Решение по дело №1901/2013 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1299
Дата: 13 август 2014 г.
Съдия: Румяна Методиева Ченалова
Дело: 20131100901901
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 17 април 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                        Р Е Ш Е Н И Е

                                       гр. София, ………………….2014 г.

                                                   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД,  ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ-8 състав, в  открито заседание първи октомври през  две хиляди и тринадесета година в състав:

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЯНА ЧЕНАЛОВА

при секретаря Ц.П. като разгледа докладваното от съдия Ченалова  т. дело № 1901 по описа за 2013г. И ЗА ДА СЕ ПРОИЗНЕСЕ, ВЗЕ ПРЕДВИД:

       Производството е по чл.625 и сл. от ТЗ.

       Производството по делото е образувано по молба на  НАП ЗА ОТКРИВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ по отношение на „Р.”ЕООД   с правно основание чл. 625 ТЗ вр. с чл. 608 ал.1 и чл. 632  от ТЗ.МОЛИТЕЛЯТ- КРЕДИТОР твърди, че държавата, представлявана от Националната агенция за приходите, е кредитор на „Р. ГК”ЕООД   с изискуеми публични държавни вземания в общ размер на 736 765,64 лв, като основание за  публичните вземания за данъци Е РЕВИЗИОНЕН АКТ № 0400800283от 19.09.2008г. Твърди, че длъжника не изпълнява задълженията си и е неплатежоспособен.Моли да бъде открито производство по несъстоятелност.прилага писмени доказателства.Има искане за назначаване на ССЧЕ с конкретно поставени въпроси.

ОТВЕТНИКЪТ не депозира отговор на молбата по чл.625 от ТЗ, не взема становище по същата и не прави доказателствени искания.

 Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на молителя,  намира за установено от фактическа страна следното:

Длъжникът   е регистриран като търговец  като е вписан в Търговския регистър при АВ с ЕИК 1********.           Видно от приетите по делото писмени доказателства, молителят кредитор основава вземанията си навлязъл в сила РЕВИЗИОНЕН АКТ № 0400800283от 19.09.2008г., установяващ задължения в размер на 736 765,64 лв

От заключението на назначената по делото съдебно – счетоводна експертиза, което като неоспорено, обективно и компетентно дадено, се   възприема изцяло от съда, се  установява следното:

 Съгласно информационния масив на ТД на НАП София, офис „Витоша” няма данни за подавани ГДД за периода 2008 г. - 2013 г. В ТД на НАП София, дирекция „С.”, отдел „Публични вземания” има образувано изпълнително дело № 6867/2011 г. срещу „Р. - ГК” ЕООД, ЕИК ********, с адрес на управление гр. София, ул. „И.К. № 17, ет. 2 с представляващ Т.М.Т. за С. на публични задължения, установени с: ДРА № **********/19.09.2008 г. на ТД на НАП гр. Велико Търново. По делото има наложен запор на банкови сметки в Банка ДСК, УниКредит Булбанк, Пиреос-България, без авоари по банковите сметки. Към момента няма постъпила сума за погасяване на публичното задължение. Съгласно Справка в централна база на АИС-КАТ София, издадена на 29.01.2014 г. от Столична дирекция на вътрешните работи, отдел „Пътна полиция”, на името на „Р. - ЕК” ЕООД няма регистрирани МПС. Съгласно Писмо, из. № 362/28.01.2014 г. на Служба по вписванията се удостоверява, че след извършена справка по наличната документация за периода от 01.01.1998 г. до 17.01.2014 г. не са установили вписвания, отбелязвания и заличавания по отношение на лицето „Р. - ГК” ЕООД с ЕИК 1******** на територията на район, подсъден на PC - София. Съгласно актуално състояние на „Р. - ГК” ЕООД, същото е с капитал в размер на 5 000 лева.Вещото лице посочва, че не е в състояние да отговори поотделно на поставените въпроси, тъй като няма предоставени необходимите за това документи - баланси, ОПР и ОПП за периода м. декември 2008 г. - м. декември 2013 г.Съобразявайки установеното фактическо състояние на дружеството – ответник, а именно , че за изследвани 2008 - 2013 години  не са подавани ГДД, Баланс и ОПР, не разполага с дълготрайни, краткотрайни и финансови активи - няма на негово име регистрирани МПС, изискуемото публично държавно вземане към 19.09.2008 г. е в общ размер на 736 765,64 лева, от които главница в размер на 677 549,23 лева и лихви към 19.09.2009г. в размер на 59216,41 лева и че дружеството е с капитал в размер на 5 000,00 лева, експертизата установява, че „Реял - ГК” ЕООД е напълно декапитализирано и неплатежоспособно още към 19.09.2008 г. –датата на издаване на РА № **********, влязъл в сила.

При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

За да бъде открито производство по несъстоятелност следва да са налице всички предпоставки на сложния фактически състав, установен от разпоредбите на чл.608, чл.625, ал.1 и чл.631 от ТЗ, съответно и чл.742 от ТЗ а именно: 1. Да е подадена до компетентния по смисъла на чл.613 от ТЗ съд молба от някое от лицата посочени в чл.625 от ТЗ, съответно от лицата по чл.742, ал.2 от ТЗ; 2. Длъжникът да е търговец по смисъла на чл.1 от ТЗ; 3. Да е налице изискуемо задължение на длъжника по търговска сделка или публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност или задължение по частно държавно вземане; 4. Да е налице неплатежоспособност на длъжника по смисъла на чл.608, ал.1 от ТЗ /евентуално да се установи свръхзадължеността му съгласно чл.742, ал.1 от ТЗ,; 5. Затрудненията на длъжника да не са временни, а състоянието на неплатежоспособност да е обективно и трайно /арг. чл.631 от ТЗ/.           

 Неплатежоспособността съгласно чл.608, ал.1 от ТЗ е обективно състояние. Тя е свързана с невъзможността на длъжника да  изпълнява своите изискуеми парични задължения. За да послужи като основание за откриване на производство по несъстоятелност обаче, съдът следва да бъде сезиран от определени категории кредитори, чиито вземания  произтичат от сделки, свързани с търговската дейност на длъжника, или са публични вземания, свързани с тази дейност, или частни държавни вземания.

   В случая молбата за откриване на производство по несъстоятелност е подадена от лице от кръга на изброените в чл.625 от ТЗ –Национална агенция по приходите. Представеният ревизионен акт  не е оспорен от ответника ,като съдът приема, че същият доказва наличието на изискуеми публичноправни държавни вземания, произтичащи от търговската дейност на длъжника, а именно дължими данъчни задължения за ДДС .Длъжникът е възпрепятствал  вещото лице при изпълнение на задачата му, като не е представил по делото годишни финансови отчети, счетоводни баланси, отчети за паричния поток, справки за вземанията и задълженията, поради което не е изследвано икономическото му състояние. С оглед на обстоятелствата по делото съдът може да приеме за доказани фактите, относно които страната е създала пречки за С. на допуснатите от съда доказателства. Предвид процесуалното поведение на длъжника, който възпрепятства извършването на проверка на неговото имуществено състояние, съдът приема, че към настоящия момент длъжникът не разполага с имущество, достатъчно за изпълнение на задължението му към молителя, поради което по отношение на него е налице обективното състояние на неплатежоспособност. Длъжникът не е ангажирал и доказателства, че затрудненията му са временни.  С оглед изложеното молбата на  НАП за откриване на производство по несъстоятелност се явява основателна . 

 По отношение на началната дата на неплатежоспособността следва да се  вземе предвид, че за да е налице неплатежоспособност, е необходимо длъжникът да не плаща свое изискуемо парично задължение, както и същият да не е в състояние да го изпълни. Не е необходимо началната дата на неплатежоспособността да се покрива непременно с датата на извършване на определени правни действия, а с фактически настъпилата невъзможност за плащане.

За начална дата на неплатежоспособността на длъжника  , гр.С. следва да се приеме датата  15.01.2008год., към която възникнало най-ранното от процесните публично-правни задължения. Съгласно ЗДДС  регистрираното лице е длъжно да внесе определения  данък в 14-дневен срок от изтичане на данъчния период, за който се отнася данъкът. В случая падежът за внасяне на декларирания от ответника ДДС за периода 01..10..2007г.-31.12.2007г. е изтекъл на 15.01.2008г., поради което след тази дата е изпаднал в забава. С оглед данните от заключението на ССчЕ съдът намери, че следва да укаже на кредиторите привнасяне на сумата от 8000лв., необходима за покриване на първоначалните разноски в производството по несъстоятелност.

 По отношение на реда, по който следва да бъде открито производството по несъстоятелност:

 От събраните по делото доказателства може да се направи извода, че наличното имущество на длъжника не е достатъчно за покриване на разноските по производството по несъстоятелност. С  протоколно определение  от 22.04.2014г. на основание чл. чл.629б  от ТЗ съдът е указал на кредиторите на „Р. - ГК” ЕООД, ЕИК ********, с адрес на управление гр. С., ул. „И.К. № **, ет. 2 с представляващ Т.М.Т. , че  в 7-дневен срок от  вписване на определенето в книгата по чл.634в ТЗ при СГС ТО ДА ПРЕДПЛАТЯТ по сметка на  СГС сума в размер на  6 000 лева (шест хиляди лева), представляваща разноски в производството по несъстоятелност както и че  ако не бъде предвнесена сумата в указания по-горе срок на осн. чл.632 ал. 1 от ТЗ съдът ще  спре производството по несъстоятелност и ако в течение на една година не бъде открито достатъчно имущество или ако не се депозира необходимата сума за предплащане разноски - ще го прекрати.Определението е вписано в книгата по чл.634в ТЗ при СГС  на 22.04.2014год. като в указания срок  не са представени доказателства за предвнасяне на определените разноски.Нито молителят, нито някое от лицата по чл.625 от ТЗ или друг от кредиторите на длъжника, е внесъл в определения от съда срок сумата от 6000 лева, необходима за началните разноски на производството по несъстоятелност, поради което същото следва да бъде открито при условията на чл.632 ал.1 от ТЗ, т.е. едновременно да се обяви длъжника в неплатежоспособност, като се определи началната й дата, да се открие производството по несъстоятелност, да се обяви длъжникът в несъстоятелност, да се постанови прекратяване дейността на предприятието му и да се спре производството по настоящото дело.

Воден от горното и на основание чл.632 ал.1 от ТЗ Софийски градски съд

                                            Р   Е   Ш   И :

 ОБЯВЯВА НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА на  „Р. - ГК” ЕООД, ЕИК ********, с адрес на управление гр. С.., ул. „И.К. № **, ет. ** с представляващ Т.М.Т.

 ОПРЕДЕЛЯ НАЧАЛНА ДАТА на неплатежоспособността – 15.01.2008г.

 ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ  на „Р. - ГК” ЕООД, ЕИК ********, с адрес на управление гр. С., ул. „И.К. № **, ет. ** с представляващ Т.М.Т.

ПОСТАНОВЯВА ПРЕКРАТЯВАНЕ ДЕЙНОСТТА НА ПРЕДПРИЯТИЕТО НА „Р. - ГК” ЕООД, ЕИК ********, с адрес на управление гр. С., ул. „И.К. №**, ет. * с представляващ Т.М.Т.

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ „Р. - ГК” ЕООД, ЕИК ********, с адрес на управление гр. С., ул. „И.К. № **, ет.** с представляващ Т.М.Т.

 ПОСТАНОВЯВА ОБЩА ВЪЗБРАНА И ЗАПОР на имуществото на „Р. - ГК” ЕООД, ЕИК ********, с адрес на управление гр. С., ул. „И.К. № **, ет. ** с представляващ Т.М.Т.                

СПИРА производството по несъстоятелност по  т. дело №1901 /2013г. по описа на Софийски градски съд, Търговско отделение,  VI-8 състав.

УКАЗВА на длъжника и неговите кредитори, че спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок от една година от вписването на решението, по молба на длъжника или на кредитор, ако те удостоверят, че е налице достатъчно имущество или ако депозират необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл.629б от ТЗ в размер на  6000 лева.

 УКАЗВА на длъжника и неговите кредитори, че ако в срока по чл.632, ал.2 от ТЗ не бъде поискано възобновяване на  спряното производство по несъстоятелност, производството ще бъде прекратено и ще бъде постановено заличаване на длъжника от търговския регистър.

 ОСЪЖДА„Р. - ГК” ЕООД, ЕИК ********, с адреснауправлениегр. С., ул.„И.К. № **, ет.2 с представляващТ.М.Т., да заплати по сметка на СГС държавна такса в размер на 250 /двеста и петдесет/ лева.

 РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в книгата по чл.634вТЗ при СГС ТО.

 ПРЕПИС от решението да се изпрати на Агенция по вписванията на основание чл.14 от Закона за търговския регистър за вписване в търговския регистър.

 РЕШЕНИЕТО съгласно чл.613а, ал.1 от ТЗ подлежи на обжалване пред САС в седмодневен срок от вписването му в търговския регистър, включително и от трети лица, които имат вземане, произтичащо от влязло в сила съдебно решение или от влязъл в сила акт, установяващ публичноправно задължение, съгласно  чл.613а, ал.2 от ТЗ.            

 

                                                                                 СЪДИЯ: