Решение по дело №335/2018 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 412
Дата: 22 октомври 2018 г. (в сила от 26 септември 2019 г.)
Съдия: Галина Петкова Магардичиян
Дело: 20184500500335
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 22 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 Р Е Ш Е Н И Е

№412

гр.Русе, 22.10.2018г

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Русенският Окръжен съд.....гражданска колегия ....в открито заседание на двадесет и осми септември през две хиляди и осемнадесета година....... в състав:

                                               Председател: Искра Блъскова                                                                      Членове: Мария Велкова

                                                                   Галина Магардичиян

                                                                  

при секретаря Недялка Неделчева и в присъствието на прокурора ..........като разгледа докладваното от съдия Г.Магардичиян в.гр.д.№ 335 по описа за 2018г, за да се произнесе, съобрази:

         Производството е по реда на чл.258 и сл ГПК.

         Жалбоподателят Л.И.Л. обжалва Решение № 240 от 07.12.2017г, постановено по гр.д.№ 286/15 по описа на Районен съд-гБ., с което са отхвърлени предявените от него искове с правно основание чл.14, ал.4 ЗСПЗЗ и чл.537,ал.2 ГПК и са присъдени разноски в полза на ответниците. Излага твърдения, че решението е неправилно като постановено в нарушение на материалния закон, при съществени процесуални нарушения, необоснованост и непълнота на доказателствата. Излага оплаквания и срещу мотивите на съдебното решение. Иска от въззивният съд да постанови решение, с което да отмени решението на първоинстанционния съд и да постанови друго, с което да уважи предявените искове. В съдебно заседание иска обезсилване на постановеното съдебно решение, тъй като предявеният иск не е родово подсъден на районен съд. Претендира разноските за въззивната инстанция, изразяващи се в заплатено адвокатско възнаграждение.

         Ответниците по въззивната жалба Н.Т.К. и Т.Л.К. считат, че жалбата е неоснователна, а постановеното от районния съд решение-правилно.

         Ответницата по въззивната жалба С.Л.К. не взема становище по основателността на жалбата.

         Въззивният съд намира, че подадената въззивна жалба за допустима - подадена е от страна по спора в законоустановения срок срещу подлежащ на обжалване съдебен акт. По същество на жалбата намира следното:

          Съгласно правомощията на въззивния съд, визирани в чл.269 ГПК, съдът се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта в обжалваната част.

Решение № 240 от 07.12.2017г, постановено по гр.д.№ 286/15 по описа на Районен съд-гр.Бяла е валидно. Същото е постановено от съдия в районен съд в рамките на неговата компетентност, постановено е в писмена форма и е подписано от съдията, който го е постановил.

Същото обаче е недопустимо по няколко съображения, а именно:

Видно от исковата молба съдът е сезиран от Л.И.Л. с иск с правно основание чл.14, ал.4 ЗСПЗЗ и чл.537, ал.2 ГПК като ищецът е искал съдът да признае за установено по отношение на ответниците, че нивите, а именно- нива в местност“Б.“ с площ 32.502дка, съставляващ имот № 008033; нива м местността „Г.“ с площ от 16.1000дка, съставляща имот № 020002; нива в местността „Ч.“ с площ 25.400дка, съставляващ имот № 030073 и нива в местността „П.“ с площ от 2.734дка, съставляващ имот № 033037, всчико възстановено по преписка № 00557 от 03.08.1992 на ОПК с.Ц., обл.Р., със заявител С. Л. Д. към момента на внясане в ТКЗС не са били на молителката С. Д., а на общия им наследодател Л.И. Ч.-неин баща. Искал е да се отмети и издаденият констативен нотариален акт № 89, т.ХVІІІ,д.№ 3710 от 14.09.1998г на Нотариус при РС-Бяла.

С уточнение на исковата молба от 23.12.2015г ищецът Л.И.Л. вече иска да се признае за установено по отношение на ответниците, че към момента на образуване на ТКЗС наследодателят Л.И. Ч. е бил собственик на девет ниви в землището на с.Н.,Р. област, които подробно са индивидуализирани в уточнението.

Съдът в съдебно заседание на 29.09.2016г в доклада си по чл.146 ГПК е приел, че предмет на иска за земеделските земи, описани в уточнението на исковата молба. В постановеното от съда решение същият се произнася както по отношение на земеделските земи, фигуриращи в уточнението на исковата молба, така и на самата искова молба.

Въззивният съд намира, че с молбата от 23.12.2015 не се уточнява исковата молба, а се въвежда нов предмет на правния спор, т.е ищецът е предявил под формата на уточнение нов иск, което е процесуално недопустимо и като е постановил решение по така нововъденият от ищеца правен спор съдът е постановил недопустимо решение.

В този смисъл направеното от ищеца във въззивното производство възражение, че спорът, с оглед оценката на земеделските земи, описани в молбата-уточнение, не е родово подсъден на районния съд е ирелевантно за правния спор. От друга страна цената на иска с правно основание чл.14,ал.4 ЗСПЗЗ е оценката на всяка от земеделските земи, а не общата им оценка. Видно от представената във въззивната инстанция частна експертиза, няма земеделска земя, която да е оценена над 50 000лв, поради което това възражение е и неоснователно.

На следващо място въззивният съд намира, че предявеният иск с правно основани е чл.14, ал.4 ЗСПЗЗ е недопустим и по отношение на земеделските земи, предмет на първоначалната искова молба.  

Съгласно т.2 от ТР № 1 по гр.д.№ 11/1997 на ОСГК на ВКС оспорване принадлежността на правото на собственост върху земеделска земя по съдебен ред на основание чл. 14, ал. 4 от ЗСПЗЗ е допустимо при висящо или бъдещо производство по чл. 14, ал. 1-3 от ЗСПЗЗ.   Това е така, тъй като оспорването на правото на собственост върху земеделска земя по съдебен ред е обусловено от правен интерес. Такъв е налице при висящо административно производство по чл. 14, ал. 1 - 3 от ЗСПЗЗ или възможност то да бъде образувано, както и при окончателно решение на общинската поземлена комисия за възстановяване на собствеността върху земеделските земи в реални граници или за обезщетяване на собствениците съгласно чл. 106 от ЗСПЗЗ. Когато административното производство е приключило с окончателен отказ за възстановяване на собствеността или то не може да започне поради изтичане на сроковете по чл. 11 от ЗСПЗЗ, предявяването на иск по чл. 14, ал. 4 от ЗСПЗЗ е процесуално недопустимо. В случая възможността за предявяване на иск по чл.11 ЗСПЗЗ е изтекъл. Не са представени доказателства от страна на ищеца, че е налице висящо административно производство във връзка с възстановяване на тези земеделски земи. Представеното към въззивната жалба заявление от един от наследниците, на първо място не е прието като писмено доказателство във въззивната инстанция, тъй като не са налице предпоставките чл.266 ГПК и ищецът е имал възможност да го представи в първата инстанция. В този смисъл е и постановеното в т.3А от ТР № 4/14 от 14.03.2016г по т.д.№ 4/14 ОСГК на ВКС. В този смисъл за ищеца липсва правен интерес от предявяване на иск с правно основание чл.14,ал.4 ЗСПЗЗ. Същото касае и иска с правно основание чл.537,ал.2 ГПК, тъй като същият е обусловен от главният иск. В този смисъл предявените от него искове са недопустими, поради което производството по тях следва да се прекрати. Постановеното от районния съд решение като недопустимо следва да се обезсили.

С оглед изхода на спора в тежест на ищеца са направените от ответницата Н.Т.К. разноски в първата инстанция в общ размер на 500лв, изплатено адвокатско възнаграждение.

В тежест на жалбоподателя са направените от ответниците Н.Т.К. и Т.Л.К. разноски във въззивната инстанция в общ размер на 600лв, заплатено от тях адвокатско възнаграждение.

По изложените съображения, Окръжният съд

        

                            Р Е Ш И :

        

         ОБЕЗСИЛВА изцяло Решение № 240 от 07.12.2017г, постановено по гр.д.№ 286/15 по описа на Районен съд-гр.Б. и

         ПРЕКРАТЯВА производството по делото по предявените от Л.И.Л. искове с правно основание чл.14,ал.4 ЗСПЗЗ и чл.537,ал.2 ГПК поради недопустимост на исковете.

         ОСЪЖДА Л.И.Л., ЕГН ********** *** да плати на Н.Т.К., ЕГН ********** *** сумата от 500лв, представляваща разноски в първата инстанция, а на Н.Т.К., ЕГН ********** ***  и Т.Л.К., ЕГН ********** *** направени разноски във въззивната инстанция в общ размер на 600лв.

Решението може да се обжалва с касационна жалба пред ВКС в 1-месечен срок от връчването му на страните.

 

 

 

                                                                  Председател :    

 

 

 

                                                                         Членове :