Решение по дело №2887/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 448
Дата: 13 март 2020 г.
Съдия: Лилия Александрова
Дело: 20197040702887
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

град Бургас, №      448             / 13.03.2020г.

 

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Бургас, в съдебно заседание на тринадесети февруари, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЛИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

                                                                              ЧЛЕНОВЕ:  СТАНИМИР ХРИСТОВ

                                                                                                  ДИАНА ГАНЕВА

 

при секретар К. Л., изслуша докладваното от съдия Л.АЛЕКСАНДРОВА по КАНД № 2887/2019г. за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от ЗАНН, във вр. с чл.208 и сл. от АПК.

Касаторът Г.Ш., ЕГН **********, с адрес ***, е оспорил решение № 1257/17.10.2019г. по АНД № 2785/2019г. по описа на Районен съд Бургас, с което е потвърдено наказателно постановление № 19-0769-002145/05.06.2019г., издадено от началник група към ОД на МВР – Бургас, сектор „Пътна полиция“. С наказателното постановление за нарушение по чл.21, ал.2 от ЗДвП, на основание чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП на касатора е наложена глоба в размер на 750 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца.

Касаторът твърди, че обжалваното решение е неправилно. Счита, че пред РС са били оборени посочените в акта факти и обстоятелства по отношение на нарушението. Сочи липсата на мотиви в решението на РС по възраженията, като не приема извода на съда, че е общоизвестно, че мястото на нарушението се намира в границите на населеното място - гр.Бургас, между централната част на града и квартал Крайморие, тъй като в наказателното право е недопустимо да се приемат общоизвестни факти, а всичко подлежи на доказване. Иска обжалваното решение да бъде отменено, а по съществото на спора - да бъде отменено наказателното постановление.

В съдебно заседание касаторът, редовно уведомен, не изпраща представител. Ангажира доказателства. Депозира писмени бележки, в които е заявил, че иска отмяна на обжалваното решение.

Ответникът по касация Сектор „Пътна полиция“ при Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Бургас, редовно призован, не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура Бургас – прокурор Х.К., счита, че касационната жалба е основателна, а обжалваното решение предлага да бъде отменено.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните намира следното:

Касационната жалба е подадена в срок от надлежно легитимирано лице, поради което е допустима за разглеждане. Разгледана по същество е основателна.

Г. Ш. е наказан за това, че на 07.11.2018г. около 11:34 часа в гр.Бургас, на път Първи клас № І-9, км.253+500 в посока от кв.“Крайморие“ към П.В.“Юг“, управлявайки автомобил марка „Мазда“, модел „ЦХ 5“ с рег. № СА 56 45 ХМ, се е движил в населеното място със скорост 116 км/ч при въведено ограничение с пътен знак В-26 за движение в населено място до 60 км/ч. Административнонаказващият орган е приел, че е нарушена нормата на чл.21, ал.2 от ЗДвП.

Съгласно чл.21, ал.2 от, когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал. 1, това се сигнализира с пътен знак.

Съгласно чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва за превишаване над 50 km/h - с глоба 700 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.

Районният съд, след като обсъдил всички доказателства, е приел, че не са налице съществени нарушения на процедурата при установяване на административното нарушение и при налагане на наказанието и е потвърдил наказателното постановление. В мотивите си съдът е посочил, че нарушението е за неспазен знак В26, поради което съмнението за това дали автомобилът се е движел в населено място или извън него няма решаващо значение за законосъобразността на НП.

Обжалваното решение е неправилно.

В чл.21, ал.1 от ЗДвП са регламентирани пределните скорости според категорията превозно средство и мястото, където се движи (населено място, извън населено място, автомагистрала и скоростен път), които е забранено на водачите да превишават. В ал.2 на същия член е въведено изключение, като е предвидено, че с пътен знак може да се въведе различна от посочената в ал. 1 стойност на скоростта, която не трябва да се превишава.

В процесният случай правилно съдът е обърнал внимание, че водачът е санкциониран за нарушаване на чл.21, ал.2 от ЗДвП, тъй като не е спазил ограничение от 60 км/ч, регламентирано с пътен знак В26. Но освен това фактът касателно мястото, където е извършено нарушението, от гледна точка на това дали е в населено или извън населено място, обратно на изводите на районния съд, също е част от обективните елементи на състава на нарушението, защото законодателят е предвидил различни санкции в зависимост от този факт. В чл.182, ал.2 от ЗДвП са регламентирани хипотезите, при които се налагат наказания на водачи, които превишит разрешената скорост извън населено място, а в чл.182, ал.1 от ЗДвП – когато скоростта е превишена в населено място. В процесният случай санкцията е наложена на основание чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП, защото касаторът е превишил разрешената със знак В26 максимална скорост в населено място. По тази причина обстоятелството, че наказващият орган не е доказал дали мастото, където е нарушена скоростта е в или извън населено място в контекста на представеното пред районния съд удостоверение, издадено от зам.кмет по СИРР при Община Бургас, че не е монтиран пътен знак Д11 „Начало на населено място гр.Бургас“ на път BGS1037/ І-9, Бургас-Маринка / - м.“Отманли“-граница общини Бургас Созопол-Черноморец, се оказва значимо спрямо извода за доказаност на нарушението.

Пред касационната инстанция се представиха писмени доказателства – схеми на пътните знаци, но от тях не може да се установи нито точното местонахождение на извършеното нарушение спрямо единствения в схемата пътен знак В26, нито се установява наличието на пътен знак Д11.

След като касаторът е наказан за превишение на скоростта в населено място, а наказващият орган не е доказал, че мястото, където е извършено нарушението е част от населено място и този факт не може да се установи от събраните от АСБ писмени доказателства, нарушението се явява недоказано, тъй като не е доказан един от обективните му елементи.

По изложените мотиви обжалваното решение на РС-Бургас следва да бъде отменено, а по съществото на спора следва да бъде отменено наказателното постановление.

На основание чл.221, ал.2 във вр. с чл.218 от АПК, във вр. с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд Бургас,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ решение № 1257 от 17.10.2019г. постановено по АНД № 2785/2019г. на Районен съд – Бургас, вместо него постановява:

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-0769-002145/05.06.2019г., издадено от началник група към ОД на МВР – Бургас, сектор „Пътна полиция“, с което за нарушение по чл.21, ал.2 от ЗДвП, на основание чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП на Г.Ш. е наложена глоба в размер на 750 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца.

Решението не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                ЧЛЕНОВЕ: