Решение по дело №1059/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 94
Дата: 24 февруари 2023 г.
Съдия: Дияна Божидарова Златева-Найденова
Дело: 20227150701059
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 ноември 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 94/24.2.2023г..

 

гр. Пазарджик

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик – ХII – административен състав, в открито съдебно заседание на  двадесет и пети януари, две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Г. ПЕТРОВ

                             ЧЛЕНОВЕ:

1. ЕВА ПЕЛОВА - ТРИФОНОВА

2. ДИЯНА ЗЛАТЕВА-НАЙДЕНОВА

 

 

При секретар

Антоанета Метанова

и с участието

на прокурора

Станка Димитрова

изслуша докладваното

от съдия

Златева-Найденова

 

по к.н.а.х. дело № 1059 по описа на съда за 2022 г.

 

Производството е по реда на чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания  (ЗАНН), във връзка с чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Делото е образувано по касационна жалба на директора на офис (дирекция) за обслужване-Пазарджик към Териториална дирекция на НАП-Пловдив, с адрес: гр. Пазарджик, ул. „Асен Златаров“ № 7, чрез пълномощника му главен юрисконсулт Т.С., срещу Решение № 400 от 10.10.2022 г. постановено по АНД № 583 от 2022 год. по описа на Районен съд-Пазарджик. С обжалвания съдебен акт е отменено Наказателно постановление № 625209-F641498 от 18.02.2022 год. на директора на офис за обслужване-Пазарджик към Териториална дирекция на НАП-Пловдив, с което на „Ню Колор Технолоджи“ ЕООД, ЕИК ********* за нарушение на чл. 97а, ал. 4 от ЗДДС, е наложена имуществена санкция в размер на 500,00 (петстотин) лева и е осъдена НАП-София да заплати на „Ню Колор Технолоджи“ ЕООД, разноски в размер на 350,00 (триста и петдесет) лева, представляващи адвокатско възнаграждение.

В касационната жалба се излагат оплаквания за неправилност на оспореното решение поради допуснати съществени процесуални нарушения от инстанцията по същество. Моли съдът да отмени решението на Районен съд – Пазарджик и вместо него да постанови друг съдебен акт по същество на спора, с който да отмени обжалваното наказателно постановление, алтернативно да отмени оспореното решение и а върне делото за ново разглеждане от друг състав на съда. Претендира се присъждане на разноски.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява, не се представлява.

Ответникът по касационната жалба „Ню Колор Технолоджи“ ЕООД редовно призовани, явява се управителят Г.П. и адв. К., които оспорват жалбата в съдебно заседание.  Излагат съображения за законосъобразност на оспореното решение на районния съд.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Счита, че решението на Районен съд гр. Пазарджик е правилно и обосновано и следва да бъде потвърдено.

Административен съд - Пазарджик, като взе предвид доводите на страните и посочените касационни основания, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

При проверка на обжалваното решение, настоящата инстанция счита, че същото е валидно, допустимо и правилно.

С решението си Районен съд гр. Пазарджик е отменил наказателно постановление № 625209-F641498 от 18.02.2022 г. на директора на офис за обслужване-Пазарджик към Териториална дирекция на НАП-Пловдив, с което на „Ню Колор Технолоджи“ ЕООД, ЕИК ********* на основание чл. 178 от ЗДДС и за нарушение на чл. 97а, ал. 4 от ЗДДС, е наложена имуществена санкция в размер на 500,00 (петстотин) лева.

В хода на съдебното производство съдът е събрал относимите писмени и гласни доказателства, въз основа на които правилно е възприета фактическата обстановка по делото, а именно: Прието е, че основната икономическа дейност на дружеството по смисъла на чл. 3, ал.1 от ЗДДС е търговия с употребявани автомобили и бояджийски услуги. На дружеството са издадени десет покупни фактури от чуждестранен контрагент - COPART DEUTSCHLAND GmbH с VIN DE295359030 /валиден/ с предмет на сделката - такса за престояване автомобил, описани по номера и дати в оспореното НП и в процесното решение на районния съд, като се установява, че всички фактури са издадени в периода 29.09.2021 г. – 12.11.2021 г. За конкретния случай по делото е ангажирана отговорност на санкционираното лице с оглед получена Фактура № 71157018/29.09.2021 г. за извършена услуга по престояване на автомобил от 29.09.2021 г. до 29.09.2021 г. от доставчика - COPART DEUTSCHLAND GmbH с VIN DE295359030.  Прието е предвид това от страна на приходната администрация, че срокът за подаване на заявление за регистрация по ЗДДС е 22.09.2021г. – т.е. 7 дни преди датата на издаване на фактурата, с оглед позоваване на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС. Заявление за регистрация по ЗДДС било подадено по електронен път към ТД на НАП гр. Пловдив - Офис гр. Пазарджик на 06.12.2021г., с вх. № 0000-0096653/06.12.2021 г. Нарушението било констатирано при извършена проверка, възложена с РИП № 132692103911298/06.12.2021г. и документирана с Акт за регистрация по ЗДДС № 130422104136167/20.12.2021 г. Налице било закъснение от 2 месеца и 14 дни. Предвид това бил съставен АУАН № F641498 от 28.01.2022 г., връчен на представителя на дружеството в същия ден. Въз основа на този АУАН е съставено и оспореното НП.

За да отмени наказателното постановление, районният съд е приел, че съобразно спецификата на конкретния случай, няма как да се изисква обективно от страна дружеството, респ. на неговия законен представител, да има яснота и то седем дни преди издаването на първата фактура за начислена такса за късно преместване на автомобила кога ще бъде извършена доставка, поради което и дружеството ще е в обективна невъзможност да предвиди законовия срок за регистрация по чл. 97а, ал. 4 от ЗДДС. Освен това е изтъкнато, че дружеството е санкционирано за това, че не е подало заявлението към 22.09.2021 г., което е официален празник и неработен ден, предвид което денят в който е извършено нарушението е следвало да бъде посочен в оспореното НП като 23.09.2021 г. Обосновано е и наличие на предпоставки за прилагане на чл. 28 от ЗАНН за маловажност на случая.

Настоящата инстанция напълно солидаризира с мотивите на оспореното решение съгласно чл. 221, ал. 2 от АПК.

В допълнение, следва да се посочи, че съгласно чл. 82, ал. 2, т. 3 от ЗДДС, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при доставка на услуги - когато получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6. Приходната администрация се е позовала именно на чл. 97а, ал. 1 от ЗДДС като основание за регистрация на жалбоподателя и ангажиране на отговорността му.

В случая безспорно се установява, че доставчикът на услугата - COPART DEUTSCHLAND GmbH е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната. Също така и доставката е облагаема.

В оспореното НП е посочено, че е установено че задълженото лице не е подало заявление за регистрация по ДДС по реда на чл. 97а, ал. 1 от ЗДДС, както и на стр. 2ра от постановлението е посочен отново чл. 97а, ал. 1 от ЗДДС и е  цитирано съдържанието на тази разпоредба. На стр. първа от постановлението, органът се позовава на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС, като посочва, че таксата описана във фактурите съставлява „получена услуга от регистрирано лице за целите на ДДС на територията на друга държава - членка - Германия и за нея не е налице начислен ДДС, тъй като мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност“.

Разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС, гласи, че мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, като в тази разпоредба са разписани основните правила при определяне мястото на изпълнение на услуга. В ал. 4, т. 1 на същата норма, обаче са изрично посочени хипотезите на определяне място на изпълнение при доставка на услуга свързана с недвижим имот. Не е изяснено от страна на наказващия орган защо приема, че таксата за престояване на автомобил съставлява доставка на услуга с място на изпълнение по смисъла на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС, а не такава по чл. 21, ал. 4 от ЗДДС, с оглед установеното, че доставката в случая съставлява такса за ползване на мястото, на което е паркиран в престой автомобил закупен от санкционираното лице. Предвид изложените в случая се установява непълнота в мотивите на акта, което по аргумент от чл. 59, ал. 2 от АПК опорочава формата му и препятства защитата на жалбоподателя.

Следва да се посочи също, че съгласно § 1. т. 4 от ДР на 3АНН "Маловажен случай" е този, при който извършеното нарушение от физическо лице или неизпълнение на задължение от едноличен търговец или юридическо лице към държавата или община, с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение или на неизпълнение на задължение от съответния вид.

В случая е прието, че дружеството не е изпълнило задължението си към държавата да подаде заявление за регистрация по ЗДДС в срока по чл. 97а. ал. 4. вр. ал. 1 от ЗДДС. Такова е подадено 2 месеца по – късно. Дължимият към държавата ДДС в случая за всички десет фактури на обща стойност от 160 евро (312,93 лева по официален курс на БНБ), ще възлиза на около 60 лева. За първата фактура, която е на стойност от 10 евро, дължимият ДДС би възлизал на още по – малка сума. Предвид това, санкционирането със сума в размер на 500 лева се явява непропорционално, като се вземе предвид и факта, че нарушението е посочено че е извършено за първи път, регистрация по ЗДДС е заявена, макар и с 2 месеца закъснение и не са настъпили други вредоносни събития. При горните, следва да се приеме, че е налице хипотезата за маловажност на случая. С оглед посоченото, трябва да се изтъкне и че в оспореното НП липсват конкретни мотиви защо е прието, че липсват основания за приложението на чл. 28 от ЗАНН. В тази насока АНО е възприел формален подход, като бланкетно е посочено, че не са налице предпоставки за прилагане на чл.28 от ЗАНН.

С оглед горните, настоящата касационна инстанция намира решението на районния съд за правилно и законосъобразно, постановено при правилно приложение на материалния закон, като при постановяването му не са допуснати нарушения на съдопроизводствените правила, които да обосноват отмяната му. Предвид това, решението следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на спора, разноски се дължат в полза на касатора в размер на 500 лева, съгласно представен по делото договор за правна, в който изрично е посочено че сумата е предадена в деня на подписване на договора.

Предвид горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН, Административният съд

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 400 от 10.10.2022 год. постановено по АНД № 583 от 2022 год. по описа на Районен съд-Пазарджик.

ОСЪЖДА Национална агенция за приходите да заплати на „Ню Колор Технолоджи“ ЕООД, ЕИК ********* сумата в размер на 500 /петстотин/ лева разноски по делото.

Решението е окончателно.

 

 

                                                            Председател: (П)

 

 

1.      (П)

 

 

2.     (П)