Решение по дело №342/2018 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 171
Дата: 17 октомври 2018 г.
Съдия: Стела Венциславова Дандарова
Дело: 20185000500342
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

  171

 

 

гр. Пловдив, 17 октомври 2018 година

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Пловдивският апелативен съд, първи граждански състав, в открито съдебно заседание на седемнадесети септември две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕЛА ДАНДАРОВА

ЧЛЕНОВЕ:ГАЛИНА АРНАУДОВА

РУМЯНА ПАНАЙОТОВА

с участието на секретаря  ЦВЕТЕЛИНА ДИМИНОВА и прокурора МАРИНА БЕЛЧЕВА като разгледа докладваното от съдия ДАНДАРОВА в.гр.дело № 342 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 258 и сл. ГПК.

С въззивна жалба на П. на РБе обжалвано решение № 579/26.04.2018г.постановено по гр.д.№ 2551/2017г. по описа на ПОС в осъдителната му част с която е осъдена да заплати на А.М.Г. обезщетение за понесени неимуществени вреди в размер на 30 000 лв.,претърпени по  повод повдигнати обвинения в извършване на престъпления,за които е оправдан с влязла в сила присъда,ведно със законната лихва върху нея от 19.01.2017г. до окончателното изплащане на главницата,сумата 1600 лв. обезщетение за имуществени вреди изразяващи се в заплатен адвокатски хонорар,ведно със законната лихва върху нея,считано от 19.01.2017г. до окончателното и изплащане и сумата 1 588.27 лв. разноски за производството. Иска се отмяна на решението и постановяване на ново с което обезщетението за неимуществени вреди се намали на 10 000 лв.

С отговор от Г. се поддържа становище за неоснователност на въззивната жалба.

Подадена е и въззивна жалба от А.М.Г. против решението в отхвърлителните му части да се присъди обезщетение в пълния предявен размер за неимуществени и имуществени вреди и разноски в пълен размер, както и законна лихва в размер на 500 лв. върху паричната гаранция от 1500 лв. за периода от внасянето и на 19.11.13г. до възстановяването и на 09.02.2017г. и е осъден да заплати 10 лв. държавна такса по отхвърления иск. Претендира се уважаване на претенциите в пълния им предявен размер.

 

След преценка на събраните по делото доказателства съдът прие за установено от фактическа страна следното:

Жалбоподателят Д.е завършил през 2008г. академията на МВР и от 24.11.2008г. е започнал работа като полицейски служител при ОД на МВР-П. като разузнавач в група“ФКС“ на сектор „П на ИП“видно от служебното му досие през периода 2010г.-2013г. е израснал в кариерата като разузнавач IV степен ,инспектор категория Г-II, а също така няколко пъти е награждаван  за проявена инициативност и постигане на високи професионални резултати. Данни за налагани наказания няма.Тези данни водят до извода за безупречна професионална репутация.

На 01.11.2013г. А.Г. е привлечен като обвиняем по ДП№8/13г.за извършване на престъпление от общ характер,затова че в периода 17.07.2013г.-31.10.13г. с цел да набави за себе си имотна облага, е възбудил и поддържал у другиго заблуждение,че ще му съдейства за прекратяване на прокурорска преписка № 6335/13г. по описа на РП П. и с това е направил опит да му причини имотна вреда в размер на 2 000 лв., като деянието е останало недовършено по независещи от дееца причини и е задържан за 72 часа по принудителна административна мярка по НПК.

С постановление на прокурор на 04.11.13г. му е взета мярка за неотклонение парична гаранция в размер на 3 000 лв.С определение от 18.11.13г. по чнд№ 6298/13г. на ПРС размера на гаранцията е намален на 1 500 лв.Гаранцията е внесена на 19.11.13г.

На 05.11.13г. е привлечен като обвиняем за извършване на престъпление по чл. 387 ал.3 вр.с ал.2 вр. с ал.1 НК,затова че в периода 17.07.13г. -31.10.13г. в качеството си на полицейски служител-инспектор в сектор“П на ИП“ на ОД на МВР П. е злоупотребил със служебното си положение,с цел да набави за себеси имотна облага и от деянието са настъпили тежки вредни последици,изразяващи се в уронване престижа на МВРи прокуратурата.

На 23.05.2014г. двете обвинения в извършване на умишлени престъпления са прецизирани и Г. е привлечен като обвиняем за тях.

Районна прокуратура П. на 01.08.14г. е внесла обвинителен акт по двете обвинения,по повод на който е образувано нохд № 4606/14г. по описа на ПРС. С присъда № 82/17.03.16г. Г. е признат за невиновен да е извършил престъпленията в които е обвинен и е оправдан. Относно обвинението по чл. 387 НК в хода на производството са настъпили положителни за подсъдимия законодателни промени относно възможността за приложението му. Оправдателната присъда е протестирана от прокуратурата в частта за обвинението по чл. 209 ал.1 НК и е образувано внохд№ 1862/16г. по описа на П.окръжен съд.С окончателно решение № 14/19.01.2017г. постановената от районния съд оправдателна присъда е била потвърдена. Така наказателното производство в двете му фази е продължило3 г. 2м. и 19 дни.

Веднага след привличането на жалбоподателя като обвиняем са последвали публикации в печатни и електронни медии,в които  е посочено длъжността която заема, името и престъпленията за които му е повдигнато обвинение.

На 07.11.13г. от директора на ОД на МВР-П. е направено предложение до министъра на МВР за образуване на дисциплинарно производство. Със заповед № К-2921/26.03.14г. на министъра на вътрешните работи му е било наложено дисциплинарно наказание „уволнение“,считано от датата на връчване на заповедта. Дисциплинарното наказание е в резултат на образуваното срещу него ДП№8/13г.,видно от мотивите на уволнителната заповед.Същата е връчена на 03.04.2014г. Заповедта за уволнение е потвърдена от ВАС. Три или четири месеца след освобождаването му ,жалбоподателят си е намерил работа при ЧСИ.

 

За вида и размера на понесените неимуществени вреди са разпитани свидетелите Х. К., А. Г.и З. Т..

Свидетелят К. без родство с жалбоподателя установява,че познава жалбоподателя от преди 10 години във връзка с работата му като адвокат.Освен това установили и по-близки отношения и понякога се виждали и общували извън деловите им отношения. Жалбоподателят като служител в полицията в гр. Р. бил амбициозен, стриктен,дисциплиниран и уважаван.От медиите разбрал,че срещу него се води наказателно производство за подкуп. През 2014г. постъпил на работа при ЧСИ П. И.,където свидетелят вече работи като помощник.На свидетеля направило впечатление,че той вече е друг човек.Бил мълчалив,затворен, свит,неконтактен и според свидетеля депресиран. При новата си работа отбягвал да се среща с клиенти,като споделил,че се страхува да не го разпознаят като „корумпирания полицай“ от публикациите в медиите и че не се чувства добре и на място в тази кантора.

Свидетелката З. Т. е била адвокат на жалбоподателя в наказателното производство. Тя установява,че негова колежка и се обадила и поискала да поеме защитата му.В арестантските помещения на второ РПУ бла първата им среща и той я упълномощил да го представлява.Той бил изключително притеснен и много трудно се комуникирало с него,избивало го на плач, треперел.По често се виждали и общували във фазата на съдебното производство. Притеснението и напрежението му продължили до приключване на делото.Споделял,че постоянно мисли за изхода на делото.След приключване на НП отново започнал да има планове за бъдещето си.

Свидетелката Г. е съпруга на жалбоподателя.Тя установява,че по времето когато образували наказателното производство не били съпрузи,но живеели заедно на квартира в П.. Тя го е видяла след задържането му и той бил видимо много притеснен,пребледнял, дишал учестено.Като го освободили от 72 часовата принудителна административна мярка ,веднага го отстранили от работа. Той бил силно притеснен от този факт и дали ще може да си намери друга работа и да се реализира в друга сфера. След няколко месеца търсене започнал работа като деловодител при ЧСИ. Работата в полицията за него била мечтаната работа. Бил амбициозен и работел с много хъс.Очаквал да прави кариера в полицията.Получавал награди за работата си. Воденото срещу него наказателно производство го променило. Преди него бил енергичен,общителен със самочувствие,че си върши работата. След това сякаш света му се сринал.Изпаднал в депресия,отслабнал, отказал да се среща с хора,неможе да спи.Станал раздразнителен,изнервен,конфликтен.Притеснявал се за бъдещето си и незнаел какво го очаква.Близките му приятели не го изоставили.  След оправдателната присъда се успокоил и сподели,че голям товар паднал от плещите му.Но не станал същия човек,останал по затворен. Показанията на свидетелката се възприемат от съда като последователни,добросъвестни,без хиперболизиране и съответстващи на останалите събрани доказателства.Освен това нейните възприятия са най непосредствени и ежедневни.

По делото е изслушана и съдебно психологическа експертиза,неоспорена от страните.Видно от заключението на вещото лице,което съдът възприема като компетентно изготвено по време на наказателното производство ищецът е преживял неблагоприятни психически преживявания като:силен психоемоционален стрес,притеснения,загуба на самочувствие,тревожност ,напрегнатост,емоционален дисконфорт и депресивни състояния-чувство на безпомощност,безнадежност и обреченост.Нарушено е било емоционалното му равновесие и поведенческата адаптация. Към момента на изготвянето на СПЕ психическото състояние на ищеца е напълно възстановено.

 

 С оглед на така приетата за установена фактическа обстановка,съдът направи следните правни изводи:

Предявеният иск по чл. 2 ал.1 т.3 пр.1 ЗОДОВ е основателен. Държавата в лицето на правозащитните органи носи отговорност за вреди,причинени от обвинение в извършване на престъпление, ако лицето бъде оправдано. На обезщетение подлежат както неимуществените, така и имуществените вреди,които са в пряка причинна връзка с обвинението в престъпление за което лицето е оправдано. Неимуществените вреди се изразяват в нравствени, емоционални,психически и псохологически терзания на личността, накърнена чест, достойнство, добро име в обществото, чувство на неудобство, притеснение и несигурност, накърняване на морални и нравствени ценности и социално общуване. Когато съдът е сезиран с такъв иск се приема,че е сезиран за обезщетяване на неприятните чувства, усещания и преживявания посочени по-горе, дори и да не са подробно описани в исковата молба.

Когато се твърди причиняване на болки и страдания над обичайните, конкретно увреждане на здравето, специфично увреждане с оглед конкретни обстоятелства, личността на увредения, обичайната му среда, общественото положение и др. трябва да бъдат посочени и доказани с всички допустими доказателствени средства.

Ищецът е сезирал съда с общо приетите болки и страдания:силен психоемоционален стрес,чувство на безсилие,обреченост,отчаяние безнадежност ,притеснение,загуба на самочувствие и авторитет,включително от медийното отразяване,злепоставяне в обществото,влошаване на психологичното състояние, нарушен сън.В професионален план е уволнен.Затворил се в себе си,трудно общувал с близки и познати,имал депресивни прояви,лесно се изнервял.Въпреки че се намерил работа след 3-4 месеца се страхувал да не бъде разпознат като „подкупния полицай“

Общоприетите болки и страдания описани от ищеца като проявления в неговото емоционално, психическо,психологическо и нравствено състояние се доказаха напълно от разпита на свидетелите и изслушаната СПЕ.

Не се доказаха твърденията,че психиката му е променена завинаги. В това отношение заключението на вещото лице е категорично,че е налице пълно възстановяване,поради качествата на личността му.

За определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди следва да се преценят правно релевантните факти като: тежестта на повдигнатото обвинение, продължителността на наказателното преследване,включително дали то е в рамките или надхвърля разумните срокове за провеждането му, вида на взетата мярка за неотклонение, как всичко това се е отразило върху физическото и психическото състояние, на личния и социален живот и конкретните прояви на преживяванията и др. Безспорно двете престъпления за които ищецът е обвинен са тежко по смисъла на закона. Наказателното преследване от 3г.2м.19 дни обаче е в рамките на разумните срокове за престъпления от такъв характер. Ищецът е бил с леката мярка за неотклонение“парична гаранция“,която не се е отразила на начина му на живот.По отношение на него обаче е взета принудителна административна мярка по НПК-задържане за 72 часа и това обстоятелство следва да се отчете,като се съобрази и факта,че мярката е изтърпяна от действащ орган на реда-полицай. Обвинението се е отразило на психологическото състояние и социалния живот на ищеца с понасянето на онези болки и страдания които съдът приема за установени и обичайни. Няма обаче отражение на личния му живот-продължил е да получава подкрепата на близките  и най-добрите си приятели.

Неправилно съдът не е отчел като фактор участващ в определяне размера на обезщетението –медийната разгласа.Този факт води до извод за необходимост от по-високо по размер обезщетение,тъй като е уронил честта и достойнството му пред неограничен брой хора.Безпротиворечива е практиката,че е налице връзка между наказателните производства за които отговаря прокуратурата и медийното им отразяване,като не е необходимо да се доказва,че информацията е подадена до медиите от прокуратурата.

Според състава интенцзитета на обичайните иначе психични болки и страдания при ищеца е по-голям и той се определя от неговата личност и професията,която е упражнявал.Той е ерудирана,авторитетна,целеустремена личност,отдадена на професията си. Упражняваната от него професия-служител на МВР е авторитетна и отговорна.Ищецът е работил само в системата на МВР,имал е бърза професионална реализация,издигал се е в управленското ниво,имал е награди и похвали,без нито едно наказание.

С оглед гореизложеното съдът намира,че за обезщетение на ищеца ще бъде достатъчна сумата от 15 хиляди лева. В тази част решението е правилно, а в частта до присъдените 30 000 лв. следва да се отмени и иска да се отхвърли. В отхвърлителната част до 70 000 лв. решението също се явява правилно постановено.

Акцесорният иск също е основателен.,считано от датата на влизане на оправдателната присъда в сила-19.01.17г.

Неправилно е решението в частта с която е отхвърлен иска за присъждане на сумата 500 лв.,пропусната полза в размер на законната лихва,върху паричната гаранция от 1500 лв.,която би могъл да реализира,ако не беше незаконно лишен от възможността да я ползва за времето от вноса и на 19.11.13г. до възстановяването и на 09.02.17г.,до размер на 492.24 лв.В останалата отхвърлителна част до 500 лв. е правилно. Паричната гаранция от 1500 лв. е внесена на 19.11.13г.Във връзка с молба на Г. от 01.02.17г.,с разпореждане на съда от 02.02.17г. е постановено освобождаването и,като документите са получени от Г. на 07.02.17г.,като реалното и възстановяване е на 09.02.17г.За този период на задържане на паричната гаранция се дължи обезщетение в размер на законната лихва върху сумата,което е в размер на 492.24 лв.Върху така присъденото обезщетение се дължи законна лихва,считано от датата на оправдателната присъда-19.01.17г. до окончателното изплащане на главницата.

Правилно е решението в частта с която на ищеца са присъдени имуществени вреди изразяващи се в заплатено адвокатско възнаграждене за наказателното производство в размер на 1600 лв.,ведно със законната лихва от датата на оправдателната присъда и в частта с която иска е отхвърлен до претендирания размер от 1900 лв. или за 300 лв. Действително не се доказва сумата от 300 лв. да е платена.

В производството са направени и доказани от ищеца Г. следните разноски: 12 лв. за държавна такса и такса за внасянето и,5лв. за издаване на удостоверение и 3600лв. платено адвокатско възнаграждение.Първите две суми се дължат изцяло от ответника, а сумата платена за адвокатско възнаграждение се дължи съразмерно с уважената част от исковете.Предявени са искове общо в размер на 72 400 лв.,уважени са общо до размер на 17 092 лв.Дължимия по съразмерност адвокатски хонорар от ответника е  850 лв./17092х3600/:72400=849.87лв/Претендираната сума от 15.72 лв. за копирни услуги не се доказа.От представената фактура неможе да се направи извод за копирането на какви документи е направен разхода.

С оглед гореизложеното съдът

РЕШИ:

ОТМЕНЯ решение № 579/26.04.2018г. постановено по гр.д.№ 2551/2017г. по описа на П.ския окръжен съд в частта с която:

П. на РБе осъдена да заплати на А.М.Г., с ЕГН ********** със съдебен адрес:г***,офис ….,адв.С.С. обезщетение за неимуществени вреди,претърпени по повод повдигнати му обвинения в извършване на престъпления, за които е оправдан с влязла в сила присъда на 19.01.2017г. по нохд №4606/14г. по описа на П.ския районен съд над сумата от 15 000/петнадесет хиляди/ лева до сумата от 30 000/тридесет хиляди/ лева,ведно със законната лихва,считано от19.01.2017г. до окончателното и плащане и вместо това ПОСТАНОВИ:

ОТХВЪРЛЯ иска на А.М.Г.  да бъде осъдена П. на РБда му заплати обезщетение за неимуществени вреди,претърпени по повод повдигнати му обвинения в извършване на престъпления, за които е оправдан с влязла в сила присъда на 19.01.2017г. по нохд №4606/14г. по описа на П.ския районен съд над дължимата сумата от 15 000/петнадесет хиляди/ лева до сумата от 30 000/тридесет хиляди/ лева,ведно със законната лихва,считано от19.01.2017г. до окончателното и плащане.

ПОТВЪРЖДАВА решение№ 579/26.04.2018г. постановено по гр.д.№ 2551/17г.по описа на ПОС в частта с която П. на РБе осъдена да заплати на А.М.Г., с ЕГН ********** със съдебен адрес:г***,офис ….,адв.С.С. обезщетение за неимуществени вреди,претърпени по повод повдигнати му обвинения в извършване на престъпления, за които е оправдан с влязла в сила присъда на 19.01.2017г. по нохд №4606/14г. по описа на П.ския районен в размер от 15 000/петнадесет хиляди/ лева,ведно със законната лихва,считано от19.01.2017г. до окончателното и плащане.

 

ПОТВЪРЖДАВА решението в отхвърлителната му част за сумата от 70 000/седемдесет хиляди/ лева.

ПОТВЪРЖДАВА решението в частта с която П. на РБ е осъдена да заплати на А.М.Г. сумата 1600/хиляда и шестотин/лева,представляваща обезщетение за имуществени вреди,изразяващи се в заплатен адвокатски хонорар в наказателното производство,по повод повдигнатите му обвинения в извършване на престъпления,за които е оправдан с влязла в сила присъда по нохд№ 4606/14г. на ПРС,ведно със законната лихва върху нея,считано от датата на влизане на присъдата в сила-19.01.17г. до окончателното изплащане на сумата и е отхвърлен иска до пълния предявен размер от 1900/хиляда и деветстотин/ лева.

ОТМЕНЯ решението в частта с която  е отхвърлен иска на А.М.Г. против П. на РБ да му бъде заплатена сумата 492.24/четиристотн деветдесет и два лева и двадесет и четири ст./представляваща имуществена вреда,като пропусната полза в размер на законната лихва върху сумата 1500/хиляда и петстотин/ лева,внесена от него по взетата му мярка за неотклонение „парична гаранция“,която би могъл да реализира като доход от нея,ако не беше незаконно лишен от възможността да я ползва за времето от вноса на 19.11.13г. до възстановяването и на 09.02.17г.,претърпяна по повод повдигнатите му обвинения в извършване на престъпления,за които е оправдан с влязла в сила присъда по нохд № 4606/14г. на ПРС и вместо това ПОСТАНОВИ:

ОСЪЖДА П. на РБда заплати на А.М.Г. сумата492.24/четиристотин деветдесет и два лева и двадесет и четири ст./представляваща имуществена вреда,като пропусната полза в размер на законната лихва върху сумата 1500/хиляда и петстотин/ лева,внесена от него по взетата му мярка за неотклонение „парична гаранция“,която би могъл да реализира като доход от нея,ако не беше незаконно лишен от възможността да я ползва за времето от вноса на 19.11.13г. до възстановяването и на 09.02.17г.,претърпяна по повод повдигнатите му обвинения в извършване на престъпления,за които е оправдан с влязла в сила присъда по нохд № 4606/14г. на ПРС ,ведно със законната лихва върху нея,считано от 19.01.2017г. до окончателното и изплащане.

ПОТВЪРЖДАВА решението в останалата част с която се отхвърля иска над дължимата сума от 492.24/четиристотин деветдесет и два лв и двадесет и четири ст./до претендираната от 500/петстотин/ лева.

ОСЪЖДА П. на РБда заплати на А.М.Г. с ЕГН ********** сумата 12/дванадесет /лева платена ДТ; сумата 5/пет/ лв. платена ДТ за удостоверение и сумата 850/осемстотин и петдесет/ лева ,представляваща заплатено адвокатско възнаграждение изчислено по съразмерност.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред ВСК в едномесечен срок от съобщаването му на страните.

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                   ЧЛЕНОВЕ: