Определение по дело №138/2020 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 април 2020 г. (в сила от 22 април 2020 г.)
Съдия: Галина Христова Нейчева
Дело: 20202200200138
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 април 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

Гр. Сливен, 14.04.2020 година

 

СЛИВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в публично съдебно заседание на четиринадесети април през две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА НЕЙЧЕВА

 

при секретар КИНА ИВАНОВА с участието на прокурор ВАНЯ БЕЛЕВА, като се запозна с докладваното от съдия НЕЙЧЕВА ЧНД № 138 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе съобрази:

На основание чл.440 от НПК, вр. чл.70 от НК, Сливенският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

ДОПУСКА условно предсрочно освобождаване на осъдената  БЕТСИ ПАТРИСИА П.А., родена на ***г. във Венецуела, персонален номер - 13826783, от изтърпяване на останалата част от наложеното й с влязло в сила на 21.12.2015г. споразумение по НОХД № 5039 / 2015 г. на Софийски градски съд  наказание лишаване от свобода за срок от седем години, с размер на остатъка ДЕСЕТ МЕСЕЦА И ДВА ДНИ.

На основание чл. 70, ал. 6 от НК ОПРЕДЕЛЯ изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието, установен към датата на изтичане срока на обжалване на настоящото определение - 21.04.2020г.,  а именно ДЕВЕТ МЕСЕЦА и ДВАДЕСЕТ И ПЕТ ДНИ.

 В случай на подаден протест, който не е в интерес на осъдената, изпитателният срок се определя от АС-Бургас. 

Определението може да бъде обжалвано или протестирано в 7 - дневен срок, считано от днес, пред Апелативен съд - Бургас.

 

След влизане в сила на определението препис от същото да се изпрати на Председателя на Комисията по чл. 73 от ЗИНЗС при Затвора - гр. Сливен, на Централно бюро „Съдимост" при Министерството на правосъдието – гр. София и на Окръжна прокуратура - Сливен за сведение.

            

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

МОТИВИ: Производството е по реда на чл. 437 и сл. от НПК.

Образувано е по предложение на Началника на Затвора – Сливен с правно основание чл. 437 ал. 1 т. 2 от НПК и чл. 70 от НК за условно предсрочно освобождаване на осъдената Бетси Патрисиа П.А..

В съдебно заседание процесуалният представител на Началника на Затвора – Сливен поддържа предложението и пледира за условно предсрочно освобождаване на лишената от свобода А. от изтърпяване на остатъка от наложеното й наказание лишаване от свобода.

Представителят на Окръжна прокуратура – Сливен изразява становище, че предложението е основателно и следва да се уважи.

 Лишената от свобода А. в съдебно заседание моли съда да уважи направеното предложение. 

Съдът, след преценката на доказателствата по делото и като взе предвид становището на страните, прие за установено от ФАКТИЧЕСКА СТРАНА следното:

Осъдената Бетси Патрисиа П.А. е на 41 години. Родена във Венецуела. Осъдена с влязло в сила на 21.12.2015г. споразумение по НОХД № 5039 / 2015 г. на Софийски градски съд за престъпление по чл. 242, ал. 2, пр. 1, хип. 1 от НК, за което й е наложено наказание лишаване от свобода за срок от седем години при първоначален строг режим.  

В Затвора - Сливен постъпва на 30.12.2015г. Начало на наказанието - 10.05.2015г. Към датата на съдебното заседание А.  е изтърпяла всичко 6 години, 1 месец и 28 дни, от които фактически 4 години, 11 месеца и 4 дни,  от работа – 1 година, 2 месеца и 24 дни. Остатъкът от наказанието е в размер на 10 месеца и 2 дни.

От 27.01.2016г. търпи наказанието в закрит тип, а от 20.12.2017г. - в ЗООТ „Сливен’". В хода на пенитенциарното третиране, правният статус на осъдената е променян както следва: -със заповед РД-42/14.08.2017г. режимът на изтърпяване е заменен от „строг“ в „общ“, а със заповед РД-66/18.12.2017г. е прекатегоризирана в открит тип. Първоначалните колебания в поведението на осъданата, изразени в по-голяма импулсивност, са редуцирани и се наблюдава трайна тенденция, изразяваща се в липса на дисциплинарни прояви. Полага старание за спазване на разписаните в закона правила, като се наблюдава стабилност, дори и в условията на смекчен надзор и охрана. Има положително отношение към пepcoнала и общността на осъдените - съумява да избягва конфликтни ситуации, дистанцира се от агресивно настроени лица. Участва в смислени дейности през свободното време. В резултат на индивидуалната работа, са повишени уменията й за планиране и разходване на средства, което обогатява възможностите за справяне и понижава вероятността от рецидив. Награждавана многократно за системна трудова дейност и активно отношение към съпътстващите наказанието дейности. Не е наказвана.

Първоначалното й колебливо отношение към трудова дейност, постепенно е преодоляно. От 06.04.2017г. е устроена на работа към домакински щат „чистач КПП и АТЦ“. Старае се да изпълнява съвестно възлаганата работа, като не допуска самоволни отсъствия от работното място. Констатирани са пропуски-конфликти на работното място и понижена отговорност, но чрез педагогически мерки на въздействие, трудовата дисциплина е стабилизирана. Към настоящия момент осъдената изпълнява съвестно своите трудови задължения, не е допускала нови нарушения на работното място.  Разглежда полагането на труд като полезна и необходима за нея дейност. Споделя високата си мотивираност да работи и в живота на свобода. Ръководи клуб „Сръчни ръце“, в сесиите на който биват изработвани арт-изделия, съотносими с традициите, свързани с празничния календар на Република България. Участва в културно-информационни и спортни инициативи.

 В хода на поправително въздействие са извършени общо 5 оценки на правонарушителя. Първоначалната оценка е 45 точки - среден риск от рецидив. Следват четири последващи оценки, в които рискът от рецидив  постепенно намалява до 28 точки и преминава в категорията нисък. На база реализирана индивидуално - корекционна дейност с осъдената са настъпили промени в следните раздели: - образование, обучение и трудова заетост,  като намалението се дължи на факта, че осъдената полага системна трудова дейност, придобила е добро ниво на умения и трудови навици; - начин на живот и обкръжение, обясняващо се с липсата на рисковано и необмислено поведение в условията на затвора и ангажираността й по отношение на съпътстващите наказанието дейности; - мисловни умения и поведение, дължащо се на подобряване уменията за разпознаване и разрешаване на проблемни ситуации, както и на предвиждане на последици от собствени действия. Съпоставянето на оценките на риска от рецидив  показва, че в хода на пенитенциарното третиране е постигнато постепенно понижение в границите на нисък риск, което увеличава възможностите на осъдената за успешна ресоциализация и намалява вероятността същата да извърши ново закононарушение.

              Въз  основа  на  изложените  фактически  обстоятелства,  съдът  направи следните ПРАВНИ ИЗВОДИ:

Предложението на Началника на Затвора – гр. Сливен е основателно и следва да се уважи. Налице са кумулативно предвидените в чл. 70, ал. 1 от НК изисквания за допускане на условно предсрочно освобождаване на осъдената А. от изтърпяване на останалата част от наказанието „лишаване от свобода”. Към датата на съдебното заседание неизтърпяният остатък от наказанието е десет месеца и два дни. Към настоящия момент осъдената е изтърпяла фактически повече от половината от наложеното й наказание „лишаване от свобода”.

С оглед на посочените по-горе обстоятелства, характеризиращи поведението на осъдената А. в условията на затвора, отразени както в справката по системата за оценка на осъден правонарушител, така и в индивидуалния план за въздействие и планиране на присъдата, съдът стигна до извода, че тя е дала доказателства за своето поправяне, което е трайно и необратимо. Заложените в плана цели и дейности, съобразени с индивидуалния потенциал и мотивация за промяна са изпълнени в зададените срокове и с необходимата ефективност - трудова устойчивост, семейна подкрепа, подобряване на способността за разпознаване на проблемни зони в живота, което води до формиране на адекватни стратегии за решаването им, които да намерят отражение, както в контролирана среда, така и в живота на свобода.

Мобилизирането на личните възможности и полагането на старание в работата, дават основания да се направи извод за трайност в положителното отношението към труда, което повлиява редуциращо па риска от рецидив. Положителното отношение на осъдената към полагане на труд и проявеното постоянство показват нейната съпричастност към поправителния процес. Проявеното сътрудничество при индивидуално-корекционната дейност и активизирането на личния потенциал в градивна насока е индикация за настъпила положителна промяна в мисленето и нагласите - защита от допускане на нови правонарушения.

Представените по делото доказателства сочат за положителна промяна у осъдената А. по време на изтърпяване на наказанието. Преценката за траен и необратим процес за поправяне на осъдената се извежда от положителното отоншение към трудовата дейност; участието в програми за активност; неконфликтно отношение; липса на дисциплинарни прояви; получените награди, както и от трайна нагласа да води законосъобразен начин на живот след освобождаване от затвора. Против осъдената няма данни за образувани и висящи наказателни дела за други престъпления.

Констатираното, позитивната личностова промяна и декларирания стремеж да води законосъобразен начин на живот след освобождаване от затвора следва да се отчетат като обстоятелства, обосноваващи извод за основателността на внесеното предложение за условно предсрочно освобождаване, тъй като са налице доказателства за поправянето на осъденото лице по смисъла на чл. 439а от НПК. Тези изводи на съда се обуславят и от факта на движението в оценката на риска от рецидив и вреди, която е преминала в категорията на нисък риск и е 28 точки.

По изложените съображения, съдът намери, че следва да допусне условно предсрочно освобождаване на осъдената А. от изтърпяване на останалата част от наказанието „лишаване от свобода”, като установи по отношение на осъдената изпитателен срок. Съгласно чл. 70, ал. 6 от НК, при условното предсрочно освобождаване за осъдения се установява изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието. В съответствие с тази разпоредба, съдът намира, че следва да установи по отношение на осъдената А. изпитателен срок в размер на девет  месеца и двадесет и пет дни, на колкото се равнява неизтърпяната част от наказанието лишаване от свобода към датата на изтичане на срока за обжалване на настоящото определение – 21.04.2020г. С оглед на цялостното поведение на осъдената по време на изпълнение на наказанието лишаване от свобода, съдът счита, че не се налага прилагане на някоя от пробационните мерки по чл. 42а, ал. 2, т. 1 - 4 от НК през изпитателния срок. Преобладава положителното поведение на осъдената в срока на пребиваване в затвора и тя не се нуждае от допълнително последващо въздействие.

Така мотивиран и на основание чл. 440 от НПК  във вр. с чл. 70 от НК, съдът постанови съдебния си акт.

 

                                                                           ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: