Решение по дело №2044/2020 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260193
Дата: 23 ноември 2020 г. (в сила от 15 декември 2020 г.)
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20205530202044
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 август 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер:                                     23.11.2020 година                      град Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорският районен съд                                     Шести наказателен състав

На осемнадесети ноември                                          Година: 2020

В публичното заседание в следния състав:

 

 

                                                                               Председател: Златко Мазников

                                                                  Съдебни заседатели:

 

 

Секретар: Светла Иванова

Прокурор:

 

Разгледа докладваното от съдията Златко Мазников

а.н.дело № 2044 по описа за 2020 година

 

 

 

          и за да се произнесе, съобрази:

          Обжалван е ЕФ (електронен фиш), серия К, № 3768627, на ОД на МВР гр.Стара Загора.

          Жалбоподателят Д.И.Д. твърди, че ЕФ е незаконосъобразен, и моли същият да бъде отменен.

          Въззиваемата страна ОД на МВР гр.Стара Загора, редовно призована, не изпраща  представител в съдебно заседание.

          Съдът, като прецени събраните доказателства, намери за установено следното:

          С обжалвания ЕФ жалбоподателят е санкциониран на основание чл.189, ал.4 от ЗДвП – Закон за движението по пътищата („При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение…”) във връзка с чл.182, ал.1, т.2 от ЗДвП („Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва: за превишаване от 11 до 20 km/h – с глоба 50 лв.“) за нарушение на чл.21, ал.2 от ЗДвП („Когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал.1, това се сигнализира с пътен знак“) във връзка с чл.21, ал.1 от ЗДвП, въвеждащ ограничение 50 km/h за движение в населено място за всички видове превозни средства (с изключение на пътните превозни средства от категория М и самоходните машини, за които ограниченото е съответно 45 km/h и 40 km/h), изразяващо се в това, че на 16.05.2020 год. в 16:27 часа в гр.Стара Загора по ГП I-5, км.236+100 до разклона на фирма „Мегатрон“ управлявал в посока към гр.Хасково лек автомобил „Фиат Палио Уйкенд“ с рег.№ ..., регистриран на негово име, със скорост 62 km/h (отчетен километров толеранс от 3 km/h) при ограничение на скоростта за движение в населено място от 50 km/h, въведено с пътен знак В26, като нарушението (превишаване на разрешената скорост с 12 km/h) е било установено и заснето с АТСС (автоматизирано техническо средство или система) ARH CAM S111743с8.

          Съгласно  чл.188, ал.1 от ЗДвП собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение, като собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство. В случая, видно от приложената на л.8 от делото справка, автомобилът, при управлението на който е било извършеното нарушението, е собственост на жалбоподателя, като последният не се е възползвал от предвидената в чл.189, ал.5 от ЗДвП възможност в 14-дневен срок от получаването на ЕФ, считано от 17.07.2020 год. според справката на л.7 от делото, да предостави в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство.

          ЕФ е бил издаден по образеца, утвърден от министъра на вътрешните работи със заповед № 8121з-172 от 29.02.2016 год. (л.12-13 от делото) съобразно разпоредбата на чл.189, ал.4, изречение трето от ЗДвП  („Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи”), и отговаря на императивните изисквания на чл.189, ал.4, изречение второ от ЗДвП („Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане”).

          Съгласно чл.165, ал.2, т.6 от ЗДвП при изпълнение на функциите си по този закон определените от министъра на вътрешните работи служби имат право за установяване на нарушенията на правилата за движение по пътищата да използват технически средства или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и/или регистрационния номер на моторното превозно средство, като според пар.6, т.65 от ДР на ЗДвП автоматизирани технически средства и системи са уреди за контрол, работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно ЗИ (Закон за измерванията), които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган и могат да бъдат, както стационарни – прикрепени към земята и обслужвани периодично от контролен орган, така и мобилни – прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушение в присъствието на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес. Именно с такава мобилна радарна система е било установено и заснето конкретното нарушение, като нейното сертифициране и изправност към момента на извършване на нарушението се установява от представените удостоверение за одобрен тип средство за измерване и протокол за извършена проверка на БИМ (л.9-10 от делото).

          Съгласно чл.165, ал.2, т.7 от ЗДвП определените от министъра на вътрешните работи служби имат право да извършват контрол по спазване на правилата за движението по пътищата с автомобили, оборудвани със средства за аудиозапис и видеозаснемане, като контролът се осъществява само в обхвата на средствата за видеозаснемане, а според ал.3 на цитирания член условията и редът за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение се определят с наредба на министъра на вътрешните работи, каквато е Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 год. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. В случая спазването на тези изисквания при заснемане на конкретното нарушение се установява от представените  снимков материал и  протокол за използване на процесното автоматизирано техническо средство или система (л.5 и л.11 от делото).

          По съществото на извършеното нарушение: в случая, колкото и странно да изглежда, видно от справката на ОПУ-Стара Загора с приложена към нея скица (л.41-42 от делото), мястото на извършване на нарушението попада в границите на населеното място – гр.Стара Загора, т.е. за него важи нормативно установеното ограничение на скоростта за движение в населено място от 50 km/h, но същевременно е имало поставен пътен знак В26 (на км.235+700 в дясно от пътя по посока гр.Хасково), въвеждащ ограничение на скоростта от 50 km/h, т.е. за контролния орган не е имало друга възможност освен да приеме, че са нарушени и ал.1, и ал.2 на чл.21 от ЗДвП, още повече, че с това по никакъв начин не са нарушават правата на нарушителя, тъй като става въпрос за ограничения на скоростта с една и съща стойност - 50 km/h. Нарушението на това ограничение е било установено по описания вече по-горе начин на 16.05.2020 год. в 16:27 часа, като от снимковия материал (извлечение от клипа на нарушението) е видно, че скоростта, с която е бил управляван процесния лек автомобил, е била 65 km/h – л.6 от делото, което при отчетен толеранс от 3 % (допустимата техническа грешка съобразно представения протокол за извършената проверка за изправност на техническото средство – л.10 от делото) прави 62 km/h, съответно – превишаването на ограниченото е било с 12 km/h.

          Що се отнася до наложеното с ЕФ наказание – глоба от 50 лева, същото съответства по вид и размер на предвиденото в закона за разглежданото нарушение.  

По тези съображения съдът намира за доказано по несъмнен и безспорен начин описаното в ЕФ нарушение и извършването му от жалбоподателя, като при установяване на нарушението и/или издаването на ЕФ не са били допуснати съществени процесуални нарушения, опорочаващи ЕФ до степен, обуславяща отмяната му, предвид което последният се явява законосъобразен и следва да бъде потвърден.

          Водим от горните мотиви, съдът  

         

                                                          Р  Е  Ш  И :

 

          ПОТВЪРЖДАВА електронен фиш, серия К, № 3768627, на ОД на МВР гр.Стара Загора.

 

          Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

 

                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: