Решение по дело №15977/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2659
Дата: 26 юни 2019 г. (в сила от 31 август 2019 г.)
Съдия: Михаела Светлозар Боева
Дело: 20185330115977
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                

                                                  Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 2659                                       26.06.2019 г.                                       гр. Пловдив

 

                                       В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, XXI граждански състав, в открито съдебно заседание на единадесети април две хиляди и деветнадесета година, в състав                                            

          РАЙОНЕН СЪДИЯ: МИХАЕЛА БОЕВА

 

при участието на секретаря Малина Петрова,

като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 15977 по описа на съда за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Съдът е сезиран с искова молба от С.И.К., ЕГН ********** ***, ЕИК *********, с която е предявен отрицателен установителен иск по чл. 439 ГПК.

 

В исковата молба се твърди, че срещу н. на ищеца – И. К. А. бил издаден акт за установяване на задължение по чл. 106/107 ДОПК № *** за данък за 2008 г. за собствено МПС – марка „ВАЗ”, модел ***, ДК № ***, в размер на 126,18 лева.

Съобразно наследствените си права от ½ ид.ч., твърди да не дължи половината от сумата в размер на 63,09 лева, поради погасяване на вземането по давност. Отделно заявява, че актът не й е връчен и спрямо нея не е влязъл в сила, като МПС е и бракувано на 19.09.2008 г., което не може да се извърши без погасяване на всички данъци.

Предвид изложеното се моли за установяване недължимостта на сумата. Претендират се разноски.

 

В срока по чл. 131 ГПК ответникът е подал писмен отговор. Не излага становище по същество. Не претендира разноски.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и по реда на чл. 235, ал. 2, вр. с чл. 12 ГПК, обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

 

Компетентен по предявения иск е гражданският съд – Определение № 28/29.05.2013 г. по адм.дело № 7/2013 г. на смесен петчленен състав на ВАС и ВКС. Искът е допустим, доколкото ищецът се позовава на изтекла давност и за периода след издаване на акта.

На основание чл. 153, вр. с чл. 146, ал. 1, т. 3 и т. 4 ГПК, като безспорни и ненуждаещи се от доказване са отделени обстоятелствата, че:  срещу наследодателя на ищеца е издаден АУЗД по чл. 106/107 ДОПК № *** от *** за данък за 2008 г. за собствено МПС – марка „ВАЗ”, модел *** ***, в размер на 126,18 лева; че ищцата е н. по закон на А. с права от ½ /вж. Определение по чл. 140 ГПК № 633/17.01.2019 г. – л.39-40/.

Съдът приема тези обстоятелства за доказани, включително като ги съпостави с приетите по делото писмени доказателства.

Данъкът върху превозно средство е публично общинско вземане съгласно чл. 162, ал. 2, т. 1 ДОПК, по отношение на които се прилагат разпоредбите на чл. 171 и чл. 173 ДОПК. Съгласно чл. 171, ал. 1 ДОПК се погасява с изтичане на петгодишен давностен срок /считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение/, а чл. 171, ал. 2 ДОПК урежда т.нар. ”абсолютна” погасителна давност от 10 години.

В случая, задължението е за данък за 2008 г. Към момента на издаване на АУЗД – 9 години по – късно, кратката давност е изтекла, считано от 1.01.2009 г., при което и вземането е недължимо. Само изложеното е достатъчно, за да се уважи предявеният иск. Актът е издаден срещу несъществуващ правен субект – починало преди издаването му лице, при което същият не може да се приеме за годно изпълнително основание. Поради това са и неоснователни възраженията, че ищецът не може да се позовава на изтекла погасителна давност преди издаване на акта. Няма ангажирани доказателства за съдържанието на молбата за образуване на *** пред ***, за да се коментира въпросът дали същата прекъсва давностния срок. Предвид изложеното, предявеният иск следва да бъде уважен и да бъде призната недължимостта на исковата сума.

По отговорността за разноски:

С оглед изхода на спора при настоящото му разглеждане, разноски се дължат на ищцата. Представен е списък по чл. 80 ГПК и доказателства за сторени такива от 50 лева – ДТ и 400 лева – платено адв. възнаграждение /по отношение на което не е направено възражение за прекомерност до преклузивния за това срок – приключване на устните състезания по делото/.

Така мотивиран, съдът

                                                Р    Е    Ш    И:

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО в отношенията между страните, че С.И.К., ЕГН **********, като н. по закон на И. К. А., ЕГН **********, починал преди процеса, НЕ ДЪЛЖИ на Община С., ЕИК ********* сумата от 63,09 лева, представляваща половината от начислен данък за 2008 г. за МПС – марка „ВАЗ”, модел ***, ДК № ***, за която против наследодателя е издаден акт за установяване на задължение по чл. 107 ДОПК № *** от Дирекция „Местни данъци и такси” към Община С..

ОСЪЖДА Община С., ЕИК *********, с адрес: гр. С., ул. „Георги С. Раковски” № 29 да плати на С.И.К., ЕГН **********, с адрес: ***, сумата от общо 450 лева /четиристотин и петдесет лева/ - разноски за настоящото производство.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Пловдив в двуседмичен срок от връчването му  на страните.

 

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала!ВГ