Определение по дело №318/2020 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 687
Дата: 19 октомври 2020 г. (в сила от 3 февруари 2021 г.)
Съдия: Николета Антонова Карамфилова
Дело: 20207110700318
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 август 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

                 гр.Кюстендил, 19.10.2020г.

 

                Кюстендилският административен съд, в закрито заседание на деветнадесети октомври две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                           Административен съдия: НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Карамфилова адм.д.№318/2020г. по описа на КАС, за да се произнесе взе предвид:

                Р.Г.Й., изтърпяващ наказание „лишаване от свобода“ в затвора гр.Бобов дол обжалва отказ на началника на затвора да бъде заменен режима на изтърпяване на наказанието в по-лек, обективиран в писмо без номер и дата.

Съдът след като разгледа жалбата и административната преписка по оспорения акт, намира че производството следва да бъде прекратено, поради недопустимост на оспорването, по следните съображения:

Административното производство е образувано по молба на р.Й. до началника на затвора с вх. №212/02.06.2020г. за замяна на режима в по-лек. Предметът на произнасяне, очертан с тази молба, определя за приложими правилата на чл.66 от ЗИНЗС. Материалноправните предпоставки за уважаване на молбата се съдържат в  чл.66, ал.1 и ал.3 от ЗИНЗС, а процесуалните такива - в чл.66, ал.2 от ЗИНЗС. Последните включват произнасяне на органа с мотивирана заповед за замяна на режима в следващият по-лек, екземпляр от която се връчва на осъдения и се изпраща на прокурора, осъществяващ надзор върху изпълнението на наказанието. Съгласно посочената правна регламентация, заповедта подлежи на оспорване с протест на прокурора по реда на АПК в 14-дневен срок от връчването й пред административния съд по местоизпълнение на наказанието, като решението на съда е окончателно.

Систематичното логическо тълкуване на нормите на  чл.66, ал 1 и ал 2 от ЗИНЗС водят до извод, че законът предвижда възможност за съдебно оспорване само на заповедта за замяна на режима в по-лек от конкретно определен правен субект - прокурора. Специалният закон не предвижда възможност за оспорване на заповеди за отказ за замяна на първоначалния режим от страна на осъденото лице. Нормите са специални и дерогират общото правило на чл.147, ал.1 от АПК. Препращането към АПК е само относно реда за разглеждане на протеста, но не и относно легитимираните за оспорването лица /срав. практика на ВАС, обективирана в определение №111/04.01.2019г. по адм.д. №15247/2018г., IV о. и определение №2954/28.02.2019г. по адм.д. №1160/2019г., I о./.

Жалбата ще се остави без разглеждане като недопустима по см. на чл.159, т.1 от АПК, а съдебното производство ще се прекрати.

                 Воден от горното, съдът

 

                                                            О П Р Е Д Е Л И:

                 ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Р.Г.Й., изтърпяващ наказание „лишаване от свобода“ в затвора гр.Бобов дол срещу отказ на началника на затвора да бъде заменен режима на изтърпяване на наказанието в по-лек, обективиран в писмо без номер и дата.

 

     ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д. №318/2020г. по описа на КАС.

     Определението подлежи на обжалване пред ВАС в 7-мо дневен срок от получаване на съобщенията за изготвянето му.

                        

 

                                     Административен съдия: