Определение по дело №471/2021 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 октомври 2022 г.
Съдия: Диана Борисова Калоянова Христова
Дело: 20217200700471
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 26 юли 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

      /18.10.2022 г.

 

Административен съд - Русе,  четвърти състав, в закрито заседание на осемнадесети октомври две хиляди двадесет и втора година в състав:

             

                                                            Съдия: Диана КАЛОЯНОВА

                                                                 

като разгледа докладваното от съдията адм. д. № 471 по описа за 2021 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е образувано е по жалба от „Астра биоплант“ ЕООД против Решение № 32-204375/28.06.2021 г. към МД MRN21BG002002043870R4/ 26.01.2021 г., издадено от директора на ТД „Северна морска“ в Агенция „Митници“ (сега ТД Митница Варна).

В шестото поредно съдебно заседание, проведено на 06.10.2022 г., ответникът – директор на ТД Митница Варна представи нарочна молба, с която се иска отправяне на преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз (СЕС) с въпрос по предмет на спора. Иска се от съда да отправи „друго“ запитване по следните въпроси:

1.    Наличието на остатъчни продукти от животински произход и дори да са оставили примеси от холестерол в процесната стока - пържилни мазнини, достатъчно основание ли е такъв продукт да се класира в код по КН 15180095? Приложимо ли е правило 3 "а" от Общите правила за тълкуване на Комбинираната номенклатура, т.е. позицията която най-специфично описва стоката съгласно материала или компонента, който им придава основния характер, когато е възможно да се установи това.

2.     По какъв критерий процесната стока „отработени масла от растителен произход за технически цели“, представляваща използвани масла от пържене следва да се класира в позиция 1518, подпозиция 1518 00 99 на КН? Във връзка с горното как следва да бъде приложено понятието посочено в Обяснителните бележки към Хармонизираната система за описание и кодиране на стоките за позиция 1518, код 1518 00 99? След като от химичния анализ на пробата от стоката се установи съдържание на холестерол, респективно , че ако в едно растително масло са пържени продукти от животински произход и предвид съдържание на холестерол, достига ли се до промяна на класирането в код по ТАРИК на процесната стока „отработено масло от растителен произход за технически цели“ и с оглед прилагането на правило 3 "а" следва ли да се класира процесната стока, съгласно материала или компонента, който им придава основния характер. Следва ли да се приеме, че същата следва да се класира в код по ТАРИК ********** или в декларирания код 15180095 на КН по процесната митническа декларация.

3.     С оглед гореизложеното, следва ли продукти, описани в придружаващите документи като „употребявано готварско масло изцяло от растителен произход, без умишлено смесване с лой“ да се класират в позиция 1518 и по-специално в подпозиция 1518 90 99 (—Други) от Комбинираната номенклатура, съдържаща се в приложение I към Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета от 23 юли 1987г. относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа, изменен с Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/1602 на Комисията от 11 октомври 2018г.?“

С молбата се изразява становище, че „За правилното решаване на АД № 471/2021г. по описа на AC-Русе, излагаме становище, че следва да постановите определение, с което да отправите преюдициално запитване пред Съда на ЕС, на основание чл. 267, пар.3 от Договора за функционирането на ЕС във връзка с чл. 628 от ГПК и с чл. 144 от АПК, и на основание чл. 631 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК,вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН и да бъде спряно производството по делото до постановяване на решението на Съда на ЕС.“

В същото съдебно заседание, съдът предостави възможност на жалбоподателя да изрази становище по искането, което той стори със Становище вх. № 4064/11.10.2022 г. В становището се изразява несъгласие за отправяне на преюдициално запитване, като се излагат подробни мотиви в тази насока. Посочва се, че „Ответникът без основание, противно на посоченото в административния акт, за първи път и то на етап въззивна инстанции повдига въпроса за приложението на Правило За от Общите правила за тълкуване на Комбинираната номенклатура (ОПТКН).“ Посочени са правните субекти и техните актове, както и други документи, на които ответника се е позовал или сам е съставил, и в които категорично класирането на стоката е извършено само на база Правило 1 и Правило 6 от ОПТКН. Застъпва се тезата, че спорът е по фактите, предвид резултатите от комбинираната експертиза, а не по правото, поради което категорично се изразява несъгласие с отправянето на преюдициално запитване.

Съдът, след като се запозна с молбата на ответника и становището на жалбоподателя, достига до следните правни изводи:

Ответникът е направил искане за отправяне на преюдициално запитване до СЕС с формулирани въпроси относно тълкуването на правило 3, б.“а“ от раздел I, А „Общи правила за тълкуване на Комбинираната номенклатура“ на Приложение I „Комбинирана номенклатура“ към Регламент (ЕИО) № 2658/87 с цел изясняване на въпроса дали съотношението на растителните масла и животинските мазнини представлява критерий за тарифното класиране на внасяното от „Астра биоплант“ ЕООД употребявано готварско олио.

Жалбоподателят поддържа обратното становище – спорът между страните е по фактите. Счита, че посочените приложимите правила – Правило 1 и Правило  6 от ОПТКН са ясни, няма спор относно тълкуването на същите и моли съда да отхвърли искането на ответника.

Съдът намира искането за неоснователно.

Съгласно чл. 628 от ГПК (във връзка с чл. 144 от АПК) Когато тълкуването на разпоредба от правото на Европейския съюз или тълкуването и валидността на акт на органите на Европейския съюз е от значение за правилното решаване на делото, българският съд прави запитване до Съда на Европейските общности.

Настоящият съдебен състав е на мнение, че между страните съществува единствено и само спор по фактите, а не по правото. Ако се отправи запитване до СЕС, с решението си този съд ще посочи критериите, които са от значение за правилното класиране на спорния продукт в съответствие с ОПТКН, но в решението няма да се посочи конкретен код по ТАРИК.

Тази съдебна инстанция счита, че не е налице неяснота относно тарифното класиране на процесната спорна стока „Отработено масло от растителен произход за технически цели“, с код по ТАРИК ********** и в конкретния случай не е необходимо допълнително тълкуване.

Безспорно в доктрината се застъпва становище, че юрисдикция, чиито решения не подлежат на обжалване съгласно националното право, е длъжна, когато пред нея бъде повдигнат въпрос, свързан с общностното право, да изпълни задължението си за сезиране на СЕС, но от това правило са допустими следните изключения:

·       повдигнатият въпрос е ирелевантен;

·       съответната общностна разпоредба вече е била тълкувана от СЕС;

·       надлежното прилагане на общностното право е толкова очевидно, че не оставя място за каквото и да е основателно съмнение.

В конкретния случай приложимото общностно право е ясно, а освен това решението, което съдът ще постанови като първа инстанция, подлежи на касационен контрол, т.е. то не е окончателно и по аргумент на чл. 267, § 2 от Договора за функциониране на Европейския съюз и чл. 629, ал. 2 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК, за първоинстанционния съд не е налице задължение да отправи преюдициално запитване при искане на някоя от страните по делото.

     Съдът намира за необходимо да посочи и следното:

     Не е ясно защо ответникът е  поискал отправянето на преюдициално запитване на основание „чл. 631 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК,вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН“, след като производството по настоящото дело се развива по реда на чл. 145 и сл. от АПК. Съща така, досега не е отправяно запитване до СЕС, поради което не може да се изпрати „друго“ преюдициално запитване.

     Изрично следва да се уточни, че настоящото производство е първоинстанционно, тъй като неясно защо жалбоподателят (по аналогия с производството по ЗАНН) твърди, че то е въззивно по своя характер. Дори да се приемат критериите на ЗАНН за определяне на инстанциите (което в конкретния случай е недопустимо), не е осъществено обжалване по административен ред, при което горестоящият административен орган да се приеме за първа инстанция, а настоящата съдебна инстанция като въззивна.     Съдът приема представените от процесуалния представител на жалбоподателя писмени доказателства по списък.

     По изложените причини и на основание чл. 171, ал. 6 от АПК и чл. 629, ал. 2 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

          ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на директора на ТД Митница Варна в Агенция „Митници“, за отправяне на преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз за тълкуване на разпоредбата на правило 3, б.“а“ от раздел I, А „Общи правила за тълкуване на Комбинираната номенклатура“ на Приложение I „Комбинирана номенклатура“ към Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета от 23.07.1987 г. относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа, с формулирани конкретни въпроси в тази насока, предявено в съдебно заседание на 06.10.2022 г.

СЪДЪТ приема представените от процесуалния представител на жалбоподателя писмени доказателства по списък, като ще цени същите с крайния съдебен акт.

Определението е окончателно.  

                                                                                           СЪДИЯ: