Решение по дело №7956/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2087
Дата: 21 март 2019 г. (в сила от 21 март 2019 г.)
Съдия: Светослав Тихомиров Спасенов
Дело: 20181100507956
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 15 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

гр. София, 21.03.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, II-Б въззивен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и пети февруари през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ХРИСТОВА

                                                              ЧЛЕНОВЕ: РАДОСТ БОШНАКОВА

мл. съдия СВЕТОСЛАВ СПАСЕНОВ

 

при секретаря Донка Шулева, като разгледа докладваното от младши съдия Спасенов  в.гр.дело № 7956 по описа за 2018 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение № 320966 от 23.01.2018 г., постановено по гр.дело № 22312/2016 г. по описа на СРС, ГО, 66 с-в, ответникът З. „Л.и.“ АД, ЕИК ******е осъден да заплати в пола на ищцата К.А.Д., ЕГН ********** сумата от 1500 лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, причинени в резултат на пътно-транспортно проишествие, настъпило на 12.10.2014 г. в гр. Нови Искър по вина на водач на лек автомобил „Сеат Ибиза“, рег. № ******, чиято гражданска отговорност е застрахована при ответника, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на увреждането до окончателното изплащане на сумата, като е отхвърлен предявеният от К.А.Д. иск за разликата над уважения размер от 1500 лева до пълния предявен размер от 7000 лева.

С решението и на основание чл. 78, ал. 1 ГПК, ответникът З. „Л.и.“ АД е осъден да заплати в полза на К.А.Д. сумата от 113,57 лева, представляваща разноски по делото, респективно на основание чл. 38, ал. 2 от Закон за адвокатурата сумата от 113,57 лева в полза на адвокат А.С.В., представлваща адвокатско възнаграждение в първоинстанционното производство.

Със същото решение и на основание чл. 78, ал. 3 ГПК ищцата К.А.Д. е осъдена да заплати в полза на ответника З. „Л.и.“ АД сумата от 102,14 – разноски по делото, както и на основание чл. 77 ГПК сумата от 280,00 лева в полза на Софийски районен съд, представляваща държавна такса за разглеждане на предявения иск в първоинстанционното производство.

Срещу първоинстанционното решение е постъпила въззивна жалба вх. № 5025215/15.02.2018 г. от ищцата К.А.Д., в която са наведени оплаквания за неправилност на постановения съдебен акт в частта, с която районният съд е оставил без уважение исковата претенция за обезщетяване на претърпените от ищцата неимуществени вреди за горницата над присъдената сума от 1500 лева до размера от 5000 лева.

В жалбата се излагат съображения, че спорът между страните е съсредоточен около въпроса за характера и степента на понесените вреди и паричния размер за тяхното компенсиране. В тази връЗ.а се сочи, че първоинстанционният съд неправилно е приложил разпоредбата на чл. 52 ЗЗД, определяйки размера на следващото се обезщетение. Поддържа се, че в обжалвания съдебен акт липсва обсъждане на характера и степента на травмата и начина, по който тя се е отразила на пострадалата. Твърди се, че макар травмата да е лекостепенна, то по делото се установило, че същата е оставила съществено негативно отражение както върху телесното здраве на ищцата, така и върху психиката на последната. Счита се от жалбоподателя, че така определения размер на обезщетението в размер на 1500 лева е твърде занижен и несъответства на характера, степента и интензитета на претърпените болки и страдания.

Моли се за отмяна на първоинстанционното решение в обжалваната част и за постановяване на друго, с което ответникът да бъде осъден да заплати на К.А.Д. допълнително сума в размер на 3500 лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се във физически болки и душевни страдания, ведно със законната лихва, считано от 12.10.2014 г. до окончателното изплащане на сумата.

В законоустановения срок въззиваемата страна З. „Л.и.“ АД е депозирала отговор на въззивната жалба.

В отговора се излагат съображения за неоснователност на подадената въззивна жалба. Поддържа се, че обжалваното първоинстанционно решение е правилно, законосъобразно и не страда от посочените във въззивната жалба пороци. Моли се за потвърждаване на обжалваното решение и оставянето му в сила. Претендира разноски.

Софийски градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивната жалба пороци на атакувания съдебен акт, намира за установено следното:

Предявен е осъдителен иск с правна квалификация чл. 267, ал.1 КЗ, вр. чл. 226, ал.1 КЗ–отм., но приложим съгласно § 22 от КЗ, обн., ДВ, бр. 102 от 29.12.2015 г., в сила от 01.01.2016 г.

В исковата молба се твърди, че на 12.10.2014 г. по вина на водача на лек автомобил „Сеат Ибиза“, рег. № ****** – К.М.Р., настъпило ПТП между управлявания от РА.автомобил и лек автомобил „Фолксваген Голф“, рег. № *******, управляван от ищцата К.А.Д.. Поддържа се, че в резултат на реализираното ПТП на ищцата били причинени телесни увреждания – травма на лява подбедрица, изразяваща се в контузия и подкожен хематом, причинила ѝ временни затруднения функциите на крайника, както и физически болки и неудобства. Излагат се твърдения, че гражданската отговорност на водача на лек автомобил „Сеат Ибиза“, рег. № ****** е застрахована при ответното дружество, поради което за ищцата възникнало право да претендира обезщетение за причинените ѝ вреди от ответника – застраховател по застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“ на виновния водач.

В срока по чл. 131 ГПК е постъпил отговор на исковата молба от ответното дружество, с който се оспорва иска. Оспорва се механизмът на ПТП да е настъпил по описания в исковата молба начин, респ. произшествието да е реализирано по вина на водача на лек автомобил „Сеат Ибиза“, рег. № ****** – К.М.Р.. Релевират се възражения за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищцата, като се поддържа, че същата се е движела с несъобразена с пътните условия скорост.

Жалбата е подадена в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК от легитимирано да обжалва лице и срещу акт, който подлежи на инстанционен контрол, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Атакуваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо.

По отношение правилността на обжалваното решение на СРС, настоящата съдебна инстанция намира следното:

Предявен е осъдителен иск с правна квалификация чл. 267, ал.1 КЗ, вр. чл. 226, ал.1 КЗ–отм., но приложим съгласно § 22 от КЗ, обн., ДВ, бр. 102 от 29.12.2015 г., в сила от 01.01.2016 г.

Съгласно чл. 226, ал. 1, КЗ (отм.), увреденият, спрямо който застрахованият е отговорен, има право да иска обезщетението пряко от застрахователя по застраховка „Гражданска отговорност”, който, съгласно ал. 2 на чл. 226 КЗ (отм.),  може да прави възраженията, които произтичат от договора и от гражданската отговорност на застрахования. Видно от законовата разпоредба, за да бъде уважен иска, следва да бъде установено наличието на валидно правоотношение по застраховка „Гражданска отговорност” между ответника - застраховател и делинквента относно управлявания от последния автомобил. Наред с това, за да се ангажира отговорността на застрахователя, следва да са налице и всички кумулативни предпоставки от фактическия състав на чл. 45 от ЗЗД /деяние, вреди, противоправност, причинна връЗ.а и вина/, пораждащи основание за отговорност на прекия причинител – застрахован за обезщетяване на причинените вреди, тъй като отговорността на застрахователя е функционално обусловена от отговорността на застрахования деликвент и има вторичен характер – застрахователят дължи обезщетение за вредите, доколкото застрахованият е отговорен спрямо увреденото лице за репарирането им. Вината се предполага – чл. 45, ал.2 от ЗЗД, като опровергаването на тази презумпция е в тежест на ответника при условията на обратно пълно доказване.

В разглеждания случай е безспорно по делото съществуването на валиден договор за застраховка “Гражданска отговорност”, сключен между водача на лек автомобил „Сеат Ибиза“, рег. № ****** – К.М.РА.и ответното дружество З. „Л.и.” АД, чиято валидност обхваща и датата на процесното пътнотранспортно произшествие.

По отношение на деликтната отговорност на водача на лек автомобил „Сеат Ибиза“, рег. № ****** – К.М.Р., следва да бъде посочено, че от приобщения към доказателствения материал по делото констативен протокол № К 1060 от 12.10.2014 г. се установява механизма на процесното реализирано ПТП, а именно, че на 12.10.2014 г., около 18:30 часа, лек автомобил „Сеат Ибиза“, рег. № ******, управляван от водача К.М.РА.се движил в гр. Нови Искър по ул. Искърско дефиле с посока на движение от ул. Витоша към ул. Баба Тонка, като в района на № 205, при извършване на маневра обратен завой от дясната част на платното, участвал в ПТП с попътно движещия се лек автомобил „Фолксваген Голф“, рег. № *******, управляван от ищцата К.А.Д.. Така установения механизъм на процесното ПТП се потвърждава и от показанията на свидетелката К.Р., дадени в съдебно заседание пред първоинстанционния съд, проведено на 11.10.2017 г.

По делото е допусната, изготвена и приета САТЕ. От заключението на вещото лице по САТЕ, което не е оспорено от страните и настоящият съдебен състав кредитира, като ясно, обективно, правилно и безпристрастно, по делото се установява, че към момента, в който водачът на лек автомобил „Сеат Ибиза“, рег. № ****** е предприел маневра за обратен завой и е навлязъл в лентата за движение на лек „Фолксваген Голф“, рег. № *******, последният се е намирал на 14,10 метра от лек автомобил „Сеат Ибиза“, а опасната му зона за спиране била 30,70 метра. Установява се също, че скоростта на движение на „Фолксваген Голф“, рег. № ******* преди удара е била от порядъка на 47,02 км/ч, т.е. под максимално допустимата за движение в населено място за съответната категория МПС. Установява се още, че водачът на лек автомобил „Фолксваген Голф“, рег. № ******* не е имал техническа възможност да предотврати удара, тъй като опасната зона за спиране е била по-голяма от отстоянието му от мястото на удара, в момента, в който водача на лек автомобил „Сеат Ибиза“, рег. № ****** е предприел маневра обратен завой.

Предвид гореизложените обстоятелства, настоящият съдебен състав намира за правилни и законосъобразни изводите на първоинстанционния съд, че виновен за настъпване на процесното ПТП е водачът на лек автомобил „Сеат Ибиза“, рег. № ******, който в нарушение на чл. 38, ал. 3 от ЗДвП при завиване в обратна посока е бил длъжен, но не е пропуснал попътно движещия се от лявата му  страна лек автомобил „Фолксваген Голф“, рег. № *******, управляван от ищцата К.А.Д..

Основният спорен по делото въпрос е свързан с размера на дължимото обезщетение за неимуществени вреди, претърпени от ищцата в резултат на процесното ПТП.

От събраните по делото писмени доказателства - копие от амбулаторна книга на 108 кабинет в УМБАЛСМ „Н. Й. Пирогов“ за дата 12.10.2014 г., Фиш за преглед на пациент от дата 12.10.2014 г. и от заключението на вещото лице по съдебно-медицинската експертиза, което не е оспорено от страните и което съдът кредитира изцяло, се установяват, че в резултат на процесното ПТП на ищцата са причинени следните телесни увреждания, а именно контузия и кръвонасядане на лява подбедрица.

От заключението по съдебно-медицинската експертиза се установява също, че травмите получени от ищцата при процесното ПТП не се нуждаят от специално лечение, че същата е причинила на пострадалата болки и страдания с нисък интензитет за не повече от две седмици, както и че травма от подобен характер подлежи на пълно излекуване, без остатък.

За установяване на обстоятелства относно претърпените от ищцата болки и страдания в резултат на процесния пътен инцидент и за отражението, което същият е оставил в ежедневието на ищцата са събрани гласни доказателства чрез разпит на свидетеля А.В.М.– дъщеря на пострадалата. От показанията на същата, дадени пред съдебния състав в хода на съдебното дирене пред първата инстанция, по делото се установява, че в първите дни  след инцидента ищцата изпитвала затруднения да се обслужва сама в ежедневието си, като дъщеря ѝ се грижела за нея, носела ѝ храна и ѝ помагала да се облича. Установява се още, че в рамките на десет дни след инцидента ищцата започнала да се справя сама в ежедневието си и да обслужва лично собствените си нужди.

При така установените по делото обстоятелства относно характера и степента на претърпените от ищцата неимуществени вреди, изразяващи се в причинени на последната болки и страдания от процесното ПТП, по отношение определянето на размера на обезщетението за претърпените неимуществени вреди съдът намира следното:

Въпреки липсата на възможност за съпоставяне между претърпените болки и страдания и паричната престация, законодателят е дал възможност на увредения да претендира  парично обезщетение за неимуществени вреди, като е предоставил на съда да прецени във всеки конкретен случай какъв е справедливият размер на това обезщетение – по силата на чл. 52 ЗЗД, предвиждащ, че обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост.  Критериите за определяне на този размер са възрастта на пострадалия, видът, обемът и тежестта на причинените неимуществени вреди, интензивността и продължителността на претърпените болки и страдания, продължителността на възстановителния период, общовъзприетото понятие за справедливост и общото икономическо състояние на обществото, което е от значение за номиналния размер на обезщетението. Обезщетението за неимуществени вреди следва да се определи съвкупно като обезвреда за цялостните последици за здравето и претърпени от ищеца болки, в каквато насока е константната съдебна практика на всички съдилища в Република България. В тази връЗ.а съдът съобрази указанията, дадени с Постановление № 4/68 г. на Пленума на ВС и с Постановление № 17/63 г. на Пленума на ВС, съдебната практика по сходни случаи и отчете вида и характера на уврежданията, претърпените болки и страдания, продължителността и интензивността на болките и страданията, както са описани по-горе при установяване на фактическата страна на спора; общата продължителност възстановителен период - които е продължил около 10 дни след реализиране на ПТП, липсата на лечебен период, предвид липсата на нужда от специфично лечение, липсата на данни и доказателства за последващи усложнения при ишцата, ограниченията които е търпяла последната, възрастта на ищцата към датата на ПТП – 47 г., както и социално-икономическите условия към момента на настъпване на ПТП и към настоящия момент.

Предвид всички тези обстоятелства по настъпването на вредите, вида и характера на уврежданията, претърпените болки и страдания, степента на увреждане и ефектът, който са оказали върху начина на живот на К.Ангелова Д., съдът намира, че справедливото обезщетение за претърпените неимуществени вреди възлиза общо на сумата от 1500 лева.

Предвид всички изложени по-горе съображения въззивната жалба се явява неоснователна, а решението на СРС следва да бъде потвърдено.

По отношение на разноските:

С оглед изхода от настоящия спор право на разноски има ответникът. Същият е поискал присъждането на такива до приключване на последното заседание пред настоящата съдебна инстанция, като същевременно интересите му са били представлявани и защитавани от юрисконсулт пред въззивната инстанция.

На основание чл. 78, ал. 8 от ГПК /изм. – ДВ бр.8/2017/, вр. чл. 37, ал. 1 от ЗПП вр. чл. 25 от Наредба за заплащането на правната помощ ЗК „Л.и.“ АД, ЕИК ******има право на възнаграждение, тъй като е бил защитаван от юрисконсулт във въззивното производство във връзка с подадената въззивна жалба срещу решение от № 320966 23.01.2018 г., постановено по гр.дело № 22312/2016 г. по описа на СРС, ГО, 66 с-в. В този смисъл и като съобрази фактическата и правна сложност на настоящото производство и извършените от процесуалния представител на ответника действия в производството, съдът намира, че размерът на това възнаграждение, следва да бъде определен на 100,00 лева. Предвид горното и на основание чл. 78 ал. 3 вр. ал. 8 ГПК, ищцата К.А. Д. следва да бъде осъдена да заплати ЗК „Л.и.“ АД, ЕИК ******сумата от 100,00 лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение във въззивното производство.

Предвид изложените съображения, съдът

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 320966 от 23.01.2018 г., постановено по гр.дело № 22312/2016 г. по описа на СРС, ГО, 66 с-в

ОСЪЖДА К.А. Д., ЕГН ********** с адрес: ***5 да заплати в полза на ЗК „Л.и.“ АД, ЕИК ******със седалище и адрес на управление:*** на основание чл. 78, ал. 3 и ал. 8 ГПК сумата от 100,00 лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение във въззивното производство.

Решението не подлежи на обжалване.

                                                    

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   

 

                                                                           ЧЛЕНОВЕ: