Решение по дело №778/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260195
Дата: 17 декември 2020 г. (в сила от 29 януари 2021 г.)
Съдия: Цветелина Евгениева Георгиева
Дело: 20205300900778
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 1 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

 

№ 260195

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, търговско отделение ХXс, в закрито заседание на седемнадесети декември две хиляди и двадесета година, в състав:

                                     ОКРЪЖЕН СЪДИЯ:   Цветелина Георгиева

 

като разгледа докладваното от съдията т.д. № 778 по описа за 2020г на Пловдивски окръжен съд, взе предвид следното:   

 

 

Производството е по реда на чл.25, ал.1 от ЗТР.

Подадена е жалба от „НОВИКО ГРУП " ООД - гр.Пловдив, ЕИК ********* против Отказ № 20201124115320/25.11.2020г на Агенция по вписванията за вписване промени в дружеството – заличаване на Е.С. като управител.

 Длъжностното лице по регистрация е отказало вписването на промяната, тъй като след като вторият съдружник в дружеството е починал, то останалият съдружник Е.С. се явява едноличен собственик на капитала и управител и разпоредбите на чл.141, ал.4 и ал.5 от ТЗ не намират приложение, а дружеството следва да бъде прекратено и проведено производство по ликвидация.

Според жалбоподателя дружеството не преобразувано в еднолично, независимо, че единият от съдружниците е починал и поради това останалият съдружник и управител Е.С. може да поиска от дружеството да бъде заличен като управител и ако в срок до един месец дружеството не го освободи, то той може да заяви за вписване това обстоятелство, което е и сторил. На второ място посочва, че при постановяване на отказа длъжностното лице е излезнало извън обхвата на проверката си, т.к. трябва да провери само дали подлежащият на обявяване акт отговаря по външните си белези и изисквания на закона, съгласно чл.21, т.5 от ЗТРРЮЛНЦ. 

 

Съдът намира жалбата за неоснователна, поради следното:

При извършената от съда служебна справка по партидата на жалбоподателя в ТРРЮЛНЦ се установи, че дружеството е с двама съдружника, като Е.С. притежава мажоритарен дял от капитала и то в размер, позволяващ му да взема всички необходими решения, по управление на дружеството. Едновременно с това той е вписан и като управител на дружеството. Предвид това съдът намира, че във всеки един момент за него съществува възможност да управлява дружеството, а това изключва осъществена хипотеза на бездействие от дружеството, при която чл.141, ал.5 от ТЗ дава право на управителя да заяви за вписване заличаването си като си управител, по изключение и без да е налице взето решение на ОС съобразно правомощието му по чл.137, ал.1, т. 5 от ТЗ. Като правило именно взето от ОС на съдружниците решение е актът, въз основа на който се заявява и вписва освобождаване на управител  на дружеството с ограничена отговорност. В тази връзка в дружествения договор не са предвидени различни правила от установените в ТЗ.

На второ място дори да се приеме, че единият от съдружниците е починал, за което доказателства не са представени, то на основание чл.125, ал.1, т. 1, предл. първо от ТЗ членственото му правоотношение е прекратено и отново вторият съдружник Е.С. разполага с всички възможности, уредени в ТЗ, да управлява и представлява дружеството, вкл. да взема валидни еднолични  решения. Неправилен е изказът на длъжностното лице, като говори за едноличен собственик на капитала, какъвто Е.С. не е и дружеството не е преобразувано в ЕООД, но практическите възможности и действия, които той може да извършва, се припокриват изцяло с тези на едноличния собственик, конкретно, във възможността му да оттегля учредената представителна власт на управител и да избира нов. Следователно и в тази хипотеза не може да се говори за бездействие на дружеството по смисъла на чл.141, ал.5 от ТЗ. Напротив, така, както управителят и съдружник е проявил активност да уведоми дружеството, че не желае да бъде управител, така задълженията му за ръководене на дружествените работи като управител и съдружник изискват от него да предприеме необходимите действия по уреждане на дружествените работи, което той не е сторил, но това не означава, че са настъпили предпоставките по чл.141, ал.5 от ТЗ и той може да инициира заличаването си като управител.

На следващо място съдът намира, че длъжностното лице е извършило проверка по валидността на заявените за вписване обстоятелства в кръга на правомощията си. Следва да се прави разлика, дали длъжностното лице е сезирано за вписване на обстоятелства или за обявяване на акт, тъй като компетентността му в двата случая действително е различна. Единствено в хипотезата, в която от длъжностното лице се иска обявяване на акт, то дължи проверка за съответствие на акта от външна страна, съгласно цитирания от жалбоподателя чл.21, т.5, предл. последно от ЗТРРЮЛНЦ.

В случая обаче длъжностното лице не е сезирано с искане за обявяване на акт и чл. 21, т.5, предл. последно от ЗТРРЮЛНЦ е неприложил, а обхватът на дължимата проверка е по-широк, съгласно чл.21, т.5, първото предложение от ТЗ, а именно да установи съществуването на заявеното за вписване обстоятелство, т.е. възникването му в правния мир като резултат от правомерни, правни действия и съответствието му със закона. Длъжностното лице е  извършило точно това.

По всичко изложено съдът намира отказа за законосъобразен следва да бъде потвърден.

Съгласно изменението на чл.25 от ЗТРРЮЛНЦ с ДВ бр. 105 от 11.12.2020г, в сила от 15.12.2020г, препис от настоящото решение следва да се връчи на АВ като ответник.

Мотивиран от горното, съдът

 

 

 

Р         Е         Ш         И:

 

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Отказ № 20201124115320/25.11.2020г на Агенция по вписванията по партидата на „НОВИКО ГРУП " ООД - гр.Пловдив, ЕИК ********* за вписване промени в дружеството, заявени със Заявление вх. № 20201124115320/24.11.2020г.

Решението може да се обжалва с жалба пред АС - Пловдив в 7-дневен срок от съобщаването на жалбоподателя, чрез пълномощник и на АВ.                    

                         

             

                ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: