Решение по дело №1760/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1094
Дата: 24 юли 2020 г. (в сила от 14 август 2020 г.)
Съдия: Валя Илиева Цуцакова Нанкова
Дело: 20203110201760
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№....../........г.       2020 година      гр.Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

           ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД - ПЕТНАДЕСЕТИ наказателен състав в публичното съдебно заседание на единадесети юни  през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                             СЪДИЯ при ВРС: ВАЛЯ ЦУЦАКОВА

 

            при секретаря РАДОСТИНА ИВАНОВА, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 1760 по описа на ВРС за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

           Производството е на основание чл.59 и сл. от ЗАНН.

            Образувано по жалба на Г.Д.Т.  ЕГН **********,***, против НП 55/ 10.04.2020г. на Зам. кмета на Община- Варна, с което  на въззивника е наложено административно наказание, както   „Глоба” в размер на 50лв., на основание чл.33 ал.3 от Наредбата за Обществения ред на Община Варна за нарушение на същата норма.

            Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна, поради което, като допустима е приета от съда за разглеждане.

     С жалбата се изразява становище, че НП е постановено  при нарушение на материалния закон и при съществени нарушения на процесуалните правила, като се твърди, че същото е необосновано и се иска неговата отмяна.

            В  съдебно заседание въз.Т., редовно призован, не се явява лично, представлява се от адв.Койчева, надлежно упълномощена и приета от съда.Процесуалният представител  поддържа жалбата, твърди, че посочените факти и извършената проверка не се оспорват, а в хода на делото по същество представя писмена защита, съгласно която отново се поддържа становището за допуснати съществени процесуални нарушения,, ограничили правото на защита на нарушителя, приема се, че от обстоятелствената част на НП не е ясно каква е връзката на санкционираното лице с описаното деяние, приема се, че не е посочена ясно и категорично нормата, която се приема за нарушена, твърди се, че неправилно е приложен и материалният закон, като се излагат аргументи, че приетото за установено нарушение би могло да бъде извършено единствено при превоз на строителни материали, отпадъци или насипни товари, но такива факти липсват както в АУАН, така и в НП.Освен горното се сочи, че съгласно посочената като нарушена норма и приложена като санкционна, водачът е длъжен да притежава заверен пътен лист и копие от заверен маршрут, а от фактическа страна в НП се сочи, че водачът  не притежава заверено копие от маршрутния лист и в този смисъл не е ясно кой от двата процесни документа е липсвал.

            Представител на органа издал НП, при редовност на призоваването, не се явява с.з..

           След преценка на доказателствата по делото, съдът възприе следната фактическа обстановка:

            На 04.03.20г.,ст. Полицай Ж.И.Ж.- служител на „Общинска полиция“ – ОД на МВР-Варна, съставил АУАН срещу въз.Т., за това, че на същата дата, около 17,10ч., в гр.Варна, бул.“Васил Левски“, до бул.“Вл. Варненчик“, при проверка на специален автомобил, марка „МАН“ с рег.№ В 1887НС, собственост на „Планекс“ ООД, водачът не притежава заверено копие на маршрутния лист.АУАН бил предявен на жалбоподателя, но същият отказал да го подпише, като отказът му бил удостоверен с подпис на свидетел.Въпреки отказът да подпише акта, въз.Т. вписал в него, че има възражения  и че е представил документ от господин Камбуров, след което получил екземпляр от  акта.

            Писмени възражения в законоустановения срок не  били депозирани,  поради което въз основа на съставения АУАН   на  10.04.2020г. АНО издал НП, предмет на настоящата въззивна проверка.В същото от фактическата страна нарушението било описано по начина, по който било описано и в АУАН, била посочена като нарушена нормата на чл.33 ал.3 от Наредбата за Обществения ред на Община Варна и на въз.Т. била наложена глоба в размер на 50лв.

            Предвид изричното изявление на процесуалния представител на жалбоподателя, че не се оспорва фактът, че на посочената дата е била извършена проверка на процесното МПС, съдът заличи от списъка на свидетелите по делото актосъставителя, който не се яви в съдебно заседание.

            Съдът кредитира писмените доказателства по делото, тъй като същите са непротиворечиви и кореспондиращи с установената по делото фактическа обстановка.

             Гореописаното се установява от приобщените материали по делото, НП, АУАН, заповед, известие за доставяне.

            Като прецени изложената фактическа обстановка с оглед нормативните актове, регламентиращи процесните отношения и при цялостната служебна проверка на акта, на основание чл.313 и чл.314 от НПК,  вр с чл.84 от ЗАНН,  настоящият състав на ВРС,  достигна до следните правни изводи.

          Обжалваното Наказателното постановление е издадено от компетентен орган- от зам. Кмета на Община –Варна, съгласно заповед  на Кмета на Община Варна.АУАН също е съставен от компетентно лице.Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок. Срещу АУАН не са били депозирани възражения, не са били налице спорни обстоятелства, изискващи разследване, но съдът намира, че АНО не е преценил законосъобразността на съставения АУАН на фона на събраните по делото доказателства, с което е допуснал нарушение на чл.52 ал.4 от ЗАНН, което е обусловило неправилно приложение на материалния закон.

          Съгласно разпоредбата на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, НП следва да съдържа описание на нарушението, дата и място, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и доказателствата, които го потвърждават. В конкретния случай, от фактическа страна в АУАН и НП се сочи единствено следното: „ На 04.03.2020г., около 17,10ч., в гр.Варна, бул.”В.Левски”, до бул. „Вл. Варненчик”, при проверка на спец./ неясно какво/ с рег.№ В 1887 НС, марка „МАН”, собственост на фирма „Планекс” ОДД с булстат *********, водачът не притежава заверено копие от маршрутен лист.” При така схематичното дадено описание на нарушението от фактическа страна АНО е посочил като нарушена нормата на чл.33 ал.3 от НОР на Община Варна, съгласно която превозването на строителни материали, отпадъци или насипни товари се извършва с превозни средства, снабдени с контейнери или добре уплътнени каросерии и здрави покривали, по определени от община Варна маршрути за превозването им, като водачът на превозващото МПС е длъжен да притежава заверен пътен лист и копие от заверения маршрут.

          В този смисъл посочената като нарушена норма на първо място изисква извършването на специален превоз- на строителни материали, отпадъци или насипни товари, а факти, че такъв превоз се е извършвал на процесната дата липсват.

          Липсват и факти кой точно е извършвал превозът на процесната дата с процесният автомобил, тъй като от фактическа страна изобщо не се сочи кой е водачът на автомобила и предвид гореизложеното съдът напълно споделя възраженията на процесуалният представител на жалбоподателя.

            В действителност в НП от фактическа страна се сочи, че водачът не притежава заверено копие  от маршрутния лист, а посочената като нарушена и приложена санкционна норма визира притежание на  заверен пътен лист и копие от заверения маршрут, което като факти не кореспондира със съставомерните признаци на нарушението.

            Недопустимо е факти, касаещи съставаморени признаци на нарушението да се установяват едва в с.з.,тъй като същите императивно следва да присъстват в НП. Липсата на факти, касаещи съставомерни признаци на нарушението, не само ограничава правото на защита на нарушителя, но ограничава и съда от възможността да прецени има ли извършено нарушение, правилно ли е било квалифицирано същото и правилно ли е бил приложен материалния закон, поради което възраженията в тази насока напълно се споделят от съда.

           Поради изложеното до тук съдът намира, че атакуваното наказателно постановление следва да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно, постановено при допуснати съществени процесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон.

           В с.з. процесуалният представител на жалбоподателя представи доказателства за разноски, но не направи искане за присъждане на такива от съда, поради което съдът не следва да се произнася в тази насока.  

          Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

        

                                                     Р Е Ш И:

 

         ОТМЕНЯ  НП 55/ 10.04.2020г. на Зам. кмета на Община- Варна, с което  на Г.Д.Т.  ЕГН **********,*** е наложено административно наказание, както   „Глоба” в размер на 50лв., на основание чл.33 ал.3 от Наредбата за Обществения ред на Община Варна за нарушение на същата норма.

         Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен Съд-Варна по реда на АПК.

         След влизане в сила на съдебното решение, административно-наказателната преписка  да се върне на наказващия орган по компетентност.

 

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: