Определение по дело №130/2021 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 260137
Дата: 19 май 2021 г. (в сила от 19 май 2021 г.)
Съдия: Боряна Бончева
Дело: 20215600600130
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 12 март 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

             260137                      19.05.2021 г.            град Хасково

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Хасковският окръжен съд                                                                 Наказателно отделение

на тринадесети април                                                    две хиляди двадесет и първа година

в публично заседание, в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТРАТИМИР ДИМИТРОВ

          ЧЛЕНОВЕ: БОРЯНА БОНЧЕВА

                                КРАСИМИР ДИМИТРОВ

 

при секретаря Веселена Караславова

и в присъствието на прокурора,

като разгледа докладваното от съдия БОНЧЕВА

ВЧНД130 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е въззивно по чл. 250, ал. 4, вр. чл. 318 и сл. от НПК.

Образувано е по жалба на частния тъжител С.С.С., чрез повереника му адв. П.К. против Разпореждане № 260011 от 07.01.2021 г. на Районен съд Р Харманли, постановено по НЧХД № 407/2020 г., с което производството по делото е прекратено на основание чл. 24, ал. 5, т. 2, вр. чл. 250, ал. 1, т. 1 от НПК. Излагат се доводи за незаконосъобразност, неправилност и немотивираност на атакувания акт. Сочи се, че били отстранени констатираните от съда нередовности на тъжбата и се критикува извода на съда, че тъжбата и допълнението към нея не отговаряли на чл. 81 от НПК. С атакуваното разпореждане, съдът на практика бил отменил разпореждане за образуване на дело, което бил в противоречие с ТР № 34/03.08.1990 г. на ОСНК на ВС по н.д. № 29/90 г. Тъжбата не съдържала сочените от районния съд нередовности, а напротив ставало ясно времето, мястото, начина и конкретните думи и изрази, чрез които се твърди тъжителят да е обиден и наклеветен. Моли съда да отмени обжалваното разпореждане.

В съдебно заседание пред настоящата инстанция тъжителят не се явява. Повереникът му поддържа жалбата по наведените основания.

В съдебно заседание пред настоящата инстанция ответниците по жалбата Д.Ж.Д. и Р.Д.Д. се явяват. Явява се и защитникът им адв. М., който оспорва жалбата като неоснователна. Подзащитните му се придържат към казаното от него.

Хасковският окръжен съд, като взе предвид депозираната жалба и съобрази доводите на страните в съдебно заседание и доказателствата по делото, намира следното:

Производството пред РС Р Харманли е образувано по тъжба на С.С.С. против Д.Ж.Д. и Р.Д.Д. за това, че в периода от 14.08.2020 г. до 30.09.2020 г., при условията на продължена престъпна дейност в с. С., общ. С., разгласявали на жителите на с. С. и съседните населени места позорни неистински обстоятелства за него, а именно, че в нощта на 13.08.2020 г. запалил или бил поръчител на палежа на собствения им обор-краварник, находящ се в с. С., като за всички тези обстоятелства били наясно, че са невери и представлявали посегателство върху честта, авторитета му в лично качество и като търговец. За съвместно разглеждане бил предявен и граждански иск за сумата в размер на 16 000 лв.

С Разпореждане № 260168/16.10.2020 г., районният съд предал на съд Д.Ж.Д. и Р.Д.Д. за престъпление по чл. 148, ал. 2, вр. ал. 1, т.1, вр. чл. 147, ал.1, предл. 2-ро, вр. чл. 20, ал. 2, вр. чл. 26, ал. 1 от НК.

С протоколно определение от съдебно заседание, съдът оставил тъжбата без движение с указания тъжителят: 1) да уточни обстоятелствата относно времето, мястото, начина, както и конкретните думи и изрази, посредством които считам че е бил обиден или наклеветен, както и авторството от страна на подсъдимите; 2) да конкретизира дали подсъдимите са разгласили позорни или неверни обстоятелства за тъжилителя или са му преписали престъпление; 3) да посочи обстоятелства във връзка настъпилите тежки последици от извършеното престъпление; 4) да конкретизира срещу кого от подсъдимите е насочена гражданскоправната претенция за обезщетяване, респ. ако е срещу двамата Р дали се претендира солидарното им осъждане.

В изпълнение на указанията на съда, е подадена допълнителна молба към тъжбата.

За да постанови атакуваното разпореждане, районният съд е приел, че неконкретизирано оставало кога кой от подсъдимите какво е извършил Р разгласяване на позорни обстоятелства и/или приписване на престъпление. Не било уточнено още дали посоченият период се свързвал с момента на извършване на престъплението или с момента, в който тъжителят узнал за него. Не било изяснено още и мястото на извършване на деянието, като не била внесена достатъчна конкретика. Липсвала още яснота пред кого подсъдимите били разгласили клеветнически твърдения и как били достигнали до тъжителя. Предвид това, районният съд намерил, че тъжбата не отговаря на изискванията на чл. 81, ал. 1 от НПК, т.е. не съдържала ясно изложение на всички съставомерни обстоятелства, поради което и прекратил производството.

Настоящият състав на въззивната инстанция намира, че първоинстанционният съд неправилно е прекратил наказателното производство. Макар и да се споделя извода на първоинстанционния съд, че тъжбата в първоначалния ѝ вид не отговаря на изискванията на чл. 81, ал. 1 от НПК досежно времето, мястото и начина на извършване на деянието, както и конкретните думи и изрази, въззивната инстанция намира, че с представената допълнителна молба са изпълнени дадените от районния съд указания и тъжбата е приведена в съответствие с изискванията на чл. 81, ал. 1 от НПК относно обстоятелствата на престъплението. Посочени са достатъчно ясно времето, мястото, начина и конкретните думи и изрази, използвани от обвиняемите, с които според тъжителя се осъществяват съставите на престъпленията обида и/или клевета, както и е уточнен размера на претендираното обезщетение, при условията на солидарност. В прерогативите на районния съд при постановяване на присъдата е да отговори на въпроса дали тези думи и/или изрази осъществяват състава на едното и/или двете визирани престъпления от частен характер, съответно да даде правна квалификация на описаната в тъжбата деятелност.

Вмененото от съда задължение към жалбоподателя-частен тъжител да конкретизира дали се е почувствал обиден или наклеветен е незаконосъобразно, тъй като съгласно чл. 81, ал. 1 от НПК, тъжителят е длъжен да посочи само и единствено обстоятелствата на престъплението, което и същият сторил с уточняващата тъжбата молба.

Предвид изложеното, атакуваното разпореждане следва да бъде отменено като незаконосъобразно и делото върнато на районния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

            Така мотивиран, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ Разпореждане № 260011 от 07.01.2021 г., постановено по НЧХД № 407 по описа за 2020 година на Районен съд Р Харманли, с което наказателното производство е прекратено на основание чл. 24, ал. 5, т. 2, вр. чл. 250, ал. 1, т. 1 от НПК.

ВРЪЩА делото на Районен съд Р Харманли за продължаване на съдопроизводствените действия по разглеждането му.

Определението е окончателно.

       

 

         Председател:                                        Членове: 1.    

 

 

 

                                                                                         2.