Решение по дело №657/2019 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 януари 2020 г. (в сила от 11 февруари 2020 г.)
Съдия: Лора Рангелова Стефанова
Дело: 20197160700657
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

7

гр. Перник, 21.01.2020 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

          АДМИНСТРАТИВЕН СЪД – ПЕРНИК, в публично съдебно заседание на шестнадесети януари две хиляди и двадесета година, в състав:                                             

                                                СЪДИЯ: ЛОРА СТЕФАНОВА

 

          В присъствието на секретаря НАТАЛИЯ СИМЕОНОВА  и прокурора МОНИКА ЛЮБОМИРОВА, като разгледа административно дело № 657/2019 г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл. 203 – 207 от АПК, във вр. с чл. 1, ал. 2 от ЗОДОВ.

          Предявен е иск с правна квалификация чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ, във вр. с чл. 204, ал. 1 от АПК.

          Съдът е сезиран с искова молба, подадена от „****“ ООД, ЕИК ****, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, ж.к. ****, представлявано от Д. В.Ш.против Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, със седалище: гр. София, бул. Княз Александър Дондуков № 3.

          Ищецът твърди, че с наказателно постановление № 22-004042/08.12.2017 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - София му е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв. за нарушение по чл. 416, ал. 5, във вр. с чл. 414, ал. 1 от КТ. Сочи, че наказателното постановление е отменено с решение от 02.10.2018 г. по АНД № 2912/2018 г. по описа на СРС, отменено с решение № 5534/20.09.2019 г. по КАНД № 11894/2018 г. по описа на Административен съд – София-град. Твърди, че в хода на съдебното производство е упълномощил адвокат, който да го представлява, за което е заплатил общо сумата от 800 лв., представляваща адвокатско възнаграждение. Сочи, че посочената сума представлява претърпяна от него имуществена вреда в резултат на отмененото, поради незаконосъобразност наказателно постановление.

          Искането към съда е да осъди ответника да заплати на ищеца сумата от 800 лв., представляваща обезщетение за имуществени вреди – заплатено адвокатско възнаграждение, причинени в резултат на незаконосъобразен акт на администрацията - наказателно постановление № 22-004042/08.12.2017 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“, отменен с влязло в сила съдебно решение от 02.10.2018 г. по АНД № 2912/2018 г. по описа на СРС, отменено с решение № 5534/20.09.2019 г. по КАНД № 11894/2018 г. по описа на Административен съд – София-град, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на исковата молба – 21.10.2019 г. до окончателното плащане. Заявена е претенция за присъждане на направените по делото разноски.

          Исковата молба с приложенията е връчена на ответника и на Окръжна прокуратура - Перник.

          В срока по чл. 131 от ГПК, във вр. с чл. 144 от АПК е постъпил писмен отговор от ответника – Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“. Искът е оспорен като неоснователен. Твърди се, че не е налице причинно-следствена връзка между отмененото наказателно постановление и отрицателното изменение в имуществото на ищеца. Сочи се, че заплатеното адвокатско възнаграждение не представлява вреда, тъй като срещу него се получава услуга – предоставя се правна помощ. Оспорва се възможността направените съдебни разноски да се претендират в самостоятелно производство, а не в това, в което са направени. Твърди се, че адвокатското възнаграждение не е заплатено. Искането към съда е да отхвърли предявения иск.

          В срока по чл. 131 от ГПК, във вр. с чл. 144 от АПК Окръжна прокуратура – Перник не е депозирала становище.

          В съдебно заседание ищецът, чрез процесуалния си представител адв. Б., поддържа иска. Моли съда да го уважи. Претендира присъждане на направените разноски.

          В съдебно заседание ответникът, чрез процесуалния си представител юрисконсулт М. поддържа отговора. Оспорва предявения иск. Моли съда да го отхвърли като неоснователен. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

          В съдебно заседание Прокуратурата на Република България, чрез прокурор Моника Любомирова от Окръжна прокуратура – Перник, изразява становище за основателност на предявения иск. Предлага на съда да го уважи.

          Съдът, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните и обсъди събраните по делото доказателства, намери следното:

          Искът е предявен от надлежно легитимирана страна по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ срещу надлежен ответник съгласно чл. 205 от АПК, във вр. с чл. 2, ал. 1 от Устройствения правилник на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ при спазване условията на чл. 204, ал. 1 от АПК, поради което е процесуално допустим.

          Разгледан по същество е основателен по следните съображения:

          За уважаването му, в тежест на ищеца е да установи, че акт на  администрацията, чийто адресат е той, е отменен като незакосъобразен и че в резултат на издаването му е претърпял имуществени вреди.

          От изисканото и представено АНД № 2912/2018 г. по описа на Софийски районен съд, се установява, че с постановеното по него и влязло в сила съдебно решение от 02.10.2018 г., отменено с решение № 5534/20.09.2019 г. по КАНД № 11894/2018 г. по описа на Административен съд – София – град,  е отменено наказателно постановление № 22-004042/08.12.2017 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – София, с което на ищеца е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв. за нарушение по чл. 416, ал. 5, във вр. с чл. 414, ал. 1 от КТ. Затова настоящият състав приема, че е налице първата предпоставка за уважаване на предявения иск – отменен по съответния ред акт на администрацията.

Видно от приложеното АНД № 2912/2018 г. по описа на Софийски районен съд, ведно с КАНД № 11894/2018 г. по описа на Административен съд - София – град, в производствата пред двете съдебни инстанции ищецът, в качеството му на жалбоподател е представляван от адв. Г.Б.. Като негов процесуален представител той е участвал в проведените две открити съдебни заседания пред районния съд, изготвил е касационната жалба и е получавал изпращаните призовки. Тези процесуални действия са извършени въз основа на упълномощаване от ищеца от 11.04.2018 г. и от 24.10.2018 г. и сключени на същите дати договори за правна защита и съдействие. За предоставената му правна помощ и съдействие, ищецът е заплатил на адвокат Г.Б., в брой, сумата от общо 800 лв./по 400 лв. за процесуалното представителство пред всяка от инстанциите/. Това е отразено в представените договори за правна защита и съдействие и е констатирано от съда в съдебно заседание, проведено на 16.01.2020 г. в представен от ищеца оригинал на кочан, издаден от Адвокатска колегия – гр. Перник. Затова, съдът приема, че в резултат на издаването на незаконосъобразния акт на администрацията, ищецът е претърпял имуществени вреди, които следва да бъдат обезщетени.

Неоснователно е възражението, че адвокатското възнаграждение не представлява вреда, тъй като срещу него се дължи услуга. Заплатеното адвокатско възнаграждение води до отрицателно изменение в имущественото състояние на ищеца. Действително, срещу него той получава услуга, която обаче не би му била необходима, ако не е издадено незаконосъобразното наказателно постановление и целта и е да изключи следващите от последното имуществени вреди.

Настоящият състав не споделя становището на ответника, че е недопустимо претендирането на съдебни разноски в настоящото производство, при положение, че ЗАНН/в редакцията му до ДВ бр. 94/2019 г./ и НПК не предвиждат присъждането на такива. Направените в административно-наказателното производство разноски се претендират от ищеца като вреди от незаконосъобразна изпълнителна дейност. Допустимостта на претенцията се основава на общия правен принцип да не се вреди другиму, регламентиран в чл. 45 от ЗЗД. Той почива на правилото, че всеки трябва да обезщети вредите, които е причинил. Точно затова отсъствието на законова норма, уреждаща правилата за разпределяне на разноските в административно – наказателното производство, обуславя допустимостта на претендирането им в отделно исково производство, основано на чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ и представляващо частен случай на задължението за обезщетяване на причинените на другиму вреди.

Неоснователно и е и оплакването, че адвокатското възнаграждение не е заплатено. Видно от приложените договори за права защита и съдействие, в тях надлежно е отразено извършеното от ищеца плащане на общата сума от 800 лв. за оказаната му от адв. Б. правна защита и съдействие.

Предвид изложеното настоящият състав на Административен съд – Перник намира, предявеният иск за изцяло основателен, поради което следва да се уважи.

Основателен е и акцесорният иск за присъждане на законната лихва за забава. Съгласно чл. 86, ал. 1 от ЗЗД, във вр. с § 1 от ДР на ЗОДОВ при неизпълнение на парично задължение длъжникът дължи обезщетение в размер на законната лихва от деня на забавата. Вземането на ищеца няма определен ден на изпълнение, затова по силата на чл. 84, ал. 2 от ЗЗД, ответникът е в забава от деня на поканата. В настоящия случай забавата е настъпила с постъпването на исковата молба в съда – 21.10.2019 г. От този момент ответникът дължи заплащане на обезщетение върху присъдената главница. Затова предявеният акцесорен иск е основателен.

 С оглед изхода на делото и на основание чл. 10, ал. 3 от ЗОДОВ в тежест на ответника следва да се възложат, направените от ищеца разноски в настоящото съдебно производство – 300 лв. – заплатено адвокатско възнаграждение и 10 лв. – държавна такса.

Мотивиран от горното, Административен съд – Перник

 

Р  Е  Ш  И

 

          ОСЪЖДА на основание чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ, във вр. с чл. 203, ал. 1 от АПК Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, със седалище: гр. София, бул. Княз Александър Дондуков № 3 да заплати на „****“ ООД, ЕИК ****, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, ж.к. ****, представлявано от Д. В.Ш.по банкова сметка, ***: ***, разкрита в „****“ АД сумата от 800 лв. /осемстотин лева/, представляваща  обезщетение за имуществени вреди – заплатено адвокатско възнаграждение, причинени в резултат на незаконосъобразен акт на администрацията - наказателно постановление № 22-004042/08.12.2017 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“, отменен с влязло в сила съдебно решение от 02.10.2018 г. по АНД № 2912/2018 г. по описа на СРС, отменено с решение № 5534/20.09.2019 г. по КАНД № 11894/2018 г. по описа на Административен съд – София-град, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на исковата молба – 21.10.2019 г. до окончателното плащане.

          ОСЪЖДА на основание чл. 10, ал. 3 от ЗОДОВ Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, със седалище: гр. София, бул. Княз Александър Дондуков № 3 да заплати на „****“ ООД, ЕИК ****, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, ж.к. ****, представлявано от Д. В.Ш.по банкова сметка, ***: ***, разкрита в „****“ АД сумата от сумата от общо 310 лв. /триста и десет лева/, представляваща направени разноски за адвокатско възнаграждение и заплатена държавна такса.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                      СЪДИЯ:/п/