Решение по дело №4099/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260781
Дата: 3 декември 2020 г. (в сила от 24 декември 2020 г.)
Съдия: Дарина Кирчева Йорданова
Дело: 20202120104099
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 260781                                                  03.12.2020г.                                            град Бургас

 

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

                                                              

           

Бургаски районен съд                                                       ХХХVІ-ти граждански състав  

на трети ноември                                                               две хиляди и двадесета година               

в публично заседание в следния състав:

                                                                           

 

                                                                                         Районен съдия: Дарина Йорданова

 

при секретаря Кина Киркова

като разгледа докладваното от съдия Дарина Йорданова

гражданско дело № 4099 по описа за 2020 година,

за да се произнесе,  взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по исковата молба на Н.М.Г., ЕГН: **********,***, чрез адв. Г.М.,*** и адв. Д.К., АК гр. Бургас – двамата с адрес : гр. Б., срещу ГД „Изпълнение на наказанията”, с адрес: гр. С., представлявана от И.Й., с която се иска осъждане на ответника да заплати на ищеца сумата от 1000 лева – увеличен размер на главница, представляваща възнаграждение за положен от ищеца труд от 300 часа извън времето на дежурство за периода от 24.05.2017 г. до предявяване на иска – 23.07.2020 г., ведно със законната лихва върху присъдената сума от депозиране на исковата молба – 24.07.2020г. до окончателното й плащане.

Ищецът твърди, че в процесния период е полагал труд като ********** в затвор първа категория – Затвора Бургас, за която длъжност има определен със Заповед №453/14.08.2014 г. на Началника на Затвора гр.Бургас режим на работа при 24 часови, 12 часови и 8 часови смени. Твърди още, че съгласно т.9 от заповедта, петнадесет минути преди работното време се провеждат ежедневни инструктажи на наряда на затвора и затворническите общежития. Сочи се, че независимо от тази заповед, служителите от охранителния състав в ЗО „Дебелт“ се явяват на работа 15 минути преди началото на работното време 8 часа. Излага твърдения, че всеки надзирател в ЗО „Дебелт“ се явява на работното си място в 7:45 часа, а след приключване на дежурството започват дейности по предаване на новия постови, като тези дейности заедно с участие в отвода и предаване на технически пособия отнема общо 45 минути. Така, според ищеца, обичайно извън времето за дежурство, същият полага труд от допълнително минимум 60 минути на смяна, който труд се извършва със знанието и без противопоставянето на работодателя. Твърди се, че до 11.05.2019 г. това време от един час подготовка и провеждане на инструктаж, приемане, сдаване и освобождаване от наряд, не е било съобразено от работодателя при заплащане на възнаграждението на ищеца, а след тази дата, когато е издадена Заповед № Л-2271/2019 г. на Гл.Директор на ГДИН, впоследствие отменена с допълнителна заповед №Л-2788/2019 г., е разпоредено това време да е в рамките на тридесет минути и да се включва към отработеното време, върху което се формира възнаграждението. Според ищеца отработеното от него време извън дежурството за процесния период е в размер на 200 лева и следва да му се заплати допълнително от ответника. Моли за уважаване на иска. Претендира разноски. Ангажира доказателства.

В съдебно заседание от 03.11.2020 г. е прието увеличение на претенцията по размер от 200 лв. на 1000 лв., съгласно чл. 214 ГПК.

В законоустановения срок по чл.131 ГПК е постъпил писмен отговор от страна на ответника, с който предявените искове се оспорват по основание и по размер. Ответникът счита, че времето за инструктаж, приемане, сдаване и освобождаване от наряд или дежурство е част от работното време и следва да се включва и заплаща от работодателя към т.нар «отработено време». Твърди, че няма наличен нормативен акт или заповед, която да задължава служителите от наряда в затвора да идват на работа в 07:30 часа, както и да идват на работа цивилни, т.е. може да идват на работа, облечени с униформа, поради което не следва да бъде възмездено като извънреден труд времето, отделено от ищеца за привеждане в съответствие с изискванията за униформено облекло. Сочи, че следва да се разграничават времето за полагане на труд и времето, в което служителят е на разположение, като последното, според ответника не следва да се заплаща като извънреден труд. Наред с това твърди, че считано от 27.06.2014 г., за служителите работещи на смени се заплаща извънреден труд до 70 часа на тримесечие, над които положеният извънреден труд не се компенсира. Ангажира доказателства, претендира разноски.

Предявен е иск с правно основание чл. 19, ал. 2 вр. ал. 1, т. 1 ЗИНЗС във вр. чл. 16е ППЗИНЗС във вр.  чл. 187  вр. чл. 178, ал. 1, т. 3 вр. чл. 176 от ЗМВР и  чл. 86, ал. 1 ЗЗД.

Бургаски районен съд, като взе предвид събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Безспорно по делото е обстоятелството, че между страните съществува служебно правоотношение, по силата на което ищецът заема длъжността ********** в Затвора Бургас, както и че през процесния период ищецът е изпълнявал дежурства по график.

Със заповед № 453/14.08.2014 г. на началника на затвора Бургас е определено работно време за служителите в корпуса на затвора: 24-часови смени с начало на работния ден в 8.00 ч. и край на работния ден в 8.00 ч. на следващия ден, 12-часови смени – дневна смяна от 8 ч. до 20 ч. и нощна смяна – от 20 ч. до 8 ч. и 8-часови смени от 8 ч. до 16.30 ч. и от 6 ч. до 14.30 ч. С т. 9 на същата заповед е определено началото на ежедневните инструктажи на наряда в затвора да е 15 минути преди началото на работното време за конкретното работно място.

От представените по делото заповед № ЧР-05-11/30.01.2015 г., допълнена със заповеди от 09.04.2015 г. и 21.04.2017 г., на министъра на правосъдието, се установява определения ред за разпределение на работното време, отчитането му и компенсиране на работата на държавните служители извън редовното работно време. В последната заповед от 21.04.2017 г. е посочено, че положеният извънреден труд се заплаща с 50 на сто увеличение върху основното месечно възнаграждение.

По делото е представена заповед № Л-2271/13.05.2019 г. на главния директор на ГДИН, с която е наредено времето за подготовка и провеждане на инструктаж, приемане, сдаване и освобождаване от наряд или дежурство за всички затвори да е в рамките на 30 минути, което време следва да се включва към отработеното време на служителите.

Представена е заповед № 436/01.07.2019 г. на началника на затвора Бургас, с която е наредено времето, необходимо за подготовка и провеждане на инструктаж, приемане, сдаване и освобождаване от смяна или дежурство в Затвор Бургас да е в рамките до 30 минути, като за работещите в затвора при 24-часови и 12-часови дневни смени са определени 30 минути, а за 12-часови нощни смени и 8-часови смени – 15 минути.

По делото са разпитани като свидетели Д.Р.Р. – ********** в Затвора – Бургас и  Д.Д.М. - ******** на сектор „Надзорно-охранителна дейност“ в Затвора – Бургас.

Свидетелят Р. посочва, че работи в Затвора на длъжност ********** и познава ищеца, тъй като работят в едно отделение и в една смяна. Завява, че обикновено пристигат на работа около 7.30 часа, преобличат се и се подготвят за работа. Инструктажът започва в 7.45 ч. По време на инструктажа командирът проверява служебните карти и белезниците, дали служителите са запознати със задълженията си, докладва как е протекло дежурството, запознава със задачите. Инструктажът трае около 15 минути. След това започва приемането на съответния пост. Времето за приемане и предаване на различните постове не е еднакво, като постовете, които забавят най-много приемането и предаването са тези на втори, трети и четвърти етаж. Свидетелят подробно излага дейностите, които се извършват - затворниците се извеждат извън помещението, което се проверява и се преброяват. Тази процедура трае най-много 30 минути. След като се предадат поста служителите, които са сдали се събират в стаята за инструктаж. След това се извършва т.нар. отвод, който трае около 5-10 минути. Това е задължителна процедура при всяко стъпване, респ. отстъпване на пост. Свидетелят сочи, че около 8.30ч. сутрин, респ. 20:30 ч. вечер, служителите са свободни. Посочва още, че има разлика между сдаването на дежурствата между 24-часови и 12-часовите дежурства. Вечер се явяват на инструктаж 5-6-7 човека и преминава по-бързо, отколкото когато са 22-23 човека, като обикновено отнема около 15-ина минути.

Свидетелят Д.М. посочва, че работи в затвора на длъжност ********  сектор „Надзорно-охранителна дейност”, като провежда инструктажа сутрин за времето в работните дни, съгласно изискванията на ППЗИНЗС. Изложил е, че няма заповед и нормативен акт, който задължава надзирателите и всички служители да се явяват в определено време преди започване на инструктажа. В затвора Бургас инструктажът започва в 7.50 часа – сутрешният, а в 19.50 часа вечерният, считано от 01.07.2019г. До тази дата инструктажът е започвал в 7.45 ч. – сутрешният и 19.45 часа - вечерният. Промяната е свързана с издадена заповед на главния директор на ГДИН. Свидетелят посочва, че всеки служител от надзорно-охранителния състав се явява за инструктаж в униформено облекло. Работната смяна се събира в стая за инструктаж, където командирът на отделение извършва проверка за годност. По негова преценка може да провери дали служителите си носят служебните карти и белезниците. Това отнема около 2-3 минути. Сутрешният инструктаж се провежда на около 20 служители, а вечерният на между 4 и 6, поради това вечерният инструктаж е по-кратък. Смяната на надзирателите на различните постове отнема различно време. Свидетелят уточнява, че около 10-15 минути се сменят всички постове. Всеки постови надзирател, след сдаването на поста, се явява в стаята за инструктаж. Там главният надзирател събира цялото отделение, служителите докладват, че са сдали поста и биват освободени. Това отнема не повече от 3-5 минути.

По делото е прието заключението на вещото лице Т.Д., по допуснатата съдебно-счетоводна експертиза, с което се установява, че през процесния период за ищеца са отчетени 270 смени, разпределени по месеци и видове дежурства – 24ч., 12ч. дневни и нощни дежурства. Вещото лице е установило, че за периода от м. май.2017 г. до м.07.2019 г. в начислените суми за трудово възнаграждение на ищеца не са били включени суми за дейности преди и след дежурство, а за периода 01.07.2019 г. – м.02.2020 г. в начислените и изплатените суми за трудово възнаграждение участват такива суми, които са приспаднати. Вещото лице е посочило размера на основната заплата през годините, като е изчислило, че на ищеца се дължи допълнително трудово възнаграждение за претендираното време извънреден труд, в размер на 1649.14лв.

При така събраните доказателства съдът намира претенцията за частично основателна.

Съгласно разпоредбата на чл. 176 ЗМВР, към която препраща чл. 19, ал. 2 ЗИНЗС, брутното месечно възнаграждение на държавните служители на МВР се състои от основно и допълнителни такива. Съгласно чл. 178, ал. 1, т. 3 и чл. 179, ал. 1, предл. второ ЗИНЗС към основното месечно възнаграждение на държавните служители се изплащат допълнителни такива за извънреден и за нощен труд. Редът за организацията и разпределянето на работното време, за неговото отчитане, за компенсирането на работата на държавните служители извън редовното работно време, режимът на дежурство, времето за отдих и почивките за държавните служители са определени със заповеди на министъра на правосъдието. Видно от представените такива е отбелязано, че извънредният труд се заплаща с 50 на сто увеличение върху основното месечно възнаграждение, като същото е уредено и в чл. 187, ал. 6 ЗМВР.

Съгласно чл. 16е, ал. 1, т. 3 ППЗИНЗС времето за инструктаж, приемане, сдаване и освобождаване от наряд или дежурство е част от отработеното време.

По делото не се спори и се установява от представената заповед № 453/14.08.2014 г. на Началник на Затвора - Бургас, че ищецът е изпълнявал 24-часови и 12-часови дежурства по график, както и че регламентираното му работно време в процесния период е било от 8 ч. сутрин до 8 ч. сутрин на следващия ден при 24-часова смяна, съответно нощна смяна от 20 ч. до 8 ч. и дневна – от 8 ч. до 20 ч. – при 12-часово дежурство. Съгласно заповед № 453/14.08.2014 г. на началника на затвора Бургас е определено ежедневните инструктажи на наряда в затвора да започват 15 минути преди началото на работното време. Следователно ищецът е бил длъжен да е на работното си място най-малко 15 минути преди началния час на дежурството му, което обстоятелство е признато от ответника с представения и цитиран по-горе документ. Безспорно е по делото, че до 01 юли 2019 г., когато е издадена заповед № 436/2019г. на началника на Затвора гр. Бургас, инструктажът е започвал в 7.45 часа, а след това – в 7.50 часа. Това се установява и от показанията на разпитаните по делото свидетели. С оглед установеното, че инструктажът е започвал 15 минути преди часа на дежурството и при съпоставяне с определеното работно време на служителя, съдът приема, че за допълнително отработено, следва да се признае именно това време преди 8 часа сутринта. Преценявайки показанията на двамата свидетели и дейностите, които се извършват по време на инструктажа, както и въпросите, които се обсъждат, съдът приема, че за изпълнение на процедурите са необходими не повече от 15 минути. Неоснователно е искането за признаване като отработено на времето за подготовка и привеждане във вид, считано от 7.30 часа, тъй като извън посочените 15 мин инструктаж служителят не изпълнява служебните си задължения, освен това тези дейности не са сред изброените в хипотезите на чл. 16е, ал. 1 ППЗИНЗС.

След приключване на смяната сдаващият надзирател има задължения, установени от показанията на двамата свидетели, които в тази част са непротиворечиви и следва да бъдат кредитирани. От тях се установява, че след края на дежурството в зависимост от зоната предаването на смяната трае средно 10-15 минути и са необходими още поне 5 минути време за отвод. Следователно след 8.20 часа надзирателите са освободени. Ето защо, съдът приема за доказано по делото обстоятелството, че на служителя са необходими още 20 минути извън работното му време, за да довърши и изпълни надлежно служебните си задължения, които следва да бъдат част от отработеното време, за което му се дължи възнаграждение.

С оглед горното съдът приема, че при 24-часовите дежурства са установени по делото общо 35 минути /15минути преди смяната и 20 минути след нея/, включени в отработеното време извън регламентираното работно време, за периода до края на м. юни 2019 г., а за периода считано 01.07.2019 г. – общо 30 минути.

По отношение на 12-часовите дневни дежурства не се доказва продължителност на работния процес извън предвидените със заповед № 436/01.07.2019 г. – 30 минути. Доколкото по делото е установено, че вечер се прави по-кратък отвод и инструктаж, съдът приема, че за 12-часова нощна смяна следва да се добавят 15 минути, което също е съобразено с признатото в цитираната заповед № 436/01.07.2019 г.на началника на затвора.

От заключението на вещото лице е видно, че за периода от 01.07.2019 г. до датата на подаване на исковата молба на 24.07.2020 г. са заплащани и начислени във фишовете за заплати на служителя суми за извънреден труд, съгласно заповед № Л-2788/14.06.2019 г. и заповед № 436/01.07.2019 г., т.е. по 30 минути за 24-часови смени и 12-часови дневни смени, а за 12-часови нощни смени – по 15 минути.

Съдът счита за нужно да отбележи, че приетото по делото заключение следва да бъде керидитирано само в частта, в която е посочен размерът на нетното трудово възнаграждение за един час с увеличение от 50% /часова ставка/, предвид различния размер на отработеното време приет за установен по делото за всяко дежурство. Заключението следва да бъде съобразено в частта относно броя и вида на отделните дежурства и  размера на часовата ставка, като дължимото възнаграждение съдът ще определи съобразно правилата на чл. 162 ГПК. Ето защо, намира за установени следните размери на задълженията:

            За 2017 г. от м. май до м. декември ищецът е положил 53 смени по 24 часа. Средното почасово възнаграждение, увеличено със 150 %, е в размер на 6.1 лева на час, изчислено средно аритметично, съобразно данните в заключението на вещото лице за периода. За допълнително отработените 35 минути на всяко 24-часово дежурство се дължат по 3.56 лв., или 188.68 лв. за 1855 минути или 30 часа и 55 мин.

            За 2018 г. от м. януари до м. декември ищецът е положил 34 смени по 24 часа, 31 дневни 12-часови дежурства, 19 нощни 12-часови дежурства. Средното почасово възнаграждение, увеличено със 150 %, възлиза на 7.12 лева на час. За допълнително отработените 35 минути на всяко 24-часово дежурство се дължат по 4.15 лв., или 141.10 лв. За допълнително отработените 30 минути на дневно 12-часово дежурство – по 3.56 лв., или 110.36 лв. За отработеното време по 15 минути, на стойност 1.78лв. на нощно 12-часово дежурство съдът определи сумата от общо 33.82 лв. Следователно за 2018 г. искът е основателен до размера от 285.28 лв. за 2405 минути или за 40 часа и 05 мин.

За 2019 г. за периода от 01.01.2019 г. до 30.06.2019 г. - ищецът е положил 27 смени по 24 часа, 7 дневни 12-часови дежурства, 6 нощни 12-часови дежурства. Средното почасово възнаграждение, увеличено със 150 %, е в размер на 8.09 лева на час. Следователно за всяко 24-часово дежурство се дължат по 4.72 лв., или 127.44 лв. За допълнително отработените 30 минути на дневно 12-часово дежурство – по 4.05 лв., или 28.35 лв. За отработеното време по 15 минути /2.02лв./ на нощно 12-часово дежурство съдът определи сумата от 12.12 лв. Или общо за периода 167.91 лв., за 1245 минути, или 20 часа и 45 мин.

За периода 01.07.2019 г. – 31.12.2019 г. са положени 24 смени по 24 часа, 12 дневни 12-часови дежурства, 8 нощни 12-часови дежурства. Съобразно заключението на вещото лице за този период на служителя са изплатени 1210 минути извънреден труд, с което съдът приема, че задължението е изцяло погасено.

За 2020 г. за периода от 01.01.2020 г. до 23.07.2020 г. са положени 26 дежурства по 24 часа, 15бр. дневно 12-часово дежурство и 8 нощни 12-часови дежурства, като съобразно горната методика се установява общо 1350 минути допълнителен труд. От заключението на вещото лице се установява, че за този период са изплатени допълнително 226.79 лв. за извънреден труд, с което съдът приема, че претенцията е изцяло погасена.

Съобразно горните изводи, по делото се установява, че на ищеца е останало незаплатено отработено допълнително време на стойност от общо 641.87 лв., за 91 часа и 45 минути извънреден труд, поради което искът следва да бъде уважен до този размер, а за горницата до пълния увеличен размер от 1000 лв. – искът следва да се отхвърли като неоснователен.

С оглед изхода от спора и на основание чл. 78, ал. 1 ГПК следва ответникът да  заплати на ищеца направените съдебно-деловодни разноски в размер на 193 лева за адвокатско възнаграждение съразмерно на уважената част от иска. Съдът намира за неоснователно възражението на процесуалния представител на ответника за прекомерност на адвокатското възнаграждение на представителя на ищеца с оглед установения минимум и фактическата и правна сложност на делото.

Съразмерно на отхвърлената част от иска ответникът следва да заплати на ищеца направените от него разноски в размер на 36 лева, представляваща съответна част от дължимото юрисконсултско възнаграждение от 100 лева.

На основание чл. 78, ал. 6 ГПК ответникът следва да заплати всички дължащи се такси и разноски в размер на 50 лева държавна такса за производството и 200 лева за изплатено от бюджета на съда възнаграждение на вещото лице.

Мотивиран от горното и на основание чл. 235 ГПК, Бургаски районен съд

 

Р Е Ш И  :

 

ОСЪЖДА Главна дирекция „Изпълнение на наказанията”, с адрес: гр. С., Булстат *********, представлявана от И.Й., да заплати на Н.М.Г., ЕГН: **********,***, сумата от 641.87 лв. (шестстотин четиридесет и един лева и осемдесет и седем стотинки) главница, представляваща възнаграждение за положен от ищеца труд от 91 часа и 45 минути извън времето на дежурство за периода от 24.05.2017 г. до 23.07.2020 г., ведно със законната лихва върху присъдената сума от депозиране на исковата молба – 24.07.2020г. до окончателното й плащане, като ОТХВЪРЛЯ иска за горницата над присъдената сума до пълния претендиран размер от 1000 лева, като неоснователен.   

ОСЪЖДА Главна дирекция „Изпълнение на наказанията”, с адрес: гр. С., Булстат *********, представлявана от И.Й., да заплати на Н.М.Г., ЕГН: **********,***, сумата от 193 лева (сто деветдесет и три лева) представляващи направените по делото разноски.

ОСЪЖДА Н.М.Г., ЕГН: **********,***, да заплати на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията”, с адрес: гр. С., Булстат *********, представлявана от И.Й., сумата от 36 лева (тридесет и шест лева) за направените по делото разноски.

ОСЪЖДА Главна дирекция „Изпълнение на наказанията”, с адрес: гр. С., Булстат *********, представлявана от И.Й., да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Бургаски районен съд, сумата от 250 лева (двеста и петдесет лева) – разноски, от които 50 лева държавна такса и 200 лева възнаграждение за вещо лице.

Решението подлежи на обжалване пред Бургаски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                                                       

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

А.С.