и сумата 50.00 – петдесет лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

         Посочено е в заповедта, че на 21.06.2017 г. вземането по договора е прехвърлено от страна на „Юробанк България“ АД, с предишно наименование „Българска Пощенска Банка” АД, в полза на „Мелон България” ЕАД.

Заповедта е връчена на длъжниците на основание чл.47, ал.5 от ГПК, поради което заповедният съд с разпореждане № 565 от 03.05.2019 г.  е указал на заявителя, че следва да предяви иск за установяване съществуване на вземането си.

Ищецът  се легитимира като цесионер и основава претенцията си на Договор за кредит № BL5074, сключен на 24.01.2007 г. между „ Българска Пощенска Банка” АД и ЕТ „***“ БУЛСТАТ ***.  Видно е от представения договор, че между „Юробанк България“ АД, с предишно наименование „Българска Пощенска Банка” АД  и ответникът Б., в качеството му на правоприемник на заличения едноличен търговец ЕТ „***“, са налице облигационни отношения във връзка с предоставения заем в размер на 14 000 лева. Съгласно погасителния план към договора, задължението се погасява на равни месечни анюитетни вноски, като уговореният срок за погасяване е в размер на 240 месеца, като последната погасителна вноска е с падеж 26.01.2020г.

Представен е в оригинал Анекс № 1 към договора от 25.10.2010г., от който е видно, че като съдлъжник на задълженията на кредитополучателя ЕТ „***“ е встъпил М.М.М.. В т.8а от анекса е посочено, че кредитополучателят и съдлъжникът отговарят към Банката като солидарни длъжници. Посоченият анекс е подписан от кредитополучателя чрез неговия пълномощник М.М.М., като е отразено, че пълномощното е нотариално заверено с рег. № 3596 на М.Г.-нотариус с район на действие РС-Троян, регистриран под № 477 на НК.

По искане на особения представител на ответника Б. е изискана от третото неучастващо по делото лице „Юробанк България“ АД справка, от която се установява, че кредит № BL5074 / 24.01.2007 г. не  е бил обявяван за предсрочно изискуем от Банката, с което се опровергават твърденията на ищеца, изложени в ИМ.

По искане  на ищцовото дружество съдът е допуснал съдебно-счетоводна експертиза, заключението по която кредитира като обосновано и компетентно изготвено. От него се установява, че кредитът е усвоен, а е в просрочие от 21.07.2011г. Вещото лице е посочило, че размера на дължимата главница е  11 394.41 лв. лева по 73 броя неплатени месечни погасителни вноски, считано от 21.01.2014г. до 26.01.2020г.

 Ищецът е представил договор за прехвърляне на вземания № 5300/1946 от 21.06.2017 г., от който се установява, че в полза на  ищцовото дружество са прехвърлени вземания на „ЮРОБАНК БЪЛГАРИЯ“ АД,   които са посочени в Приложение № 1 към този договор. Не е представено   Приложение № 1 към посочения договор за цесия. Отразено е, че като Приложение № 2 от договора е образец на уведомително писмо до кредитополучател/съкредитополучател, изпратено от името на банката и цесионера, като такова не е представено към приложения към ИМ копие на договор за прехвърляне на вземания

При така установеното от фактическа страна, съдът, от правна страна, намира следното:

Искът по чл. 422 ГПК е положителен установителен иск на кредитора за установяване на вземането му срещу длъжника, за което вземане е издадена съответната заповед за изпълнение.

Искът по чл.422 от ГПК е специален и той има ограничен предмет - само до съществуването на изискуем дълг към момента на приключване на съдебното дирене в исковия процес.

Искът е предявен  в едномесечния срок по чл.415, ал.1 от ГПК и е допустим.

Съществуването на процесното притезателно материално право и респективно основателността на предявения иск са обусловени от наличието на следните, подлежащи на установяване, при условията на пълно доказване факти относно съществуване на облигационно правоотношение по договор за паричен заем и дадена въз основа на него парична сума, както и поето насрещно задължение на ответника да върне предоставената сума /възникването на задължението на ответника, размера на същото, основанието за пораждането му, настъпилата изискуемост на вземането и изпълнението на насрещните задължения по процесния договор от страна на ищеца/.

Ищецът, който се легитимира като цесионер на вземането, следва да докаже, че е налице валидно прехвърляне на вземането и че длъжниците са уведомени за извършената цесия.

Ищецът е посочил в  ИМ, че уведомление за извършената цесия е връчено на отв.Н.Б. при условията на чл.47 ГПК, а на отв. М. уведомлението е връчено чрез неговата майка. Тези уведомления не са представени с исковата молба, но са представени със заявлението по чл.410 ГПК в  заповедното производство.

Нормата на чл. 99, ал. 4 ЗЗД е императивна и предвижда, че за да произведе действие цесията е необходимо уведомлението за цесията да е достигнало до длъжника. Законодателят не е предвидил уведомяването на длъжника да става по конкретен, специален начин.С договора за цесия се променя една от страните по материалното правоотношение – кредитора, която промяна не зависи от настъпването на обективни факти, предвидени в договора, сключен между страните, респ. наличието на конкретни уговорки, постигнати от страните. Изискването за съобщаване на цесията на длъжника има още една функция – цесионерът да е сигурен, че вземането да не е цедирано на трето лице.

В случая и на двамата длъжници са връчени изпратените уведомления за извършената цесия.

В производството обаче е недоказано, че именнно задължението по договор за кредит № BL5074 от 24.01.2007 г. и  Анекс № 1 към договора от 25.10.2010г. е включено в договора за цесия № 5300/1946 от 21.06.2017 г., сключен между  „ЮРОБАНК БЪЛГАРИЯ“ АД и „МЕЛОН БЪЛГАРИЯ“ ЕАД,   което да е посочено в Приложение № 1 към този договор, тъй като  не е представено   цитираното Приложение № 1 нито с ИМ, нито в заповедното производство. В последното е налична таблица с изброяване на задължения, но никъде не е индивидуализирано, че това е Приложение № 1 към договора за прехвърляне на вземания и че представлява списък на длъжниците и вземанията именно по този договор за цесия.

С оглед на което съдът приема, че ищецът не доказа своята активна процесуална легитимация във връзка с предявеното вземане, поради което   искът следва да се отхвърли като неоснователен и недоказан.

Мотивиран от горното и на основание чл.235 от ГПК, съдът

Р     Е     Ш     И    :

 ОТХВЪРЛЯ  предявения иск с правно основание чл.422 от ГПК да бъде признато за установено по отношение на  Н.В.Б., ЕГН **********  и М.М.М., ЕГН ********** , наличието на вземане на „Мелон България” ЕАД  в размер 8 451.95 лева   по издадената заповед за изпълнение по ч.гр.д. № 179 по описа на Троянски районен съд за 2019 г., като неоснователен и недоказан.

Решението може да се обжалва пред Окръжен съд гр.Ловеч в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                                                    

                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: